Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7 сынып ҚМЖ химия пәнінен
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Сабақты жоспарлаудан бұрын орта мерзімді жоспарды қараңыз. Сабақ жоспарын ұсынылған үлгі негізінде әзірлеуге болады.
Э --эксперимент
2С-2 бүкіл сыныпты оқыту әдісі
Т, Б- топтық жұмыс бағалау
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4A Адам ағзасындағы химиялық элементтер және қосылыстар (3 с.) |
Мектеп: №8 орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Батырбекова Айгерим |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тағам құрамындағы қоректік заттар. Практикалық жұмыс №3 «Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау» |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.1 Тағам құрамындағы қоректік заттар. Практикалық жұмыс №3 «Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек: -тағам өнімінің құрамындағы химиялық заттарды жазып, атайды; -тағам өнімде жүретін биологиялық процестер химиялық реакцияларды жаза алады. Көптегені: -қай тағам қандай затқа бай екенін көрсете алады. Кейбіреуі: -тағамдық өнімдер олардың құрамы туралы әңгіме құрастырады. -тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына қарай жіктейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
-тағамдық өнімдерінің химиялық құрамын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: тағам өнімдеріндегі қосылыстар немесе элементтердің атауларын оқу және атай білу Пәнге қатысты лексика және терминология көміртек, сутек, азот, кальций, фосфат, калий, күкірт, хлор, магний, -дан жасалған, -дан тұрады, -дың … пайызын құрайды Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: х –дан жасалған тағамдық өнімдерді басым бөлігі …- дан жасалған тағамдық өнімдерді көміртек, сутек, азот, кальций, фосфат, калий, күкірт, хлор, магний n пайызға. тұрады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымықтастық, ашықтық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
биология, жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
(таныстырылым, е оқулық, видео) http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Food-groups-card-sort-6096922/ http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Card-sort-puzzle-on-food-groups-and-nutrition-6079940/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
7.3А Қарапайым химиялық реакциялар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8.00-8.05 8.05-8.06
|
І. « Шаттық шеңбер» құру арқылы, жағымды психологиялық ахуал туғызу - ІІ. Өткен тақырыпты бекіту Тапсырма «Сократ шеңбері» әдісі арқылы шеңбер іші мен сыртында орналасқан оқушылар бір – біріне сұрақтар қойып, алдыңғы сабақтан алған білімдерін естеріне түсіреді. ҚБ бағдаршам әдісімен бір – бірін бағалайды тақырып ашу: Тағам құрамында кіретін элементтер ата? Тағам құрамындағы қоректік заттар адам өмірінде қаншалықты маңызыд? Мұғалім: демек бүгінгі күннің тақырыбы? Оқушылар: Тағам құрамындағы қоректік заттар. Практикалық жұмыс №3 «Тағам құрамындағы қоректік заттарды анықтау»,-дейді |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8,06-8.16
8.16-8.25
8.25-8.35
8.35-8.40 |
(Мұғалім видео көрсетілім көрсетеді.) І тапсырма «Хабарлама» SMS әдісі арқылы эксперимент жүргізеді. Оқушыларға мұғалім әр топқа пентил этаноат (алмұрт) 3-метилбутил этаноат (банан) октил этаноат (апельсин) метилпропил метаноат (таңқурай) этил бутаноат (ананас) метил бутаноат (алма) таратады Оқушылардың атауды есте сақтауы ұсынылмайды: мақсат химиялық заттар ретінде белгіленген шөлмектерде шынайы өнімге ұқсайтындығын олардың білуі болып табылады. жұмыс барысында тағам өнімде жүретін биологиялық процестер химиялық реакцияларды жаза алады. ҚБ «Жарайсың» әдісі арқылы бағаланады. ІІІ тапсырма «Қазына іздеу жолында» әдісі арқылы видеокөрсетілім көрсетіледі. Видеокөрсетілім мағынасын ашып, өтілгелі отырған жаңа сабақтың мақсатын құрады. Оқушыларды тақырыпқа сай: 1- тапсырма 1 – топ «Есте сақтау қабілетін жақсартатын тағам құрамында кіретін элементтер» 2 – топ «Зейінді жақсартатын тағам құрамында кіретін элементтер» 3 – топ «Мидың жұмысын жақсартатын тағам құрамында кіретін элементтер» деп бөлінеді. Осы мәтіндердің мәнін ашу үшін үлестірмелі қағаз бен кітаппен жұмыстар жүргізіледі. Постер қорғайды. ҚБ «Әткеншек» әдісі арқылы бағаланады. Дескриптор -қай тағам қандай затқа бай екенін көрсете алады. 2-тапсырма Суреттегі тағамдық өнімдер және олардың химиялық құрамы туралы әңгіме құрастырыңыз.
Көмірсулар Ақуыз
Дәрумендер Майлар Бағалау әдісі: «смайлик әдісі» Дескриптор Білім алушы - суреттерге қарап, тағамдық өнімдер және олардың химиялық құрамы туралы әңгіме құрастырады 5-тапсырма Адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына байланысты жіктеңіз: грек жаңғағы, шемішке майы, сиыр еті, жұмыртқа, картоп, айран, нан, күріш, қияр, апельсин, зәйтүн майы, алма, сары май, печенье.
Бағалау әдісі: «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор Білім алушы - адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына байланысты жіктейді; - кестеге ақуызды жіктейді; - кестеге көмірсуды жіктейді; - кестеге майды жіктейді; - кестеге дәруменді жіктейді. |
http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Food-groups-card-sort-6096922/
http://www.tes.co.uk/teaching-resource/Card-sort-puzzle-on-food-groups-and-nutrition-6079940/
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8.40-8.45 |
Кері байланыс: «Жарық жұлдыз» кері байланыс. Оқушы өзінің қай деңгейде екенін белгілейді |
стикер қағазы, тақта. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді химиялық заттардың жиынтығына байланысты жіктеу |
Бағалау әдістері «Бағдаршам», «Жарайсың», «Әткеншек», «смайлик», « Екі жұлдыз, бір тілек » |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмасы ретінде «диагноз» әдісі берілді. Тапсырма арқылы саралау тәсілі. Барынша қолдау: . Орташа қолдау:
Аз қолдау: қорытынды бөлімді жазу бойынша |
«Бағдаршам»әдісі өткен тақырыпты бекіту кезінде қолданылды , «Екі жұлдыз, бір тілек» саралау тапсырмасын орындағанада қолданылды, себебі оқушылар осы тапсырма бойынша мақсатқа қаншалықты деңгейде жеткендерін жіне ой-пікір алмасу мақсатында осы бағалау тәсілін пайдаландым., «Сол қол, оң қол» бұл бағалаухимиялық диктантты тексеру кезінде оқушылардың тапсырамны қаншалықты дұрыс орындағанын тексеріп қоймай қолдарын көтеріп түсіру арқылыдене жаттығуын да орындап өтеді;өзіндік бағалау бекіту кезеңінде қолданылды , яғни оқушы өз жұмысына баға бере отырып өзойымен бөліседі, |
Техникалық қауіпсіздік ережесі. «Акула» сергіту сәті «40мин»шаршаудың алдын алу үшін барлықоқушыларға орындату.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|