Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайызы бойынша санды табу |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген санның пайызын табады; Берілген пайызы бойынша санды табады; Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады. |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау; Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту; Кәсіби өзін-өзі жетілдіру үшін еңбек қызметінің дағдылары жинақтау, еңбексүйгіштік, еңбекке баулу, табысты еңбектің маңыздылығын түсіну; Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайызы бойынша санды табу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Берілген санның пайызын табады; -Берілген пайызы бойынша санды табады; -Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады. Үй тапсырмасын тексеру. №1096, №1097. Бекіту сұрақтары. 1.Пайыз дегеніміз
не? |
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Презентация Интернет ресурстары Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Пайызы бойынша санды табу үшін:
Әріптердің көмегімен келесі түрде
жазылады:
Мұнда
Мысал 1. Қант қызылшасының 18% -ын қант құрайды. 162 кг қант алу үшін неше килограмм қант қызылшасы керек? 162 кг қант - қант қызылшасының 18% құрайды.
162: Мысал 2. Мектептің бастауыш сыныптарында 240 оқушы оқиды, және бұл барлық мектеп оқушыларының 60% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы оқиды? Шешуі: 240 оқушы барлық мектеп оқушыларының 60% құрайтын болса, онда 1% -ы 240:60=4 оқушыны құрайды. Мектептің барлық оқушылары 100%. Демек, барлық оқушылардың саны 4 ∙ 100=400 (оқушы). Шешімі келесі өрнек түрінде жазылады
|
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Мысалдарға қарап еептердің шығарылу жолын үйренеді |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Презентация Интернет ресурстары Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
20 мин |
Тапсырмалар. |
№1.. А санын тап, егер
оның 3% -ы 117-ге тең болса к) А=700 №2. Қандай-да бір ақша соммасының 3 % -ы 1800 тг екендігі белгілі. Ақшаның барлық соммасын тап? №3. Сатушы сатуға арналған барлық алманың 20% сатып жиберді, бұл 40 кг-ды құрайды. Сатушыда барлығы қанша килограмм алма болды? №4. Сыныпта 30 оқушы бар. Жүгіруден жарысқа сынып оқушыларының 30% қатысты, бұл мектеп оқушыларының 2% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы бар? Оқулықтан №, №. Микрокалькулятордың көмегімен берілген пайызы бойынша санды табу алгоритмі 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу үшін: 1) калькуляторда 175 санын теру керек; 2)
/ немесе 3) калькуляторға 25 санын енгізу; 4) % бастырмасын басу. Индикаторда жауап көрінеді:700. 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу бағдарламасы: 175/25 %. Микрокалькулятордың көмегімен табыңыз. 1) Оның 12% -ы 10,8; 4) Оның 60% -ы 45; 2) Оның 15% -ы 8,4; 5) Оның 110% -ы 93,5; 3) Оның 40% -ы 22,4; 6) Оның 180% -ы 64,8. |
Тақырыпқа қатысты есептерді шығарады
ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалайды.
|
Дескриптор: - берілген пайызы бойынша санды табады. Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі. Дескриптор: - берілген пайызы бойынша санды табады |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
№5. Қорапта әртүрлі қарындаштар бар. Олардың ішінде 20% - түрлі түсті және түрлі түсті қарындаштардың 25% - қызыл. Асем қызыл қарындаштарды санады – олар 6 болды. Қорапта барлығы қанша қарындаш болды? |
Берілген есептерді шығарады. |
Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі. |
|
|||||||
|
5минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын табады; -Берілген пайызы бойынша санды табады; -Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Презентация |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика 4 тоқсан 7 сабақ Пайызы бойынша санды табу
5 сынып математика 4 тоқсан 7 сабақ Пайызы бойынша санды табу
Бекітемін:
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.4А Пайыз |
|||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайызы бойынша санды табу |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Берілген санның пайызын табады; Берілген пайызы бойынша санды табады; Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады. |
|||||||||||
|
Құндылықтар: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау; Еңбекті, мамандықтарды практикалық тұрғыда зерттеуге қызығушылық таныту; Кәсіби өзін-өзі жетілдіру үшін еңбек қызметінің дағдылары жинақтау, еңбексүйгіштік, еңбекке баулу, табысты еңбектің маңыздылығын түсіну; Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Пайызы бойынша санды табу тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Берілген санның пайызын табады; -Берілген пайызы бойынша санды табады; -Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады. Үй тапсырмасын тексеру. №1096, №1097. Бекіту сұрақтары. 1.Пайыз дегеніміз
не? |
Сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Презентация Интернет ресурстары Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Пайызы бойынша санды табу үшін:
Әріптердің көмегімен келесі түрде
жазылады:
Мұнда
Мысал 1. Қант қызылшасының 18% -ын қант құрайды. 162 кг қант алу үшін неше килограмм қант қызылшасы керек? 162 кг қант - қант қызылшасының 18% құрайды.
