|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№69 Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке, пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 8-тапсырма. Есепті шығар.
Әкесі -7шелек, ?л, 16л
артық
Ұлы -5шелек, ?л Ш: 1) 7-5=2ш (16л) 2) 16:2=8л (бір шелектегі су мөлшері) 3) 7*8=56л (әкесінің әкелгені) 4) 5*8=40л (ұлының әкелгені) Ж: Әкесі 56л су, ұлы 40л су әкелген. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. ФС 1 тапсырма «Кім жылдам?» ойыны 210000/(7*100)=210000/700=2100/7=300 Азия авто –Шығыс Қазақстан облысы,Өскемен қаласында орналасқан 640000/(1000*8)=640000/8000=640/8=80 «Сарыарқа авто өндіріс»-Қостанай облысы, Қостанай қаласында орналасқан. 10 тапсырма Ойлан және жауап бер Иә, бөлісе алады 3 толы ,1 жартылай,3 бос 3 толы ,1 жартылай 3 бос 1 толы 5 жартылай,1 бос |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Бағалау парақшасы «Бәйге»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Топтық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: 1 топ I жүк машина -150, ?рет, 2 рет артық
I Ш: 1) 150-100=50 т 2) 50т:2=25т (әрбір қатынағанда) 3) 150: 25 = 6р (I жүк машина) 4) 100: 25=4р (I жүк машина) Ж: І жүк машинасы 6 рет, ІІ жүк машинасы 4 рет қатынаған.
2 II күні -56 кг?ж,2 ж кем Ш: 1) 72-56=16 кг (2 жәшікте) 2) 16:2=8 кг (әр жәшікте) 3) 172:8=9 ж. (І күні) 4) 56:8=7ж. (1 күні) Ж: Бірінші күні 9 жәшік, екінші күні 7 жәшік алма сатылған. 3 топ 1 орам-12м,?тг 2 орам-17м,?тг, 3750тг қымбат Ш: 17-12=5м 3750/5=750тг 750*12=9000тг 750*17=12750тг Ж:1 орам 9000тг,2 орам 12750 тг тұрады |
Жүк машинасының жұмыс өнімділігін табады Есептің мазмұнын түсінеді Сатылған тауардың санын анықтайды Есептің шартын құрады,шығарады |
Бағалау критерийі Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады Дескриптор: Жүк машинасының жұмыс өнімділігін табады-1балл Есептің мазмұнын түсінеді-1балл Сатылған тауардың санын анықтайды-1балл Есептің шартын құрады,шығарады 1 балл |
Оқулық, дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
ҚБ 4,5 тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі.
1 жұп Есепті
шығар. Шалбар-180дана, ?м,120м артық
К Ш:180-120=60 120/60=2м 180*2-360м 120*2=240м Ж: 180 дана шалбарға 360м,120 күртеге 240м мата жұмсалады
2 жұп Ұлдар кәстөмі-560м,?дана,30 к. Артық
Қ Ш:560-440=120м 120/30=4м 560/4=140дана 440/4=110дана Ж: Ұлдарға 140 кәстөм,қыздарға 110 кәстөм тігілді
В Бұта-?м2, бестен бір бөлігі Көкөніс-?м2 Ш: S=a*в=54*45=2430м2 2430/5*1=486м2 2430-486=1944м2 Ж: Жер телімінің 1944 м2-на көкөніс егілді 499800+700=500500 299930+80=300010 799930-60=799870 300006-9=299997 300400-800=299600 399996+7=400003 800002-8=799994 900065-90=899975 500250-700=499550 699750+500=700250 899765+70=400035 |
Қанша мата жұмсалғалғанын есептейді Ұлдар мен қыздарға тігілген киімдер санын анықтайды Көкөніс егілген жердің ауданын табады Жер теліміне қатысты есептерді түсінеді
|
Дескриптор Ұлдар мен қыздарға тігілген киімдер санын анықтайды-1балл Көкөніс егілген жердің ауданын табады-1балл Жер теліміне қатысты есептерді түсінеді-1балл
|
оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
6,7,8 –тапсырма Жұптық жұмыс 1 жұп V= 12.29 киловатт/caғ V₁= 1084 киловатт/caғ
V 1 киловатт/caғ = 16тг 1 жылға? тг Ш:1) 1229-1084 = 145 киловатт/сағ (жұмсалды) 2)145-16-2320 тг (төленді) 3)2320-12-27840 тг (1 жылға). Ж: Электр энергиясына 2320 тг төленді, бір жылға 27840 тг төленеді. 2 жұп Үйдегі электр энергиясына төленген түбіртекті қарап,зерттеу жүргіз
1 тәулікте 150 л 672 сағатта-? л Ш: 672:24=28 тәулік 28*150 =4200 л Ж:672 сағат ішінде 4200 л таза ауызсу кәріз құбырына ағып кетеді
|
Электр энергиясын есептеуді үйренді Есепті өмірмен байланыстырады Зерттеу жүргізе алады Жағылған электр энергиясын есептей алады
|
Дескриптор: Электр энергиясын есептеуді үйренді-1балл Есепті өмірмен байланыстырады-1балл Жағылған электр энергиясын есептей алады-1балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 8,11 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№69 сабақ Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер.4 сынып
№69 сабақ Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер.4 сынып
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№69 Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке, пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 8-тапсырма. Есепті шығар.
