САБАҚ: Қазақ
тілі
|
Түркістан облысы,
Мақтараал ауданы «Ш.Бектасов атындағы №38 жалпы орта
мектебі»
|
СЫНЫП:
5
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Сапарбекова Гүлшахира Исабекқызы
|
Күні:
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім/тақырып
|
Қазақстан
көлдері
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
6.2.1.1. Мәтіннен
негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау,
түсіндіру
6.4.4.1. Сөйлемдегі
есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына
қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Қазақстанның көлдері
туралы мәлімет алады.Балхаш көлі туралы мәтіннің детальді
ақпараттарды анықтайды. Мәтіннен есімдіктерді тауып, мағыналық
түрлерін ажыратады.
|
Бағалау
критерийлері:
|
- қосымша ақпараттарды
анықтайды;
- тыңдалым материалдары
бойынша жинақы мәтін жазады;
- қателерді
түзетіп, редакциялайды.
|
Тілдікмақсат
|
Оқушылар
орындай алады: Болымсыздық есімдігін түсінеді, жүйелі
қолданады.
|
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: Сортаң, Алакөл, Зайсан,
Сілеті, Сасықкөл, Теңіз көлі, Ақ теңіз.
3-7 минут
ішінде 300-700 сөзді оқиды. 200-250
сөз жазады. 8-10 сөйлем
диологке туседі.
|
|
|
|
|
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-Су тіршілік көзі
деген сөзді қалай түсінесің?
-Балқаш көлі
Қазақстанныңқайөңіріндеорналасқан?
-Балқашкөлініңатауытуралыпікіріңдіайтшы?
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Тарихтың мәдениет пен
тілдің біртұтастығы
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Тарих,
география
|
Алдыңғы
оқу:
|
Оқушыда Қазақстанның
көлдері туралы түсінік бар.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы 5
минут
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі.
2. Ынтымақтастық
ортасын құру.
3. Топтастыру, топқа
бөлу.
І.топ Балқаш көлі. ІІ.
Топ Зайсан. ІІІ.топ Алакөл көлі
4.
«Миға шабуыл» әдісі
Жаңа тақырыппен, оқу
мақсатымен және бағалау критерийлерімен оқушыларды
таныстыру.
|
«Арман» ПВ
баспасы
Т.Н
Ермекова., Ж.К.Отарбекова., Г.Б.Тоқтыбаева
|
Ортасы 25
минут
|
1-тапсырма.«Джигсо»
әдісі
Дескриптор
- Мәтінді
оқыңдар;
- Мәтіннен қосымша және
детальді ақпараттарды табыңдар;
- Сұрақтарға жауап
беріңдер.
ҚБ.
Болымсыздық есімдігі
туралы кестемен жұмыс.
2-тапсырма.«Ойлан- тап!»
әдісі
Дескриптор:
-Оқылым мәтінінен
есімдіктерді тап;
-Теріп
жазыңдар;
-Мағыналық түрлерін
ажыратыңдар.
ҚБ
3-тапсырма. «БББ»
кестесі.
-
Өзіңнің
өлкеңе жақын тұратын жердегі көлдерді белгіле;
-
Мәліметтерді
кестеге түсір;
-
Білмейтін
ақпараттарыңды ірікте.
Қабілеті жоғары
оқушыларға 5-тапсырма.
4-тапсырма.
Дескриптор:
«Серпілген сұрақтар» әдісі.
-
Графикалық
мәтінді оқы, зерделе;
-
Жалпы және
нақты сұрақтар құрастыр;
-
Сұрақ-жауапқа ойыңды жинақта.
|
Дәптерлер, ручка,
Интерактивті тақта
оқулық
дәптер
Акт
Веер
|
Соңы:10
|
Кері
байланыс. «Тау шыңы»
сызығы.
Өзара және өзін-өзі
бағалау парақшасымен баға көрсеткішін таныстыру.
Үйге
тапсырма: Көл атауының шығу тарихы туралы аңыз бен ғалымдар туралы
тұжырымын салыстырып, есімдіктерді қолданып, келісу-келіспеу
эссесін жазыңдар.
|
плакат
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай күрделілендіресіз?
|
Бағалау –
оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық сақтау
технологияларын сақтау. Сабақта сергіту
жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын
ескеру.
|
Қабілеті жоғары
оқушыларға 5-тапсырма. Орта деңгейлі оқушыларға мәтін бойыншаЖалпы
және нақты сұрақтар құрастыруды, ерекше қолдауды қажет ететін
оқушыларғаоқылым мәтінінен есімдіктерді табуды
тапсырамын,
|
|
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін
оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
|
Сабақ барысында жоспарға сай
тапсырмалар толық орындалды. Оқушылар қазақ тілінің дыбыстық
жүйесін орфографиялық нормаға сай жазылуын үйренеді. Сабағымда өз
мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Себебі тиімді стратегияларды орынды
қолдана білдім. Негізгі сабағымның мақсаты оқылымды жүзеге асыру
болатын. «Серпілген сұрақтар» әдісі арқылы мәтіннің ішінен негізгі
ақпараттарды таба білді. Уақытты ұтымды пайдалана білдім. Ешқандай
жоспарыма өзгеріс енгізбедім.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
«Серпілген сауал»
2: «Ойлан
тап!»
Қандай екі
нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер
еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: 5
тапсырмамен қызықты жұмыс жасады
2:Болымсыздық есімдігі
туралы кестемен жұмыс.
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма
қажет
болуы мүмкін қандай
ақпарат білдім?
1: Су тіршілік көзі
деген сөзді талқылауда оқушылардың деңгейі
анықталды.
2: ҚБ баланы
ынталандыру сөздері көп қолданылмады.
|