Бөлім:
|
8.3А Квадрат теңдеулер
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған
жағдайда):
|
М.Жандарбекова
|
Пән/Сынып: 8
сынып.
|
Қатысқандар саны: Қастыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен
шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
8.4.2.1
мәтінді есептерді
квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
-
есеп шартын
сауатты жаза алу;
-
есеп шартын
пайдаланып квадрат теңдеуді дұрыс құру;
-
квадрат теңдеуді дұрыс
шешімін табу
есеп жауабын дұрыс
жазу
|
Құндылықтар
|
заң және
тәртіп
-
Сабақ барысында тәртіпті
сақтау
-
Өз ойларын, эмоцияларын және
мінез-құлқын бақылау
-
Үйлесімді әлеуметтік
қатынастарды сақтау
-
Топпен ,жұппен жұмыс жасағанда
топтық ережеге бағыну
-
Кері байланыс бергенде әділ,
өзіндік жеке пікір білдіру
|
Сабақ
барысы:
|
Уақыты
|
Кезең
дері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5
минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін,
Мәтінді есептерді
квадрат теңдеулердің көмегімен шешу
тақырыптарын
қарастырамыз
Бүгінгі
сабақта меңгеретініңіз:
- мәтінді есептерді
квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
|
Амандасу.Сыныпты
түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын
айту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
«Екі
жұлдыз, бір тілек»
|
Оқулық
|
10мин
|
Негізгі бөлім
|
Квадрат теңдеу
көмегімен мәтіндік есептерді шығару
алгоритмі:
1.Белгісізді әріппен
белгілеңіз және есеп шарты бойынша теңдеу
құрыңыз;
2. Құрылған теңдеуді
шешіңіз;
3.Есеп шартына сәйкес
жауапты жазыңыз.
Квадрат теңдеудің
көмегімен шешілетін есептерге мысалдар
қарастырайық:
1 – мысал: Тік
төртбұрыштың ұзындығы енінен 5 см артық. Ауданы 150
см2
болса,
төртбұрыштың қабырғаларын табыңдар.
Шешуі: Тіктөртбұрыштың
ені – х см, ұзындығы – (х+5) см
S=a*b
x(x+5)=150,
x2+5x - 150=0,
D=25+600=625, x1, 2 =
х1=- 15 есептің шартын
қанағаттандырмайды.
x2=10, 10+5=15.
Жауабы: 10 см және 15 см.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор:
-
Есептің
шартымен танысады.
-
Бастапқы
белгісіз айнымалыны берілген және әріппен белгіленген қосымша
шамалар арқылы өрнектейді.
-
Теңдеу
құрып,бір шаманы беретін екі өрнекті
жазып,теңестіреді.
-
Құрылған
теңдеудің түбірлерін табады.
-
Табылған
түбірлердің қайсысы теңдеуді қанағаттандыратынын
тексереді.

|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті
тақта
Бағалау
парақтары
Интернет
ресурстары
|
25
мин
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырмалар. 2-Тапсырма.
«Теңге ілу» әдісі
арқылы деңгейлік есептер беремін.
А
деңгейі.
1.
Тікбұрышты
үшбұрыштың
бір
катеті см,ал екінші катеті
гипотенузадан 2 см кем. Тікбұрышты үшбұрыштытың екінші катеті мен
гипотенузасын тап.
В
деңгейі.
2. Тікбұрышты
үшбұрыштың гипотенузасы см,ал катеттерінің айырмасы
3-ке тең.Осы
үшбұрыштың
катеттерін және
периметрін анықта.
С
деңгейі.
Біреуі екіншісінен
6-ауы
артық екі натурал
санның
көбейтіндісі 187-ге тең.
Осы сандарды тап.
Сергіту
сәті. Логикалық
тапсырмалар.
|
Өз бетімен
жұмыс.
1.Екі санның
қосындысының мәні 15, ал көбейтіндісінің мәні 54.Осы сандарды
тап.
А.-6;-9; В.3;18;
С.-3;-18; Д.6;9.
2.Тізбектей алынған екі
натурал санның квадраттарының қосындысы 1513-ке
тең.
Осы екі санның қосындысын тап.
А.55; В.53;
С.-55; Д.54.
3.Бөлшектің алымы
бөлімінен 1-ге кем.Егер осы бөлшекке оған кері бөлшекті қосса
,онда саны шығады. Бастапқы бөлшекті тап.
А. ;
В. ; С. ;
Д. .
|
Дескриптор:
-
Мәтінді
есептің шартын түзеді
-
Шартына
сәйкес теңдеулер жүйесін құрады.
-
Теңдеулер
жүйесін ықшамдап, квадрат теңдеуге келтіреді
-
Квадрат
теңдеудің дискриминантын анықтайды
-
Неше түбірі
болатынын анықтайды
-
Теңдеудің
түбірін табады
«Бас бармақ» әдісі
арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті
тақта
Бағалау
парақтары
Интернет
ресурстары.
|
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс.
№ 
|
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті
тақта
Бағалау парақтары
|
5
минут
|
|
Бүгінгі
сабақта:
-
мәтінді есептерді
квадрат теңдеулердің көмегімен шешу
Рефлексия
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Бағалау.
|
Тақырыпты меңгергенін
анықтау.
Үйге тапсырма.
№9.
|
Кері
байланыс
|
|