Бөлім:
|
6.4А Экология және тұрақты
даму
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Кайбылдаева
А.Т
|
Күні:
|
|
Сыныбы:6
А,Ә,Б
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Экожүйелер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
6.6.1.3 экологиялық пирамидада
энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін:
Білім алушылар экологиялық
пирамида мен заттар алмасуы қандай тәсілмен жүзеге асатынын
біледі.
|
Құндылықтарға баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы
оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық
патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
8
мин.
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал
туғызу
Мақсаты: Оқушылар
бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады,
сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа
белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар
бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау:
Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі
қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
|
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
1. Азықтық тізбек дегеніміз не?
2. Экологиялық пирамида ұғымына анықтама
береіңдер.
Осы тапсырманы орындау арқылы
оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі
функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының
танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен
байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға
мүмкіндік береді.
Саралау:
Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау
мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет
ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойылады.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.
|
№1-тапсырма
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма
береді
Тірек сөздермен танысып, өз
дәптерлеріне жазып алады.
|
1. Суреттегі реттілікті мұқият қараңдар. Сен оны қалай
түсіндіресің? Қандай заңдылықты анықтай аласың? Есіңе түсір, мына
түсініктер нені білдіреді: «автотрофтар», «гетеротрофтар»,
«продуценттер (түзуші)»,
«редуценттер (ыдыратушы)». Тізбекте берілгендердің қайсысын
осы
аталған ұғымдарға жатқызар едің?
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
- Суретпен жұмыс жасайды;
- Сұрақтарға жауап
береді.
|
6-сынып оқулығы
Жұмыс
дәптерлері.
|
|
№2-тапсырма
Оқулықта берілген тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
|
Редуценттер (ыдыратушылар) мен продуценттер (түзушілер)
арасындағы нұсқар нені білдіретінін анықтайды (сызба). Энергияның
тұйықталған айналымы бойынша берілуі мүмкін бе? Егер Күн жоғалатын
болса, қандай жағдай орын алады?
Дескриптор: Жалпы - 3
балл.
-Тапсырманы талдайды, сызбамен
жұмыс жасайды.
|
6-сынып оқулығы
Жұмыс
дәптерлері
|
|
3-тапсырма
Оқулықта берілген тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
|
1. Экологиялық пирамиданы
сипаттап береді.
2. Суқоймада салмағы 8 кг болатын шортан балық өсуі үшін
қанша килограмм планктон қажет? Ол үшін шортан, планктон, торта
балықтан тұратын азықтық тізбек
құрастырады.
3. Экологиялық пирамиданың ережесі негізінде анықтайды:
салмағы 400
кг болатын бір дельфин Қара теңізде өсіп, тіршілік етуі
үшін қанша планктон (балдырлар мен бактериялар) қажет? Азықтық
тізбек: планктон → моллюскілер → ұсақ жыртқыш балық →
дельфин.
4. «Тұйықталған экожүйені өз қолыңмен жаса» жобасымен
жұмысты
жалғастырады. Экожүйеңде орын алған өзгерістерді фотоға
немесе бейнежазбаға түсіруді ұмытпа.
5.«Экология және тұрақты даму» бөлімінде оқылған тақырыптар
бойынша медиаәліппе жасайды.
Дескриптор: Жалпы - 4
балл.
- Тапсырмаға
сипаттама береді.
- Азықтық тізбек құрастырады.
- Жобамен жұмысты жалғастырады.
- Медиаәліппе
жасайды.
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
|
«Еркін микрофон»
әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы
алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып
бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің
құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды
«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар»,
«Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|