Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару; 5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||
|
Бағалау критериі: |
Мәтін есептің мағынасын түсінеді және теңдеу құра алады; Құрылған теңдеулердің шешу алгоритмін біледі; Мәтін есепті тиімді тәсілдерін біледі және кері есептер құратыра алады. |
|||||||
|
Құндылықты дарыту: |
Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
|||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару; Әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Сәлеметсіздерме балалар! Мұғалім мен оқушылар бір – бірімен амандасады. Өзара сыйластық, ашықтық құндылығын дамыту мақсатында “ағашты жандандыру” психологиялық тренинг өткіземін. Ағашты жандандырайық:
Түстерге байланысты бүгінгі сабақта оқушылар қандай жетістікке жететіндігі жайлы айтып өтемін.
Осы таңдаған түс бойынша топқа бөлінеді. |
|
|
|
|||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
“Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару” тақырыбындағы ережелерін еске түсіру мақсатында “Детальдарын қою ” әдіс – тәсілін пайдалана отырып, әр оқушыға “Математикалық диктант” беріледі: Жеке жұмыс: Математикалық диктант: Тік
төртбұрыштың периметрі
оның ұзындығы мен енінің 2 еселенген
қосындысына тең. Формуласы:
Тік
төртбұрыштың ауданы
оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең.
Формуласы: Жол
жылдамдықтың қозғалыс
уақытына көбейтіндісіне тең.
Формуласы: Заттың құны
оның бағасын заттың
санына көбейткенге тең.
Формуласы: Тік бұрышты параллепипедтің көлемі
оның ұзындығын ені мен биіктігіне
көбейткенге тең.
Формуласы: Осы айтылған ережелерді қолданып оқулықпен есептер шығарылады |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс: “Джигсо” әдісімен 3 топқа есептер үлестіремін №128 Тік төртбұрыш пішінді суқоймасының ұзындығы 45м, ені 38м. Оның жиегінен 2м қашықтықта қоршау жүргізілді. Қоршаудың ұзындығы неше метр? №129 Квадрат пішіндес қаңылтырдан ені 5см тік төртбұрыш қиылып
алынғанда, ауданы №130 Асхаттың 500тг ақшасы болды. Ол бағасы 25тг 7 дәптер және бағасы 80тг 3 қаламсап сатып алды. Не белгісіз? Сұрақ қойыңдар. Дескриптор:
Жаңа материалды пысықтау. Әр бір оқушы мәселе есептерді шығаруда үшін жүйелі ойлануды қажет ететіндігі туралы ой қорытады. I топ. 1) Оқушы бір сан ойлады, одан 27-ні азайтып, нәтижесін 2-ге көбейткенде 144 саны шықты. Оқушы қандай сан ойлады? Жауабы: 99 2) Дүкенге 4 қорап тәтті әкелінді.Әрбір қораптан 12 кг тәтті сатылғаннан кейін барлығында қалған тәтті алғашқы бір қораптағыдай болған. Алғашында әрқайсысында неше кг тәтті бар еді? Шешуі: (х – 12) · 4 = х, 4х – 48 = х, 3х = 48, х= 16. Жауабы: 16 кг II топ. 1) Тіктөртбұрыштың ұзындығы а см, ені b см. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар. Мұндағы a = 17; b = 9. Жауабы: 52 см 2) Бөтелке тығынымен 60 теңге тұрады. Бөтелке тығынынан 58 теңге қымбат болса, бөтелке мен тығынның жеке – жеке бағасын тап. Жауабы: 2 III топ. 1) Асхат ақшасының жартысына фломастер сатып алған соң, оған атасы 130 теңге ақша берді. Сонда Асхаттың ақшасы 205 тг болды. Асхатта алғашқыда неше тенге ақша болған? Жауабы: 150 тг 2) Мен атамның 61 жасында 10 жаста болатынмын. Қазір атам менен 4 есе үлкен жаста болса мен неше жастамын? Шешуі: атасы -61 + х, мен – 10 + х, (10 +х) · 4 = 61 + х, 3х = 21, х = 7 Жауабы: мен 17 жастамын7 Жеке жұмыс. Оқулықтан №123,124 |
|
|
Слайд |
|||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта
|
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: Теңдеудің түбірін шешеді; Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды Үйге тапсырма. №122, №125 Рефлексия«Қарлы боран» әдісі. Бұл әдісті топта немесе сыныптың барлық қатысушыларымен жүргізуге болады.Әр оқушыға жеке – жеке А4 ақ қағазы таратылады. Оқушылар алдындағы қағаз бетіне жаңа сабақ бойынша сұрақтар жазады. Келесі қадамда, қолдарындағы мыжғылайды және қарша боратып бір-біріне атқылайды. Мұғалімнің «Стоп» сөзінен кейін қолдарындағы қағазды ашып тез арада жауап жазады. Қағазды мыжғылап тағы да боратады. «Стоп» дегенде қайта қағазды ашып сұарқ пен жауапты тексеріп жауаптың бұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды Бағалау: Оқушылар “Бағдаршам” бойынша топтар бір – бірін бағалайды. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Математика. Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару
5 сынып Математика. Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.5.1.1 натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару; 5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||
|
Бағалау критериі: |
Мәтін есептің мағынасын түсінеді және теңдеу құра алады; Құрылған теңдеулердің шешу алгоритмін біледі; Мәтін есепті тиімді тәсілдерін біледі және кері есептер құратыра алады. |
|||||||
|
Құндылықты дарыту: |
Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
|||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару; Әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Сәлеметсіздерме балалар! Мұғалім мен оқушылар бір – бірімен амандасады. Өзара сыйластық, ашықтық құндылығын дамыту мақсатында “ағашты жандандыру” психологиялық тренинг өткіземін. Ағашты жандандырайық:
Түстерге байланысты бүгінгі сабақта оқушылар қандай жетістікке жететіндігі жайлы айтып өтемін.
Осы таңдаған түс бойынша топқа бөлінеді. |
|
|
|
|||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
“Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару” тақырыбындағы ережелерін еске түсіру мақсатында “Детальдарын қою ” әдіс – тәсілін пайдалана отырып, әр оқушыға “Математикалық диктант” беріледі: Жеке жұмыс: Математикалық диктант: Тік
төртбұрыштың периметрі
оның ұзындығы мен енінің 2 еселенген
қосындысына тең. Формуласы:
Тік
төртбұрыштың ауданы
оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең.
Формуласы: Жол
жылдамдықтың қозғалыс
уақытына көбейтіндісіне тең.
Формуласы: Заттың құны
оның бағасын заттың
санына көбейткенге тең.
Формуласы: Тік бұрышты параллепипедтің көлемі
оның ұзындығын ені мен биіктігіне
көбейткенге тең.
Формуласы: Осы айтылған ережелерді қолданып оқулықпен есептер шығарылады |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Оқулықпен жұмыс: “Джигсо” әдісімен 3 топқа есептер үлестіремін №128 Тік төртбұрыш пішінді суқоймасының ұзындығы 45м, ені 38м. Оның жиегінен 2м қашықтықта қоршау жүргізілді. Қоршаудың ұзындығы неше метр? №129 Квадрат пішіндес қаңылтырдан ені 5см тік төртбұрыш қиылып
алынғанда, ауданы №130 Асхаттың 500тг ақшасы болды. Ол бағасы 25тг 7 дәптер және бағасы 80тг 3 қаламсап сатып алды. Не белгісіз? Сұрақ қойыңдар. Дескриптор:
Жаңа материалды пысықтау. Әр бір оқушы мәселе есептерді шығаруда үшін жүйелі ойлануды қажет ететіндігі туралы ой қорытады. I топ. 1) Оқушы бір сан ойлады, одан 27-ні азайтып, нәтижесін 2-ге көбейткенде 144 саны шықты. Оқушы қандай сан ойлады? Жауабы: 99 2) Дүкенге 4 қорап тәтті әкелінді.Әрбір қораптан 12 кг тәтті сатылғаннан кейін барлығында қалған тәтті алғашқы бір қораптағыдай болған. Алғашында әрқайсысында неше кг тәтті бар еді? Шешуі: (х – 12) · 4 = х, 4х – 48 = х, 3х = 48, х= 16. Жауабы: 16 кг II топ. 1) Тіктөртбұрыштың ұзындығы а см, ені b см. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар. Мұндағы a = 17; b = 9. Жауабы: 52 см 2) Бөтелке тығынымен 60 теңге тұрады. Бөтелке тығынынан 58 теңге қымбат болса, бөтелке мен тығынның жеке – жеке бағасын тап. Жауабы: 2 III топ. 1) Асхат ақшасының жартысына фломастер сатып алған соң, оған атасы 130 теңге ақша берді. Сонда Асхаттың ақшасы 205 тг болды. Асхатта алғашқыда неше тенге ақша болған? Жауабы: 150 тг 2) Мен атамның 61 жасында 10 жаста болатынмын. Қазір атам менен 4 есе үлкен жаста болса мен неше жастамын? Шешуі: атасы -61 + х, мен – 10 + х, (10 +х) · 4 = 61 + х, 3х = 21, х = 7 Жауабы: мен 17 жастамын7 Жеке жұмыс. Оқулықтан №123,124 |
|
|
Слайд |
|||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта
|
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: Теңдеудің түбірін шешеді; Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды Үйге тапсырма. №122, №125 Рефлексия«Қарлы боран» әдісі. Бұл әдісті топта немесе сыныптың барлық қатысушыларымен жүргізуге болады.Әр оқушыға жеке – жеке А4 ақ қағазы таратылады. Оқушылар алдындағы қағаз бетіне жаңа сабақ бойынша сұрақтар жазады. Келесі қадамда, қолдарындағы мыжғылайды және қарша боратып бір-біріне атқылайды. Мұғалімнің «Стоп» сөзінен кейін қолдарындағы қағазды ашып тез арада жауап жазады. Қағазды мыжғылап тағы да боратады. «Стоп» дегенде қайта қағазды ашып сұарқ пен жауапты тексеріп жауаптың бұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды Бағалау: Оқушылар “Бағдаршам” бойынша топтар бір – бірін бағалайды. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||
шағым қалдыра аласыз





















