Бекітемін:
|
Бөлім: |
Пайыз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Білім алушылар жаңа сабақ бойынша пайыз ұғымын меңгереді -Білім алушылар санның пайызын және пайызы бойынша санды табуға берілген есептермен таны -Білім алушылар санның пайызын табуға берілген есептерді сипаттап бере алады. |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.шаттық шеңбері арқылы Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. 3. Бағалау парақтарын таратып береді |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Сұрақтар:
|
1. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. Жалпы- 2 балл. |
Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
|
1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Әдіс: Айырмашылығы неде? Әдісі оқушыларға екі түрлі мәтін немесе екі түрлі сурет көрсету. Жаңа тақырыпты ашу: Процент туралы алғашқы түсініктер V ғасырда Үндістанда пайда болды. Вавилондықтар алпыстық санау жуйесін пайдаланып жүрген кездерде, берген қарыздан алған өсімді сол қарыздың алпыстық бөліктерімен есептеген. «Процент» латынның «pro centum» сөзінен шыққан. 1.Кез келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін пайыз деп атайды. Бір пайыз –бүтіннің жүзден бір бөлігі. 1%=0.01немесе 1%=1/100. Математикада «пайыз» сөзінің орнына % белгісі жазылады. 2.Пайызды санмен (немесе бөлшекпен) жазу үшін,пайыз белгісін алып тастап, оны 100-ге бөлу керек. Мысалы: 7%=7/100=0,07. 200%=200/100=2 15%=0,15 3.Санды (немесе бөлшекті) пайызбен жазу үшін ол санды 100 % -ға көбейту керек. Мысалы: 0,4=(0,4*100)=40%; 2/5=(2/5*100)=40%; |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Слайд ДК экраны 5 сынып Математика Алдамуратова «Атамұра» Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
|
Оқулықпен жұмыс |
|
1-тапсырма
т Дескриптор: 1.Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуға берілген есептерін сипаттап көрсетеді. Жалпы - 4 балл. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
|
Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
. |
|
|
2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
2-тапсырма. Пайызды ондық бөлшекпен жазыңдар: 1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%; Дескриптор: 1.Есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның пайызын таба алады. 3.Жауабын анықтайды. Жалпы - 3 балл |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
тапсырманы орындайды, комек кажет болса мұғалімнен сұрайды
1 а,ә-суреттегі фигура ауданының неше пайызы боялған?. Дискриптор: -фигура неше болікке болінгенін анықтайды; -оның неше пайызы боялганын есептейді |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
4- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
4-тапсырма. Бөлшектерді пайызбен жазыңдар: 9/100; 51/100; 93/100; 1/100; 1/20; 0,1; 0,01; 0,08; 0,8; 1,6 Дискриптор: -болшекті пайызға айналдырудың әдісін еске түсіреді, -жай болшектерді пайызбен жазады, -ондық болшектерді пайызбен жазады |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма: №1090 есеп.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Хат толтырып, білім поштасына салады
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Білім поштасы, хаттар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика 4 тоқсан 1 сабақ Пайыз
5 сынып математика 4 тоқсан 1 сабақ Пайыз
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Пайыз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Білім алушылар жаңа сабақ бойынша пайыз ұғымын меңгереді -Білім алушылар санның пайызын және пайызы бойынша санды табуға берілген есептермен таны -Білім алушылар санның пайызын табуға берілген есептерді сипаттап бере алады. |
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу. 2.шаттық шеңбері арқылы Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру 1.Мұғалім оқушыларды түгендейді. 2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді. 3. Бағалау парақтарын таратып береді |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Сұрақтар:
|
1. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады. Жалпы- 2 балл. |
Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
|
1.Оқулықты оқып танысып шығады. 2.Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Әдіс: Айырмашылығы неде? Әдісі оқушыларға екі түрлі мәтін немесе екі түрлі сурет көрсету. Жаңа тақырыпты ашу: Процент туралы алғашқы түсініктер V ғасырда Үндістанда пайда болды. Вавилондықтар алпыстық санау жуйесін пайдаланып жүрген кездерде, берген қарыздан алған өсімді сол қарыздың алпыстық бөліктерімен есептеген. «Процент» латынның «pro centum» сөзінен шыққан. 1.Кез келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін пайыз деп атайды. Бір пайыз –бүтіннің жүзден бір бөлігі. 1%=0.01немесе 1%=1/100. Математикада «пайыз» сөзінің орнына % белгісі жазылады. 2.Пайызды санмен (немесе бөлшекпен) жазу үшін,пайыз белгісін алып тастап, оны 100-ге бөлу керек. Мысалы: 7%=7/100=0,07. 200%=200/100=2 15%=0,15 3.Санды (немесе бөлшекті) пайызбен жазу үшін ол санды 100 % -ға көбейту керек. Мысалы: 0,4=(0,4*100)=40%; 2/5=(2/5*100)=40%; |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. |
Слайд ДК экраны 5 сынып Математика Алдамуратова «Атамұра» Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
|
Оқулықпен жұмыс |
|
1-тапсырма
т Дескриптор: 1.Санның пайызын және пайызы бойынша санды табуға берілген есептерін сипаттап көрсетеді. Жалпы - 4 балл. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
|
Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
. |
|
|
2- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
2-тапсырма. Пайызды ондық бөлшекпен жазыңдар: 1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%; 120%; 170%; Дескриптор: 1.Есеп мазмұнын түсінеді. 2.Санның пайызын таба алады. 3.Жауабын анықтайды. Жалпы - 3 балл |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
3- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
тапсырманы орындайды, комек кажет болса мұғалімнен сұрайды
1 а,ә-суреттегі фигура ауданының неше пайызы боялған?. Дискриптор: -фигура неше болікке болінгенін анықтайды; -оның неше пайызы боялганын есептейді |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
4- тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
4-тапсырма. Бөлшектерді пайызбен жазыңдар: 9/100; 51/100; 93/100; 1/100; 1/20; 0,1; 0,01; 0,08; 0,8; 1,6 Дискриптор: -болшекті пайызға айналдырудың әдісін еске түсіреді, -жай болшектерді пайызбен жазады, -ондық болшектерді пайызбен жазады |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма: №1090 есеп.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Хат толтырып, білім поштасына салады
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Білім поштасы, хаттар |
шағым қалдыра аласыз




















