Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7 сынып Қмж жаңартылған бағдарлама аясында жасалған Химия пәнінен 2017-2018
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Т–топтық жұмыс
Жж–жұптық жұмыс
Ж–жеке жұмыс
М–мұғалімнің түсіндіруі
Б–бағалау
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4 В Геологиялық химиялық қосылыстар |
Мектеп: «МДШОБ Кәлпе орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Иманбаева Жанель Бахытжановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның пайдалы қазбалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.2.4 Қазақстанның минералды ресурстарын, олардың кен орындарын атайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар : -Қазақстанның пайдалы қазбаларының түрлерін ажыратады Көптеген оқушылар: -Қазақстанның минералды ресурсатрды атайды Кейбір оқушылар: -Қазақстанның пайдалы ресурстарының кен орындарының атауларын және картада орналасуы көрсетеді
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы дұрыс қолданып айту мен жазу Пәнге тән лексика мен терминология: әк, табиғи газ, мұнай, бензин, жер қыртысы, кен, металл, ас тұзы
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қазақстан .... кен өндірудің орасан зор қорына ие. Негізгі кен өндірісінің түрлерін ................ (71%) және мыс-порфирлі (24%) құрайды. Қазақстан көптеген ............ қазбаларға бай. Ас тұзы/әк (және т.б.)коммерциялық құндылыққа ие, себебі… Неге мыс бағалы болып табылады? ....................маңызды құрылыс материалдарын жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақстандық патриотизмжәне азаматтықжауапкершілік. Топтық жұмыс-ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесінде жауакерілік; жеке жұмыс-өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
География: геология |
|||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербесенді тақта, бейнематериал, таныстырылым |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
6 сынып георгафия |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8.30-8.33 8.34-8.44 |
І.Психологиялық тренинг «Чемодан» әдісімен. Оқушылар шеңберге тұрады мұғалімнің қасында тұрған оқушыдан бастап сағат тілімен соңғы оқушыға дейін чемоданға саяхатқа керек затын салады бірінші болып бастайтын оқушы « Мен саяхатқа өзіммен бірге ........ аламын» деп осы сөйлемді аяқтайды, келесі оқушы өзінің алатын затын айтады, осылай шеңбер аяқталғанша . Бұл тренинг барысында оқушылардың тапқырылығы мен есте сақтау қабілеті байқалады. ІІ. Өткен тақырыпты бекіту Тапсырма (ҚБ, С) «Қар кесегі» әдісі. Мұғалім өткен тақырып бойынша сұрақтарды кез келген оқушыға қар секілді лақтырып жауап алады.
|
«Балалық шақ» атты музыкалық композиция орындалады.
Қағаздар бірін-біріне қосып умаждалып жасалған «қар кесегі» |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8.45-8.8.48 8.49-9.01 9.02-9.06 |
І. «Мағынаны ажырату» кезеңі (Realization of meaning) «Пайдал қазбалардың маңызы» атты бейнематериалды оқушыларға көрсетіп, мұғалімнің сауалдарына жауап қайтара отырып жаңа тақырып бойынша бір-бірімен пікір алмасады. Яғни Қазақстанның минералды ресурстарын және олардың кен орындарының орналасуын атайды.
(b) Атласқа қарап, Қазақстанның контурлық картасына минералды және табиғи ресурстардың орындарын белгілеңіз.
(с) Қазақстан мыс кен өндірудің орасан зор қорына ие. Негізгі кен өндірісінің түрлерін мысты құмтастар (71%) және мыс-порфирлі (24%) құрайды. 1 сурет бойынша Қазақстанда мыс рудасы негізгі көлемде өндірілетін аймақты картадан белгіленіз.
(d)Қазақстанда кен өндіру кезінеде қандай проблемалар туындайды, өз жауабыңды суретте
|
http://bilimland.kz/kk/content/structure/2005
Дәптер, қалам, карта
Дәптер, қалам, карта, атлас
Үлестірмелі карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 9.07-9.12
9.13-9.15
|
І.Бекіту тапсырмасы. Әдісі «Сіз қаншалықты сенесіз?» 1.Қазақстанда мыс кені Атырау мен Орал қалаларында орналасқан. 2.Мыс кенді қазба түріне жатады. 3.Қазақстанда мыс өндіретін 100 ден аса кәсіпорын бар 4.Алтын, күміс және алюминий ауамен шабытты реакцияға түсіп тез тұтанады. 5.Минералды қосылыстар кенсіз пайдалы қазбалар. 6.Металлургия металды өндіру технологиясы. 7.Ас тұзының құрамына хлор элементі кіреді. 8.Текелі қаласында полиметаллургиялық комбинат бар. 9.Асбесттен тыңайтқыш жасайды. 10.Асбесттен түрлі құрылыс матеиралдарын жасайды. Бағалау: оқушылар өзіндік бағалау жүргізеді.
ІІ.Үйге тапсырма: Эссе Тақырыбы: «Кен өндіру процессінің қоршаған ортаға зиянды әсерін азайту жолдары »
ІІІ.Кері байланыс, рефлексия.Әдісі «Табыс сатысы». Бүгінгі тақырып бойынша оқушы өзін қай сатыда тұрғанын айтады.
|
Таныстырылым
Қабырғаға ілінетін сурет |
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырасының тәсілі «Тапсырма». |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Барынша қолдау: Қай өңірде полиметалды кендер көп кездеседі тапсырмасына Орташа қолдау:Атласпен жұмыс жасағанда және мыс кенінің орындарын белгілегенде. Аз қолдау: «Қазақстанда кен өндіру кезінеде қандай проблемалар туындайды?» |
«Шапалақ»әдісі өткен тақырыпты бекіту кезінде қолданылды , «Екі жұлдыз, бір тілек» саралау тапсырмасын орындағанада қолданылды, себебі оқушылар осы тапсырма бойынша мақсатқа қаншалықты деңгейде жеткендерін жіне ой-пікір алмасу мақсатында осы бағалау тәсілін пайдаландым., «Сол қол, оң қол» бұл бағалаухимиялық диктантты тексеру кезінде оқушылардың тапсырамны қаншалықты дұрыс орындағанын тексеріп қоймай қолдарын көтеріп түсіру арқылыдене жаттығуын да орындап өтеді;өзіндік бағалау бекіту кезеңінде қолданылды , яғни оқушы өз жұмысына баға бере отырып өзойымен бөліседі, |
«Чемодан» психологиялық тренинг, «Аура» сергіту сәті |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|