|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: 5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 8.12.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанбаева А |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзара кері сандар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер |
Көпшілігі: Өзара кері сандардың қасиетін біледі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандарды біледі; Оқушылардың басым бөлігі: Өзара кері сандарды біледі және қолдана алады; Кейбір оқушылар: Өзара кері сандарды біледі және есептер шығара алады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
... сандары ... болғандықтан, өзара кері сандар болады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және ойлау дағдысын қалыптастыру, ұлтжандыққа, отанға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтордан қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектерді қосу және азайту Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 6 мин |
Оқушыларға келесі амалдарды орындап, нәтижелерін талдауды ұсыныңыз.ды Оқушыларды өзара кері сандар ұғымын түсінуге бағыттаймын.
Тақтаға бірнеше бөлшектерге мысалдар жазыңыз және олардың ішінен өзара кері сандар жұптарын таңдап, өз таңдауын дәлелдеуді сұраймын. |
Компьютер; Презентация; Таймер; Таратпалар Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 6 мин 10 мин Соңы 3 мин 2 мин
|
Оқушыларды жұптастырып, әр оқушыға жеке үлестірмелерге әр түрлі бөлшектер мен натурал сандар жазуды ұсыныңыз. Жұптағы оқушыларға үлестірмелерін ауыстырып, әрбір санға кері сан тауып жазуды сұраңыз..Үлестірмелерін қайтадан ауыстырып, өзара тексеруді орындайды. Мысалы: «Берілген санға кері санды ата». Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
Мысал
1:
8
және Жай бөлшекке кері санды табу үшін оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып, сол бұрыс бөлшекке кері санды табу керек.
Мысал
2:
Сабақты бекіту «Математикалық дамино»
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын. |
Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.
Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады |
Денсаулық сақтау технологиялары: Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін, сабақта интербелсенді тақтаны ұзақ уақыт пайдаланбаймын. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
Қосымша 1
-
Берілген сандарға кері сандарды жазыңыз:
1)
Дұрыс
бөлшектерге :
.
2)
Аралас
сандарға:
3)
Натурал сандарға: 3, 5, 7, 9, 12, 1, 17, 10, 100
.
-
Көрсетілген бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңыздар:

-
x – тің қандай мәнінде теңдік тура болады:
1)
2) 
3)
;
4)
;
5) 5x = 1;
6)
;
7)
;
8)
;
4. Берілген сандар өзара кері сандар болады ма?
1) 
2) 
3) 
4) 
5) 
6) 0 және 1 ;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып өзара кері сандар
5 сынып өзара кері сандар
|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: 5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 8.12.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанбаева А |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзара кері сандар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер |
Көпшілігі: Өзара кері сандардың қасиетін біледі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.1.12 өзара кері сандар анықтамасын білу; 5.1.2.22 берілген санға кері санды табу; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өзара кері сандарды біледі; Оқушылардың басым бөлігі: Өзара кері сандарды біледі және қолдана алады; Кейбір оқушылар: Өзара кері сандарды біледі және есептер шығара алады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
... сандары ... болғандықтан, өзара кері сандар болады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және ойлау дағдысын қалыптастыру, ұлтжандыққа, отанға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтордан қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектерді қосу және азайту Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 6 мин |
Оқушыларға келесі амалдарды орындап, нәтижелерін талдауды ұсыныңыз.ды Оқушыларды өзара кері сандар ұғымын түсінуге бағыттаймын.
Тақтаға бірнеше бөлшектерге мысалдар жазыңыз және олардың ішінен өзара кері сандар жұптарын таңдап, өз таңдауын дәлелдеуді сұраймын. |
Компьютер; Презентация; Таймер; Таратпалар Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 6 мин 10 мин Соңы 3 мин 2 мин
|
Оқушыларды жұптастырып, әр оқушыға жеке үлестірмелерге әр түрлі бөлшектер мен натурал сандар жазуды ұсыныңыз. Жұптағы оқушыларға үлестірмелерін ауыстырып, әрбір санға кері сан тауып жазуды сұраңыз..Үлестірмелерін қайтадан ауыстырып, өзара тексеруді орындайды. Мысалы: «Берілген санға кері санды ата». Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
Мысал
1:
8
және Жай бөлшекке кері санды табу үшін оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып, сол бұрыс бөлшекке кері санды табу керек.
Мысал
2:
Сабақты бекіту «Математикалық дамино»
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын. |
Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.
Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады |
Денсаулық сақтау технологиялары: Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін, сабақта интербелсенді тақтаны ұзақ уақыт пайдаланбаймын. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
Қосымша 1
-
Берілген сандарға кері сандарды жазыңыз:
1)
Дұрыс
бөлшектерге :
.
2)
Аралас
сандарға:
3)
Натурал сандарға: 3, 5, 7, 9, 12, 1, 17, 10, 100
.
-
Көрсетілген бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңыздар:

-
x – тің қандай мәнінде теңдік тура болады:
1)
2) 
3)
;
4)
;
5) 5x = 1;
6)
;
7)
;
8)
;
4. Берілген сандар өзара кері сандар болады ма?
1) 
2) 
3) 
4) 
5) 
6) 0 және 1 ;
шағым қалдыра аласыз



















