5 сынып Рейн өзені

Тақырып бойынша 11 материал табылды

5 сынып Рейн өзені

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тіліндегі нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану арқылы Рейн өзені жайлы ақпарат беріледі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақ тілі

Сынып: 5

Күні: 7.12.18ж



Сабақ тақырыбы

Рейн өзені


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.Ж2.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу.

5. ТБ1.3 Сан есім (бірліктер, ондықтар, мың) атауларын білу, орынды қолдану





Сабақ мақсаты

  • Оқушылардың барлығы орындай алады:

Қазақ тіліндегі нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану

арқылы Рейн өзені жайлы ақпарат алады

  • Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіндегі ақпаратты түсінеді, мәтін жазып, сан есімнің түрлерін ажыратады

  • Оқушылардың кейбірі орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды,

тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре

алады.


Бағалау критерийі

Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, топтастырады

Жаңа ақпаратты түсіне отырып, мәтіндегі ақпаратты түсінеді, мәтін жазып, сан есімнің түрлерін ажыратады

Шынайы өмірмен байланыстырады, суреттеп бейнелейді


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор:

Рейн өзені, табиғат, круиз, Батыс Еуропа

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Сырдария өзені қай жерде?

  • Оның ұзындығы қанша?

  • Сырдария өзенінің жағасында қандай көне қала бар?


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары

4. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.


Пәнаралық байланыс

География, өзін өзі тану


Алдыңғы білім

Оқушылар бұған дейін суреттер, тірек сөздер арқылы тақырыпты болжауға дағдыланған, қажетті тіркестерді пайдаланып, мәтін құрастыра алады


Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурс тар

ҚБ

Сабақ-тың басы –

8 мин.






































Сабақтың ортасы 28 мин
















  1. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу.

  2. Психологиялық ахуал туғызу: «Ыстық алақан» әдісі арқылы шаттық шеңберін құрып, бір-біріне тілек тілейді.

  3. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен және бағалау критерийімен таныстыру

Топқа бөлу. «Адасқан сөздер» әдісі Оқушыларға қима қағаздар беріледі. Бұл қима қағаздарда өзен- сулар тақырыбында мақал-мәтел берілген. Оқушылар қима қағаздағы мақал-мәтелдің жалғасын дұрыс табу арқылы «Өзен», «Көл», «Теңіз» атты үш топқа бірігеді.

Мақал-мәтелдер:

  1. 1. Таулы жер бұлақсыз болмас,

  2. Сулы жер құрақсыз болмас.

  3. 2. Өзен суын жаңбыр тасытады,
    Адам қадірін еңбек асыртады.

3.Бұлаққа бұлақ қосылса — "егізбіз" дейді, 
Көлге көл қосылса — "теңізбіз" дейді.

Ж. Алдыңғы білімді еске түсіру «Попкорн» әдісі

Сұрақтар:

  1. Қазақстанда қандай өзен-көлдерді білесің?

  2. Ә. Тәжібаев кім?

  3. Қандай шығармаларын білесің?

  4. Сырдария өзені қай жерде?

  5. Оның ұзындығы неше километр ?

Үй тапсырмасын тексеру:

Сырдария өзені туралы қосымша мәлімет

Кері байланыс парақшаларын талдау

«Ой қозғау».әдісі

Сырдария өзені жайлы кестені толықтыр:

1.Сырдария өзені қай жерде?

Қызылорда облысында

2.Әбілда Тәжібаевтің

«Сырдария» өлеңі қай жылы жазылған?

1936 жыл

Сырдария өзені қайдан бастау алады?

Орталық Тянь –Шань жоталарынан басталады

Мұғалім: - Өте жақсы балалар! Сырдария өзеніне қысқаша шолу жасадық.

Тыңдалым тапсырмасы

1 – тапсырма. (Ж) «Ой дөңгелегі» әдісі.

«Рейн өзені» туралы мәтінді тыңда , мәтінге байланысты сұрақтарға жауап бер .

Мәтін: Рейн Батыс Еуропадағы ірі өзендердің бірі. Ұзындығы 1320 км, су жиналатын алабының аум. 224,4 мың км2. Өзен Швейцария Альпісінен Алдыңғы Рейн және Соңғы Рейн бастауларынан басталып, Швейцария, Лихтенштейн, Австрия, Германия, Нидерланд, Франция жерлерімен ағып өтіп, Солтүстік теңізге құяды. Ағысының сипатына, аңғарларының морфологиясына байланысты өзен: таулы, жоғарғы, ортаңғы Рейн және төменгі Рейн болып бөлінеді. Рейн — Батыс Еуропадағы халықар. маңызы бар су жолы, төм. ағысында жылына 100 млн. т-дай жүк тасымалданады (күніне 650 — 700 кеме). Базель қ-на дейін (атырауынан 886 км) және Боден к-нде (66 км) кеме қатынасы бар. Рейн өз. алабындағы су жолының жалпы ұзындығы 3000 км-дей; Рона, Марна, Везер, Эмс, Эльба өзендерімен каналдар арқылы жалғасқан. Швейцария, Франция, Германия жерлерінде СЭС-тер салынған. Рейн бойында Базель (Швейцария), Страсбур (Франция), Мангейм, Майнц, Бонн, Кельн, Дюссельдорф, Дуйсбург (Германия) қ-лары; атырауында — Роттердам (Нидерланд) теңіз порты орналасқан.

  1. Рейн өзені қандай өзен?

  2. Оның ұзындығы неше км?

  3. Өзен арқылы неше тонна жүк тасымалданады?

  4. Рейн өзені қайдан бастау алады?

  5. Ол қай теңізге құяды?

Дескриптор:

  • Мәтінді тыңдайды, мазмұнын айтады.

  • Ж алпы және нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтарға жауап береді.


ҚБ: Бас бармақ арқылы бағалау


2-тапсырма: (ЖЖ) «Ойлан,жұптас, бөліс» әдіcі

Берілген мәтін бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы деректер жинайды және сан есімдерді табады, тірек сөздерді анықтайды..

Дескриптор:

- Мәтіннен сан есімді және тірек сөздерді анықтайды

- Мағыналық түрлерін ажыратады

ҚБ: Смайликтер арқылы бағалау

























































































Сабақ-тың соңы

7 мин

Саралау тапсыр-масы




Сабақты бекіту: «Сиқырлы орындық»

(үстелдердің артында сұрақтары бар стикерлер жапсырылған) АВС деңгейлі

Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап бере алады;

-Жауаптарын дәлелдей біледі;

-Шынайы өмірмен байланыстыра алады









Үй тапсырмасы: 9 – тапсырма , 110 бет




Кері байланыс: Білемін. Білдім. Білгім келеді.


Саралау:

Қазақ тіліндегі нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану арқылы Рейн өзені жайлы ақпарат алады

Мәтіндегі ақпаратты түсінеді, мәтін жазып, сан есімнің түрлерін ажыратады

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

«Бағдаршам» әдісі

«Бас бармақ» әдісі

«Смайлик» әдісі

Топта жұмыс жасау ережелерін сақтайды

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?






















































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.12.2018
1221
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі