Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
08.11.2024 жылы |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Үй тапсырмаларын тексеру; Сабақтың мақсатымен таныстыру Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын тарату |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Презентация, Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа материалмен танысу Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу олардың алымдарын қосып алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. Бөлімдері әртүрлі болшектерді қосу: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады
Мысалдар
|
ҚБ. Жарайсыңдар. Бүгін менің де көңіл-күйім жақсы, сіздерге де күні бойы жақсы көңіл-күйде бар ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды тілеймін |
Слайд ; Интерактивті тақта; Оқу құрал -жабдықтары |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут
|
Бекіту тапсырмаларын орындату Оқулықпен жұмыс №421 Өрнектің мәнін тап |
№422 есептеңдер
Дескриптор: - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады |
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
|
№423 Қосындының мәнін тап
|
№425 Азайтуды орында
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
|
№429 Назгүл кітаптың
тағы
|
№430 Бірінші күні
жолдың |
қушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
Қорытынды |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 7 - бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады; - жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді; -... болғандықтан, ... бөлшегі дұрыс (бұрыс) болып табылады; - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек; - натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін, ... керек; - натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ... керек |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Карточкалар |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Сынық вагон» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қоямын. 1-топ. Жай бөлшек дегеніміз не? Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін не істейміз? 2-топ. Жай бөлшектің неше түрі бар және оларды ата. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін не істейміз? 3-топ. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз? Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосамыз? Үй тапсырмасын беру № БББ кестесін тарату |
БББ кестесін тотырады Білемін: Білдім: Білгім келеді: Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
БББ кестесі; оқулық |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика Жай бөлшектерді қосу және азайту
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
08.11.2024 жылы |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Үй тапсырмаларын тексеру; Сабақтың мақсатымен таныстыру Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын тарату |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Презентация, Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Жаңа материалмен танысу Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу олардың алымдарын қосып алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек. Бөлімдері әртүрлі болшектерді қосу: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады
Мысалдар
|
ҚБ. Жарайсыңдар. Бүгін менің де көңіл-күйім жақсы, сіздерге де күні бойы жақсы көңіл-күйде бар ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды тілеймін |
Слайд ; Интерактивті тақта; Оқу құрал -жабдықтары |
||||
|
Сабақтың ортасы 25минут
|
Бекіту тапсырмаларын орындату Оқулықпен жұмыс №421 Өрнектің мәнін тап |
№422 есептеңдер
Дескриптор: - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады |
Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
|
№423 Қосындының мәнін тап
|
№425 Азайтуды орында
|
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
|
№429 Назгүл кітаптың
тағы
|
№430 Бірінші күні
жолдың |
қушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша Бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова |
|||
|
Қорытынды |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 7 - бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады; - жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді; -... болғандықтан, ... бөлшегі дұрыс (бұрыс) болып табылады; - бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде көрсету үшін... керек; - аралас санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін... керек; - натурал санды бұрыс бөлшек түрінде көрсету үшін, ... керек; - натурал санды аралас сан түрінде көрсету үшін ... керек |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта; Оқу құралдары; оқулық; Карточкалар |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Сынық вагон» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қоямын. 1-топ. Жай бөлшек дегеніміз не? Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін не істейміз? 2-топ. Жай бөлшектің неше түрі бар және оларды ата. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру үшін не істейміз? 3-топ. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз? Бөлімдері бірдей аралас сандарды қалай қосамыз? Үй тапсырмасын беру № БББ кестесін тарату |
БББ кестесін тотырады Білемін: Білдім: Білгім келеді: Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
БББ кестесі; оқулық |
|||
шағым қалдыра аласыз































