Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
8- сыныпқа арналған ҚМЖ 3- тоқсанға арналған Танымдық әрекетті түзету сабағы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
3-тоқсан
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бейімделуін дамыту.
32-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістікте бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.8 домино, тримино, тетрамино, пентаминодан фигуралар құрастыру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: домино, тримино, тетрамино, пентаминодан фигуралар құрастырады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? Жағымды көңіл күй тудырамыз. Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
|
Оқушы парақшада жұмыс жасайды |
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Толқын» жаттығуы. Басымыз бен иекті қозғалтпастан, көзімізбен оңнан –солға, содан кейін солдан-оңға қарай көлденең толқындар саламыз. |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Оқушы суретті оңнан –солға, содан кейін солдан-оңға қарай көлденең толқындар саламыз. .
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .
|
құмзар. Жұмыс дәптерлері. Суреттер
|
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі3мин |
Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: домино, тримино, тетрамино, пентаминодан фигуралар құрастырады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Кеңістік арқылы қабылдау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бейімделуін дамыту 33-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістікте бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.9 текше, тікбұрыш, параллелепипедтің жазбасын сызу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: текше, тікбұрыш, параллелепипедтің жазбасын сызады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? Жағымды көңіл күй тудырамыз. Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Сабақты бастамас бұрын көзге арналған жаттығу жасайық. Көздің бұзылысын алдын алуға арналған жаттығу. Көзіміздің қарашығының көмегімен, ауада ағаштың суретін салайық. Ми гимнастикасы «Жалқау
сегіздіктер».Ауада сегіз саныналды мен оң
қолыңмен, сосын сол қолыңмен сегіз санын сал, одан кейін екі
қолыңмен үшрет қайтала. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды |
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Тапсырма«Ойлан, тап» Суреттерді мән беріп қарап, бояу.Әр фигураның санын анықтау. Сурет туралы не айтасың? балағаберілгенжұпсуреттердіңбарлық айырмашылықтардыатауыұсынылады. Текше, тікбұрыш, параллелепипедтің айырмашылықтарын анықтауды фигураларды көрсетіп, түсіндіру. |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.
Оқушы суретті алақанмен ептеп құм жазу арқылы өшіріп, келесі суретті салуды көрсетеді.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .
|
құмзар. Жұмыс дәптерлері. Суреттер
|
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі3 мин |
Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері. |
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: текше, тікбұрыш, параллелепипедтің жазбасын сызады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Кеңістікте бейімделу қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бейімделуді дамыту 34-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңістікте бейімделуді дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.10 географиялық картада бағдарлауы |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: сөйлеу тілінде заттардың, графикалық элементтердің кеңістіктік қатынасын көрсететін сөздерді қолдана алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Тез жауап бер» ойыны Картаға қарап, облыстарды атату, теріп жазу. Шығармашылық тапсырмалар Ойланып, айт а) Айдос Серіктен 2 жыл бұрын дүниеге келді. Қазір Айдос 5 жаста. Серік неше жаста. ә) Ерсін алдынан санағанда екінші, ал соңынан санағанда төртінші партада отыр. Ерсін отырған қатарда неше парта бар? Б) Екі саяхатшы өзен жағасына келді. Жағада бір адам отыратын қайық тұр. Соның өзінде олар өзеннің келесі бетіне өтіп саяхатын жалғастырады. Олар өзеннен қалай өтті? |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Тіліксуреттер»ойыны Қарапайымсуреттенбірнешебөліктіқырқыпалып,олардытазапараққажапсырыңызда, тіліктердіқарасызықпенайнал-дыражиектепшығыңыз.Ойықтардыкескіндеменіңсəйкескелетінқосымшасуреттеріментолықтыруүшінбалаəрқосымша суреттің текорнынғанатабуытиіс болады.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сөйлеу тілінде заттардың, графикалық элементтердің кеңістіктік қатынасын көрсететін сөздерді қолдана алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Кеңістікте бейімделу қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кеңістікте бейімделуін дамыту
35-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттық бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.11 координаттық ұғымдарын көрсету (қайда, қай жағынан) |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: координаттық ұғымдарын көрсете алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Ауа-райыболжамыбюросы»ойыны Сізауа-райытуралымəлімет бересіз, алол шарттыбелгілерібарсуреттердіпайдаланыпқала тұрғындарына (қуыршақтарға) хабарламабереді. Мысалы, сізжаңбыр жаудыдепхабарлайсыз – албалажаңбырнөсерініңсуретісалынған карточканыіріктепалады. Соданкейінкезекбалағакеледі. Олжаңбыр қойды, күншықтыдепайтуымүмкін, алсуреттісізіріктепаласыз. Бара-барақолдабарсуреттердіжаңасыментолықтырыпотырыңыз. Балаға ойынбарысындаəлікездеспегенауа-райыныңөзгерістерінбелгілеуді ұсыныңыз. Ойындыкүрделендіругеболады: біркарточкадаекі-үш белгіқойыңыз (күнменжел, қарменбұлтжəнет.б.). Тапсырма.Жердің қазіргі уақытта күн болып тұрған бөлігін сары түске, ал түн болып тұрған бөлігін көк түске боя.
