5 сынып тәрбие сағаты

Тақырып бойынша 31 материал табылды

5 сынып тәрбие сағаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәрбие сағаты жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сынып жетекші:



Күні:

10.02.2025

Сынып: 5



Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған»



«Төтенше нөмірлері»


Мақсаты

Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақтау, қысым көрсету) туралы түсінік беру.

Буллингтің түрлерін, оның салдарын және қорғану жолдарын үйрету.

Өзара сыйластық пен мейірімділік құндылықтарын насихаттау.



Оқушыларға төтенше жағдайларда қолданылатын шұғыл қызмет нөмірлерін үйрету.

Төтенше жағдайда дұрыс әрекет ету дағдыларын қалыптастыру.

Өзін-өзі және айналасындағы адамдарды қорғау мәдениетін дамыту.




Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді.








Көңілді әуен






Сабақтың ортасы


«Буллинг дегеніміз не?» сұрағын қою.


Оқушылардың бұл тақырып бойынша ойларын тыңдау.


«Мен қандай жағдайды әділетсіздік деп санаймын?» сұрағына жауап беру.


ІІ. Негізгі бөлім

1. «Буллингтің түрлері» таныстырылымы


Мұғалім буллингтің негізгі түрлерін түсіндіреді:


Физикалық буллинг – ұру, итеру, заттарын жою.


Вербалды буллинг – мазақтау, кемсіту, балағаттау.


Кибербуллинг – интернет арқылы қорлау, қорқыту.


Әлеуметтік буллинг – топтан шеттету, елемеу, дос болмау.


Буллингтің психологиялық және әлеуметтік салдары туралы айту.

2. «Буллингтен қалай қорғануға болады?» жаттығуы


Оқушыларға түрлі жағдаяттар ұсынылады (мысалы, сыныптасты мазақтау, әлеуметтік желіде жаман пікір жазу, біреуді топтан шеттету).


Әр топ берілген жағдайға дұрыс әрекет ету жолдарын ұсынады.


«STOP» әдісі: оқушылар буллингке ұшырағанда не істеу керек екенін айтады:


S – сабыр сақтау.


T – тоқтау, жауап бермеу.


O – ойлану, сенімді адамға айту.


P – көмек сұрау, буллингке қарсы тұру.

Мұғалім әрбір оқушының пікірін тыңдап, олардың ойын қолдайды.


3. Сергіту сәті: «Жақсы сөз – жанға қуат»

Әр оқушы өзінің жанындағы сыныптасына жақсы сөз айтады.


Оқушылардың бір-біріне құрмет көрсетуін арттыру




Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың бұл тақырып бойынша ойларын тыңдау.









Жауаптар талқыланады.



















Әр топ өз ойларын постер немесе қағазға жазып, таныстырады.










Әр жағдаят бойынша оқушылар өз пікірлерін айтып, заңға сәйкес шешімін ұсынады.





Оқушылар бір -бірінің жұмыстарын бағалайды

























Оқушылар бірін -бірі бағалайды




Ақ қағаз, фломастерлер






Презентация








Видеороликтер









суреттер





Қағаз, маркерлер, плакаттар;




Интерактивті тақта немесе бейнеролик көрсету;





Құқықтық жағдаяттардың мәтіні.


Буллинг туралы презентация немесе плакаттар.


Жағдаяттық тапсырмалар жазылған қағаздар.


Рефлексия үшін стикерлер мен тақта.







Сабақтың соңы

ІІІ. Қорытынды бөлім


1. «Мен қорғай аламын!» рефлексиясы

Әр оқушы «Буллингке қарсы мен не істей аламын?» деген сұраққа жауап жазып, ортаға іледі.

Мұғалім әрбір оқушының пікірін тыңдап, олардың ойын қолдайды.





Оқушылар ақ қағазға өз ойларын қысқаша жазады

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Ақ қағаз

Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбын және мақсатын түсіндіру

«Төтенше жағдай дегеніміз не?» сұрағын қою.


Қандай жағдайларда шұғыл қызметке хабарласу қажет екенін талқылау.

ІІ. Негізгі бөлім


1. «Төтенше қызмет нөмірлері» таныстырылымы


Негізгі шұғыл қызмет нөмірлерін түсіндіру:


101 – Өрт сөндіру қызметі


102 – Полиция қызметі


103 – Жедел жәрдем


104 – Газ қызметі


112 – Бірыңғай жедел қызмет нөмірі

Әр нөмірдің қызметі туралы мысалдар келтіру.

2. «Дұрыс қоңырау шала аласың ба?» жаттығуы (10 мин.)


Оқушыларға әртүрлі төтенше жағдайларды беру (өрт, жол апаты, денсаулық жағдайы, газдың иісі).


Әр топ өзіне берілген жағдайға байланысты қандай нөмірге хабарласу керектігін анықтайды.


Дұрыс ақпарат беру үшін «Кім? Не болды? Қайда? Қанша адам?» сұрақтарын қолдану.


3. Сергіту сәті: «Қауіпсіздік белгілерін тап»


Мұғалім қауіпсіздік белгілерінің суреттерін көрсетеді.


Оқушылар олардың мағынасын анықтап, не үшін қолданылатынын айтады.

ІІІ. Қорытынды бөлім

1. «Мен есімде сақтадым!» рефлексиясы


Әр оқушы бүгінгі сабақтан алған негізгі білімдерін айтады.


«Қандай жаңа ақпарат білдім?» деген сұраққа жауап береді.


2. Қорытынды сөз:

Мұғалім шұғыл қызмет нөмірлерін есте сақтау және қауіпсіздік ережелерін сақтау әркімнің міндеті екенін еске салады.


«Төтенше жағдайларда дұрыс әрекет ету – өмірді сақтаудың кепілі!» деген оймен сабақты аяқтау


Қорытынды:

"Төтенше жағдайларда дұрыс әрекет ету – өз өмірің мен айналаңдағы адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің маңызды қадамы!"







Оқушылар сабақтың тақырыбын сұрақтарға жауап беру арқылы













Оқушылар рөлдік ойын ойнайды




Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады





































Оқушылар бір бірінің жауаптарын толықтырады

Презентация






Қауіпсіздік ережелері жазылған плакаттар.









Ойын алаңының суреттері.


Тақырыптық бейнероликтер немесе анимациялар.





Көрнекіліктер (суреттер, бейнематериал).




Шұғыл қызмет нөмірлері жазылған плакаттар.


Рөлдік ойындарға арналған сценарийлер.


Қауіпсіздік белгілері бар суреттер.


Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.

Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2025
116
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі