Қысқамерзімді жоспар
Бекітемін: Абусеитова Меруерт:______________
|
Бөлім: |
«Құпия кеңес». |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбділла Ақжүніс |
|
Күні: |
22.02.2024ж |
|
Сыныбы: 5 “Б” |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің атым Қожа». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.А/И4.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін аша алады. Көпшілік оқушылар үшін: Іс-әрекеті арқылы образын аша алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Рухани-адамгершілік құндылықтарға баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. “Өрмекші торы”әдісі арқылы,оқушылар жіпті бір-біріне лақтырып,өрмекші торын жасай отырып,бір-біріне жақсы сөздерімен, тілегін білдіреді. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|||||||
|
Өткенді қайталау 7мин
|
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында “ bowling-quizz ”әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. Қойылатын сұрақтар: 1. Б.Соқпақбаев өмір сүрген жылдар? (1924-1991жж) 2. «Қадыров түбінде адам болатын бала»-, деп кім айтты? (Майқанова) 3.Қожаның үшінші қабылдаған шешімі қандай? (Сұлтанмен дос болмау) 4.Майқанова қай пән мұғалімі? (қазақ тілі) 5.Алаш партиясының негізін қалаушы кім?(Ә.Бөкейханов) 6. «Жоңышқаның төбесінде дөңбекшіп әлі жатырмын.Не істеймін.Қалай көрінемін мамама...» Үзінді қай бөлімнен алынған? (Ағаттықтың азабы) 7. Қожаға «Әкеңе тартсаң,директор түгіл,одан үлкені боласың»-,деп кім айтты? (Сәйбек) 8. "Қазақфильм" студиясы қай жылы "Менің атым Қожа" повесті бойынша жазылған киносценарийді жарық экранға шығарды? (1963ж). |
Оқушылар берілген сұраққа кезегімен жауап береді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: Жалпы –1 балл. -Сұрақтарға жауап береді. |
5-сынып оқулық,ЛД тақта.
|
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
«Тауып көр» әдісі. Қорапша ішіне жаңа тақырыпқа байланысты бірнеше сөздер беріледі. Берілетін сөздер: 1.Қожа 2.Жантас 3.Сұлтан 4.Майқанова 5.Жанар |
Әр топтан бір оқушы шығып,қорапша ішінен бір сөзді таңдайды.Берілген сөзді іс-қимыл арқылы оқушыларға жеткізеді.Ал өзге оқушылар іс-қимылдарына қарап, қандай сөз екенін анықтайды. |
Қалыптастыру- шы бағалау: Мұғалім тарапынан “Өте керемет”, «Жарайсыңдар» секілді сөздер арқылы мадақталып отырады. |
Қорапша,сөздер.
|
||||
|
Сабақтың ор- тасы Мағынаны ашу Орындауға 4мин
Қ |
Топтық тапсырма. 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі. Қожа тобы: «Сүзгіден өткізу» Жантас тобы: «Т кестесі» Жанар тобы: «Тұжырым кестесі» арқылы тапсырмалар беріледі. |
1-топ: «Сүзгіден өткізу» әдісі арқылы Қожаның қасиеттерін сүзгіден өткізеді. 2-топ: «Т кестесі» арқылы Қожа мен Жантастың қасиеттерін жазады.Және екеуіне ортақ қасиеттерін анықтайды. 3-топ: «Тұжырым кестесі» арқылы Қожа мен Жанарға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін анықтайды.Кейіпкерге өздері баға береді. |
Дескриптор: Жалпы –3 балл. Қожа тобы: -Жақсы қасиеттері мен жаман қасиет-терін сұрыптап, сүзгіден өткізеді; -Мысал келтіру арқылы қорғайды. Жантас тобы: -Жантастың қасиеттерін жазады; -Қожаның қасиеттерін жазады; -Екеуіне ортақ қасиеттерін жазады. Жанар тобы: -Қожаға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін анықтайды; -Жанарға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін айтады. -Кейіпкерлерге баға береді. |
Плакаттар.
|
||||
|
Жұптық тапсырма Орындауға 3 мин Қорғауға 1 мин
|
«Құпия кеңес» бөлімі бойынша видео көрсетіледі. Көрсетілген видео бойынша «google» әдісі арқылы «Қожа жақсы жаққа өзгереді.Себебі... Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді.Себебі..» деген тақырыпта жұп болып тапсырма орындайды. |
«Қожа жақсы жаққа өзгереді. Себебі... Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді. Себебі..» тапсырма бойынша 1 оқушы Қожаны жақсы жаққа өзгереді деп қорғаса, 1 оқушы Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді деп, дәлелдер келтіре отырып, тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Дәлел келтіру арқылы Қожаның жақсы немесе жаман жаққа өзгеруін айтады; -Берілген мақал-мәтелдерді пайдаланады. |
ДК, YouTube видео: https://youtu.be/SkZd4fEIFgg?si=OdedVdZRiZpqIkoG
|
||||
|
Жеке тапсырма 5 мин
|
«Авторға хат» әдісі арқылы тапсырма орындатылады. |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Авторға хат жазады; -Хат жазу үлгісін сақтайды. |
5-сынып оқулық, хат.
|
||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды
|
Бүгінгі сабақты бекіту мақсатында «Educaplay» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап алынады. |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастыру- шы бағалау: Мұғалім тарапынан “Өте керемет”, «Жарайсыңдар» секілді сөздер арқылы мадақталып отырады. |
ЛД тақта.
|
||||
|
Ой толғаныс Рефлексия 7 мин.
|
«Гүл арасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасынын тыңдайды.
|
Оқушылар қолындағы көбелекті гүлге қондыра отырып,бүгінгі сабақ бойынша өз ойын айтады.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
«Өзін-өзі бағалау» парағы бойынша оқушылар бағаланады. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып қазақ әдебиеті "Менің атым қожа" ашық сабақ
5 сынып қазақ әдебиеті "Менің атым қожа" ашық сабақ
Қысқамерзімді жоспар
Бекітемін: Абусеитова Меруерт:______________
|
Бөлім: |
«Құпия кеңес». |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әбділла Ақжүніс |
|
Күні: |
22.02.2024ж |
|
Сыныбы: 5 “Б” |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менің атым Қожа». |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.А/И4.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портретін аша алады. Көпшілік оқушылар үшін: Іс-әрекеті арқылы образын аша алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Рухани-адамгершілік құндылықтарға баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. “Өрмекші торы”әдісі арқылы,оқушылар жіпті бір-біріне лақтырып,өрмекші торын жасай отырып,бір-біріне жақсы сөздерімен, тілегін білдіреді. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|||||||
|
Өткенді қайталау 7мин
|
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында “ bowling-quizz ”әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. Қойылатын сұрақтар: 1. Б.Соқпақбаев өмір сүрген жылдар? (1924-1991жж) 2. «Қадыров түбінде адам болатын бала»-, деп кім айтты? (Майқанова) 3.Қожаның үшінші қабылдаған шешімі қандай? (Сұлтанмен дос болмау) 4.Майқанова қай пән мұғалімі? (қазақ тілі) 5.Алаш партиясының негізін қалаушы кім?(Ә.Бөкейханов) 6. «Жоңышқаның төбесінде дөңбекшіп әлі жатырмын.Не істеймін.Қалай көрінемін мамама...» Үзінді қай бөлімнен алынған? (Ағаттықтың азабы) 7. Қожаға «Әкеңе тартсаң,директор түгіл,одан үлкені боласың»-,деп кім айтты? (Сәйбек) 8. "Қазақфильм" студиясы қай жылы "Менің атым Қожа" повесті бойынша жазылған киносценарийді жарық экранға шығарды? (1963ж). |
Оқушылар берілген сұраққа кезегімен жауап береді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: Жалпы –1 балл. -Сұрақтарға жауап береді. |
5-сынып оқулық,ЛД тақта.