Әкесі -7шелек, ?л, 16л
артық
Ұлы -5шелек, ?л Ш: 1) 7-5=2ш (16л) 2) 16:2=8л (бір шелектегі су мөлшері) 3) 7*8=56л (әкесінің әкелгені) 4) 5*8=40л (ұлының әкелгені) Ж: Әкесі 56л су, ұлы 40л су әкелген. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. ФС 1 тапсырма «Кім жылдам?» ойыны 210000/(7*100)=210000/700=2100/7=300 Азия авто –Шығыс Қазақстан облысы,Өскемен қаласында орналасқан 640000/(1000*8)=640000/8000=640/8=80 «Сарыарқа авто өндіріс»-Қостанай облысы, Қостанай қаласында орналасқан. 10 тапсырма Ойлан және жауап бер Иә, бөлісе алады 3 толы ,1 жартылай,3 бос 3 толы ,1 жартылай 3 бос 1 толы 5 жартылай,1 бос |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Бағалау парақшасы «Бәйге»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Топтық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: 1 топ I жүк машина -150, ?рет, 2 рет артық
I Ш: 1) 150-100=50 т 2) 50т:2=25т (әрбір қатынағанда) 3) 150: 25 = 6р (I жүк машина) 4) 100: 25=4р (I жүк машина) Ж: І жүк машинасы 6 рет, ІІ жүк машинасы 4 рет қатынаған.
2 II күні -56 кг?ж,2 ж кем Ш: 1) 72-56=16 кг (2 жәшікте) 2) 16:2=8 кг (әр жәшікте) 3) 172:8=9 ж. (І күні) 4) 56:8=7ж. (1 күні) Ж: Бірінші күні 9 жәшік, екінші күні 7 жәшік алма сатылған. 3 топ 1 орам-12м,?тг 2 орам-17м,?тг, 3750тг қымбат Ш: 17-12=5м 3750/5=750тг 750*12=9000тг 750*17=12750тг Ж:1 орам 9000тг,2 орам 12750 тг тұрады |
Жүк машинасының жұмыс өнімділігін табады Есептің мазмұнын түсінеді Сатылған тауардың санын анықтайды Есептің шартын құрады,шығарады |
Бағалау критерийі Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады Дескриптор: Жүк машинасының жұмыс өнімділігін табады-1балл Есептің мазмұнын түсінеді-1балл Сатылған тауардың санын анықтайды-1балл Есептің шартын құрады,шығарады 1 балл |
Оқулық, дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
ҚБ 4,5 тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі.
1 жұп Есепті
шығар. Шалбар-180дана, ?м,120м артық
К Ш:180-120=60 120/60=2м 180*2-360м 120*2=240м Ж: 180 дана шалбарға 360м,120 күртеге 240м мата жұмсалады
2 жұп Ұлдар кәстөмі-560м,?дана,30 к. Артық
Қ Ш:560-440=120м 120/30=4м 560/4=140дана 440/4=110дана Ж: Ұлдарға 140 кәстөм,қыздарға 110 кәстөм тігілді
В Бұта-?м2, бестен бір бөлігі Көкөніс-?м2 Ш: S=a*в=54*45=2430м2 2430/5*1=486м2 2430-486=1944м2 Ж: Жер телімінің 1944 м2-на көкөніс егілді 499800+700=500500 299930+80=300010 799930-60=799870 300006-9=299997 300400-800=299600 399996+7=400003 800002-8=799994 900065-90=899975 500250-700=499550 699750+500=700250 899765+70=400035 |
Қанша мата жұмсалғалғанын есептейді Ұлдар мен қыздарға тігілген киімдер санын анықтайды Көкөніс егілген жердің ауданын табады Жер теліміне қатысты есептерді түсінеді
|
Дескриптор Ұлдар мен қыздарға тігілген киімдер санын анықтайды-1балл Көкөніс егілген жердің ауданын табады-1балл Жер теліміне қатысты есептерді түсінеді-1балл
|
оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
6,7,8 –тапсырма Жұптық жұмыс 1 жұп V= 12.29 киловатт/caғ V₁= 1084 киловатт/caғ
V 1 киловатт/caғ = 16тг 1 жылға? тг Ш:1) 1229-1084 = 145 киловатт/сағ (жұмсалды) 2)145-16-2320 тг (төленді) 3)2320-12-27840 тг (1 жылға). Ж: Электр энергиясына 2320 тг төленді, бір жылға 27840 тг төленеді. 2 жұп Үйдегі электр энергиясына төленген түбіртекті қарап,зерттеу жүргіз
1 тәулікте 150 л 672 сағатта-? л Ш: 672:24=28 тәулік 28*150 =4200 л Ж:672 сағат ішінде 4200 л таза ауызсу кәріз құбырына ағып кетеді
|
Электр энергиясын есептеуді үйренді Есепті өмірмен байланыстырады Зерттеу жүргізе алады Жағылған электр энергиясын есептей алады
|
Дескриптор: Электр энергиясын есептеуді үйренді-1балл Есепті өмірмен байланыстырады-1балл Жағылған электр энергиясын есептей алады-1балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 8,11 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















