Материалдар / 7-сынып қазақ т

7-сынып қазақ т

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2018
967
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді сабақ жоспары
Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сухбаттасу мәдениеті
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)Ж2 Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу.ӘТН 4.1 Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.
Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады: Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазады.Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдана алады.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыра алады.


Кейбір оқушылар орындай алады: Әртүрлі жанрда құрылымын сақтап, жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді мәтіннен таңдай алады, түсіндіреді, салыстырады.
Бағалау критерийі
  • Мәтіннің түрін ажыратады
  • Мәтіннің құрылымын, рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін көрсете алады.


  • Тілдік мақсаттарОқушылар орындай алады:Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыра алады. Грамматикалық норманы сақтай отырып, түбірге сөз тудырушы жұрнақ жалғау арқылы жаңа сөз жасай алады.


    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Жұрнақ, грамматика, хат, хабарландыру, жарнама, сухбаттасу.


    Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:


    Талқылауға арналған сұрақтар:Телефонмен сөйлесу мәдениеті дегеніміз не?



    Не себепті бүгінгі таңда хат жазбайды деп ойлайсыз?



    Ишара: Хат жазумен және телефонмен сөйлесу барысында тілдік жүйе қайсысында нақты сақталады, салыстып жазады.

    Құндылықтарға баулуМәдениет пен тілдің біртұтастығын ескере отырып, оқушыларды жанрлық ерекшеліктерге сай ұлттық құндылықты қастерлеуге тәрбиелеу.

    Пәнаралық байланысТарих, әдебиет
    Алдыңғы оқуО1Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау.Ж1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.
    Жоспар
    Жоспарланған уақытЖоспарланған жаттығу түрлеріРесурстар
    Сабақтың Басы5 минут



  • Ұйымдастыру
  • Топқа бөлу
  • Оқушыларға тіктөртбұрыш және үшбұрыш қағаз қиындылар арқылы бөлінеді.С.«Қызықты мозайка» Үстел үстінде сөздер мен сөз тудыратын жұрнақтары жазылған қағаз қиындылары беріледі (түбір сөз тіктөртбұрышта, ал жұрнақтар үшбұрышта жазылғаны дұрыс. Тіктөртбұрыш қиындылары бар оқушылар үшбұрыш қиындылары жатқан үстелге, ал үшбұрыш қиындылары бар оқушылар тіктөртбұрыш қиындылар жатқан үстелге отырады. Оқушылар берілген қиындыларды қолдана отырып жұрнақ арқылы жаңа сөз жасап, оның қолдану аясын түсіндіреді.















    Үшбұрыш және төртбұрыш кеспе қағаздарыСтикерлер
    Сабақтың ортасы30 минут















    С.«Артығын алып таста» (5 минут)Оқушыларға бірнеше суреттер жинағы беріледі. Сол суреттен «Сухбаттасу мәдениеті» тақырыбына қатысы жоқ суретті алып тастау керек. Ал тақырыпқа байланысты суретті сөйлесу мәдениетімен байланыстырады. Телефонмен сөйлесу мәдениеті дегеніміз не? Не себепті бүгінгі таңда хат жазбайды деп ойлайсыз? деген сұрақтар төңірегінде ой қозғау.Бағалау критерилері
  • Суретпен тақырыпты байланыстырады.
  • Сұхбаттасу мәдениеті туралы өз ойларын дәйекті сөзбен дәлелдей алады.
  • ТЖ. (7 минут) Интербелсенді тақтадағы телефон суретіне жарнама, хабарландыру жазу.І топ Жарнама жазады.ІІ топ Хабарландыру жазады.Бағалау критерилері
  • Жанрлық ерекшелігіне сай, құрылымын сақтай отырып, жарнама, хабарландыру жаза алады.
  • Саралап оқыту (10 минут)Қолдауды көп қажет ететін оқушығаМәтінді өзара редакциялауХабарландыру мәтіні беріледі. Оқушылар туынды сөздерді пайдалана отырып, хабарландыру мәтінін қайта өңдеп жазады.Бағалау критерилері
  • Хабарландыру мәтінін өзгертеді, редакциялайды.
  • Туынды сөздерді хабарландыру мәтініне пайдалана алады.
  • Қолдауды аз қажет ететін оқушығаҰсынысОқушыларға жарнама мәтіні беріледі. Жарнаманы қалай жақсартуға болатыны туралы ұсыныс жасайды.Бағалау критерилері
  • Оқушылар жарнамаға ұсыныс жаза алады.
  • Ойын дәйекті сөзбен жеткізеді.
  • Қолдауды қажет етпейтін оқушығаТүзетуХат мәтіні беріледі.Қате жазылған хат мәтінін көркемдеп жазады. Орфографиялық және грамматикалық қателерді астын сызу арқылы түзейді. Тыныс белгілерді қояды.Бағалау критерилері
  • Орфографиялық қателерді таба алады.
  • Тыныс белгілерін қоя алады.
  • Хат мәтінін көркемдеп жазады.
  • ЖЖ «Сағат бойынша достар» әдісі (8 минут)Оқушыларға сағаттың суреті бейнеленген кеспе қағаздар таратылады Негізгі уақыт 15:00, 18:00, 21:00 Сыныпты аралай жүріп, сағат тілі көрсетілген уақытқа қарай бір-бірімен жұптасады. Сағаттың екінші жағында тапсырмалар беріледі. Оқушылар берілген тапсырманы жұп болып орындайды.Бағалау критерилері
  • Түбір сөзбен туынды сөзді ажырата алады.




  • АКТ -да суреттер бейнеленген

































    Смайликтер











    АКТ-да телефон суреті, құм сағат







    Бас бармақ











    Хабарландыру мәтіні









    Бағдаршам









    Жарнама мәтіні













    Екі жұлдызбір тілек





    Хат мәтіні











    INSERT әдісі бойынша кері байланыс





    Сағат суреті бейнеленген кеспе қағаздар.















    Смайликтер
    Сабақтың соңы10 минут











    Прожектор моделі Оқушыларға мәтін үйлестіріліп беріледі және сол мәтіннен туынды сөздерді тауып, астын сызады.Бағалау критерилері
  • Мәтіннен туынды сөздерді таба алады.


  • Мәтін









    Қосымша мәлімет
    Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
    Қолдауды көп қажет ететін оқушығаМәтінді өзара редакциялау тапсырмасы берілді.Қолдауды аз қажет ететін оқушығаМәтінге ұсыныстар жазу жұмысы тапсырылды.Қолдауды қажет етпейтін оқушығаМәтінді түзету тапсырмасы берілді. Оқушы деңгейлеріне сай әр сабақта тапсырманы түрлендіріп отырамын.





    Кретериалды бағалауҰйымдастыруСтикер арқылы«Артығын алып таста»әдісіСмайликтер«Аяқталмаған сөйлем» әдісіБас бармақСаралап оқытуБағдаршам,Екі жұлдыз бір тілек,INSERT«Сағат бойынша достар» әдісіСмайликтерӘдебиет, тарих

    АКТ -мен байланыс болды.



















    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