Тексерілді: ____________ Оқу ісінің орынбасары
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Хромтау ауданы, Аққұдық орта мектебі |
|||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
9-бөлім. Аспан әлемінің құпиялары |
|||||
|
Күні: 3.04.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуаныш Таншолпан Берікқызы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 3 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламның ғажайып сандары |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: |
5.Т\А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5О2.Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану. 5.ӘТН4.4.Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндерді оқи отырып, мәтіндегі тілдік қолданыстарға талдау жасайды. Көптеген оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндерді оқып, мәтіндегі тілдік қолданыстарға талдайды, сол талдау негізінде жазба және ауызекі стильге тән белгілерді, ерекшеліктерді жинақтайды. Кейбір оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндердегі тілдік қолданыстарға талдау жасайды,талдау негізінде жазба және ауызекі стильдің айырмашылықтарын анықтайды. |
|||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты игертуге арналған сабақ |
|||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану, география, математика |
|||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы, аудиомәтін |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. Аспан денелері тақырыбына қатысты термин сөздер мен мәліметтерді меңгеру. Тәжірибеде меңгерген термин сөздерді сөздерді қолдану. |
|||||
|
Дескрипторлар: |
Суреттердің көмегімен тірек сөздерді анықтайды. Тірек сөздер мен суреттер мазмұны бойынша тақырыпқа болдам жасайды. Тақырып бойынша ойларын ортаға салады. Тыңдалымдағы тірек сөздер мен маңызды бір ақпаратты анықтайды. Ақпараттарын айтылымда қолданып, тақырыпқа талқылау жүргізеді. Термин сөздерді айтылымда орынды қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Пән лексикасы және терминология: Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің болжауымша, мәтіндегі тірек сөздер мыналар:............................................ . Мәтіндегі тірек сөздер ………………………….. деп санаймын. Мен мәтінге ....... деп ат қойдым, себебі мәтінде............................ туралы айтылады. |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сырлы да сиқырлы аспан әлемі |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту «Көңілді доп»
Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы алдынғы сабақта алған және бұрыннан бар білімдерімен бөліседі. Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады. |
Доп |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Сабақтың соңы 15 минут |
Мағынаны тану кезеңі Оқылымалды тапсырма: «Жұптағы әңгіме» ЖЖ Оқушылар жұпта берілген екі тапсырманың бірін таңдап орындайды.
Тірек сөздер: ғарыш әлемі, өзге ғаламшарлық, ерекше ғаламшар, қызықты оқиға, таңғажайып көрініс, аспан денелері Тапсырманы орындап болған соң, сәтті шықты деген әңгіме немесе диалог ортаға салынады. Талқылау сұрағы: Екі мәтіннің бір – бірінен қандай айырмашылығы бар? Мәтіндердің түрі, тілінде қандай айырмашылықтар байқадық? Кітаппен жұмыс. 3-тапсырма. 4-тапсырма. 5-тапсырма. |
Дәптер, кітап |
||||
|
Рефлексия 5 минут |
Рефлексия «INSERT» әдісі Мен үшін жаңалық..... Мен үшін тосын жай ..... Мен үйрендім ....... |
қағаз |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||
|
Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрылған. Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсетеді деп күтілуде. Қажет жағдайда олар мұғалімнің көмегіне жүгіне алады. |
Сабақта оқушылар бір-бірінің жұмыстарына жетістік критерийлері бойынша баға береді. Мұғалім бақылау жүргізеді, тапсырмалардың орындалу деңгейі бойынша оқушыларға кері байланыс береді. |
Сабақ табиғатқа сүйіспеншілікпен қарау, қоршаған ортаға пайдалы болу туралы; ол биология, экология, өзін-өзі тану пәндерімен байланыс табады. |
||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып, 9-бөлім. Аспан әлемінің құпиялары
5-сынып, 9-бөлім. Аспан әлемінің құпиялары
Тексерілді: ____________ Оқу ісінің орынбасары
|
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: Хромтау ауданы, Аққұдық орта мектебі |
|||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
9-бөлім. Аспан әлемінің құпиялары |
|||||
|
Күні: 3.04.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуаныш Таншолпан Берікқызы |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 3 |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ғаламның ғажайып сандары |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: |
5.Т\А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5О2.Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану. 5.ӘТН4.4.Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу |
|||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндерді оқи отырып, мәтіндегі тілдік қолданыстарға талдау жасайды. Көптеген оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндерді оқып, мәтіндегі тілдік қолданыстарға талдайды, сол талдау негізінде жазба және ауызекі стильге тән белгілерді, ерекшеліктерді жинақтайды. Кейбір оқушылар: Түрлі стильдегі мәтіндердегі тілдік қолданыстарға талдау жасайды,талдау негізінде жазба және ауызекі стильдің айырмашылықтарын анықтайды. |
|||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты игертуге арналған сабақ |
|||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану, география, математика |
|||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
PowerPoint таныстырылымы, аудиомәтін |
|||||
|
Бағалау критерийлері: |
Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. Аспан денелері тақырыбына қатысты термин сөздер мен мәліметтерді меңгеру. Тәжірибеде меңгерген термин сөздерді сөздерді қолдану. |
|||||
|
Дескрипторлар: |
Суреттердің көмегімен тірек сөздерді анықтайды. Тірек сөздер мен суреттер мазмұны бойынша тақырыпқа болдам жасайды. Тақырып бойынша ойларын ортаға салады. Тыңдалымдағы тірек сөздер мен маңызды бір ақпаратты анықтайды. Ақпараттарын айтылымда қолданып, тақырыпқа талқылау жүргізеді. Термин сөздерді айтылымда орынды қолданады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар: Пән лексикасы және терминология: Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің болжауымша, мәтіндегі тірек сөздер мыналар:............................................ . Мәтіндегі тірек сөздер ………………………….. деп санаймын. Мен мәтінге ....... деп ат қойдым, себебі мәтінде............................ туралы айтылады. |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сырлы да сиқырлы аспан әлемі |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Қызығушылықты ояту «Көңілді доп»
Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы алдынғы сабақта алған және бұрыннан бар білімдерімен бөліседі. Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады. |
Доп |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут Сабақтың соңы 15 минут |
Мағынаны тану кезеңі Оқылымалды тапсырма: «Жұптағы әңгіме» ЖЖ Оқушылар жұпта берілген екі тапсырманың бірін таңдап орындайды.
Тірек сөздер: ғарыш әлемі, өзге ғаламшарлық, ерекше ғаламшар, қызықты оқиға, таңғажайып көрініс, аспан денелері Тапсырманы орындап болған соң, сәтті шықты деген әңгіме немесе диалог ортаға салынады. Талқылау сұрағы: Екі мәтіннің бір – бірінен қандай айырмашылығы бар? Мәтіндердің түрі, тілінде қандай айырмашылықтар байқадық? Кітаппен жұмыс. 3-тапсырма. 4-тапсырма. 5-тапсырма. |
Дәптер, кітап |
||||
|
Рефлексия 5 минут |
Рефлексия «INSERT» әдісі Мен үшін жаңалық..... Мен үшін тосын жай ..... Мен үйрендім ....... |
қағаз |
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
||||
|
Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрылған. Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсетеді деп күтілуде. Қажет жағдайда олар мұғалімнің көмегіне жүгіне алады. |
Сабақта оқушылар бір-бірінің жұмыстарына жетістік критерийлері бойынша баға береді. Мұғалім бақылау жүргізеді, тапсырмалардың орындалу деңгейі бойынша оқушыларға кері байланыс береді. |
Сабақ табиғатқа сүйіспеншілікпен қарау, қоршаған ортаға пайдалы болу туралы; ол биология, экология, өзін-өзі тану пәндерімен байланыс табады. |
||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||
шағым қалдыра аласыз













