|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
13.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№70 Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер БЖБ№2 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке, пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 11-тапсырма. Есепті шығар.
С Қоңыр түсті-2952м, ?к, 472к артық Ш: 1) 2952-1536=1416м 2) 1416:472=3м (1 кәстөмге) 3) 1536:3=512 (сұр түсті 4) 2952:3=984 (қоңыр түсті) Ж: Сұр түсті 512кәстөм, қоңыр түсті 984 кәстөм тігілді. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. 1 тапсырма « Кім жылдам?» ойыны Ауызша есепте және жауаптарын өсу ретімен орналастыр. Сонда сен Әлия тұратын қалада қандай фабрика бар екенін білесің. 8 200 · 40=328000-С 9 000 · 40 =360000-Ы 2 200 · 40=88000-А 2 200 · 30=66000-Ф 3 000 · 30=90000-Б 9 100 · 30=273000-К 7 000 · 30=210000-И 2 500 · 40=100000-Р 9 500 · 30=285000-А 49 000 : 7 000=7-Қ 42 000 : 7 000=6-О 32 000 : 8 000 =4-Т 56 000 : 7 000=8-Ы 88 000 : 4 000 =22-М 36 000 : 400=90 -А Өсу реті: 4, 6, 7, 8, 22, 90 -тоқыма 66000, 88000, 90000, 100000, 210000, 273000, 285000, 328000, 360000-фабрикасы |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Бағалау парақшасы «Бәйге»
Дескриптор:Ауызша есептейді және жауаптарын өсу ретімен орналастырады.1балл |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3,4-тапсырма Топтық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есеп сызбасына қара. 1 топ Берілген мәліметтер нені білдіреді? Есепте нені табу керек? Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығар.
Ш ?м Кофта-60дана, ?м
Ш 2) 60:30=2м (бір киімге) 3) 2*90=180м шалбар( ) 4) 2*60=120м (кофта) 5) 180+120=300м (барлығы) 2 топ Есепті шығар. I көзеші-1300тг, ?б., 2бұйым кем II көзеші -1950тг, ?б Ш: 1) 1950-1300=650 2) 650:2=325тг (бір бұйым бағасы) 3) 1950:325=6б (II көзеші) 4)1300:325=4б (I көзеші) Ж: Бірінші көзеші 4бұйым, екінші көзеші 6бұйым жасады. 3 топ Досыңмен есепті шығару жоспарын құр. Оны шығар.
I
I Ш: 1) 96-84=12м 2)12:3=4м (бір көйлекке) 3) 96:4=24 (I орамнан) 4) 84:4=21 (II орамнан) Ж: I орамнан 24көйлек, II орамнан 21көйлек тігілді. |
Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығарады. Есепті шығарады. Досымен есепті шығару жоспарын құрады. Оны шығарады |
Бағалау критерийі Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады Дескриптор Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығарады. 1балл Досымен есепті шығару жоспарын құрады. Оны шығарады.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 5 тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Маршрут» әдісі Нұсқау: Берілген сандарды дөңгелекте. Ондықтарға дейін: 583, 362, 643, 359. 583≈580 643≈640 362≈360 359≈360 Жүздіктерге дейін: 3 622, 14 999, 1 456, 16 341. 3622≈3600 14999≈15000 1456≈1500 16341≈16300 Мыңдықтарға дейін: 6 356, 52 446, 9 215, 23 558. 6356≈6000 9215≈9000 52446≈52000 23558≈24000 Өрнектерді жазбаша есепте және оны тексер. 12 007 · 8=96056 50 007 · 9=450063 5 589 · 3=16767 54 006 : 6=9001 927 064 – 93 003=834061 102 097 – 100 235=1862 20 365 + 99 876=120241 770 300 – 7 809=762491 Есепті оқы. Есепті шығармай-ақ оның сұрағына бірден жауап бере аласың ба? Жауабыңды түсіндір. S1=35км V1=5км/сағ S2=51км V2=3км/сағ
t ?сағ артық t2=?сағ Ш: t1= S1: V1=35:5=7сағ (Iжол) t2= S2: V2=51:3=17сағ (II жол) t2>t1 17-7=10сағ (артық) Ж: Екінші жолға туристер көбірек және 10сағат артық жұмсайды. |
Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді. Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді. Есепті шығарады.
