Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары (үлгі)
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2 А Термодинамика негіздері Мектеп: «Маяковский атындғы орта мектебі» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Қадылбек Нұржан Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар: Пәні: физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.18-термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады:
Көптеген оқушылар істей алады:
Кейбір оқушылар істей алады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым-тыңдалым, оқылым-жазылым, оқылым-айтылым, тыңдалым-жазылым дағдылары.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6- құндылығы негізінде оқушыларды мемлекеттік тілді құрметтеуге, үштілділікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Терминаологиялық сөздерде ағылшын, орыс тілі пәндерімен байланыстырдым. Математика (есептер шығару барысында) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Энергия, жұмыс, ішкі энергия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І.Ұйымдастыру.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. (W)« Үшқадамды сұхбат» әдісі. Идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдалған әдісі, басқаша айтқанда тақырып бойынша қатысушылардың бір-бірінен кезектесіп интервью алу тәсілі. Мұнда басты назарды жауапқа аудару керек. Сыныптағы оқушылар шағын топтарға бөлінеді. Сыныпта шағын топтармен жұмыс істеуге қолайлы жағдай жасалуы керек. Төрт адамнан тұратын топтарды жұптарға бөліңіз: А және Ә, Б және В. 1-қадам. А Ә-дан сұхбат алады, ал Б В-дан сұхбат алады. 2-қадам, керісінше. Ә А-дан сұхбат алады, ал В Б-дан сұхбат алады. 3-қадам. Әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен төрт адамдық топ ішінде бөліседі.
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау.
ІІІ.Топқа бөлу. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, балалардың көңіл-күйін анықтау. Оқушылардың көңіл күйі көтеріңкі болуы үшін конфеттердің түсіне қарай топқа біріктіру. |
Ресурстар Смаиликтар, түрлі-түсті конфеттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин |
(W)«Ой қозғау» Термодинамиканың ІІ заңына видеоролик көрсету `(Кері байланыс) Тақырыпты ашуға видеоролик бойынша оқушыларға сұрақтар қою Қалыптастырушы бағалау: «Ынталандыру» Жаңа сабақ. «INSERT» әдісі арқылы оқушылар оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыру. Жаңа материалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. Тапсырманы оқып,түртіп алу жүйесі бойынша жұмыс жасалады: тақырыптағы термин сөздерді үш тілде жазып алу
W-білемін;+ жаңалық,- білмеймін,?-білгім келеді;кесте жүйесі бойынша жұмыс жасайды.
Кері байланыс: «Қос шеңбер» әдісі бойынша оқушылар екі шеңбер құрап тұруы керек: ішкі және сыртқы. Ішкі шеңбер тұрақты болады да, сыртқы шеңбер құрамы мұғалімнің айтуымен ауысып отырады. Шеңберлердегі оқушылар саны бірдей болғаны орынды. Осылайша оқушылар талқыланатын мәселе бойынша бірнеше жолдасымен пікір алмасады Саралау тапсырмасы (I)Есептер шығару. 1.Жабық ыдыстағы газды150 Дж жылу жұмсап қыздырғанда, ол қандай жұмыс атқарады. Осы процесте оның ішкі энергиясы қалай өзгереді? 2.Газға 5 кДж жылу мөлшері берілді. Бұл кезде газ 2 кДж-ға тең жұмыс жасады. Газдың ішкі энергиясының өзгеруін анықтаңдар? 3.Изотермиялық сығылудан кейін қоршаған ортаға 800 Дж жылу бөлінсе, газ қандай жұмыс атқарады? Дескриптор 1.Есептің шартын құрады. 2.Қажетті формуланы түрлендіреді 3.Есептейді және жауабын нақты табады. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» |
Түрлі түсті стикерлер, кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 6 мин
2 мин |
Кері байланыс. (G) «Блум таксономиясы» Ауызша
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














