|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім:Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі 7.1В |
Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 7 |
Пән мұғалімі Абдуллаева Гульнар Ахметкалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
7.1.1.4 Физикалық және химиялық құбылыстар №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: физикалық және химиялық құбылыстарды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: Айналада, тұрмыста болып жатқан құбылыстарды түсінеді. Физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: Химиялық құбылыстың химиялық реакция екенін түсінеді. Физикалық,химиялық құбылыстың анықтамасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Физикалық,химиялық құбылысты анықтайды -Физикалық,химиялық құбылысты ажыратады -Эксперименттің мәнін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар физикалық және химиялық құбылыстар туралы бейнефильм көреді,талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, талдайды, тұжырымды ойларын айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:құбылыстар, физикалық,химиялық құбылыс,реакция, газ, тұнба, иіс,балқу, таттану,шіру,мұз,бу, сублимация, конденсация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог: құбылыс дегеніміз.....себебі -құбылыс қаншаға ............... жіктеледі. -неліктен ............, ............... құбылысқа жатқызады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, білім алуға дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,география, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.3 А ,5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру (3 мин) 3 минут |
Психологиялық ахуал орнату «Австралиялық жаңбыр» Топқа бөлу Қағаз қиындылары арқылы оқушыларды топтастыру. Құрастырғанда қандай суреттер пайда болды? Бұл суреттерде не бейнеленген? Олардың атын ата
І. Қызығушылықты ояту (Қыс, көктем, күз) осы суреттерге қарап табиғатта болатын өзгерістерді (құбылыстарды) әңгімелеп беріңдер. Бүгінгі тақырыптың физикалық және химиялық құбылыстар екені айтылады. ІІ. «Миға шабуыл» Физикалық,химиялық құбылыстар. |
Қағаз қиындылары АКТ Бейнефильм Bilim Land |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-минут 7 минут |
ІІІ. «Топтық» жұмыс « Ойлан, жұптас, бөліс » әдісін қолдану. Суреттерден физикалық және химиялық құбылыстарды анықта
Тапсырманы кестеге толтыр: Бұл қандай құбылыс? Неліктен? І- топ"Физикалық құбылыс"
ІІ -топ"Химиялық құбылыс"
ІІІ –топ"Химиялық реакцияның белгілері"
Қалыптастырушы бағалау IV. «Жұптық» жұмыс. «Ойды түйінде... » әдісін қолдану Мына құбылыстарды анықтап, белгілерін түсіндіреді. 1.Мұздың еруі2.Шәйнектегі судың қайнауы 3.Қанттың суда еруі 4.Сүттің ашуы 5.Темір шегенің таттануы 6.Балауыз шамның жануы 7. Жаңбырдың жануы 8. Күміс қасықтың қараюы 9.Қорғасынның балқуы 10.Жапырақтың шіруі
Қалыптастырушы бағалау V. Жеке жұмыс. №3 зертханалық жұмыс орындау. «Химиялық реакциялардың белгілері» Т.Қ. ережесі бойынша әңгімелесу. (тәжірибе жасау, төмендегі кестені толтырады.)
Қалыптастырушы бағалау |
Суреттер
Нұсқау беру және айту
Кесте
Флипчарт
ТҚЕ
Ағаш, әктас, сүт, айран спиртшам, шырпы, кәрлен табақша, стақан
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-минут
3-минут |
«Білемін» , «Нені білдім?» , «Нені білгім келеді?»
РефлексияОқушылардан сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін ортаға салуға шақырады |
БББ кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Физикалық химиялық құбылыстар тапсырмаларын орындау барысында кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар физикалық,химиялық құбылысты түсіндіре және бағалай алады,жазу дағдысы төмен оқушыларға физикалық,химиялық құбылыстарды ажыратып сипаттап жазуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап,дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. |
*Оқушылардың сабақ барысында физикалық,химиялық құбылыстарды кестеге сала алатындарын бақылау арқылы бағалау. Физикалық,химиялық құбылыстарды анықтап, жазып немесе атауды сәйкес суретпен таба білу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды. |
Сергіту сәттері Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы жағу,қыздыру, желпіп иіскеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7сынып Физикалық және химиялық құбылыстар.Химиялық реакциялар
7сынып Физикалық және химиялық құбылыстар.Химиялық реакциялар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім:Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі 7.1В |
Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 7 |
Пән мұғалімі Абдуллаева Гульнар Ахметкалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
7.1.1.4 Физикалық және химиялық құбылыстар №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: физикалық және химиялық құбылыстарды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: Айналада, тұрмыста болып жатқан құбылыстарды түсінеді. Физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: Химиялық құбылыстың химиялық реакция екенін түсінеді. Физикалық,химиялық құбылыстың анықтамасын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Физикалық,химиялық құбылысты анықтайды -Физикалық,химиялық құбылысты ажыратады -Эксперименттің мәнін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар физикалық және химиялық құбылыстар туралы бейнефильм көреді,талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, талдайды, тұжырымды ойларын айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:құбылыстар, физикалық,химиялық құбылыс,реакция, газ, тұнба, иіс,балқу, таттану,шіру,мұз,бу, сублимация, конденсация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог: құбылыс дегеніміз.....себебі -құбылыс қаншаға ............... жіктеледі. -неліктен ............, ............... құбылысқа жатқызады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, білім алуға дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,география, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.3 А ,5.4.1.1 өлі табиғатта болатын үдерістер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру (3 мин) 3 минут |
Психологиялық ахуал орнату «Австралиялық жаңбыр» Топқа бөлу Қағаз қиындылары арқылы оқушыларды топтастыру. Құрастырғанда қандай суреттер пайда болды? Бұл суреттерде не бейнеленген? Олардың атын ата
І. Қызығушылықты ояту (Қыс, көктем, күз) осы суреттерге қарап табиғатта болатын өзгерістерді (құбылыстарды) әңгімелеп беріңдер. Бүгінгі тақырыптың физикалық және химиялық құбылыстар екені айтылады. ІІ. «Миға шабуыл» Физикалық,химиялық құбылыстар. |
Қағаз қиындылары АКТ Бейнефильм Bilim Land |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-минут 7 минут |
ІІІ. «Топтық» жұмыс « Ойлан, жұптас, бөліс » әдісін қолдану. Суреттерден физикалық және химиялық құбылыстарды анықта
Тапсырманы кестеге толтыр: Бұл қандай құбылыс? Неліктен? І- топ"Физикалық құбылыс"
ІІ -топ"Химиялық құбылыс"
ІІІ –топ"Химиялық реакцияның белгілері"
Қалыптастырушы бағалау IV. «Жұптық» жұмыс. «Ойды түйінде... » әдісін қолдану Мына құбылыстарды анықтап, белгілерін түсіндіреді. 1.Мұздың еруі2.Шәйнектегі судың қайнауы 3.Қанттың суда еруі 4.Сүттің ашуы 5.Темір шегенің таттануы 6.Балауыз шамның жануы 7. Жаңбырдың жануы 8. Күміс қасықтың қараюы 9.Қорғасынның балқуы 10.Жапырақтың шіруі
Қалыптастырушы бағалау V. Жеке жұмыс. №3 зертханалық жұмыс орындау. «Химиялық реакциялардың белгілері» Т.Қ. ережесі бойынша әңгімелесу. (тәжірибе жасау, төмендегі кестені толтырады.)
Қалыптастырушы бағалау |
Суреттер
Нұсқау беру және айту
Кесте
Флипчарт
ТҚЕ
Ағаш, әктас, сүт, айран спиртшам, шырпы, кәрлен табақша, стақан
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-минут
3-минут |
«Білемін» , «Нені білдім?» , «Нені білгім келеді?»
РефлексияОқушылардан сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін ортаға салуға шақырады |
БББ кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Физикалық химиялық құбылыстар тапсырмаларын орындау барысында кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар физикалық,химиялық құбылысты түсіндіре және бағалай алады,жазу дағдысы төмен оқушыларға физикалық,химиялық құбылыстарды ажыратып сипаттап жазуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап,дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. |
*Оқушылардың сабақ барысында физикалық,химиялық құбылыстарды кестеге сала алатындарын бақылау арқылы бағалау. Физикалық,химиялық құбылыстарды анықтап, жазып немесе атауды сәйкес суретпен таба білу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды. |
Сергіту сәттері Шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға дене қимылдарын орындату Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы жағу,қыздыру, желпіп иіскеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















