Материалдар / 7-сынып тәрбие сағаты «Суды, тамақты, энергияны үнемді тұтыну» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 12-САБАҚ 7- сыныптар: «Бейтаныс адамдармен қарым қатынас кезіндегі қауіпті сигналдар

7-сынып тәрбие сағаты «Суды, тамақты, энергияны үнемді тұтыну» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 12-САБАҚ 7- сыныптар: «Бейтаныс адамдармен қарым қатынас кезіндегі қауіпті сигналдар

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәрбие сағаты 7-сынып «Суды, тамақты, энергияны үнемді тұтыну» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 12-САБАҚ 7- сыныптар: «Бейтаныс адамдармен қарым қатынас кезіндегі қауіпті сигналдар
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Суды, тамақты, энергияны үнемді тұтыну»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

12-САБАҚ

7- сыныптар: «Бейтаныс адамдармен қарым қатынас кезіндегі қауіпті сигналдар)

Сабақтың мақсаты:

Суды, тамақты, энергияны тұтыну бойынша күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру.Оқушылар үнемдеу жолдарының әдістерімен бөлісу. Оқушылардың үнем туралы түсініктерін кеңейту, Ой-өрістерін, тілдік қорын дамыту, Үнемдей білуге ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: бейтаныс адамдармен кездескенде дұрыс мінез-құлық

дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету. Бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде

қауіпсіз және қауіпті мінез-құлықты ажырата білуге үйрету.

Қауіпсіздік міндеті

Негізгі міндеттер:

1. Бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде абай болу неліктен маңызды екенін

түсіндіріңіз.

2. Қауіпсіз және қауіпті мінез-құлық мысалдарын көрсетіңіз.

3. Бейтаныс адамның күдікті мінез-құлқы жағдайында әрекет алгоритмін жасаңыз.

Дәйексөз

Әділетте берік болсаң аяғың таймайды!

Құндылық

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

Құзыреттілік: қоғамға қызмет

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

Әртүрлі қима-қағаздар арқылы топқа бөлінеміз.

1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.

Ой қозғау

-Біз үнемдеу туралы білеміз бе?

-Энергияны қалай үнемдейміз?

-Суды қалай үнемдейміз?

- Тамақты қалай үнемдейміз?

-Ақшаны қалай үнемдейміз?


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал


Оқушылар

дың пікірі тыңда


Компьютер








Сабақ басы (13 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ


2 САБАҚ. «БЕЙТАНЫС АДАМДАРМЕН ҚАРЫМ-ҚАТЫНАС

КЕЗІНДЕГІ ҚАУІПТІ СИГНАЛДАР»

Сабақтың барысы

1. Кіріспе (2 минутқа дейін)

2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін)

Презентацияны әртүрлі жағдайлармен көрсету (мысалы, бейтаныс адам сыйақы

ұсынады; бірдеңе табуға көмектесуді сұрайды; баланың ата-анасын білетінін айтады;

жеке ақпаратпен бөлісуді сұрайды). Әр жағдайды талқылау: не қауіпсіз, не қауіпсіз

емес.

Қауіпсіз мінез-құлық ережелері.

Ата-анасының немесе басқа ересектердің қарауынсыз бір минутқа қалған әрбір

бала бейтаныс адамдармен қарым-қатынас кезінде қауіптен аулақ болуға көмектесетін

ережелерді білуі керек:

Болмайды:

Мен бейтаныс адаммен сөйлесіп, оларды пәтерге кіргіземін.

Лифт пен кіреберіске бейтаныс адамдармен кіру.

Бейтаныс адамның көлігіне отыру.

Бейтаныс адамдардан сыйлықтар алу және олардың бірге жүрейік деген

ұсыныстарына келісу.

Қандай жағдайларда әрқашан «Жоқ!» деу керек:

Егер сізді қонаққа шақырса, тіпті көршілер болса да.

Егер ата-анасы болмаған кезде бейтаныс адам келсе, оны пәтерге кіргізу немесе

онымен бірге бір жерге бару.

Егер бейтаныс адам сізбен танысу және уақыт өткізу үшін бірдеңе жасаса.

Бір нәрсені көру немесе ойнау үшін оңаша жерге баруға шақырса, «Жоқ!» деп

жауап беру керек, тіпті өте қызықты болса да.

Үйге келгенде ересектерге бұл адам туралы айту керек.

3.Қорытынды

Пайдалы сілтеме:


Оқушылар тыңдайды





























Оқушылар пікір алмасады

суреттер

 











Пайдалы сілтемелер:



Пайдалы сілтемелер:



https://youtu.be/4NbBJW7-x-4?si=RsSrH1_tJgcxChy-

Ортасы (20 мин)


Суды үнемде. Су ағынын бақылау. Су ыдыстарын тексеру. Крандар мен су ыдыстарында ағып ктулерді тексеріңіз. Ағып жатқан кранды жөндетіңіз. Жуыну немесе көкөністерді жуғаннан кейін қалған суды гүлге құйыңыз.

Тамақты үнемдеу. Артық тамақты тоңазтқышқа немесе мұздатқышқа сақтаңыз. Қалдықтарды пайдалануға тырысыңыз сысалы көкөніс қалдықтарын сорпа жасау үшін. Кішкентай порцияларды дайындап , қажет болғанда қайт піскен тамақты жылытыңыз.

Энергияны үнемдеу. Энергияны үнемдейтін құрылғыларды таңдаңыз. Дәстүрлі лампаларды LED лампалармен ауыстырыңыз. Қолданбаған кезде құрылғыларды (компьютер, телевизор, ) өшіріңіз. Күндізгі уақытта табиғи жарықты тиімді пайдаланып жарықты өшіріңіз.


Күнделікті табиғи ресурстарға ұқыпты қарауды қалыптастыру біздің міндетіміз.

1. Күнделікті үйде өз есептеу құралы арқылы кей электр құралдары көп электр энергиясын жұмсайды, соны талдау жасап, ол тауардан бас тарту керек.

2. Егер үйде ескі электр желілері болса, тез арада ауыстыру керек, бұл электр энергиясын үнемдеуге бірден-бір көмегін тигізеді.

3. Жарықтану деңгейін туралап отыратын құралдармен жабдықтау.

4. Ғимараттан шыққанда жарықты өшіру керек. Біз ойлаймыз 20-30 минут қосулы болса еш нәрсе болмайды деп, оған жол бермеуіміз керек.

5. Құралдарды тоқ көзіне еш уақытта қалдыруға болмайды.

6. Жаңа техника алған кезде оның қуаты мен энергияны тиімді пайдалану класына қарау керек, бұл отбасы бюджетіне әсері болуы әбден мүмкін.

Су мен қуат көзін үнемдеңіз

Жуынуға кем дегенде 3 минут кетеді. Осы уақыт ішінде крандағы қанша су бостан-босқа ағып кететініне назар салыңыз. Тіс шайғанда, кранды тыйып қойыңыз. Керек кезде ғана, кранды ағытып тұруға үйреніңіз. Краныңыз бұзыла бастаса, дереу жөндетуге асығыңыз. Себебі, кран бұзылғанда, көп су текке ағып кетеді. Түнде жатарда бөлмелерді аралап, жарықтың сөнгенін қадағалаңыз. Жарықты жағып қойып, ұйықтап кететін кездер әлбетте, аз емес. Міне, дәл осы сәттер қалтаңызды жаймен жұқарта береді. Сондай-ақ, қуат көзін керек ететін заттарды пайдалағанда да, мұқият болыңыз. Мысалы, үтіктеп отырғанда, телефон шырылдаса, үтікті суырып барып, телефонға жүгіріңіз.






1-топ «Мен қалай үнемдеймін?» өз пікірлерін жазу

2-топ«Мен қалай үнемдеймін?» сурет салу




Соңы



5минут




Тұрғын үйдегі энергияны үнемдеу, күнделікті өмірде энергияны үнемдеу, сайып келгенде, тұтынушыға байланысты. Тұтынушы өзі әрекет ете бастағанға дейін, үйлер мен пәтерлерге жылу беру реттегіштерін, есептеу құралдарын орната бастағанға, кіреберістердегі терезелер мен есіктерге жөндеу жүргізе бастағанға дейін шығындар үшін шоттар алуды жалғастыратын болады. Энергия үнемдеуге әркім өз үлесін қосуы керек.Күнделікті өмірде не затты болса да үнемдеп үйренейік.













Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация













Жариялаған:
Айымгуль
21 Қараша 2024
536
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі