Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7.4 В Қазақстанның пайдалы қазбалары. 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар
Мектеп: № 100 мектеп
Күні: 26.04.2018 ж Мұғалімнің аты – жөні: Файзуллаева Асем Туракбаевна
Сынып:7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
7.4 В Қазақстанның пайдалы қазбалары.
Сабақ негізделген оқу мақсаты
7.4.2.4 -Қазақстан қандай минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын білу; .
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар : Қазақстан минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын біледі
Оқушылардың көпшілігі : Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстардың кен орындарын картадан көрсетеді
Кейбір оқушылар : Табиғи және минералды ресурстардан алынатын өнімдер және олардың қолданылу салаларын талдай алады
Бағалау критерийлері
-
Қазақстанда кездесетін минералды және табиғи ресурстарды біледі және олардың кен орындарын көрсете алады
Тілдік мақсат
Химиялық қосылыстар (шикі мұнай, мұнай, табиғи газды)аттарын біледі.
Негізгі тіркестер : металдар, пайдалы қазбалар, көмір, кенсіз пайдалы қазбалар
Құндылықтарға баулу
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілікпен қоршаған ортаға қамқорлық көрсету.
Пәнаралық байланыс
География 9 сынып (Ресурстары, өндіріс факторлары).
Дүниетану 4 сынып (Пайдалы қазбалардың түрлері)
Алдыңғы оқу
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және қолдану салаларын анықтау
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Басы
3 мин
7 мин
2 мин
Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық ахуал, «Гүлмен тілек»(сергіту және топқа біріктіру)сыныпты «Магмалық тау жыныстары», «Шөгінді тау жыныстары», «Метаморфтық тау жыныстары» тобына бөлу
2.Үй тапсырмасын сұрау
І-ТОП.№1 тапсырма Жыныстардың суреттерін белгілеңіз.
-
тез салқындайды
-
баяу салқындайды
-
Жер бетінде түзіледі
-
Жер астында түзіледі
-
экструзивті
-
интрузивті
-
ұсақ кристалдар
-
ірі кристалдар
Базальт гранит
№2 Күнделікті тұрмыстағы қандай минералдарды білесіздер?
ІІ-ТОП Сөйлемдерді аяқтаңыз.
Егер магма жанартау атқылауының нәтижесінде Жер бетіне атқылаған болса және……… салқындап, ……… кристалдардан тұратын жыныстар түзсе, онда түзілген жыныс ……….. жыныс деп аталады.
Егер магма Жер бетіне көтерілмесе, бірақ Жер астында қалып және …….. салқындап, ………. кристалдардан тұратын жыныстар түзсе, онда түзілген жыныс………. жыныс деп аталады.2- топ.Сәйкес келетін терминдер мен анықтамаларды байланыстырыңыз.
минерал
құм
тау жынысы
магмалық жыныс
магма
оның негізгі компоненті SiO2
Жер қыртысының астында балқытылған өте ыстық тау жынысы
минералдар тобынан түзілетін зат
Жер қыртысында түзілетін зат
суыған және қатайған магма
ІІІ-ТОП. №1 Химиялық, физикалық және билогиялық үгілудің қай түріне жататындығына байланысты әрбір суретті белгілеңіз.
Жаңбыр суында аздаған қышқылдылық болады. Мұндай ертіндімен әрекеттесу кезінде кейбір жыныстар баяу ериді.
Су қатқан кезде ол мұзға айналады. Егер жыныстың жарылған жерінде мұз пайда болса, ол сызат пайда болған жақтарға қысым көрсетеді және бұл жыныстың бұзылуына себеп болады.
Жыныстардың қатарына магнетит (магнитті темір) кіреді, ол ауадағы оттегімен әрекеттесе отырып, гематит (қызыл темір) бөліп шығарады.
Егер дән тас жарығына келіп түссе және онда өсімдік өсуіне ыңғайлы жағдай болса, өсімдік өсіп, оның тамырлары тау жынысын бұзады.
№2 Сәйкестендір:сазтас
әктас
құмтас
мәрмәр
кварцит
шифер
Бағалау. «Смайликтер арқылы» жұмысқа ұсыныстар мен жақсарту жолдарын айтады.
3.Миға шабуыл «Суреттер сойлейді»
Ой қозғау мақсатында сұрақ қою:
-
Суретте не байқадыңдар ?
-
Қазақстанда қандай кен орындары бар ?
Сұраққа жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы және мақсаты айқындалады..
«Гүл суреті» кеспе қағаздары
Үлестірме,
кеспе материалдар,
стикерлер
Презентация PowerPoint
Ортасы
12 мин
3 мин
3 мин
3 мин
Топтық жұмыс
«Графикалық органайзер» әдісімен мәтінмен жұмыс
Мәтінмен жұмыс.Топтарға тапсырма беру.
1-топ. Пайдалы қазбалар (Фишбоун әдісі)
2-топ Кенсіз пайдалы қазбалар(Өрмекші әдісі)
3- топ Жанғыш пайдалы қазбалар (Кластер құру)
Кері байланыс. “Ашық микрофон” әдісі
Бағалау. «Егер 5 минутыңыз болса» жұмысқа ұсыныстар мен жақсарту жолдарын айтады.
ТЖ Атласқа қарап, Қазақстанның контурлық картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарын белгілеңіз.
Бағалау критерийі : Қазақстанда кездесетін минералды және табиғи ресурстарды біледі және олардың кен орындарын көрсете алады
Дескрипторлар :
-
Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстарға мысал келтіреді және олардың кен орындарын олардың кен орындарын біледі
-
Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстардың кен орындарын картадан көрсетеді
Минералды және табиғи ресурстардан алынатын өнімдердің қолданылу салаларын талдай алады
ЖЖ Химиялық диктантты аяқтаңыз.
Қазақстан көптеген пайдалы қазбаларға бай. Менделеев кестесіндегі ___ элементтен Қазақстан жерінде _____ тапқан. Сонымен қатар ____ элементтің қоры табылған. Өндірісті ол элементтердің _____ қолданылады. Қазақстан дүние жүзінде
__________________ қоры жөнінен бірінші орын, ____ , ____ , ____ қорлары жөнінен екінші, ____ , _____ үшінші, ______ төртінші, _____ алтыншы орын алады.
Қазақстан минералдық шикізат ресурстарының барлық түрлеріне мол. Қазақ жер қойнауында Менделеев таблицасындағы 105 элементтің 99 табылып, 70-нің қоры зерттелініп, өндіріске соның 60 элементі тартылған.
Дескриптор Білім алушы
-
Қазақстан қанша және қандай қазбаларға бай екенін атайды;
-
өндірісті элементтердің қаншасы қолданатынын анықтайды;
-
Қазақстанның дүние жүзінде элементтердің қоры жөнінен қандай орында екенін анықтайды.
Жеке жұмыс Шикізатпен алынатын өнім арасындағы сәйкестікті тап
Шикізаттың атауы
Өнімдер
1.Мұнай
А)бензин
2.Көмір
Ә)қола
3.Мыс
Б)болат
4.Темір
В)ұшақ
5.Газ
Г)тұрмыста қолданылатын өнім
6.Күміс
Ғ)жылу электр станцияларына қолданылатын отын
7.Алюминий
Д)әшекей бұйымдар
Дескриптор Білім алушы
-Минералды және табиғи ресурстардан алынатын өнімдердің қолданылу салаларын талдай алады
-Шикізат пен өнімді ажырата алады.
Химия. 7 класс
Оспанова Мейрамкул
Белоусова Татьяна
Аухадиева Қырмызы
Мектеп – 2017
Кестелер, сызбалар, смайликтер
Қазақстанның экономикалық картасы, кестелер, сызбалар
Соңы
3 мин
Рефлексия
Кері байланыс «бес саусақ»
Үйге тапсырма: Қазақстан минералды және табиғи ресурстары жайлы эссе жазу
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Барлық Қазақстан минералды және табиғи ресурстармен бай екендігін және олардың кен орындарын біледі . оқушылардың көпшілігі Қазақстандағы минералды және табиғи ресурстардың кен орындарын картадан көрсетеді, қабілеті жоғары оқушылар табиғи және минералды ресурстардан алынатын өнімдер және олардың қолданылу салаларын талдай алады
. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара «Егер 5 минутыңыз болса» бойынша жетістіктерін айқындау. Топтық жұмыс кезінде « 2 жұлдыз – 1 ұсыныс » және жұптық жұмыс кезінде Смайликтер арқылы бағалау
арқылы бағалау жүргізілді. Жеке тапсырмамен әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады
Сергіту жаттығулары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
-