Материалдар / №57 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Ағайынбыз бәріміз 1 сынып ана тілі

№57 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Ағайынбыз бәріміз 1 сынып ана тілі

Материал туралы қысқаша түсінік
№57 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Ағайынбыз бәріміз 1 сынып ана тілі
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

1 сынып


Сабақтың тақырыбы:

57 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Ағайынбыз бәріміз

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу;

1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою


Сабақтың мақсаты

Мғынасы жақын сөздерді біледі, өлеңді жаттайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Ұлттық мәдениетті дәріптеу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут













Өткенді пысықтау

5 минут





Сабақ

тың ортасы

20 минут





































Сергіту сәті

2 минут












Сабақты қорыту

6минут








Қосымша тапсырма

2минут















Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру






Өткенді пысықтау

« Гүл теру» ойыны

.Гүлдерде жазылған сөздерді оқып, мағынасын айтады

Оқулық. Айнала әлем, желаяқ, аспаз, сап-сары, көктем, жолаушы.





Жаңа тақырып

1-жаттығу

Ережемен жұмыс

Сөз мағынасының түрлері:

  1. Мағынасы жуықсөздер.

  2. Мағынасы қарама-қарсысөздер.

Дыбысталуы бірдей, мағыналары әр басқа сөздер.







Оқулықпен жұмыс. Мұғалім өлеңнің авторы жайлы қысқаша мәлімет береді.

Әнуарбек Дүйсенбиев – ақын, аудармашы. 1931 жылы Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарақыстақ ауылында дүниеге келген. Ұзақ жылдар «Балдырған» журналында қызмет еткен.

1-жаттығу ауызша орындалады. Мұғалім оқулықта берілген «Ағайынбыз бәріміз» өлеңін дауыстап, мәнерлеп оқып береді.

3 қатар үш шумақты талдайды. Жұппен жұмыс жүргізіледі. Алдымен жұппен, сосын топпен жұмыс ұйымдастырылады.

Өлеңді оқып, мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды.

Дос, ағайын сөздеріне мағынасы жақын сөздерді табады.



ЕБҚ

Өлеңді мәнерлеп оқып көр.

Мазмұнын айт


ЕҚБ

Дос, ағайын сөздеріне мағынасы жақын сөздерді тап.







Дәптермен жұмыс

2- жаттығу

Берілгенін оқып, сол бойынша орындауға нұсқау беріледі.

Қант тәтті, ал бұрыш ащы.

Қар ақ, ал көмір қара.

Арша аласа, ал шырша биік.



Сергіту сәті

«Нейрожаттығулар» әдісі

Саусақ жаттығуларын жасайды



3-жаттығу

Суреттегі заттардың ішінен жемістер мен көгөністерді тауып, себеттерге салады.

Суреттерде жасырынған жемістер мен көгөністер: өрік, алма, шие, сәбіз, қияр, қызанақ, қарбыз. Оларды түрі мен түсі жағынан салыстырып айтады.



Жұптық жұмыс

4-жаттығу

Мағынасы қарама-қарсы сөздерді жұптап айтады

Ащы-тәтті

Қатты-жұмсақ

Оңай-қиын




ҚЖ:

«Доп лақтыру» әдісі

Сұрақтар:

1-топ

  1. Досыңды қиындықта тастап кетуге бола ма?

  2. Жаман сөзінің қарама-қарсы мағынасын айт

2-топ

  1. Аю шынымен баланың құлағына сыбырлады ма?

  2. Сөз неден құралады?

3-топ

  1. Мағынасы болмаса сөз бола ма?

  2. Жақсы дос қандай болады?



Кері байланыс

«Кинолента» әдісі















Өлеңді мәнерлеп оқиды










Сөздердің мағынасын айтады







Топтық жұмыс жасайды
















Автормен танысады










Өлеңді мәнерлеп оқиды









Жеке жұмыс жүргізіледі










Дәптермен жұмыс жасайды








Жаттығу жасайды




Себетке жемістер мен көгөністерді бөліп салады





Оқулықтағы сөздерді жазып шығады











Допты қағып алып, сұрақтарға жауап береді













Кері байланыс жасайды















Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !



Дескриптор:

Тапсырманы дұрыс орындайды

Сөздердің мағынасын айтады




« Смайлик» әдісі арқылы мадақтап отыру







Дескриптор:

Өлең авторымен танысады

Мәліметтер келтіре алады





Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды

Сөздердің мағынасын ажыратады



« Смайлик» әдісі арқылы мадақтап отыру




Тамаша!







Дескриптор:

Суреттегі заттардың ішінен жемістер мен көгөністерді тауып, себеттерге салады.

Ойын ойнай отырып, сөздердің мағынасын ажыратады



Дескриптор:

Мағынасы қарама-қарсы сөздерді жұптап айтады








Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді

Өтілген тақырыпты қорытындылайды













«Кинолента» әдісімен сабақ барысында жасалған жұмыстарды бейнелейді









Суретте













Кеспе әріптер,

Сөздер









Әріптер




Ереже жазылған плакат





https:// adebiportal.kz/ kz/authors/ view/1564




Оқулық






Суреттер







Оқулық





Суреттер










Оқушы жұмысы









Жұмыс дәптері






Музыка




Себеттер


Жемістер суреттері









Доп














ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Сартбекова Алуа
31 Наурыз 2024
465
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі