Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 С. Ауызша көбету және бөлу |
|||||
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу ( Математика 2 бөлім 61 – 63 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Матаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
|
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу
Көркем жазу 2.000 2.000 2.100 2.100
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 61 бет 1 есеп Ежелгі және қазіргі уақыттағы ғиараттардың неден тұрғызылғанын білесің бе? Есептеулерді орындап, олардың неден тұрғызылғанын анықта.
Жазылым; 61 бет 2 есеп
А) Суретке берілген
жазбаларға қара.
Ә) Санды 10 – ға бөлгенде ол қалай өзгереді? 10 : 10 = 1 40 : 10 = 4 100 : 10 = 10
Б) Есептеулерді түсіндір 10 * 2 = 10 + 10 = 20 15 * 10 = 23 * 10 = 230 2 * 10 = 20 10 * 15 = 10 * 23 = 20 : 10 = 2 150 : 10 = 230 : 10 = 23 20 : 2 = 10 150 : 15 = 230 : 23 =
Есіңе сақта! Санды 10 – ға көбейткенде, берліген санның оң жағына бір нөлді тіркейміз. ... * 10 = ..0
Есіңе сақта! Санды 10 – ға бөлгенде, берілген санның оң жағынан бір нөлді алып тастаймыз. .. : 10 = ..
Жазылым; 62 бет 3 есеп
Санды 100 – ге көбейткенде ол қалай өзгереді? 100 * 3 = 100 + 100 + 100 = 300 100 * 5 = 500 3 * 100 = 300 5 * 100 =
Санды 100 – ге бөлгенде ол қалай өзгереді? 300 : 100 = 3 500 : 100 = 300 : 3 = 100 500 : 5 =
Есіңе сақта! Санды 100 – ға көбейткенде, берліген санның оң жағына екі нөлді тіркейміз. ... * 100 = ..00
Есіңе сақта! Ал 100 – ге бөлгенде, берілген санның оң жағынан екі нөлді алып тастаймыз. 00: 10 = ..
Жазылым; 62 бет 4 есеп А) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қандай тәртіппен орналсқанын түсіндір. 9 * 10 = 7 * 100 = 10 * 9 = 100 * 7 = 90 : 9 = 700 : 7 = 90 : 10 = 700 : 100 =
Ә) Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, оларды есепте 24 * 10 = 6 * 100 = |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.Тас – Пирамида 47 ( 27 + 15 ) : 6 + 8 * 5 = 45 : 6 + 8 * 5 = 7 + 8 * 5 = 7 + 40 = 47 Ағаш 56 ( 82 – 74 ) : 2 * 7 * 4 = 8 : 2 * 7 + 7 * 4 = 4 * 7 + 7 * 4 = 28 + 28 = 56 Кірпіш 6 ( 91 – 83 ) * 3 : 4 = 8 * 3 : 4 = 24 : 4 = 6 2 А) 1 * 10 = 10 4 * 10 = 40 10 * 1 = 10 10 * 4 = 40 10 * 10 = 100 Ә) 10 : 10 = 1 40 : 10 = 4 100 : 10 = 10
Б) 15 * 10 = 150 23 * 10 = 230 10 * 15 = 150 10 * 23 = 230 150 : 10 = 15 230 : 10 = 23 150 : 15 = 10 230 : 23 = 10
Есіңе сақта!
3 100 * 3 = 100 + 100 + 100 = 300 100 * 5 = 100 + 100 + 100 + 100 + 100 =500 500 : 100 = 5 500 : 5 =100
Есіңе сақта!
4 А) 9 * 10 =90 7 * 100 =700 10 * 9 =90 100 * 7 =700 90 : 9 =10 700 : 7 =100 90 : 10 =9 700 : 100 =7
Ә) 24 * 10 = 240 6 * 100 = 600 10 * 24 = 240 100 * 6 = 600 240 : 10 = 24 600 : 6 = 100 240 : 24 = 10 600 : 100 = 6 |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
|
Оқулық 61 бет
Оқулық 62 бет
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 62 бет 6 есеп
А) Келтек ағаштың ұзындығы 10 см, ал тақтайдың ұзындығы 400 см. Тақтай келтек ағаштан қанша есе ұзын?
Ә) Келтек ағаштың ұзындығы 10 см, ал тақтайдың ұзындығы 400 см. Тақтайдың ұзындығы келтек ағаштың ұзындығынан қанша сантиматрге артық? Б) Бірінші құрылысшы 400 кірпіш, ал екіншісі одан 2 есе артық кірпіш қалады. Екінші құрылысшы қанша кірпіш қалады? В) ) Бірінші құрылысшы 400 кірпіш қалады, бұл екіншісіне қарағанда 2 есе артық Екінші құрылысшы қанша кірпіш қалады? Жазылым; 62 бет 7 есеп
Балалар демалыс орнынан 10 автобуспен қайтты. Әр автобуста 15 қыз және 23 ұл бар. Демалыс орнынан барлығы неше бала үйлеріне оралды? Жазылым; 62 бет 8 есеп
( 45 – 25 ) : 2 + 4 = 60 – ( 35 – 26 ) * 2 = 2 * 5 + 6 * 2 = ( 84 – 82 ) * 6 : 4 = 80 + 2 * ( 3 + 6 ) = ( 6 + 8 ) : 2 + 6 = |
6 А) к.а – 10 см тақт – 400 см ? есе ұзын Ш: 400 : 10 = 40 Ж: Тақтай к.а тан 40 есе ұзын Ә) к.а – 10 см тақт – 400 см ? есе артық Ш: 400 - 10 = 390 Ж: Тақтайдың ұзындығы ағаштың ұзындығынын 390 см артық Б) 1 қ – 400 к 2 қ - ? 2 есе артық Ш: 400 * 2 = 800 Ж: 2 құрылысшы – 800 кірпіш қалады В) 1 қ – 400 к, 2 есе артық 2 қ - ? Ш: 400 : 2 = 200 Ж: 2 құрылысшы – 200 кірпіш қалады 7 10 автобус Әр автобуста - 15 қыз, 23 ұл ? барлығы Ш: 10 * ( 15 + 23 ) = 10 * 38 = 380 Ж: Барлығы 380 бала үйлеріне оралды 8 ( 45 – 25 ) : 2 + 4 = 20 : 2 + 4 = 10 + 4 = 14 ( 84 – 82 ) * 6 : 4 = 2 * 6 : 4 = 12 : 4 = 3 60 – ( 35 – 26 ) * 2 = 60 – 9 * 2 = 60 – 18 = 42 80 + 2 * ( 3 + 6 ) = 80 + 2 * 9 = 80 + 18 = 98 2 * 5 + 6 * 2 = 10 + 12 = 22 ( 6 + 8 ) : 2 + 6 = 14 : 2 + 6 = 7 + 6 = 13 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есепті шығарады жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есепті шығар 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 2 балл |
Оқулық 63 бет
|
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 3 тапсырма «Біліміңді қорытындыла» әдісі Жазылым; 63 бет 9 есеп Қорапта 4 қызыл және 4 көк монша бар. Егер қораптың ішіне қарамай 5 – еуін алсақ, онда ең болмағанда оның біреуі қызыл моншақ болуы мүмкін бе?
Үйге тапсырма: 63 бет 5 есеп |
9 Қызыл – 4 м Көк – 4 м Алынды – 5 м Біреуі қ.м - ? болды Ш: 4 + 4 = 8 ( барлық. м ) 8 – 5 = 3 ( қалған. м ) Ж: болуы әбден мүмкін |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 63 бет |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу 3 математика
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу 3 математика
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Мектеп |
№ орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
2 С. Ауызша көбету және бөлу |
|||||
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сыныбы: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу ( Математика 2 бөлім 61 – 63 бет Алматыкітап баспасы, 2018 ж.) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі |
Матаематика керек әр күнге, Математика керек әр кімге. Есеп қажет өмірде Есепсіз білім, білім бе?
|
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз! |
Қ.Б Керемет! |
|
||
|
Сабаққа кіріспе 15 минут ұжымдық жұмыс
|
Сынып жұмысы 66 сабақ. 10 – ға, 100 – ге көбейту және бөлу
Көркем жазу 2.000 2.000 2.100 2.100
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма «Ой қозғау» әдісі Жазылым; 61 бет 1 есеп Ежелгі және қазіргі уақыттағы ғиараттардың неден тұрғызылғанын білесің бе? Есептеулерді орындап, олардың неден тұрғызылғанын анықта.
Жазылым; 61 бет 2 есеп
А) Суретке берілген
жазбаларға қара.
Ә) Санды 10 – ға бөлгенде ол қалай өзгереді? 10 : 10 = 1 40 : 10 = 4 100 : 10 = 10
Б) Есептеулерді түсіндір 10 * 2 = 10 + 10 = 20 15 * 10 = 23 * 10 = 230 2 * 10 = 20 10 * 15 = 10 * 23 = 20 : 10 = 2 150 : 10 = 230 : 10 = 23 20 : 2 = 10 150 : 15 = 230 : 23 =
Есіңе сақта! Санды 10 – ға көбейткенде, берліген санның оң жағына бір нөлді тіркейміз. ... * 10 = ..0
Есіңе сақта! Санды 10 – ға бөлгенде, берілген санның оң жағынан бір нөлді алып тастаймыз. .. : 10 = ..
Жазылым; 62 бет 3 есеп
Санды 100 – ге көбейткенде ол қалай өзгереді? 100 * 3 = 100 + 100 + 100 = 300 100 * 5 = 500 3 * 100 = 300 5 * 100 =
Санды 100 – ге бөлгенде ол қалай өзгереді? 300 : 100 = 3 500 : 100 = 300 : 3 = 100 500 : 5 =
Есіңе сақта! Санды 100 – ға көбейткенде, берліген санның оң жағына екі нөлді тіркейміз. ... * 100 = ..00
Есіңе сақта! Ал 100 – ге бөлгенде, берілген санның оң жағынан екі нөлді алып тастаймыз. 00: 10 = ..
Жазылым; 62 бет 4 есеп А) Әр бағандағы өрнектерді салыстыр. Бағандар қандай тәртіппен орналсқанын түсіндір. 9 * 10 = 7 * 100 = 10 * 9 = 100 * 7 = 90 : 9 = 700 : 7 = 90 : 10 = 700 : 100 =
Ә) Үлгі бойынша тағы екі баған құрастырып, оларды есепте 24 * 10 = 6 * 100 = |
Сабақ мақсатын хабарлайды
1.Тас – Пирамида 47 ( 27 + 15 ) : 6 + 8 * 5 = 45 : 6 + 8 * 5 = 7 + 8 * 5 = 7 + 40 = 47 Ағаш 56 ( 82 – 74 ) : 2 * 7 * 4 = 8 : 2 * 7 + 7 * 4 = 4 * 7 + 7 * 4 = 28 + 28 = 56 Кірпіш 6 ( 91 – 83 ) * 3 : 4 = 8 * 3 : 4 = 24 : 4 = 6 2 А) 1 * 10 = 10 4 * 10 = 40 10 * 1 = 10 10 * 4 = 40 10 * 10 = 100 Ә) 10 : 10 = 1 40 : 10 = 4 100 : 10 = 10
Б) 15 * 10 = 150 23 * 10 = 230 10 * 15 = 150 10 * 23 = 230 150 : 10 = 15 230 : 10 = 23 150 : 15 = 10 230 : 23 = 10
Есіңе сақта!
3 100 * 3 = 100 + 100 + 100 = 300 100 * 5 = 100 + 100 + 100 + 100 + 100 =500 500 : 100 = 5 500 : 5 =100
Есіңе сақта!
4 А) 9 * 10 =90 7 * 100 =700 10 * 9 =90 100 * 7 =700 90 : 9 =10 700 : 7 =100 90 : 10 =9 700 : 100 =7
Ә) 24 * 10 = 240 6 * 100 = 600 10 * 24 = 240 100 * 6 = 600 240 : 10 = 24 600 : 6 = 100 240 : 24 = 10 600 : 100 = 6 |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
Дескриптор Есептерді шығарады 1 балл
|
Оқулық 61 бет
Оқулық 62 бет
|
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 2 тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Жазылым; 62 бет 6 есеп
А) Келтек ағаштың ұзындығы 10 см, ал тақтайдың ұзындығы 400 см. Тақтай келтек ағаштан қанша есе ұзын?
