Материалдар / 7 сынып Кері итеруші күш Ашық сабақ ҚМЖ
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

7 сынып Кері итеруші күш Ашық сабақ ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып Кері итеруші күш Ашық сабақ ҚМЖ Тапсырмаларымен
Авторы:
05 Ақпан 2025
198
5 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім


Педагогтың аты-жөні:


Күні :


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы

Кері итеруші күш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;

7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Кері итеруші күш- Архимед заңын біледі;

  • Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсінеді;

  • Есептер шығаруда Архимед заңының формуласын қолданады;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Эврика» әдісі

Эврика ..................

Эврика менің көңіл күйім керемет.

Эврика мен үй тапсырмасын орындадым.

Эврика мен жаңа білім алдым.

«Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы


«Физминутка»

Физикалық шама

Белгіленуі

Формуласы

Өлшембірлігі

Архимед күші




Тығыздық




Көлем





Тест тапсырмасын орындау

https://wordwall.net/resource/52861179



Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:





2 балл


Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ

Алтын тәж


Оқиға:

Б.з.д. 3-ғасырда Архимед Сиракузаның ұлы ғалымы болған. Оның әйгілі ашылуының бірі «Архимед күші» немесе «Архимед заңы», ол суда батқан денеге сұйықтың тарапынан әрекет ететін күштің дененің өз салмағына байланысты екенін түсіндірген. Оқиға былайша өрбіді:


Сиракуза патшасы Гиерон II жаңа тәж жасатты. Патша күмістен алтынға дейін жасалған тәждің таза алтыннан жасалғанын білгісі келді. Ол Архимедке алтын тәжінің салмағы мен көлемін өлшеп, оның құрамында қанша күміс бар екенін анықтауды тапсырды. Бұл патшаның адалдығын тексеру үшін маңызды мәселе болды, өйткені күміс алтынға қарағанда арзанырақ болатын.


Архимед мәселені шешу жолын іздеп жүргенде, бір күні шомылып жүргенде кенеттен жауап табады. Шомылған кезде Архимед суға батқан дененің көлемі мен салмағы туралы ойланып, осы идеяны шешудің әдісін тапты. Ол суға түсіп жатқан дене су көлемін ығыстырып шығаратынын байқады. Осылайша, судың ығыстыру принципі негізінде дененің көлемі мен салмағын салыстыра отырып, оның құрамын анықтауға болатындығын түсінді.

Архимед бұл ашылуын қуанышты түрде жариялап: «Эврика! Эврика!»(қазақша «Таптым! Таптым!») деп айқайлады.

Есеп: Патшаның тәжінің құрамын анықтау

Оқиғаға негізделген есеп:


Патша Гиерон II алтыннан жасалған тәждің таза алтын екенін тексеруді тапсырды. Архимед тәждің массасы мен көлемін салыстыра отырып, оның құрамында қанша күміс бар екенін анықтауға шешім қабылдады.


Тәждің салмағы 500 грамм. Алтынның тығыздығы 19 300 кг/м³, ал күмістің тығыздығы 10 500 кг/м³. Тәждің көлемі 25 см³ (0.000025 м³) екені белгілі.


Сұрақ:

1. Тәждің таза алтыннан жасалғанын қалай анықтауға болады?

2. Архимед әдісін пайдалана отырып, тәждің құрамында қанша күміс бар екенін есептеңіз.

Қорытынды:

Архимед бұл әдіс арқылы патшаның тәжінде күмістің бар екенін анықтайды. Егер тәж толықтай алтыннан жасалған болса, оның көлемі мен салмағы сәйкес келер еді, ал осы есепте алтын мен күмістің араласуы байқалады.

Есептің нәтижесінде, тәждің құрамында 17.5 г күміс бар екені анықталды.


Жаттығу 4.6

5

Альюминиден жасалған бұйымның ауадағы салмағы 15Н , ал суға батырылғандағы салмағы 9 ,5 Н.Алюминидің тығыздығын анықтаңдар.


6

Бұйымның ауадағы салмағы 5 Н, ал судағы салмағы 4,5Н.Бұйым таза күмістен жасалған ба әлде онық құрамында мыс бар ма?


7

Герон патшасының алтын тәжінің ауадағы салмағы 20 Н , ал судағы салмағы 18,75 Н болсын. Тәж затының тығыздығы қандай?Алтынға тек күмңс қосылған деп болжап,тәждің құрамында қанша алтын,қанша күміс барын табыңдар.


8

30 Н күш жұмсап , тасты су ішінде ұстап ұрған болсаңдар ,тастың ауадағы массасы қандай болғаны? Тастың тығыздығы – 2500 кг/м3


Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіре алады;

Есептер шығаруда Архимед заңының формуласын қолдана алады;

Жаңа сабақтың теориясын меңгереді;

Жұппен бірге жұмыс жасайды;


З балл

Дескриптор:

Есептің шартын түзе алады;

ХБЖ ға келтіре алады;

Негізгі

формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;


З балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут























Рефлексия


Бағалау


Үй тапсырмасы






https://wordwall.net/resource/52271836

Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

Кері итеруші күш-Архимед күшіне берілген функционалдық сауаттылық

тапсырмасын

дұрыс орындай алады;


2 балл









Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефлексия


«Аквариум » әдісі бойынша

Өзін -өзі бағалау

«Білім клас» әдісі бойынша


Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы

Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы














Shape1

Физика

« Білімдіге дүние жарық»

Оқыту мақсаттары:

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;

7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану

Жаңа сабақ

«Физминутка»

Физикалық шама

Белгіленуі

Формуласы

Өлшембірлігі

Архимед күші




Тығыздық




Көлем





Тест тапсырмасын орындау

https://wordwall.net/resource/52861179


Архимед заңы


Оқиға:

Б.з.д. 3-ғасырда Архимед Сиракузаның ұлы ғалымы болған. Оның әйгілі ашылуының бірі «Архимед күші» немесе «Архимед заңы», ол суда батқан денеге сұйықтың тарапынан әрекет ететін күштің дененің өз салмағына байланысты екенін түсіндірген. Оқиға былайша өрбіді:

Сиракуза патшасы Гиерон II жаңа тәж жасатты. Патша күмістен алтынға дейін жасалған тәждің таза алтыннан жасалғанын білгісі келді. Ол Архимедке алтын тәжінің салмағы мен көлемін өлшеп, оның құрамында қанша күміс бар екенін анықтауды тапсырды. Бұл патшаның адалдығын тексеру үшін маңызды мәселе болды, өйткені күміс алтынға қарағанда арзанырақ болатын.

Архимед мәселені шешу жолын іздеп жүргенде, бір күні шомылып жүргенде кенеттен жауап табады. Шомылған кезде Архимед суға батқан дененің көлемі мен салмағы туралы ойланып, осы идеяны шешудің әдісін тапты. Ол суға түсіп жатқан дене су көлемін ығыстырып шығаратынын байқады. Осылайша, судың ығыстыру принципі негізінде дененің көлемі мен салмағын салыстыра отырып, оның құрамын анықтауға болатындығын түсінді.

Архимед бұл ашылуын қуанышты түрде жариялап: «Эврика! Эврика!»(қазақша «Таптым! Таптым!») деп айқайлады.

Есеп: Патшаның тәжінің құрамын анықтау

Оқиғаға негізделген есеп:

Патша Гиерон II алтыннан жасалған тәждің таза алтын екенін тексеруді тапсырды. Архимед тәждің массасы мен көлемін салыстыра отырып, оның құрамында қанша күміс бар екенін анықтауға шешім қабылдады.

Тәждің салмағы 500 грамм. Алтынның тығыздығы 19 300 кг/м³, ал күмістің тығыздығы 10 500 кг/м³. Тәждің көлемі 25 см³ (0.000025 м³) екені белгілі.


Сұрақ:

1. Тәждің таза алтыннан жасалғанын қалай анықтауға болады?

2. Архимед әдісін пайдалана отырып, тәждің құрамында қанша күміс бар екенін есептеңіз.

Қорытынды:

Архимед бұл әдіс арқылы патшаның тәжінде күмістің бар екенін анықтайды. Егер тәж толықтай алтыннан жасалған болса, оның көлемі мен салмағы сәйкес келер еді, ал осы есепте алтын мен күмістің араласуы байқалады.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













Есептің нәтижесінде, тәждің құрамында 17.5 г күміс бар екені анықталды.

Жаттығу 4.6

5

Альюминиден жасалған бұйымның ауадағы салмағы 15Н , ал суға батырылғандағы салмағы 9 ,5 Н.Алюминидің тығыздығын анықтаңдар.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













6

Бұйымның ауадағы салмағы 5 Н, ал судағы салмағы 4,5Н.Бұйым таза күмістен жасалған ба әлде онық құрамында мыс бар ма?

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













7

Герон патшасының алтын тәжінің ауадағы салмағы 20 Н , ал судағы салмағы 18,75 Н болсын. Тәж затының тығыздығы қандай?Алтынға тек күмңс қосылған деп болжап,тәждің құрамында қанша алтын,қанша күміс барын табыңдар.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













8

30 Н күш жұмсап , тасты су ішінде ұстап ұрған болсаңдар ,тастың ауадағы массасы қандай болғаны? Тастың тығыздығы – 2500 кг/м3


Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:















Рефлексия Бағалау


Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________



Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі