Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Үй тапсырмаларын тексеру; Сабақтың мақсатымен таныстыру Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын тарату |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Презентация, Оқулық; |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады. Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады
1-мысал:
қысқаша: Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан мен аралас санның бүтін бөлігі қосылып, қосындыға аралас санның бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады.
2-мысал: Қосылғыштардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз: ЕКОЕ (8, 12)=24;
|
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Слайд ; Интерактивті тақта; Оқу құрал -жабдықтары |
|||
|
Сабақтың ортасы 25минут
|
Бекіту тапсырмаларын орындату Оқулықпен жұмыс №455Қосындының мәнін табыңыз
1)3+
|
Берілген тапсырмаларды орындайды №457 Қосудың мәнін тап
6
|
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
|
№458 Теңдеуді шеш
x-2
x-26
x-37 x-33 |
№459 Есепке сұрақ құрастырып шығарыңдар Екі ыдыс бірдей көлемдегі
сумен толтырылы. Бірінші ыдыстағы судың
|
ҚБ:Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды. |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
|
Жеке тапсырма №1. Аралас сандарды қос:
|
Жұппен жұмыс №2 Есепте:
|
қушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын беру № БББ кестесін тарату |
БББ кестесін тотырады Білемін: Білдім: Білгім келеді: Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
БББ кестесі; оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика 15 сабақ Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
5 сынып математика 15 сабақ Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушыларды аралас сандарды қосуға қатысты ережелерін пайдалана отырып, есептер шығаруда алған білімдерін көрсету. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Үй тапсырмаларын тексеру; Сабақтың мақсатымен таныстыру Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын тарату |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Презентация, Оқулық; |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Аралас сандарды қосу үшін: 1) бөлшек бөліктері ең кіші ортақ бөлімге келтіріледі; 2) бүтін бөліктерін бөлек, бөлшек бөліктерін бөлек қосып, қосындысы аралас сан түрінде жазылады; 3) егер қосындыдағы аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, оның бүтіні аралас санның бүтін бөлігіне қосылады. Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады
1-мысал:
қысқаша: Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан мен аралас санның бүтін бөлігі қосылып, қосындыға аралас санның бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады. Аралас сандарды қосуда, аралас сандардың бүтін бөліктері мен бөлшек бөліктерін қосу үшін қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері пайдаланылады.
2-мысал: Қосылғыштардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз: ЕКОЕ (8, 12)=24;
|
Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Слайд ; Интерактивті тақта; Оқу құрал -жабдықтары |
|||
|
Сабақтың ортасы 25минут
|
Бекіту тапсырмаларын орындату Оқулықпен жұмыс №455Қосындының мәнін табыңыз
1)3+
|
Берілген тапсырмаларды орындайды №457 Қосудың мәнін тап
6
|
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
|
№458 Теңдеуді шеш
x-2
x-26
x-37 x-33 |
№459 Есепке сұрақ құрастырып шығарыңдар Екі ыдыс бірдей көлемдегі
сумен толтырылы. Бірінші ыдыстағы судың
|
ҚБ:Дайын жауап бойынша әркім өзін – өзі бағалайды. |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
|
Жеке тапсырма №1. Аралас сандарды қос:
|
Жұппен жұмыс №2 Есепте:
|
қушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын беру № БББ кестесін тарату |
БББ кестесін тотырады Білемін: Білдім: Білгім келеді: Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
БББ кестесі; оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз



