Ә) Келтек ағаштың ұзындығы 10 см, ал тақтайдың ұзындығы 400 см. Тақтайдың ұзындығы келтек ағаштың ұзындығынан қанша сантиматрге артық? Б) Бірінші құрылысшы 400 кірпіш, ал екіншісі одан 2 есе артық кірпіш қалады. Екінші құрылысшы қанша кірпіш қалады? В) ) Бірінші құрылысшы 400 кірпіш қалады, бұл екіншісіне қарағанда 2 есе артық Екінші құрылысшы қанша кірпіш қалады? Жазылым; 62 бет 7 есеп
Балалар демалыс орнынан 10 автобуспен қайтты. Әр автобуста 15 қыз және 23 ұл бар. Демалыс орнынан барлығы неше бала үйлеріне оралды? Жазылым; 62 бет 8 есеп
( 45 – 25 ) : 2 + 4 = 60 – ( 35 – 26 ) * 2 = 2 * 5 + 6 * 2 = ( 84 – 82 ) * 6 : 4 = 80 + 2 * ( 3 + 6 ) = ( 6 + 8 ) : 2 + 6 = |
6 А) к.а – 10 см тақт – 400 см ? есе ұзын Ш: 400 : 10 = 40 Ж: Тақтай к.а тан 40 есе ұзын Ә) к.а – 10 см тақт – 400 см ? есе артық Ш: 400 - 10 = 390 Ж: Тақтайдың ұзындығы ағаштың ұзындығынын 390 см артық Б) 1 қ – 400 к 2 қ - ? 2 есе артық Ш: 400 * 2 = 800 Ж: 2 құрылысшы – 800 кірпіш қалады В) 1 қ – 400 к, 2 есе артық 2 қ - ? Ш: 400 : 2 = 200 Ж: 2 құрылысшы – 200 кірпіш қалады 7 10 автобус Әр автобуста - 15 қыз, 23 ұл ? барлығы Ш: 10 * ( 15 + 23 ) = 10 * 38 = 380 Ж: Барлығы 380 бала үйлеріне оралды 8 ( 45 – 25 ) : 2 + 4 = 20 : 2 + 4 = 10 + 4 = 14 ( 84 – 82 ) * 6 : 4 = 2 * 6 : 4 = 12 : 4 = 3 60 – ( 35 – 26 ) * 2 = 60 – 9 * 2 = 60 – 18 = 42 80 + 2 * ( 3 + 6 ) = 80 + 2 * 9 = 80 + 18 = 98 2 * 5 + 6 * 2 = 10 + 12 = 22 ( 6 + 8 ) : 2 + 6 = 14 : 2 + 6 = 7 + 6 = 13 |
Дескриптор Шартын жазады 1 балл Есепті шығарады жауабын жазады 1 балл Дескриптор Есепті шығар 1 балл Дескриптор Есептерді шығарады 2 балл |
Оқулық 63 бет
|
||
|
Сабақтың Соңы 5 минут ұжымдық жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс 3 тапсырма «Біліміңді қорытындыла» әдісі Жазылым; 63 бет 9 есеп Қорапта 4 қызыл және 4 көк монша бар. Егер қораптың ішіне қарамай 5 – еуін алсақ, онда ең болмағанда оның біреуі қызыл моншақ болуы мүмкін бе?
Үйге тапсырма: 63 бет 5 есеп |
9 Қызыл – 4 м Көк – 4 м Алынды – 5 м Біреуі қ.м - ? болды Ш: 4 + 4 = 8 ( барлық. м ) 8 – 5 = 3 ( қалған. м ) Ж: болуы әбден мүмкін |
Дескриптор Есепті шығарады 1 балл |
Оқулық 63 бет |
||
шағым қалдыра аласыз















