5 сынып Математика. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Тақырып бойынша 25 материал табылды

5 сынып Математика. Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу 5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:


Тарау немесе бөлім атауы:

5.1А Натурал сандар және нөл саны

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу

Оқу мақсаты:

5.2.2.1. Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу

5.2.2.2. Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану

Бағалау критериі:

Теңдеудің түбірін шешеді;

Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды.

Құндылықты дарыту:

Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Теңдеуді шешу тақырыбын қарастырамыз


Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

Арифметикалық амалдардың белгісіз компонентерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу

Теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану Ұйымдастыру кезеңі.

Ұйымдастыру сәті

Үй жұмысын тексеру

Атмасфералық жағдайды қалыптастыру.

Миға шабул. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады

1. Теңдеу дегеніміз не?

2. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

3. Теңдеудің бір түбірі ғана болама?

4. Теңдеуді шешу дегеніміз не?






8 мин

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс

тапсырмалар

Жауаптары:

2+х=5+5

2+х=10

х=10-2

х=8

2+8=10

Х+х+1=5

2х+1=5

2х=5-1

2х=4

х=4:2

х=2

Х+24=52

х=52-24

х=28

Меңгеру:

Топпен Мысалдар келтіру. Сыни тұрғыдан талдау. Дәлелдеу

Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды.

Белгісіз көбейткішті табу үшін көбейтіндінің мәнін белгілі көбейткішке бөлу керек.

Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайту керек.

Белгісіз бөлінгішті табу үшін бөлгішті бөліндінің мәніне көбейту керек.

Белгісіз азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосу керек.

Белгісіз бөлгішті табу үшін бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлу керек.

Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайту керек.




Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

















Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.




Слайд

15 минут









Бекіту тапсырмасы

Есептер. Оқулықпен жұмыс.


106.Марат түстен кейін түске дейінге қарағанда 2 балықты кем аулады. Ол барлық аулаған балықтарының жартысын атасының үйіне қалдырғанда, өзінде 5 балық қалды. Марат түске дейін неше балық аулады?


Балық саны

Түске дейін

Х

Түстен кейін

Х-2

(х+х-2):2=5

2х-2=5·2

2х-2=10

2х=10+2

2х=12

х=6

108.1.Дүкендегі орам матадан 16 м мата сатылды. Қалған матадан әрбір көйлекке 3 метрден жұмсап, 8 көйлек тігілді. Дүкендегі орам мата алғашқыда неше метр болған?

Жауабы:

(3·8)+16=40

108.2.Қоймадағы ұннан 165 т ұн сатылған соң, қалған ұнды әрқайсысына 3 тоннадан 14 машинаға тиеді. Қоймада алғашқыда неше тонна ұн болған?

(3·14)+165=207



Жеке жұмыс.

1) Екі санның қосындысы 120-ға тең. Бірінші сан екінші саннан 9 есе артық. Осы сандарды табыңдар.

2) Теңдеуді шеш:

897- (3x+2) = 394

3x + 2= 897 - 394,

3x = 501, x = 167

Жауабы: 1) х1 =108, х2 = 12. 2) х = 167

Берілген сөйлемдерді nеңдеу арқылы жазып, шыққан теңдеуді шешіңдер:

3) Тізбектей алынған екі натурал санның қосындысының мәні 303-ке тең;

4) Теңдеуді шеш:

783 – (3x-16) = 427

3x – 16 = 783 – 427

3x = 372, x=124 Жауабы: 1) х1 =151, х2 = 152. 2) х = 124

Тез есепте.







Слайд


10мин

Жеке жұмыс

Қосымша тапсырма орындау.

Тапсырманы орындайды



5 минут








Бүгінгі сабақта:

Теңдеудің түбірін шешеді;

Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды

Үйге тапсырма. №110, №112

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.

Тақырыпты меңгергенін анықтау




Презентация










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.00.2024
163
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі