Бекітемін:
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||
|
Педагогің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.3.1есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Құндылықтар: |
Тәуелсіздік және отаншылдық -Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу -Отбасының дәстүрі мен құндылықтарын білу -Ұлттық және мәдени бірегейлікті сезіну |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірін бірі тексереді. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақ. |
Тапсырма
1:
Есептеңіздер: Түрткі сұрақтар арқылы мұғалім оқушыларды өрнекті екі өрнектің айырмасы формуласын тануға жетелейді
Және қысқаша көбейту формулалары есептеулерді жеңілдететініне көздерін жеткізеді.
Тапсырма 2: Натурал санды 5-ке бөлгенде 1 қалдық, ал басқа санды 5-ке бөлгенде 2 қалдық береді. Осы сандардың квадраттарының қосындысы 5-ке бөлінетінін дәлелдеңіздер.
Бұл тапсырманы санды 5-ке
бөлгенде 1 қалдық қалады деген өрнектің қалай жазылатынынан бастау
қажет
Содан соң мұғалім қысқаша көбейту формулалары қолданылатын жағдайларды жалпылауды ұсынады және сабақ мақсатын тұжырымдауды сұрайды. (мұғалім мақсатты сауатты тұжырымдауға көмектесе алады). Сонымен қатар оқушылар қысқаша көбейту формулаларын білу қажеттілігін түсінуі керек.
|
⠀⠀ |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
2.Тізбектелген екі натурал санның көбейтіндісі келесі екі тізбектелген сандардың көбейтіндісінен 38-ге кем. Осы сандарды табыңыздар. 1.
2. Теңдеу құрамыз Геометриялық есеп Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы енінен 5см-ге артық және биіктігінен 5см-ге кіші. Бүйір бетінің ауданы 244см2. Параллелепипедтің өлшемдерін табыңыздар.
Шешуі: АВ (ұзындығы) x см болсын, онда AA1(биіктігі) - (x+5) cм, AD(ені) - (x-5) см. S = 2SABCD + 2SAA1D1D + 2SAA1B1B, шарты бойынша – 244 см² SABCD = x(x-5); SAA1D1D = (x-5)(x+5); SAA1B1B = x(x+5) Теңдеу: 2x(x-5) + 2(x-5)(x+5) + 2x(x+5) = 244 x(x-5) + (x-5)(x+5) + x(x+5) = 122 x² – 5x + x² – 5² + x² + 5x = 122 3x² = 122+25 3x² = 147 x² = 49, x > 0 (мағынасы бойынша) x = 7 AB = 7 см – ұзындығы AA1 = 7 см + 5 см = 12 см – биіктігі AD = 7 см – 5 см = 2 см – ені Жауабы: 7 см; 12 см; 2 см). |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -дұрыс жауабын табады. Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару:
|
Тапсырманы орындайды |
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым Үй жұмысы. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7 сынып алгебра 3 тоқсан Мәтінді есептерді шығару
7 сынып алгебра 3 тоқсан Мәтінді есептерді шығару
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||
|
Педагогің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтінді есептерді шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.3.1есеп шарты бойынша математикалық модель құру; 7.4.2.2мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Құндылықтар: |
Тәуелсіздік және отаншылдық -Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу -Отбасының дәстүрі мен құндылықтарын білу -Ұлттық және мәдени бірегейлікті сезіну |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірін бірі тексереді. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақ. |
Тапсырма
1:
Есептеңіздер: Түрткі сұрақтар арқылы мұғалім оқушыларды өрнекті екі өрнектің айырмасы формуласын тануға жетелейді
Және қысқаша көбейту формулалары есептеулерді жеңілдететініне көздерін жеткізеді.
Тапсырма 2: Натурал санды 5-ке бөлгенде 1 қалдық, ал басқа санды 5-ке бөлгенде 2 қалдық береді. Осы сандардың квадраттарының қосындысы 5-ке бөлінетінін дәлелдеңіздер.
Бұл тапсырманы санды 5-ке
бөлгенде 1 қалдық қалады деген өрнектің қалай жазылатынынан бастау
қажет
Содан соң мұғалім қысқаша көбейту формулалары қолданылатын жағдайларды жалпылауды ұсынады және сабақ мақсатын тұжырымдауды сұрайды. (мұғалім мақсатты сауатты тұжырымдауға көмектесе алады). Сонымен қатар оқушылар қысқаша көбейту формулаларын білу қажеттілігін түсінуі керек.
|
⠀⠀ |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
2.Тізбектелген екі натурал санның көбейтіндісі келесі екі тізбектелген сандардың көбейтіндісінен 38-ге кем. Осы сандарды табыңыздар. 1.
2. Теңдеу құрамыз Геометриялық есеп Тікбұрышты параллелепипедтің ұзындығы енінен 5см-ге артық және биіктігінен 5см-ге кіші. Бүйір бетінің ауданы 244см2. Параллелепипедтің өлшемдерін табыңыздар.
Шешуі: АВ (ұзындығы) x см болсын, онда AA1(биіктігі) - (x+5) cм, AD(ені) - (x-5) см. S = 2SABCD + 2SAA1D1D + 2SAA1B1B, шарты бойынша – 244 см² SABCD = x(x-5); SAA1D1D = (x-5)(x+5); SAA1B1B = x(x+5) Теңдеу: 2x(x-5) + 2(x-5)(x+5) + 2x(x+5) = 244 x(x-5) + (x-5)(x+5) + x(x+5) = 122 x² – 5x + x² – 5² + x² + 5x = 122 3x² = 122+25 3x² = 147 x² = 49, x > 0 (мағынасы бойынша) x = 7 AB = 7 см – ұзындығы AA1 = 7 см + 5 см = 12 см – биіктігі AD = 7 см – 5 см = 2 см – ені Жауабы: 7 см; 12 см; 2 см). |
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -дұрыс жауабын табады. Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару:
|
Тапсырманы орындайды |
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым Үй жұмысы. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|
шағым қалдыра аласыз


.




, шығарғаннан кейін














