56 сабақ. Тұрлаусыз мүшелер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

56 сабақ. Тұрлаусыз мүшелер

Материал туралы қысқаша түсінік
56 сабақ. Тұрлаусыз мүшелер
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп

орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Сәулет өнері

Педагогтің аты - жөні


Күні:


Сыныбы: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

56 сабақ. Тұрлаусыз мүшелер

( Қазақ тілі 1- бөлім 106 - 108 бет «Атамұра» баспасы, 2018 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін біледі;

Сабақтың мақсаты

Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін біледі;

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың

басы

1 минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?

Көңіл – күйіміз қандай?

Ендеше сабағымызды бастайық?

Оқушылар сәлемдеседі.

Кезекші оқушы сыныпты түгендейді

Сабаққа назарын аударады.

Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!

Оқушылар сабаққа зейінін салады



Қ.Б

Керемет!





Психалогия

лық ахуал

қалыпта

стыру





Тренинг ережесі




Қазақ тілі – өмірің де өлің де

Қазақ тілі – тамыр жайған тереңге

Қазақ тілі – болашаққа жетелеп

Ұрпақтарды танытады әлемге



  • Сабағымыз сәтті болсын!

  • Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік!

  • Сабақта бір - бірімізді

  • Сабақта уақытты:

  • Сабақта тапсырмаларға;:

  • Сабаққа қатсықанда







Психологиялық дайындық



  • Сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Үнемдейміз!

  • Нақты, дәл жауап береміз!

  • Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!

Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!



Қ.Б

Керемет!






















Сабаққа кіріспе

10 минут









ұжымдық

жұмыс











  • Сөйлем туралы білетінімді еске түсіремін.

  • Сөйлем мүшелері туралы білетін боламын.

  • Сөйлемді жалаң, жайылмаға ажыратуды;

  • Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдауды;

  • Сөйлем ішінде қолданылатын тыныс белгілерді (үтір, сызықша) дұрыс қоюды;

  • Сөйлем мүшелерінің байланысын табуды үйренемін;


Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

«Біліміңді қолдан» әдісі

Сынып жұмысы

56 сабақ Тұрлаусыз мүшелер

Айтылым; 106 бет 21- жаттығу

  • Мәтінді тыңда.

Алматыдағы Абай атамыздың ескерткішінің авторы. Қазақстанның халық суретшісі Хакімжан Есімханұлы Наурызбаев.

Ұлы Отан соғысы жылдары республикамыздың үкіметін басқарган Нұртас Оңдасынов Қостанай облысын іссапармен аралай жүріп, Ұзынкөлге де соғады. Аудан басшысының кабинетінде сазбалшықтан жасалған әртүрлі мал пішін деріне көзі түседі. «Мұны жасап жүрген кім?» дейді бірден. Сөйтсе, олардың иесі Хакімжан есімді балаң жігіт екен. «Оқуға жүр» дейді. Ол үйде жұмыс істейтін өзі ғана екенін, анасы мен жас бауырларын тастап кете алмайтынын айтады. Нұртас аға Алматыға оралысымен Хакімжанның отбасына мемлекет тарапынан жағдай жасатып, өзін Мәскеу көркемсурет училищесіне оқуға жібертеді.

Хакімжан аға мүсін өнерінің хас шебері еді.

Тілеуберді Меңдешұлынан


Мәтінің түсінігі бойынша сұраққа жауап береді


  • Мәтін кейіпкері саған ұнады ма?






  • Оның қай қасиеті ұнады?




  • Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен

айтады? Өз ойынмен бөліс.












  • Х. Наурызбаевтың мына ескерткіштерден басқа тағы қандай мүсіндік шығармаларын білесің?



Прямоугольник: скругленные углы 1

Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелері деп атайды. Оларға қандай? кімге? неге? қашан? қайда? т.б сұрақтар қойылады.