|
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
«Тауып көр» әдісі. Қорапша ішіне жаңа тақырыпқа байланысты бірнеше сөздер беріледі. Берілетін сөздер: 1.Қожа 2.Жантас 3.Сұлтан 4.Майқанова 5.Жанар |
Әр топтан бір оқушы шығып,қорапша ішінен бір сөзді таңдайды.Берілген сөзді іс-қимыл арқылы оқушыларға жеткізеді.Ал өзге оқушылар іс-қимылдарына қарап, қандай сөз екенін анықтайды. |
Қалыптастыру- шы бағалау: Мұғалім тарапынан “Өте керемет”, «Жарайсыңдар» секілді сөздер арқылы мадақталып отырады. |
Қорапша,сөздер.
|
||||
|
Сабақтың ор- тасы Мағынаны ашу Орындауға 4мин
Қ |
Топтық тапсырма. 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі. Қожа тобы: «Сүзгіден өткізу» Жантас тобы: «Т кестесі» Жанар тобы: «Тұжырым кестесі» арқылы тапсырмалар беріледі. |
1-топ: «Сүзгіден өткізу» әдісі арқылы Қожаның қасиеттерін сүзгіден өткізеді. 2-топ: «Т кестесі» арқылы Қожа мен Жантастың қасиеттерін жазады.Және екеуіне ортақ қасиеттерін анықтайды. 3-топ: «Тұжырым кестесі» арқылы Қожа мен Жанарға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін анықтайды.Кейіпкерге өздері баға береді. |
Дескриптор: Жалпы –3 балл. Қожа тобы: -Жақсы қасиеттері мен жаман қасиет-терін сұрыптап, сүзгіден өткізеді; -Мысал келтіру арқылы қорғайды. Жантас тобы: -Жантастың қасиеттерін жазады; -Қожаның қасиеттерін жазады; -Екеуіне ортақ қасиеттерін жазады. Жанар тобы: -Қожаға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін анықтайды; -Жанарға сипаттама береді.Адамгершілік қасиеттерін айтады. -Кейіпкерлерге баға береді. |
Плакаттар.
|
||||
|
Жұптық тапсырма Орындауға 3 мин Қорғауға 1 мин
|
«Құпия кеңес» бөлімі бойынша видео көрсетіледі. Көрсетілген видео бойынша «google» әдісі арқылы «Қожа жақсы жаққа өзгереді.Себебі... Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді.Себебі..» деген тақырыпта жұп болып тапсырма орындайды. |
«Қожа жақсы жаққа өзгереді. Себебі... Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді. Себебі..» тапсырма бойынша 1 оқушы Қожаны жақсы жаққа өзгереді деп қорғаса, 1 оқушы Жоқ,Қожа жақсы жаққа өзгермейді деп, дәлелдер келтіре отырып, тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Дәлел келтіру арқылы Қожаның жақсы немесе жаман жаққа өзгеруін айтады; -Берілген мақал-мәтелдерді пайдаланады. |
ДК, YouTube видео: https://youtu.be/SkZd4fEIFgg?si=OdedVdZRiZpqIkoG
|
||||
|
Жеке тапсырма 5 мин
|
«Авторға хат» әдісі арқылы тапсырма орындатылады. |
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -Авторға хат жазады; -Хат жазу үлгісін сақтайды. |
5-сынып оқулық, хат.
|
||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды
|
Бүгінгі сабақты бекіту мақсатында «Educaplay» әдісі арқылы оқушылардан сұрақ-жауап алынады. |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастыру- шы бағалау: Мұғалім тарапынан “Өте керемет”, «Жарайсыңдар» секілді сөздер арқылы мадақталып отырады. |
ЛД тақта.
|
||||
|
Ой толғаныс Рефлексия 7 мин.
|
«Гүл арасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасынын тыңдайды.
|
Оқушылар қолындағы көбелекті гүлге қондыра отырып,бүгінгі сабақ бойынша өз ойын айтады.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
«Өзін-өзі бағалау» парағы бойынша оқушылар бағаланады. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз




орғауға әр топқа 2мин




















