Сабақтың
басы
10мин
Сабақтың
ортасы
25мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарымен таныстыру.
3.Жаңа тақырыпқа
шолу.
Топтық
жұмыс.
«Стикердегі диалог» әдісі.
Bitmoji программасы
арқылы оқушылармен кері байланыс
орнату.
-Дербес компьютерден
басқа қандай цифрлық құрылғыларды білесің?
-Цифрлық құрылғылардағы
ақпаратты қалай сақтап, тасымалдауға болады?
Жаңа тақырыпты
түсіндіру.
Компьютер ақпаратты
өңдеуде 0 немесе 1 цифрлармен жұмыс істейді. Компьютердің көмегімен
берілетін ақпарат 0 немесе 1 тізбегінен тұрады. Мұндай ақпарат
цифрлық ақпарат деп аталады. Цифрлық ақпаратты өңдейтін
құрылғыларды цифрлық құрылғылар деп атайды.Ақпаратты цифрлық жолмен
өңдеудің нәтижесінде құрылғылардың өлшемдері кішірейіп жұмыс сапасы
артады. Мұндай құрылғылар «мобильді құрылғылар» деп
аталады Бейнекөрсетілім
«Кинаметафора» әдісі «Ақпараттық цифрлық тасымалдауыштардың шығу
тарихы»
Кез келген цифрлық құрылғыларды пайдаланған соң, ондағы
ақпаратты жөнелту, өңдеу, сақтау үшін тасымалдағыштар
керек.
|
1.Мұғаліммен
амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын
дәптерге жазады.
3.Сабақтың
мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарды өзара
талқылап, ойларымен бөлісіп, айтылған тұжырымдарға сәйкесінше
стикерлер жібереді.
Мұғалімді
тыңдайды
Сілтеме бойынша өтіп
қосымша ақпаратты тыңдайды
|
Сабақ барысындағы
орындалған тапсырмалар бойынша ұпайлар
Indroo платформасында
қойылып отырады.
Стикер
|
Стикер
Bitmoji
бағдарламасы
Презентация
3-7
беттер
Youtube
каналы https://youtu.be/eDwTJNlB1Oo
|
|
Ақпарат
тасымалдағыштар:
-
Магнитті
тасымалдығыш-дискеттер, сыртқы HDD-дискілер;
-
Оптикалық
тасымалдағыш-CD-дискілер, DVD
–дискілер,BD-дискілер
-
Флеш тасымалдағыш-жад
карталары, флеш-жадтар, SSD-дискілер.
Қатқыл диск / HDD/
файлдар мен программаларды ұзық уақыт сақтау үшін
қолданылады.
Оптикалық диск- жоғары
тығыздықпен жазба және цифрлық деректерді сақтау үшін пайдаланатын
оптикалық тасымалдағыш.
№1 тапсырма.
«Сәйкестендіру» әдісі

Дескриптор:
-Ақпаратты цифрлық
тасымалдағыштарды сәйкестендіреді;
№2 тапсырма.
«Топтастыру» әдісі
Берілген суреттер
бойынша ақпараттық цифрлық тасымалдағыштарды
топтастырыңыз.

Дескриптор:
-Ақпараттық цифрлық
тасымалдағыштарды топтастырады;
-Цифрлық тасымалдағыш
емес ақпараттарды топтастырады;
№3 тапсырма. «Бос
орынды толтыр» әдісі
H 5P.org
платформасын қолданып, заманауи цифрлық құрылғыларға байланысты
анықтамалардағы бос орындарды толықтырыңыздар.
Дескриптор:
-берілген анықтамадағы
бос орындарды толтырады.
-заманауи цифрлық
құрылғылардың анықтамаларын дұрыс жаза алады
№4. Саралау
тапсырмасы.
Жеке жұмыс.
«Дереккөздер» әдісі
Оқушыларға «Цифрлық
құрылғылар біздің өмірімізге қалай ықпал етті?» сұрағы
ұсынылады.
Дескриптор:
-қазіргі заманғы
цифрлық құрылғыларды өмірмен байланыстыра алады;
- күрделі және ауқымды
дереккөздермен жұмыс жасауға бейімделеді;
|
Ақпарат
тасымалдағыштарды дәптерге жазады
Қатқыл диск, оптикалық
диск –анықмаларын дәптерге жазады
Сілтемеге өту
арқылы
1-тапсырманы
орындайды
2-тапсырманы
орындайды
3-тапсырманы
орындайды
Оқушылар әр түрлі
дереккөздерді пайдалана отырып, ұсынылған сұраққа талдау
жасайды
|
3
ұпай
2
ұпай
3
ұпай
2 ұпай
|
Оқулық
Кесте
Жұмыс
дәптері
Презентация
8-14
беттер
Coreapp.ai
платформасы
https://coreapp.ai/app/player/lesson/6090fbdf6790f0514ad60de1
Learning.apps
платформасы
https://learningapps.org/19207733
H5P.org
платформасы
https://serikbaglan19900207.h5p.com/content/129131565098489484
Оқулық,
компьютер
|
Сабақтың
соңы
4мин
|
1.Оқушыларға өзін-өзі
бағалауды ұйымдастырады.
2.Рефлексия. Padlet
тақтасы.
барлығын
түсіндім
менде сұрақтар
қалды
|
Тақтаға сабақ барысында алған әсерлерін
жазады
|
Өзін-өзі бағалау
|
Padlet платформасы
https://padlet.com/serikbaglan1990/vpopee54qvq20z6w
|