Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.04.2025 жылы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Оқушылар пайыз ұғымын анықтайды. 2.Берілген санның пайызын таба алады. 3.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын анықтайды. -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үй тапсырмасын тексеру. №1089, №1090. Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша бірін-бірі тексереді
|
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді Қайталау сұрақтары. 1. Пайыз деп нені
түсінесің? Оның мағынасы
қандай? |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған.Мысалы 1 метрде қанша сантиметр бар? Сонда 1 см 1метрдің қанша қанша пайызын құрайды? 5 см ше? 1%= немесе 1%=0,01 5% оқылуы « бес пайыз» 1% шаманың бөлігіне тең болғандықтан ,толық шама 100% тең болады. Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. |
сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Мысалы,7%= ; 7%=0,07 балалар біз қазір қандай амал жасадық? Енді осыған кері амалды қалай жасауға болады? Бөлшекті немесе натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін тіркеп жазу керек .Мысалы,0,4=(0,4*100) %=40%, =(*100) %= 40 % |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
20 мин |
Тапсырмалар. |
1-тапсырма Сөйлемдерді жалғастырыңыз: а) санның жүзден бір бөлігі... деп аталады. ә) пайыз ... белгісі арқылы жазылады б) 100% деп ... алынады в) санның жартысы санның ... пайызына тең. 2-тапсырма Кестені толтыру тапсырмасын орындатамын.
3-тапсырма. 90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек? Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №1091, №1093, №1094 |
Тақырыпқа қатысты есептерді шығарады
ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалайды.
Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х 2-сан 0,35х 3 –сан 0,35х+2,1 0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х x=4,2 №4 Есептің қатесін түзет: Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. |
Дескриптор «Пайыз» ұғымын түсіндіретін сөйлемді жалғастырады Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі.
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады. |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
№1124 Бағасы 420 тг ойыншык мәшинелер 15% -ке арзандатылып сатылды. Балалар бакшасы 7 ойыншык мешинені арзандатылган багамен сатып алса, неше теңге унемделеді? №1125. Тік төртбурыштын ені 6 см, узындыгы одан 75% узын. Тіктөртбурыштыц ауданын табыңдар. №1126. Қоланыц 85%-і мыс, калганы калайы. 5 кг коланын курамындаты мыс калайыдан неше килограмм артык? |
№1127. АВ кабыргасыный узындыгы АВС ушбурышы периметрінің 35% -іне, ал ВС кабыргасыны узындығы 25%-іне тен.Егер АВС ушбурышыны периметрі 24 см болса, оныц АС кабыргасының ұзындығы неше сантиметр?
|
«Бағдаршам» арқылы
бір-бірін бағалайды |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
Оқушыларға карточкамен тапсырмалар беріледі. Тапсырма:
1)
Процентті ондық бөлшекпен жаз:
2)
Бөлшекті процентпен жаз:
3)
Жаттығуда 80 сөз бар. Жаттығудағы барлық
сөздердің |
Берілген есептерді шығарады. Қалғаны әр түрлі сө таптары. Жаттығудағы сөздердің неше пайызы зат есім? Неше пайызы етістік? Әр түрлі сөз таптары неше пайызды құрайды? |
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады.
|
Үйге тапсырма. №1092, №1095 |
Сабақ бойы жинаған ұпайлары және белсенділігіне қарай мұғалімнің 1-10 баллмен бағғалауы |
презентация |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика 4 тоқсан 2 сабақ Пайыз
5 сынып математика 4 тоқсан 2 сабақ Пайыз
Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.04.2025 жылы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Оқушылар пайыз ұғымын анықтайды. 2.Берілген санның пайызын таба алады. 3.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын анықтайды. -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үй тапсырмасын тексеру. №1089, №1090. Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша бірін-бірі тексереді
|
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады. Сұрақтарға жауап береді Қайталау сұрақтары. 1. Пайыз деп нені
түсінесің? Оның мағынасы
қандай? |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған.Мысалы 1 метрде қанша сантиметр бар? Сонда 1 см 1метрдің қанша қанша пайызын құрайды? 5 см ше? 1%= немесе 1%=0,01 5% оқылуы « бес пайыз» 1% шаманың бөлігіне тең болғандықтан ,толық шама 100% тең болады. Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. |
сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Мысалы,7%= ; 7%=0,07 балалар біз қазір қандай амал жасадық? Енді осыған кері амалды қалай жасауға болады? Бөлшекті немесе натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін тіркеп жазу керек .Мысалы,0,4=(0,4*100) %=40%, =(*100) %= 40 % |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
20 мин |
Тапсырмалар. |
1-тапсырма Сөйлемдерді жалғастырыңыз: а) санның жүзден бір бөлігі... деп аталады. ә) пайыз ... белгісі арқылы жазылады б) 100% деп ... алынады в) санның жартысы санның ... пайызына тең. 2-тапсырма Кестені толтыру тапсырмасын орындатамын.
3-тапсырма. 90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек? Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек. Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. Оқулықтан №1091, №1093, №1094 |
Тақырыпқа қатысты есептерді шығарады
ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалайды.
Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х 2-сан 0,35х 3 –сан 0,35х+2,1 0,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=х x=4,2 №4 Есептің қатесін түзет: Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. |
Дескриптор «Пайыз» ұғымын түсіндіретін сөйлемді жалғастырады Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі.
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады. |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс |
№1124 Бағасы 420 тг ойыншык мәшинелер 15% -ке арзандатылып сатылды. Балалар бакшасы 7 ойыншык мешинені арзандатылган багамен сатып алса, неше теңге унемделеді? №1125. Тік төртбурыштын ені 6 см, узындыгы одан 75% узын. Тіктөртбурыштыц ауданын табыңдар. №1126. Қоланыц 85%-і мыс, калганы калайы. 5 кг коланын курамындаты мыс калайыдан неше килограмм артык? |
№1127. АВ кабыргасыный узындыгы АВС ушбурышы периметрінің 35% -іне, ал ВС кабыргасыны узындығы 25%-іне тен.Егер АВС ушбурышыны периметрі 24 см болса, оныц АС кабыргасының ұзындығы неше сантиметр?
|
«Бағдаршам» арқылы
бір-бірін бағалайды |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||||||||||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
Оқушыларға карточкамен тапсырмалар беріледі. Тапсырма:
1)
Процентті ондық бөлшекпен жаз:
2)
Бөлшекті процентпен жаз:
3)
Жаттығуда 80 сөз бар. Жаттығудағы барлық
сөздердің |
Берілген есептерді шығарады. Қалғаны әр түрлі сө таптары. Жаттығудағы сөздердің неше пайызы зат есім? Неше пайызы етістік? Әр түрлі сөз таптары неше пайызды құрайды? |
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады.
|
Үйге тапсырма. №1092, №1095 |
Сабақ бойы жинаған ұпайлары және белсенділігіне қарай мұғалімнің 1-10 баллмен бағғалауы |
презентация |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