162: Мысал 2. Мектептің бастауыш сыныптарында 240 оқушы оқиды, және бұл барлық мектеп оқушыларының 60% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы оқиды? Шешуі: 240 оқушы барлық мектеп оқушыларының 60% құрайтын болса, онда 1% -ы 240:60=4 оқушыны құрайды. Мектептің барлық оқушылары 100%. Демек, барлық оқушылардың саны 4 ∙ 100=400 (оқушы). Шешімі келесі өрнек түрінде жазылады
|
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Мысалдарға қарап еептердің шығарылу жолын үйренеді |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.
|
Презентация Интернет ресурстары Слайд Оқу құралдары; Тақта; Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. |
|||||||
|
20 мин |
Тапсырмалар. |
№1.. А санын тап, егер
оның 3% -ы 117-ге тең болса к) А=700 №2. Қандай-да бір ақша соммасының 3 % -ы 1800 тг екендігі белгілі. Ақшаның барлық соммасын тап? №3. Сатушы сатуға арналған барлық алманың 20% сатып жиберді, бұл 40 кг-ды құрайды. Сатушыда барлығы қанша килограмм алма болды? №4. Сыныпта 30 оқушы бар. Жүгіруден жарысқа сынып оқушыларының 30% қатысты, бұл мектеп оқушыларының 2% құрайды. Мектепте барлығы қанша оқушы бар? Оқулықтан №, №. Микрокалькулятордың көмегімен берілген пайызы бойынша санды табу алгоритмі 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу үшін: 1) калькуляторда 175 санын теру керек; 2)
/ немесе 3) калькуляторға 25 санын енгізу; 4) % бастырмасын басу. Индикаторда жауап көрінеді:700. 25% -ы 175-ке тең болатын санды табу бағдарламасы: 175/25 %. Микрокалькулятордың көмегімен табыңыз. 1) Оның 12% -ы 10,8; 4) Оның 60% -ы 45; 2) Оның 15% -ы 8,4; 5) Оның 110% -ы 93,5; 3) Оның 40% -ы 22,4; 6) Оның 180% -ы 64,8. |
Тақырыпқа қатысты есептерді шығарады
ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалайды.
|
Дескриптор: - берілген пайызы бойынша санды табады. Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі. Дескриптор: - берілген пайызы бойынша санды табады |
Презентация Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
№5. Қорапта әртүрлі қарындаштар бар. Олардың ішінде 20% - түрлі түсті және түрлі түсті қарындаштардың 25% - қызыл. Асем қызыл қарындаштарды санады – олар 6 болды. Қорапта барлығы қанша қарындаш болды? |
Берілген есептерді шығарады. |
Дескриптор: - Пайыз ережесін біледі. |
|
|||||||
|
5минут |
Соңы |
Бүгінгі сабақта: -Берілген санның пайызын табады; -Берілген пайызы бойынша санды табады; -Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Презентация |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
.
–
берілген пайызы бойынша табылатын сан (100%-ға сәйкес келетін
сан).
– пайызы берілген сан.
– берілген пайыз.














