Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Оқушылар пайыз ұғымын анықтайды. 2.Берілген санның пайызын таба алады. 3.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын анықтайды. -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үй тапсырмасын тексеру. №1089, №1090. қайталау сұрақтары. 1. Пайыз деп нені
түсінесің? Оның мағынасы
қандай? |
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет!
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
1. Ондық бөлшекті пайызға айналдыру үшін оны 100-ге көбейту керек. мысал: 0,54·100=54% 2. Пайыздарды ондық бөлшекке аудару үшін пайыздар санын 100-ге бөлу керек. мысал: 68%:100=0,68 Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған. 1% шаманың бөлігіне тең болғандықтан ,толық шама 100% тең болады. Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. |
сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Бөлшекті немесе натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін тіркеп жазу керек |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
25минут |
Бекіту тапсырмалары |
1-тапсырма
|
2- тапсырма
|
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
|
|
3-тапсырма Қайсысы үлкен?
7)0,72 әлде 7,2% |
4-тапсырма 1)Бір күнде дүкенде кондитерлік өнімдердің 30% сатылды. Қанша кондитерлік өнімдер сатылмай қалды? 70% 2) 5-сынып оқушыларының 46% - ы түрлі үйірмелеріне қатысады. Ал үйірмелерге бармайтыны қанша пайыз? 54% |
Дескриптор: Пайызды таба алады; Пайыздарды салыстырады; «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды |
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
5 минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үйге тапсырма. №1092, №1095. |
Үйге тапсырма. |
Сабақ бойы жинаған ұпайлары және белсенділігіне қарай мұғалімнің 1-10 баллмен бағалауы |
Презентация |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика 4 тоқсан 3 сабақ Пайыз
5 сынып математика 4 тоқсан 3 сабақ Пайыз
Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайыз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Оқушылар пайыз ұғымын анықтайды. 2.Берілген санның пайызын таба алады. 3.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы -Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау - Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту - Еңбек қоғамның және жеке әл-әуқаттың негізі екенін түсіну -Еңбек қызметінің ерекшелігін түсіну, еңбек қатынастарын реттеу, өзін-өзі тәрбиелеу және кәсіби өзін-өзі тәрбиелеу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайыз тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Пайыз ұғымын анықтайды. -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үй тапсырмасын тексеру. №1089, №1090. қайталау сұрақтары. 1. Пайыз деп нені
түсінесің? Оның мағынасы
қандай? |
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет!
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
1. Ондық бөлшекті пайызға айналдыру үшін оны 100-ге көбейту керек. мысал: 0,54·100=54% 2. Пайыздарды ондық бөлшекке аудару үшін пайыздар санын 100-ге бөлу керек. мысал: 68%:100=0,68 Кез келген шаманың (санның ) жүзден бір бөлігін «бір пайыз» деп атау қабылданған. 1% шаманың бөлігіне тең болғандықтан ,толық шама 100% тең болады. Пайызды бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін,пайыз белгісі (%)алдындағы пайыз санын 100ге бөлу керек. |
сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Бөлшекті немесе натурал санды пайызбен жазу үшін, оны 100ге көбейтіп,пайыз белгісін тіркеп жазу керек |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
25минут |
Бекіту тапсырмалары |
1-тапсырма
|
2- тапсырма
|
Дескриптор: - пайызды ондық бөлшекке айналдырады, -пайызды жәй бөлшекке айналдырады ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. |
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
|
|
3-тапсырма Қайсысы үлкен?
7)0,72 әлде 7,2% |
4-тапсырма 1)Бір күнде дүкенде кондитерлік өнімдердің 30% сатылды. Қанша кондитерлік өнімдер сатылмай қалды? 70% 2) 5-сынып оқушыларының 46% - ы түрлі үйірмелеріне қатысады. Ал үйірмелерге бармайтыны қанша пайыз? 54% |
Дескриптор: Пайызды таба алады; Пайыздарды салыстырады; «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды |
Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
5 минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын таба алады. -Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алады. Үйге тапсырма. №1092, №1095. |
Үйге тапсырма. |
Сабақ бойы жинаған ұпайлары және белсенділігіне қарай мұғалімнің 1-10 баллмен бағалауы |
Презентация |
|||||||
шағым қалдыра аласыз















