Материалдар / 5 сынып /Санды өрнектер және әріпті өрнектер/Натурал сандар және нөл

5 сынып /Санды өрнектер және әріпті өрнектер/Натурал сандар және нөл

Материал туралы қысқаша түсінік
Натурал сандар және нөл. Санды өрнектер және әріпті өрнектер. 5 сынып.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қырқүйек 2024
127
0 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары:


5.1А Натурал сандар және нөл саны

Мұғалімнің аты-жөні:


Пән/Сынып: 5 «»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Сабақтың тақырыбы:

Санды өрнектер және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау

Оқу бағдарламасына сай сабақтың мақсаты:

5.2.1.1 Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру

5.2.1.2 Әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу

Сабақ мақсаты:

Санды өрнекті әріпті өрнектерді ажыратады.

Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады, әріпті өрнектерді түрлендіреді.

Әріптердін берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табуды біледі

Сабақ барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут








15 минут

Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Санды өрнектер және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау тақырыбын қарастырамыз


Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1.Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру

2.Әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу

Ұйымдастыру кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру

Қалыптастырушы бағалау тәсілін пайдалану үшін

«Доп лақтыру» әдісін қолдану мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады:

(Мұғалім допты лақтыру арқылы бірнеше оқушыға төмендегі сұрақтарды қояды.)

Адасқан әріптер әдісі арқылы сыныпты 4 топқа бөлемін. Әріптер жазылған түрлі-түсті қағаз қиындыларынан сөздер құрастырады.

Сәлемдесу



Үй тапсырмасын тексерту



Сұрактарға жауап беру

1.6 саны қандай сан?

2.Қосындыны санға қалай көбейтуге болады ?

3. Айырымды санға қалай көбейтуге болады ?

4.Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті.

5. Көбейтудің азайтуға қатысты терімділік қасиеті.















Оқушылардың белсенділігіне қарай ауызша бағалау




Тақта

Бор


Кітап

Дәптер




Бағалау парақтары


5мин

Жаңа сабақ

Жаңа материалды меңгеру. https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/sandy-zhane-aripti-ornekter?mid=e3b060b7-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe сайтынан.

Төменде берілген санды және әріпті өрнектерді ажыратады.

12; (50-12)*11; 16+а-9; b-(а+с); (с-d)*k;

74-(65+37); 12в

Оқушылар мына тапсырмаға көңіл бөлейік. Не байқадыңдар?

  • Айырмашылығы неде?

  • Бұл қандай өрнек?

  • Осы амалдарды орындағанда шыққан сан нені білдіреді?

Осы сұрақтарды қою арқылы әріпті және санды өрнектердің ережесін құрастыру.

44*х+16*х өрнегін көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, қалай ықшамдаймыз? Ортақ көбейткішін табайық.

Осы өрнектегі әріптің орнына мән беріп, өрнектің мәнін табуға бола ма?

Мысалы: Дүкеннен Алмас үш қаламды а теңгеден,үш карандашты в теңгеден сатып алды.Өрнек кұрастыр

Өрнекті түрлендіру 3а+7а=10a; 10-коэффицент

7а, 8в, 12с, х- әріп көбейткіштердің алдында тұрған сан коэффициент деп аталады.

Бекіту тапсырмалары. Оқулықтан №81/1,3,5/, №83, №87


Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады



Жеке оқушымен жұмыс.

Қалыптастырушы бағалау тәсілдерін

пайдалану үшін «Өзін-өзі бағалау» тәсілін қолданамын.

1. Өрнек түрінде жаз

  1. 45 пен а санының қосындысы

  2. 12-нің b санына көбейтіндісі

  3. 85 пен 17-нің қосындысын 2-ге көбейт

  4. 11 мен 17 көбейтіндісінен 109-ды азайт

2.Өрнекті ықшамдап, мәнін тап.

45х + 16х мұндағы x=2

68у – 13у мұндағы y=3

Бағалау критерийлері:

1.Оқушы өрнекті құрастыра біледі

2.Санды өрнекті құрастыра алады

3.Өрнекті ықшамдай алады

4.Өрнектің мәнін таба алады

Жұптық жұмыс

Белсенді оқытудың әдісін пайдалана отырып «Бекіту және қолданысқа енгізу»

Оқулықтан №94

Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығар.

19*6+14*6

9*7+3*7

10*5+5*9



Оқушылардың белсенділігіне қарай ауызша бағалау





Топтық жұмыстарда Әр топ бірін бірі «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды













Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.


Тақта

Бор


Кітап

Дәптер


Интерактивті тақта


Бағалау парақт

15 минут









Бекіту тапсырмасы


Топтық жұмыс.

Саралау әдісі қолдана отырып, оқушылардың қажеттіліктерін есепке ала отырып әрбір оқушыны мақсатқа жетуге ықпал жасаймын.



Өрнекті ықшамда

7а+15а ; 5в+13в;10у-у;

Өрнекті ықшамдап, мәнін тап

48m-13m+876 мұндағы m=17

Есептің өрнегін құрып, мәнін табыңдар.

Кітап 260 тг, ал альбом одан n тг арзан, бір кітап және екі альбом неше теңге тұрады? мұндағы n=70

Топтар бір-бірінің жасаған жұмысын тексеріп, «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды.

Топтар бір-бірінің жасаған жұмысын тексеріп, «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды.




Тақта

Бор


Кітап

Дәптер




Бағалау парақтары


5 минут








Тапсырма.

«Қарқын» тәсілін қолдану арқылы оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, төмендегі есептерді шығартамын.

1 Раушан гүлінен 3 гүл шоғы және қалампыр гүлінен 5 гүл шоғы дайындалды.Ондағы әрбәр гүл шоғында 7 гүл бар.

Раушан гүлінен дайындалған барлық гүл шоғында неше гүл бар?

Қалампыр гүлінен дайындалған барлық гүл шоғында неше гүл бар?

Раушан гүлінен және қалампыр гүлінен дайындалған барлық гүл шоғында неше гүл бар?

Үй тапсырмасы: № 81/қ/, №85

Рефлексия

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Кері байланыс. Күлегештер арқылы

2 60-13*39:31+97=100 Жазуында теңдік дұрыс болатындай етіп жақшаларды қойыңдар.

Сұрақтарға жауап береді

«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалайды.









ұқ

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!