Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№19 жалпы орта білім беретін мектеп
Математика пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Сулейменова Асель Сериковна |
|
|
Күні: 28.10.24 |
|
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: 2 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
7,8 сандарының құрамы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.1.2** біртаңбалы сандарды және 10 санын оқу, жазу және салыстыру; 1.1.1.3** біртаңбалы сандардың құрамын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
біртаңбалы сандарды оқисың, жазады және салыстырасың; біртаңбалы сандардың құрамын анықтайсың; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу -Оқу құралдарын түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Санамақ» әнін бірге орындау, қимылмен көрсету. |
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. «Санамақ» әнін бірге орындайды, қимылмен көрсетеді. |
Ауызша мадақтама айту:
|
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Аудиоқұрылғы, ноутбук |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «7,8 сандарының құрамы» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта 7 санының құрамын анықтауды, жазуды үйренетін боласыңдар. «Өзектендіру» Жеті» санын қалай алуға болатынын түсіндіріңдер.
7 цифры қалай жазылатынын анықтап қара (баспа негіздегі дәптердегі жазу). Арнайы педагог 7 цифрын тақтада, дәптерге жазып көрсетеді.
Ал енді 7 санының құрамымен танысып, еске сақтап алыңдар. Есіңе сақта!
Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмалар орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді есіңе сақтайды. Сандық кесіндіде 6 санынан оң жаққа бір қадам жасадық. Оқушылар 6 санын 1-ге арттырғаннан 7 саны алынады деп түсіндіреді. |
Жарайсың! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1-тапсырма. Тапсырманы тәжірибе жүзінде орында. Арнайы педагог оқушылардың алдына 7 қарындаш қояды.
Оқушыларда 7 қарындаш. Арнайы педагог оқушылардан төмендегілерді өтінеді:
|
Оқушылар қойылған қарындаштардың санын айтады. Сәйкес саусақты, санды көрсетеді, жазады. 7 заттан тұратын заттар тобын бөліктерге бөліп , 7 саны қандай кіші екі сандарынан құрауға болатынын айтады. |
Тамаша! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Суретке назар аудар. Әр сөредегі кітаптарды сана. Әр сөреде 7 кітаптан болу үшін неше кітаптан қою керек?
Бірінші сөреде неше кітап орналасқан? (2) Бірінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (5) 2 + 5 = 7 Екінші сөреде неше кітап орналасқан? (6) Екінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (1) 6 + 1 = 7 Үшінші сөреде неше кітап орналасқан? (3) Үшінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (4) 3 + 4 = 7 Екінші шкаф бойынша осылай сұрақтар қояды. Оқушы қорытынды жасайды: әр шкафтың әрбір сөресінде кітаптарды 7-ге толықтырдық, яғни 7 санының құрамын алдық. |
Оқушылар суреттер бойынша алған білімін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар қорытынды жасайды. 2+5=7 6+1=7 3+4=7 5+2=7 4+3=7 1+6=7 |
Жарайсың! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Сандардың көршісін жаз.
|
Оқушылар кестені толтырады. Сандардың көршісін тауып жазады.
|
Керемет!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма. 7 санының құрамын айт . Мысалдарды орында.
Тапсырманы орындау үшін үйшікті пайдалан. Бүгінгі математика сабағында 7,8 сандарының құрамын білдіңдер, мысалдарды құрастырып, есептер шығаруды үйрендіңдер. |
Оқушылар 7санының құрамын айтады. 7 санының құрамын есіңде сақтайды. 6 + 1 = 7 5 + 2 = 7 4 + 3 = 7 3 + 4 = 7 2 + 5 = 7 2 + 6 = 8 1 + 7 = 8 |
Сенің қолыңнан келеді!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен смайликтер арқылы білдіреді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Салыстыруды орында. 5...7 6...6 4...3 7...7 7....3 5...4 |
Үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7,8 сандарының құрамы
7,8 сандарының құрамы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№19 жалпы орта білім беретін мектеп
Математика пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Сулейменова Асель Сериковна |
|
|
Күні: 28.10.24 |
|
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: 2 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
7,8 сандарының құрамы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.1.2** біртаңбалы сандарды және 10 санын оқу, жазу және салыстыру; 1.1.1.3** біртаңбалы сандардың құрамын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
біртаңбалы сандарды оқисың, жазады және салыстырасың; біртаңбалы сандардың құрамын анықтайсың; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу -Оқу құралдарын түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Санамақ» әнін бірге орындау, қимылмен көрсету. |
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. «Санамақ» әнін бірге орындайды, қимылмен көрсетеді. |
Ауызша мадақтама айту:
|
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш, оқулықтар. Аудиоқұрылғы, ноутбук |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «7,8 сандарының құрамы» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта 7 санының құрамын анықтауды, жазуды үйренетін боласыңдар. «Өзектендіру» Жеті» санын қалай алуға болатынын түсіндіріңдер.
7 цифры қалай жазылатынын анықтап қара (баспа негіздегі дәптердегі жазу). Арнайы педагог 7 цифрын тақтада, дәптерге жазып көрсетеді.
Ал енді 7 санының құрамымен танысып, еске сақтап алыңдар. Есіңе сақта!
Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмалар орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді есіңе сақтайды. Сандық кесіндіде 6 санынан оң жаққа бір қадам жасадық. Оқушылар 6 санын 1-ге арттырғаннан 7 саны алынады деп түсіндіреді. |
Жарайсың! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1-тапсырма. Тапсырманы тәжірибе жүзінде орында. Арнайы педагог оқушылардың алдына 7 қарындаш қояды.
Оқушыларда 7 қарындаш. Арнайы педагог оқушылардан төмендегілерді өтінеді:
|
Оқушылар қойылған қарындаштардың санын айтады. Сәйкес саусақты, санды көрсетеді, жазады. 7 заттан тұратын заттар тобын бөліктерге бөліп , 7 саны қандай кіші екі сандарынан құрауға болатынын айтады. |
Тамаша! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
2-тапсырма. Суретке назар аудар. Әр сөредегі кітаптарды сана. Әр сөреде 7 кітаптан болу үшін неше кітаптан қою керек?
Бірінші сөреде неше кітап орналасқан? (2) Бірінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (5) 2 + 5 = 7 Екінші сөреде неше кітап орналасқан? (6) Екінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (1) 6 + 1 = 7 Үшінші сөреде неше кітап орналасқан? (3) Үшінші сөреде 7 кітап болуы үшін неше кітап қою қажет? (4) 3 + 4 = 7 Екінші шкаф бойынша осылай сұрақтар қояды. Оқушы қорытынды жасайды: әр шкафтың әрбір сөресінде кітаптарды 7-ге толықтырдық, яғни 7 санының құрамын алдық. |
Оқушылар суреттер бойынша алған білімін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар қорытынды жасайды. 2+5=7 6+1=7 3+4=7 5+2=7 4+3=7 1+6=7 |
Жарайсың! |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Сандардың көршісін жаз.
|
Оқушылар кестені толтырады. Сандардың көршісін тауып жазады.
|
Керемет!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
4-тапсырма. 7 санының құрамын айт . Мысалдарды орында.
Тапсырманы орындау үшін үйшікті пайдалан. Бүгінгі математика сабағында 7,8 сандарының құрамын білдіңдер, мысалдарды құрастырып, есептер шығаруды үйрендіңдер. |
Оқушылар 7санының құрамын айтады. 7 санының құрамын есіңде сақтайды. 6 + 1 = 7 5 + 2 = 7 4 + 3 = 7 3 + 4 = 7 2 + 5 = 7 2 + 6 = 8 1 + 7 = 8 |
Сенің қолыңнан келеді!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен смайликтер арқылы білдіреді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Салыстыруды орында. 5...7 6...6 4...3 7...7 7....3 5...4 |
Үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