|
Дескриптор: Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді.1балл Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді.1 балл Есепті шығарады.1 баллл
|
оқулық
|
|
|
5 мин |
8,9,10–тапсырма Топтық жұмыс Теңдеулерді шеш. (y– 4 760) – 3 568 = 81 598 (y-4760)=81598+3568 y-4760=85166 y=85166+4760 y=89926 (89926-4760)-3568=81598 81598=81598 55 090 : b+ 8 867 = 9 654 55090:b=9654-8867 55090:b=787 b=55090:787 b=70 55090:70+8867=9654 9654=9654 (c+ 4 589) – 5 869 = 3 216 c+4589=3216+5869 c+4589=9085 c=9085-4589 c=4496 (4496+4589)-5869=3216 3216=3216 х: 2 + 600 = 2 110 – 1 110 x:2+600=1000 x:2=1000-600 x:2=400 x=400*2 x=800 800:2+600=2110-1110 1000=1000
Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап.
a) 1000-305*3=85 550*4-1100=1100 250*40-5400=4600 25000-25*10=24750 ә) 80000+6000:5=81200 450*4+440:4=1910 (4450+3550)+55*30=9650 5600+4500:5=6500
Есепті шығар.
a=8м b=6м c=4м V=?м3 (бак) 20литрлік-?к Ш: V=a*b*c V=8*6*4=192 м3=192000 дм3 192000:20=9600к Ж: Бактағы жанармаймен 20литрлік 9600 канистрді толтыруға болады.
|
Теңдеулерді шешеді Кесте бойынша өрнектер құр және жазады Олардың мәнін табады Есепті шығарады
|
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді 1 балл. Кесте бойынша өрнектер құр және жазады 1 балл. Олардың мәнін табады 1 балл Есепті шығарады 1 балл.
|
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 11 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
Тексерілді:------------Г.Меймашева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№70сабақ Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер.Математика 4 сынып
№70сабақ Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер.Математика 4 сынып
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
13.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№70 Екі айырма бойынша белгісізді табуға берілген есептер БЖБ№2 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке, пропорционал бөлуге, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 11-тапсырма. Есепті шығар.
С Қоңыр түсті-2952м, ?к, 472к артық Ш: 1) 2952-1536=1416м 2) 1416:472=3м (1 кәстөмге) 3) 1536:3=512 (сұр түсті 4) 2952:3=984 (қоңыр түсті) Ж: Сұр түсті 512кәстөм, қоңыр түсті 984 кәстөм тігілді. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу. 1 тапсырма « Кім жылдам?» ойыны Ауызша есепте және жауаптарын өсу ретімен орналастыр. Сонда сен Әлия тұратын қалада қандай фабрика бар екенін білесің. 8 200 · 40=328000-С 9 000 · 40 =360000-Ы 2 200 · 40=88000-А 2 200 · 30=66000-Ф 3 000 · 30=90000-Б 9 100 · 30=273000-К 7 000 · 30=210000-И 2 500 · 40=100000-Р 9 500 · 30=285000-А 49 000 : 7 000=7-Қ 42 000 : 7 000=6-О 32 000 : 8 000 =4-Т 56 000 : 7 000=8-Ы 88 000 : 4 000 =22-М 36 000 : 400=90 -А Өсу реті: 4, 6, 7, 8, 22, 90 -тоқыма 66000, 88000, 90000, 100000, 210000, 273000, 285000, 328000, 360000-фабрикасы |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Бағалау парақшасы «Бәйге»
Дескриптор:Ауызша есептейді және жауаптарын өсу ретімен орналастырады.1балл |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3,4-тапсырма Топтық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есеп сызбасына қара. 1 топ Берілген мәліметтер нені білдіреді? Есепте нені табу керек? Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығар.
Ш ?м Кофта-60дана, ?м
Ш 2) 60:30=2м (бір киімге) 3) 2*90=180м шалбар( ) 4) 2*60=120м (кофта) 5) 180+120=300м (барлығы) 2 топ Есепті шығар. I көзеші-1300тг, ?б., 2бұйым кем II көзеші -1950тг, ?б Ш: 1) 1950-1300=650 2) 650:2=325тг (бір бұйым бағасы) 3) 1950:325=6б (II көзеші) 4)1300:325=4б (I көзеші) Ж: Бірінші көзеші 4бұйым, екінші көзеші 6бұйым жасады. 3 топ Досыңмен есепті шығару жоспарын құр. Оны шығар.
I
I Ш: 1) 96-84=12м 2)12:3=4м (бір көйлекке) 3) 96:4=24 (I орамнан) 4) 84:4=21 (II орамнан) Ж: I орамнан 24көйлек, II орамнан 21көйлек тігілді. |
Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығарады. Есепті шығарады. Досымен есепті шығару жоспарын құрады. Оны шығарады |
Бағалау критерийі Шамалар арасындағы тәуелділікке, белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады Дескриптор Есепті шығару жоспарын құрып, оны шығарады. 1балл Досымен есепті шығару жоспарын құрады. Оны шығарады.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 5 тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Маршрут» әдісі Нұсқау: Берілген сандарды дөңгелекте. Ондықтарға дейін: 583, 362, 643, 359. 583≈580 643≈640 362≈360 359≈360 Жүздіктерге дейін: 3 622, 14 999, 1 456, 16 341. 3622≈3600 14999≈15000 1456≈1500 16341≈16300 Мыңдықтарға дейін: 6 356, 52 446, 9 215, 23 558. 6356≈6000 9215≈9000 52446≈52000 23558≈24000 Өрнектерді жазбаша есепте және оны тексер. 12 007 · 8=96056 50 007 · 9=450063 5 589 · 3=16767 54 006 : 6=9001 927 064 – 93 003=834061 102 097 – 100 235=1862 20 365 + 99 876=120241 770 300 – 7 809=762491 Есепті оқы. Есепті шығармай-ақ оның сұрағына бірден жауап бере аласың ба? Жауабыңды түсіндір. S1=35км V1=5км/сағ S2=51км V2=3км/сағ
t ?сағ артық t2=?сағ Ш: t1= S1: V1=35:5=7сағ (Iжол) t2= S2: V2=51:3=17сағ (II жол) t2>t1 17-7=10сағ (артық) Ж: Екінші жолға туристер көбірек және 10сағат артық жұмсайды. |
Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді. Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді. Есепті шығарады.
|
Дескриптор: Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді.1балл Өрнектерді жазбаша есептейді және оны тексереді.1 балл Есепті шығарады.1 баллл
|
оқулық
|
|
|
5 мин |
8,9,10–тапсырма Топтық жұмыс Теңдеулерді шеш. (y– 4 760) – 3 568 = 81 598 (y-4760)=81598+3568 y-4760=85166 y=85166+4760 y=89926 (89926-4760)-3568=81598 81598=81598 55 090 : b+ 8 867 = 9 654 55090:b=9654-8867 55090:b=787 b=55090:787 b=70 55090:70+8867=9654 9654=9654 (c+ 4 589) – 5 869 = 3 216 c+4589=3216+5869 c+4589=9085 c=9085-4589 c=4496 (4496+4589)-5869=3216 3216=3216 х: 2 + 600 = 2 110 – 1 110 x:2+600=1000 x:2=1000-600 x:2=400 x=400*2 x=800 800:2+600=2110-1110 1000=1000
Кесте бойынша өрнектер құр және жаз. Олардың мәнін тап.
a) 1000-305*3=85 550*4-1100=1100 250*40-5400=4600 25000-25*10=24750 ә) 80000+6000:5=81200 450*4+440:4=1910 (4450+3550)+55*30=9650 5600+4500:5=6500
Есепті шығар.
a=8м b=6м c=4м V=?м3 (бак) 20литрлік-?к Ш: V=a*b*c V=8*6*4=192 м3=192000 дм3 192000:20=9600к Ж: Бактағы жанармаймен 20литрлік 9600 канистрді толтыруға болады.
|
Теңдеулерді шешеді Кесте бойынша өрнектер құр және жазады Олардың мәнін табады Есепті шығарады
|
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді 1 балл. Кесте бойынша өрнектер құр және жазады 1 балл. Олардың мәнін табады 1 балл Есепті шығарады 1 балл.
|
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 11 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
Тексерілді:------------Г.Меймашева
шағым қалдыра аласыз
