  • Бөлім бойынша түсінік алады








Сынып жұмысы

Тұрлаусыз мүшелер


21 -жаттыу







Мәтінді түсініп оқиды









  • Мәтіннің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді

  • Мәтіндегі айтылған Нұртас Оңдасыновтың

Хакімжан Наурызбаевқа жасаған жақсылығының адам тағдырын дұрыс жолға қойып, өнер барша халыққа жеткізуіне себепші болғаны өте қатты ұнады. Қазіргі таңда Хакімжан ағаның жасаған өнер туындылары әсіресе, Абай атамыздың ескерткіні көз қуантып келеді,

  • Тік мінезділігі, жанашырлығы, қамқорлығы, өнерді

бағалауы өте жақсы қасиеттердің бірі деп ойлаймын. Егерде Нұртас Ондасынов кез болмағанады осыншама дарын иесі өз орынын таба алмаспа еді.

  • Хакімжан Есімханұлы 1925 жылы Қостанай

облысында дүниеге келген. Харьков көркемсурет институтында білім алған. Алматы көркемсурет училищесінде оқытушылық қызмет атқарып, тұңғыш рет мүсіншілер үйірмесін ұйымдастырған. Одан кейінгі жылдар Алматы сәулет – құрылыс институтында аға оқытушы, Алматы театр – көркемсурет институтында кафедра меңгерушісі, профессор болды.

Хакімжан ағаның «мүсін өнерінің хас шебері» деп айтуы өте орынды. Себебі, ол кісінің қолында 200 – ден астам әр алуан, қалаларға көркі беріп тұрған мүсіндер мен ескерткіштер жасалып шыққан. Соның ішінде А.Құнанбаев, Ш.Уәлиханов, М.Мәметов, Ж.Жабаев, А. Байтұрсынов пен М. Дулатовқа салынған ескерткіштерін айтуға болады.

  • «Жасөспірім Жамбыл» «Салт аты Жамбыл»

«Жеңімпаз қаһарман» «Аманкелді портреті» «Бала Жамбыл» «Құрманғазы» «Дина» «Алдабергенов» «Сәкен» «Шопан портреті» «Ленин портреті» «Мәншүк»












Есіңе сақта!
































Дескритор

Мәтінің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл













































Оқулық

106 бет






















Сабақтың ортасы

24 минут



жеке

жұмыс

Оқулықпен жұмыс

2-тапсырма

«Алғыр» әдісі

Сынып жұмысы

Тұрлаусыз мүшелер

П

п

піл

Жазылым; 107 бет 22 - жаттығу

  • Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз

Нұртас аға Ұзынкөлге келді ол Хакімжанға көмектес оны Мәскеуге оқуға жібертті.


  • Қарамен берілген сөздерге сұрақ қой


Жазылым; 107 бет 23 - жаттығу

  • Суреттерге қара. Астындағы сөйлемдерді оқы.


  • Соңғы сөйлемде қандай сөз түсіп қалған? Ол сөйлемнің қандай

мүшесі: бастауыш па, әлде баяндауыш па? Өз жауабыңды түсіндіріп айт.


  • Осы сөйлемдерге тұрлаусыз мүше қосып жаз.




Сынып жұмысы

Тұлаусыз мүшелер

П

п

піл

22 - жаттығу

қайда? кімге?

Нұртас аға Ұзынкөлге келді ол Хакімжанға

қайда?

көмектес оны Мәскеуге оқуға жібертті










23 – жаттығу

Тоқылдақ тоқылдатты. Шағала ұшты. Кеме жүзді.










Дескриптор

Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады

2 балл

Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды 2 балл



Дескриптор

Сөйлемдерді көшіріп жазады 1 балл Сөйлемдерді тұрлаулы мүшеге талдайды

1 балл















Оқулық

107 бет











Сабақтың

Соңы

5 минут

жеке

жұмыс

Сабақты бекіту

«Ой қозғау» әдісі

  • Сөйлемнен тұрлаусыз мүшелерді алып тастау


Кешке ауыл балалары көше бойында жарыса жүгірді.


Үй тапсырмасы: Ерже жаттау



Тұрлаусыз мүшелер: кешке, ауыл, балалары, көше бойында, жарыса

Тұрлаусыз мүшелерді алып тастағаннан кейін: балалар жүгірді..



Дескриптор

Тапсырманы орындайды 2 балл






Оқулық

107 бет




Кері байланыс

1 минут


Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақта түсінгенім:

  • Қызықты болған сәттері:

  • Түсінбеген тұстары:


Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.12.2024
76
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі