2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / 5 сыныпта өзбек әдебиеті пәнінен ашық сабақ Ғафур Ғуломның «Менинг ўғригина болам».

5 сыныпта өзбек әдебиеті пәнінен ашық сабақ Ғафур Ғуломның «Менинг ўғригина болам».

Материал туралы қысқаша түсінік
Дарснинг мавзуси: Ғафур Ғулом «Менинг ўғригина болам».Савол ва топшириқлар устида ишлаш. Дарснинг мақсади: а) Ўқувчиларда инсонни, унинг руҳий ҳолатини англаш, ўзгалар ўрнида ҳис қила олиш малакаларини шакллантириш. б) Ўқувчиларнинг оғзаки нутқлари ва фикрлаш қобилиятини чарҳлаш. в) Инсоний муносабатларни, меҳр – шавқат каби комил инсонга хлс сифатларни шакллантириш.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Туркистон шахридаги А.Навоий номли мактаб-гимназиянинг ўзбек тили ва адабиёти фани ўқитувчиси М.Джумабаеванинг 5-''Б'' синфида ўзбек адабиёти фанидан ўтилган очиқ дарснинг режаси


Дарснинг мавзуси: Ғафур Ғулом «Менинг ўғригина болам». Савол ва топшириқлар устида ишлаш.

Дарснинг мақсади: а) Ўқувчиларда инсонни, унинг руҳий ҳолатини англаш, ўзгалар ўрнида ҳис қила олиш малакаларини шакллантириш.

б) Ўқувчиларнинг оғзаки нутқлари ва фикрлаш қобилиятини чарҳлаш.

в) Инсоний муносабатларни, меҳр – шавқат каби комил инсонга хлс сифатларни шакллантириш.

Дарсниг тури: Саҳна дарси.

Дарснинг жиҳози: Дарслик, мавзуга доир иш қоғозлари.

Дарснинг режаси:

I. Ўтилган мавзу юзасидан савол-жавоб.

II. Саҳна кўриниши.

III. Асар юзасидан савол ва топшириқлар билан ишлаш.

IV. Яхшилик ва ёмонлик ҳақида мақоллар айтишва изоҳлаш.

Дарснинг бориши:

  1. Дарсни тўғри ташкил этиш.

  2. Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлигини аниқлаш.

  1. Савол-жавоб

  1. Биз ўқиган ҳикоянинг номини ким айтади?

  2. «Менинг ўғригина болам» ҳикоясини ким ёзган?

  3. Ғ.Ғулом қачон ва қаерда туғилган?

  4. Ғ.Ғулом ким сифатида танилган?



  1. Саҳна кўриниши.

Муаллиф – Хавасханова С

Ўғри бола – Эркинбоев С

Руқия буви – Эрназарова Ш

  1. Асар юзасидан савол ва топшириқлар билан ишлаш.



1. Ҳикояда “қора буви” табиатини акс эттирувчи тасвирга эътибор беринг: “Қаторда энг сўнгги бўлиб, она чумчуқдай қора бувим ётардилар,у киши саксондан ошиб кетган,носкаш кампир эдилар. Кампирнинг энг охирида ётиш сабабини тушунтиринг.



2. “Буни қаранг-а, бизнинг уйимизга ўғри кепти. Бизни ҳам одам деб йўқлайдиган кишилар бор экан дунёда. Энди ўртоқларимга тоза мақтанадиган бўлдим. Лекин ишонишармикан?” Тенгдошингизнинг шу ҳақида ўйлашига ишонасизми?



3. ”Бувим эса ёстиқни кўкракларига қўйиб,тили тагидаги нос билан ўйлаб ётар эканлар?” Кампирнинг қандай ўйлар суришини айтиб беринг.



4. Кампирнинг томда ўғри юрганини кўриб, қўрқиб кетмаганлиги ёки дод солмаганлиги, аксинча, ўғрига маслаҳат берганини қандай изоҳлайсиз? Ҳикоячининг бувиси қандай кампир?



5. Касби ўғрилик бўлган одамнинг кампир илтимос қилсада, қозонни олиб кетмаганлиги,чой ичишга рози бўлмаганлиги ҳақида ўйлаб кўринг. Нега?



6. Биз асарларда ёмонлик ёмонликни келтириб чиқарганлигини кўрган эдик. Бу асарда яхшилик ёмонни тўғри йўлга солганлигини сезяпсизми?

  1. Яхшилик ва ёмонлик ҳақида мақоллар айтиш.

Ўқувчилар айтган мақоллардан 2-3 тасини изоҳлаш

Дарсни якунлаш: Дарсга якун ясаш. Ўқувчиларни баҳолаш.

Уй вазифаси: Такрорлаш.











Shape1 Shape2

1903 йил 10 майда туғилган.

шоир





Shape15 Shape9 Shape5 Shape7 Shape8 Shape13 Shape10 Shape11 Shape6 Shape19 Shape4 Shape3

Ёзувчи

Shape18 Shape17 Shape16 Shape12

Носир

Shape14

1966 йил 10 июлда вафот этган.

Адабиётшунос

Таржимонн

Публицист

Шоир

Picture 1

Picture 1















08 Желтоқсан 2020
697
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі