Материалдар / 7 сыныпГеография 1-тоқсан

7 сыныпГеография 1-тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып География 1-тоқсан ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Шілде 2024
100
1 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

1-бөлім: Географияны зерттеу тәсілдері

Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:

Географияны зерттеу нысандары.

Оқу мақсаты:

7.1.1.1 -географияның зерттеу нысандарын анықтайды

Сабақтың мақсаты:

География пәнін оқытудың негізгі мақсатын түсінеді.

География ғылымының маңызын біледі.

Географиялық зерттеудің нысандарын анықтайды.

Құндылыққа баулу


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


0-5мин







І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну

Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады;

Оқушылар топтасады

Топқа бөлу: сабақтың тақырыбына сәйкес суреттер арқылы 3 топқа бөлу:

1-топ:

2-топ:

3-топ:

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл

Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады


Сабақтың ортасы

5-15мин













Тыңдалым алды тапсырмалар ұсынады

миға шабуыл

1 .География нені оқытады?


2.География қанша түрге бөлінеді.


3. Географтар немен айналысады?


4. География қандай ғылым?


Мұғалім түсіндірме жүргізеді

Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады


Оқушылар берілген суретті қолданады . Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Оқушылар бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді,

Тақырыптың мақсатын айқындайды


Берілген тапсырман платформада орындап ажыратады

Бағалау критерийі:

- География пәнін оқытудың негізгі мақсатын түсіну




Дескриптор: Жалпы - 2 балл.

-Берілген сұрақтарға жауап береді.

-Өз ойын еркін жеткізеді.




бейнебаянhttps://youtu.be/fNFONU32OiI?si=OMCMKu3JmVHgQBte


тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pbyuhx1ot24


15-30мин

«Топтас, ойлан, талқыла» топтық жұмыс

1-топ оқушылары

Физикалық география мен адам географиясының маңыздылығын салыстырыңыз.

Географиялық зерттеу әдістерінің әртүрлі түрлерін жіктеңіз.

Географияның аймақтағы әлеуметтік және экономикалық дамуға қалай әсер ететінін бағалаңыз.

2-топ оқушылары

Географиялық факторлардың қоғамдағы мәдени тәжірибеге қалай әсер ететінін зерттеңіз.

Сіздің аймағыңызға географиялық зерттеу жүргізу жоспарын, оның ішінде сіз жасайтын қадамдарды тұжырымдаңыз.

3-топ оқушылары

Климаттың өзгеруінің сіздің еліңіздің географиялық ерекшеліктеріне әсерін бағалаңыз.

Географияның әртүрлі аймақтардағы сауда мен көлікке қалай әсер ететіні туралы қорытынды жасаңыз.


. Оқушылар берілген тапсырманы топта мәтінді қолдана отырып талдап өз ұсыныстарын айтады

Бәрі

Өзі

Таңдау

Бойынша жұмыстарын қорғайды

Бағалау критерийі

-алған ақпараттарды қолдана отырып Үнпарақтар ұсынады


30-35мин

«Көршіңмен ойлас» тәсілі

Географияны зерттеу нысандары
Географияны зерттеу нысандары табиғат құбылыстарын, жер бедерін, климатты, су ресурстарын, топырақ және өсімдік жамылғысын, халықты және олардың шаруашылығын қамтиды. Географиялық зерттеулердің негізгі мақсаты - табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау, аймақтардың ерекшеліктерін зерттеу және осы білімді адамзаттың игілігіне пайдалану.



Жұптасып пікірлеседі.

-Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды.

-Тапсырманы бірлесіп орындайды

Дескриптор:

- бос орынды дұрыс сөздермен толтырады

-дұрыс жауаптарын белгілейді

-Өз ойын жазады

Жалпы - 6 балл.



35-40мин

Бекіту тапсырмасын ұсынады

Платформада тапсырмалар ұсынады

Оқушылар берілген т апсырманы орындайды

Дескиптор:

-дұрыс жацуаптарын белгілейді-2балл

https://wordwall.net/ru/resource/75847352

40-45мин

Рефлексия. «Ресторан» әдісі

1.Сабақтың тәтті жері

2.Сабақтың ащы жері

3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?


Үй тапсырмасы: Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру.79 бет
























Географияны зерттеу нысандары
Географияны зерттеу нысандары табиғат құбылыстарын, жер бедерін, климатты, су ресурстарын, топырақ және өсімдік жамылғысын, халықты және олардың шаруашылығын қамтиды. Географиялық зерттеулердің негізгі мақсаты - табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау, аймақтардың ерекшеліктерін зерттеу және осы білімді адамзаттың игілігіне пайдалану.

1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз:

  1. География табиғат құбылыстарын және __ зерттейді.

  2. Географиялық зерттеулердің негізгі мақсаты - __ анықтау.

  3. Жер бедері және __ географияның зерттеу нысандары болып табылады.

  4. География халықты және олардың __ қамтиды.

  5. Табиғи және __ процестер арасындағы байланыстарды зерттеу маңызды.

Кілтті сөздер: жер бедері, климатты, байланыстарды, әлеуметтік-экономикалық, шаруашылығын

2-тапсырма

  1. География табиғат құбылыстарын зерттеумен қатар немен айналысады?

    • a) Тек су ресурстарымен

    • b) Адамдармен және олардың шаруашылығымен

    • c) Тек топырақпен

    • d) Тек өсімдік жамылғысымен

  2. Географиялық зерттеулердің негізгі мақсаты қандай?

    • a) Табиғи ресурстарды табу

    • b) Әлеуметтік-экономикалық процестерді зерттеу

    • c) Табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау

    • d) Климатты өзгерту

  3. Географияның зерттеу нысандарына не жатады?

    • a) Тек халық

    • b) Тек су ресурстары

    • c) Жер бедері, климат, су ресурстары, топырақ және өсімдік жамылғысы

    • d) Тек климат

  4. География қандай мақсатқа қызмет етеді?

    • a) Табиғи ресурстарды қорғау

    • b) Аймақтардың ерекшеліктерін зерттеу

    • c) Тек халықты зерттеу

    • d) Табиғат құбылыстарын түсіну

  5. Табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды зерттеу не үшін маңызды?

    • a) Табиғат апаттарын болжау үшін

    • b) Адамдардың өмір сүру деңгейін жақсарту үшін

    • c) Тек топырақ үшін

    • d) Тек климат үшін

Аяқталған сұрақтарды ашу: Толық сөйлемдердегі келесі сұрақтарға жауап беріңіз:

  1. Географияның зерттеу нысандарына қандай табиғат құбылыстары жатады?

Shape1

Shape2

  1. Табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау не үшін маңызды?

Shape3

Shape4

  1. Географияны зерттеу нәтижелерін қалай пайдалануға болады?

Shape5

Shape6

Жауап кілті:

Бос орынды толтыру:

  1. халықты

  2. байланыстарды

  3. климатты

  4. шаруашылығын

  5. әлеуметтік-экономикалық

Бірнеше таңдау сұрақтары:

  1. b) Адамдармен және олардың шаруашылығымен

  2. c) Табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау

  3. c) Жер бедері, климат, су ресурстары, топырақ және өсімдік жамылғысы

  4. b) Аймақтардың ерекшеліктерін зерттеу

  5. b) Адамдардың өмір сүру деңгейін жақсарту үшін

Аяқталған сұрақтарды ашу:

  1. Географияның зерттеу нысандарына табиғат құбылыстары, климат, су ресурстары, топырақ және өсімдік жамылғысы жатады.

  2. Табиғи және әлеуметтік-экономикалық процестер арасындағы байланыстарды анықтау аймақтардың ерекшеліктерін түсінуге және осы білімді адамзаттың игілігіне пайдалануға мүмкіндік береді.

  3. Географияны зерттеу нәтижелерін аймақтарды жоспарлау, табиғи ресурстарды тиімді пайдалану және экологиялық проблемаларды шешу үшін пайдалануға болады.

Білім беру ұйымының атауы

1-бөлім: Географияны зерттеу тәсілдері

Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:

География ғылымының дамуы

Оқу мақсаты:

7.1.1.2 –саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді.

Сабақтың мақсаты:

География ғылымын дамытуда саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлестерін сипаттайды .

география ғылымының дамуына саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлесін анықтап, талдайды.

Қазақстан аумағының зерттелуіне үлес қосқан саяхатшылар мен зерттеушілер туралы жинақтайды, өңдейді,талдайды,бағалайды.

Құндылыққа баулу


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


0-5мин







І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну

Топқа бөлу: «Мозаика» әдісі (3 топ құру) – Берілген сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады;

Оқушылар топтасады

Топқа бөлу: сабақтың тақырыбына сәйкес суреттер арқылы 3 топқа бөлу:

1-топ:

2-топ:

3-топ:

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл

Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады




Алдыңғы білім

География ғылымы қандай негізгі бағыттарға бөлінеді?

2.Табиғатты оқып үйренудің бірінші жолын сипаттаңдар?

3.География ғылымы қандай сұрақтарға жауап береді


4.«Географияның зерттеу нысаны бірегей» екеніне дәлелдемелер келтіріңдер.

5.Әлеуметтік-экономикалық география қандай мәселелер төңірегінде зерттейтінін атаңдар.

6.Бүгінгі күнгі географтар қандай мәселелерді шешеді?


Оқушылар берілген сұрақтарға жаупа береді

Дескриптор:

-сұрақтарға жауаптарын ұсынады-1балл


Сабақтың ортасы

5-15мин













Тыңдалым алды тапсырмалар ұсынады

«Суреттен не айтасың»

1 .Танымал саяхатшыларждың есімдерін атаңдар?


2.Қазақстандық ғалымдарға кімді жатқызуға болады?


3.Қазақстан табиғатын зерттеген ғалымдар туралы қандай ақпаратың бар?


Мұғалім түсіндірме жүргізеді

Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады

Кесте жасау 1-тапсырма

Саяхатшының аты -жөні

Зерттеген уақыты

Зерттеген аймағы

Х.Колумб



Ф.Магеллан



Васко да Гама



Д.Кук



Ш.Уәлиханов



Қ.Сатбаев




Оқушылар берілген суретті қолданады . Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Оқушылар бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді,

Тақырыптың мақсатын айқындайды


Берілген тапсырман платформада орындап ажыратады

Бағалау критерийі:

-

География ғылымын дамытуда саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлестерін сипаттайды .






Дескриптор:

-ғалымдардың зерттеген уаықытын, аймағы анықтап жазады-2балл



бейнебаян


https://youtu.be/OnZf26-Nj6I?si=L5lbmpfOxmQ6S97B




тапсырма



Ойыңмен бөліс

2 тапсырма Венн диаграмммасы арқылы орындайды. Саяхатшылар: Х. Колумб пен Ф. Магелланның саяхатының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау






Овал 1



Шестиугольник 1 Овал 2








3 – тапсырма. «Біреуін бересің, біреуін аласың?» әдісін қолдану арқылы. Қазіргі кездегі қазақ география қоғамының қызметіне баға беру. а) Қазақ география қоғамы қашан құрылды? ә) Қазақ география қоғамы қандай жобалармен жұмыс істеді? б) Қалай ойлайсыз қазірге география қоғамының болашағы қандай?



Оқушылар берілген тапсырманы даптерлерінде орындайды

Дискриптор ––. – Венн диаграммасы Х. Колумб пен Ф. Магелланды салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды-2балл – Қазақ география қоғамы жұмысына баға береді-2балл




15-30мин

«Топтас, ойлан, талқыла» топтық жұмыс

1-топ: География ғылымының даму кезеңдері.

2-топ: География тарихында Ұлы географиялық ашылулар дәуірінің алатын орны.

3-топ: Қазақстандағы география ғылымының тарихи дамуы

. Оқушылар берілген тапсырманы топта мәтінді қолдана отырып талдап өз ұсыныстарын айтады

Бәрі

Өзі

Таңдау

Бойынша жұмыстарын қорғайды

Дескриптор: Жалпы - 2 балл.

-Мәтінді оқиды.

-Топ ішінде талқылайды.

-Топ арасында пікір алмасады.

-Сұрақтарға жауап береді.





30-35мин

«Көршіңмен ойлас» тәсілі


Саяхатшылар мен саяхатшылардың географияны дамытуға қосқан үлестері

Географияға саяхатшылар мен саяхатшылардың еңбегі айтарлықтай әсер етті. Бұл тұлғалар белгісіз аумақтарға шығып, жерді картаға түсіріп, әлемнің түкпір-түкпірі туралы құнды мәліметтерді қайта әкелді. Олардың жаңалықтары географиялық білімді кеңейтіп қана қоймай, әр түрлі мәдениеттерді, климатты, табиғи ресурстарды түсінуге көмектесті. Кейбір айтулы саяхатшыларға Марко Поло, Кристофер Колумб, Фердинанд Магеллан жатады, олардың әрқайсысы география саласына бірегей үлес қосады.


Жұптасып пікірлеседі.

-Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды.

-Тапсырманы бірлесіп орындайды

Дескриптор:

- бос орынды дұрыс сөздермен толтырады-1балл

Жалпы - 3 балл.



35-40мин

Бекіту тапсырмасын ұсынады

1.Географиялық зерттеулер адамдардан, қоғам мен мемлекеттен тыс

жүргізіле ала ма?

2. Адамдарды географиялық зерттеулермен және саяхатпен шұғыл-

дануға қандай қажеттіліктер ынталандырды? Қандай қажеттілік гео-

графтар мен саяхатшыларды әлемге әйгіледі?

3. Ежелгі кезден біздің заманымызға дейін мемлекет қажеттілігі қа-

лай өзгерді?

4. Қазіргі кезде қоғам мен мемлекеттің қандай қажеттіліктері геогра-

фиялық зерттеулер бағытын анықтау үшін барынша маңызды?

5. Географиялық зерттеулер мен саяхаттардың нәтижесі үнемі

адамгершілік мақсатта пайдаланыла ма?

6. Географиялық жаңалықтардың кері салдарына мысал келтіріңдер.

7. География қашан да ізгілік жолында қызмет етуі үшін не істеуге

болады?

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береід

Дескиптор:

-дұрыс жауаптарын белгілейді-2балл

40-45мин

Рефлексия. «Ресторан» әдісі

1.Сабақтың тәтті жері

2.Сабақтың ащы жері

3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?


Үй тапсырмасы: Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру.79 бет








Саяхатшылар мен саяхатшылардың географияны дамытуға қосқан үлестері

Географияға саяхатшылар мен саяхатшылардың еңбегі айтарлықтай әсер етті. Бұл тұлғалар белгісіз аумақтарға шығып, жерді картаға түсіріп, әлемнің түкпір-түкпірі туралы құнды мәліметтерді қайта әкелді. Олардың жаңалықтары географиялық білімді кеңейтіп қана қоймай, әр түрлі мәдениеттерді, климатты, табиғи ресурстарды түсінуге көмектесті. Кейбір айтулы саяхатшыларға Марко Поло, Кристофер Колумб, Фердинанд Магеллан жатады, олардың әрқайсысы география саласына бірегей үлес қосады.

Бос орынды толтырыңыз: Дайындаманы дұрыс сөздермен толтырыңыз.

  1. Марко Поло саяхаттап, өз тәжірибесін құжатпен ресімдеді, бұл еуропалықтарға Азия туралы құнды ақпарат берді.

  2. Кристофер Колумб 1492 жылы өзінің воеводствосында __ құрлықты ашумен несиеленеді.

  3. Фердинанд Магелланның экспедициясы жер шарын бірінші болып _ жер шары дөңгелетіп тұрғанын дәлелдеді.

  4. __ Аустралия мен Жаңа Зеландияның жағалау сызықтарын картаға түсірген атақты саяхатшы болды.

  5. Ибн Баттутаның саяхаттары оның саяхаттары туралы егжей-тегжейлі есеп беріп, __ мильден астамды қамтыды.

Word bank: circumnavigate, 75 000, Америка, Қытай, Джеймс Кук

Бірнеше таңдау сұрақтары: Әр сұраққа арналған таңдаулардан дұрыс жауапты таңдаңыз.

  1. Азияға жасаған саяхаттарымен және «Марко Полоның саяхаттары» атты тәжірибесін құжаттаумен кім танымал?

    • а) Фердинанд Магеллан

    • б) Марко Поло

    • в) Кристофер Колумб

    • д) Джеймс Кук

  2. 1492 жылы қай саяхатшының саяхаты Америка құрлығының ашылуына әкелді?

    • а) Фердинанд Магеллан

    • б) Марко Поло

    • в) Кристофер Колумб

    • д) Джеймс Кук

  3. Жер шарын айналып өткен экспедицияны басқарған алғашқы саяхатшы кім болды?

    • а) Фердинанд Магеллан

    • б) Марко Поло

    • в) Кристофер Колумб

    • д) Джеймс Кук

  4. Австралия мен Жаңа Зеландияның жағалау сызықтарын картаға түсірумен қандай саяхатшы танымал?

    • а) Фердинанд Магеллан

    • б) Марко Поло

    • в) Кристофер Колумб

    • д) Джеймс Кук

  5. Қай саяхатшы 75 мың км-ден астам жолды қамтыды және өз саяхаттары туралы егжей-тегжейлі есеп берді?

    • а) Фердинанд Магеллан

    • б) Ибн Баттута

    • в) Кристофер Колумб

    • д) Марко Поло

Аяқталған сұрақтарды ашу: Толық сөйлемдердегі келесі сұрақтарға жауап беріңіз:

  1. Марко Полоның саяхаттары Азия туралы еуропалық білімге қалай әсер етті?

Shape7

Shape8

  1. Жер географиясын түсінуде Фердинанд Магеллан экспедициясының маңызы қандай болды?

Shape9

Shape10

  1. Джеймс Куктың география саласына қосқан үлестерін сипаттаңыз.

Shape11

Shape12

Жауап кілті:

Бос орынды толтыру:

  1. Қытай

  2. Америка

  3. Циркумнавигат

  4. Джеймс Кук

  5. 75,000

Бірнеше таңдау сұрақтары:

  1. б) Марко Поло

  2. в) Кристофер Колумб

  3. а) Фердинанд Магеллан

  4. д) Джеймс Кук

  5. б) Ибн Баттута

Аяқталған сұрақтарды ашу:

  1. Марко Полоның саяхаттары еуропалықтарға Азияның географиясын, мәдениетін, байлығын егжей-тегжейлі сипаттауды қамтамасыз етті, бұл қызығушылық пен одан әрі барлау жұмыстарын ұшқынға ұшыратты.

  2. Фердинанд Магелланның экспедициясы Жердің дөңгелене жатқанын көрсетіп, ғаламдық навигацияны күшейте отырып, әлемдік мұхиттар мен жерлер туралы құнды мәліметтер берді.

  3. Джеймс Кук Аустралия мен Жаңа Зеландияның жағалау сызықтарын картаға түсіру арқылы елеулі үлес қосты, бұл осы аймақтардың еуропалық түсінігін және олардың географиялық ерекшеліктерін жақсартты.



Қосымша тапсырмалар



Саяхатшылар мен саяхатшылардың географияны дамытуға қосқан үлестері

1. Марко Поло қай елге сапар шегіп, сонда ұзақ уақыт тұрған?
a. Жапония
b. Қытай
c. Үндістан
d. Оңтүстік Америка

2. Христофор Колумбтың басты мақсаты не болды?
a. Африкаға жету
b. Американы ашу
c. Азияға теңіз жолымен жету
d. Австралияны зерттеу

3. Васко да Гама қай елдің алғашқы теңіз жолын ашты?
a. Америка
b. Жапония
c. Үндістан
d. Қытай

4. Фернан Магеллан қандай маңызды географиялық ашу жасады?
a. Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді
b. Америкаға жетті
c. Жапонияны ашты
d. Оңтүстік полюске жетті

5. Джеймс Куктың басты жетістігі қандай?
a. Солтүстік Америкаға жету
b. Австралияны зерттеу
c. Африкаға жету
d. Антарктиданы ашу

6. Кристофер Колумбтың сапарлары қандай маңызды географиялық нәтижеге әкелді?
a. Жапонияны ашты
b. Оңтүстік Американы ашты
c. Солтүстік Американы ашты
d. Австралияны ашты

7. Марко Полоның сапарлары қандай маңызды мәдениетаралық байланыстарға әсер етті?
a. Азия мен Еуропа арасында
b. Африка мен Америка арасында
c. Оңтүстік Америка мен Австралия арасында
d. Жапония мен Қытай арасында

8. Христофор Колумбтың сапарларының басты нәтижесі не болды?
a. Африканы ашу
b. Азияға жету
c. Жаңа әлемді ашу
d. Австралияға жету

9. Джеймс Куктың сапарлары қандай маңызды географиялық аймақтарды зерттеуге көмектесті?
a. Солтүстік Америка
b. Оңтүстік Америка
c. Австралия мен Жаңа Зеландия
d. Африка

Жауаптары

  1. b. Қытай

  2. c. Азияға теңіз жолымен жету

  3. c. Үндістан

  4. a. Жердің шар тәрізді екенін дәлелдеді

  5. b. Австралияны зерттеу

  6. c. Солтүстік Американы ашты

  7. c. Азия

  8. a. Азия мен Еуропа арасында

  9. c. Жаңа әлемді ашу

  10. c. Австралия мен Жаңа Зеландия







Толық қмж қажет босла жазыңыз ватсап 87754645084





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:

Географиялық дерек көздері

Оқу мақсаты:

7.1.1.3 -географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар

Сабақтың мақсаты:

-саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытын анықтайды;

- саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен бағытындағы географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді;

: саяхатшылар мен зерттеушілердің саяхатының маңыздылығын көрсетеді.


Құндылыққа баулу


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1мин




Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.


Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.


Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

I

II

III –

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл

Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады


5-10мин


Алдыңғы білім

Өткен тақырыпқа тест тапсырмасын ұсыну

.

Оқушылар берілген тест тапсырмасын ауызша жауаптарын ұсынады

Ұжымдық талдау

Дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл


Сабақтың ортасы

10-25мин













Тыңдалым алды тапсырмалар ұсынады

«Суреттен не айтасың» тәсілі



Мұғалім түсіндірме жүргізеді

Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады


Оқушылар берілген суретті қолданады . Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Оқушылар бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді,

Тақырыптың мақсатын айқындайды


Берілген тапсырман платформада орындап ажыратады

Бағалау критерийі:

-






25-30мин

«Топтас, ойлан, талқыла» топтық жұмыс




. Оқушылар берілген тапсырманы топта мәтінді қолдана отырып талдап өз ұсыныстарын айтады

Бәрі

Өзі

Таңдау

Бойынша жұмыстарын қорғайды

Бағалау критерийі

-алған ақпараттарды қолдана отырып Үнпарақтар ұсынады


30-35мин

«Көршіңмен ойлас» тәсілі

1





35-40мин

Бекіту тапсырмасын ұсынады




40-45мин

Рефлексия. «Ресторан» әдісі

1.Сабақтың тәтті жері

2.Сабақтың ащы жері

3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?


Үй тапсырмасы: Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру.79 бет






















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:


Оқу мақсаты:


Сабақтың мақсаты:


Құндылыққа баулу


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1мин








5-10мин


Алдыңғы білім

Өткен тақырыпқа тест тапсырмасын ұсыну

.

Оқушылар берілген тест тапсырмасын ауызша жауаптарын ұсынады

Ұжымдық талдау

Дұрыс жауаптарын белгілейді-1балл


Сабақтың ортасы

10-25мин













Тыңдалым алды тапсырмалар ұсынады

«Суреттен не айтасың» тәсілі



Мұғалім түсіндірме жүргізеді

Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады


Оқушылар берілген суретті қолданады . Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


Оқушылар бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді,

Тақырыптың мақсатын айқындайды


Берілген тапсырман платформада орындап ажыратады

Бағалау критерийі:

-






25-30мин

«Топтас, ойлан, талқыла» топтық жұмыс




. Оқушылар берілген тапсырманы топта мәтінді қолдана отырып талдап өз ұсыныстарын айтады

Бәрі

Өзі

Таңдау

Бойынша жұмыстарын қорғайды

Бағалау критерийі

-алған ақпараттарды қолдана отырып Үнпарақтар ұсынады


30-35мин

«Көршіңмен ойлас» тәсілі

1





35-40мин

Бекіту тапсырмасын ұсынады




40-45мин

Рефлексия. «Ресторан» әдісі

1.Сабақтың тәтті жері

2.Сабақтың ащы жері

3.Келесі сабақта неге тапсырыс бересіз?


Үй тапсырмасы: Білу және түсіну сұрақтарына жауап беру.79 бет
















Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!