5-бөлім. Компьютер және
қауіпсіздік
5.6. Шағын жобаларды
орындау
|
Мектеп: № ЖББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5 « .»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу мақсаттары
|
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль
орнату;
5.2.2.1 құжатты басып шығару үшін тиімді
ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды
орындау);
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру,
редакциялау, жүктеу;
|
Сабақтың мақсаттары
|
-
құжаттарға пароль орнату, жалпыға қолжетімді
файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу және баспаға беруді
орындайды.
-
құжаттарға пароль орнату, жалпыға қолжетімді
файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу және баспаға беруді
салыстырады.
-
құжаттарға пароль орнату, жалпыға қолжетімді
файлдарын орна-ластыру, редакциялау, жүктеу және баспаға беруді
орындаудың маңыздылығын сипаттайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және
терминология
Сабақта қолданылатын термин
сөздер.
жалпы қолжетімділік
|
общий доступ
|
shared access
|
толық қолжетімділік
|
полный доступ
|
full access
|
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы
фразалар топтамасы
-
Жоба жұмысын орындаудың қандай түрлерін
білесіңдер?
-
Жобалық жұмыстарын дайындау қандай қадамдардан
тұрады?
-
Жобаны рәсімдеуге қандай талаптар
бар?
|
Жазу.
Жоба түрлерін жазыңдар.
|
Алдыңғы алған білімі
|
Жалпыға қолжетімді бумалар мен файлдар
жасау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі, Ағылшын тілі.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске
асыру.
|
Сабақ кезеңі
|
Педагог әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресрустар
|
Сабақтың басы
3
мин
7
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, түгендеу.
Сыныпта көңілді ахуал орнату.
Өткен сабақты
пысықтау:
«Ыстық орындық» ойыны.
Оқушылар орындықта отырған оқушыға өткен сабаққа
байланысты сұрақтар қояды. Оқушы жылдам жауап бермесе күйіп
қалады.
|
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау
үшін ынталандыру сұрақтарын қою
-
Жоба жұмысын орындаудың қандай түрлерін
білесіңдер?
-
Жобалық жұмыстарын дайындау қандай қадамдардан
тұрады?
-
Жобаны рәсімдеуге қандай талаптар
бар?
Оқулықпен жұмыс
Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады.
Мұғалім оларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды
(бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға
болады).
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады.
|
Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді
құралдар.
|
Сабақтың ортасы
3
мин
22
мин
|
Сәйкестендіру кестесімен
жұмыс
Оқушылар кестедегі мәліметтерді
сәйкестендіреді.
Тәжірибелік жоба
|
Белгілі бір нысан немесе программа жайлы
ақпаратты жинауға бағытталған. Мысалы, компьютерде бірлескен
жұмыстарды орындау туралы ақпаратты жинап, көпшілікке
таныстыру.
|
Зерттеу жобасы
|
Информатикаға бағытталған кештер, топсеруендер,
фотоколлаждар жасау сияқты жобаларды қамтиды. Мысалы «Менің сүйікті
кейіпкерім» тақырыбында фотоколлаж жасау.
|
Ақпараттық жоба
|
Таңдалған тақырыптың өзектілігін анықтап, идея
ұсыну және алынған нәти-желерді талқылау. Мысалы, «Сенімді парольді
қалай құру керек?» жобасында түрлі парольдар жасау жолдарын
зерттеу.
|
Шығарма-шылық жоба
|
Нақты мәселелерді шешуге бағытталған. Мысалы,
«Телефон анықтамалығын» жасау тәжірибелік жобасында нақты нәтиже
телефон анықтамасын беретін программа жасау болып
табылады.
|
Дескриптор:
|
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады.
|
Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді
құралдар.
|
|
Топтық жұмыс
Зерттеу элементтері бар жобалық іс-әрекетті
жоспарлау парағының сызбасын жасаңдар.
Оқушылар оқулықта танысқан жобалық іс-әрекетті
жоспарлау парағының сызбасын оқулыққа қарамай
жасайды.
|
Дескриптор:
Жоба жұмысын жоспарлау парағын
жасайды.
«Мозайка» әдісі бойынша жұмыс.
Жобаны рәсімдеу үлгісіндегі мәліметтер
парақшаларға бөлініп жазылады. Оқушылар үлгіні орнымен
құрастырады.
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады.
|
Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді
құралдар.
|
Сабақтың соңы
5
мин
|
Сөзжұмбақ дайындап келу.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылар
екі жақсы анықтама, түсінбеген бір сұрақ айтады.
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады.
|
Тапсырма орындауға қажетті, қолжетімді
құралдар.
|