|
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Оралма» жаттығуы. Қолдарымызды жоғары көтеріп, керілеміз. Қолымызды созып тұрып оңға, солға бұраламыз. Қолымызды түсіреміз Жаттығуды 3-5 рет қайталаймыз. Суретпен жұмыс. Суретке қарап, әңгіме құрастыр. Сенің күн кестеңе сәйкес келе ме? Өз күн кестеңді құрастырып жаз.Осы оқиғаны кері ретімен жаз.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Оқушы суретті суретті салуды көрсетеді.
Оқушы тапсырмаларды орындап көрсетеді.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .
|
құмзар. Жұмыс дәптерлері. Суреттер
|
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: координаттық ұғымдарын көрсете алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Кеңістікте бейімделу қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: уақыттық бейімделуін дамыту
36-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттық бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.4.3 оқиғаларды басынан аяғына қарай, аяғынан басына қарай суреттеу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: оқиғаларды басынан аяғына қарай, аяғынан басына қарай суреттей алады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Саусақ гимнастикасы. Жаңбыр, жаңбыр қуана! Тамшы, тамшы,көбірек! Бізді жамбыр сулама! Соға бермей терезені - Орман жаққа жауғой: Шөпті риза қылағой! |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Жолдарын табуға көмектес» «Тез ойла, сөз ойла» ойыны. Көп нүктенің орнына берілген сұраққа жауап беретін сөз жаз. Кім? ...... оқытады ...... билейді ...... ән айтады ...... қобыз тартады
Сюжетті суреттерден оқиға құрастырып, айту. Тақырып қою. |
Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: : оқиғаларды басынан аяғына қарай, аяғынан басына қарай суреттей алады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Уақыттық бейімделуін дамыту
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Уақыттық бейімделуін дамыту
37-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттық бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.4.4 өз өміріндегі оқиғалар хронологиясын құру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: өз өміріндегі оқиғалар хронологиясын құра алады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Тапсырма: Оқушы суретте жасырылып тұрған бейнелерді тауып алу керек. «Сөз жаса»ойыны А, д,л,а- Т,р,е,м- Қ,ы,а,з, қ- Е,с,к,т,е |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Пішіндерді аяқта»
қабылдау дәлдігін дамыту
жаттығуы «Аяқталмаған суреттер» жаттығуы «Бір сурет, екі сурет» жаттығуы. Балаларға арналған үстел үсті ойындардан, журналдардан белгілі бір затты бейнелейтін 10-15 сурет қиындысын дайындап, балаға 5 сөз атаңыз. Бала сол суреттерден сөзге байланысты сурет таңдасын. Сөздер суретке тек жанама түрде байланысқан болуы керек. Мысалы, «жаз» деген сөзге, көбелектің суреті, «таңғы ас» сөзіне ыдысты салу, «ұя» десе, ағаштың суреті т.б. Суретті еске сақтау үшін қажет сөзден көбірек болса, дұрысырақ. Бір сағаттан кейін бөлек алынған суреттерге қарап тұрып, сөздерді еске түсіруін сұрау.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: өз өміріндегі оқиғалар хронологиясын құра алады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Уақыттық бейімделуін дамыту
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Уақыттық бейімделуін дамыту
38-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттық бейімделуін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.4.5 жақындарының, достарының туылған күндерін күнтізбеден табу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: жақындарының, достарының туылған күндерін күнтізбеден таба алады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Жұмбақтар. Қаймықпайды күшті аңнан, Қорқады тек тышқаннан. (…) «Жаман әдетті тап» жаттығуы Заңғардың сабақтан соң күнделікті жасайтын әрекеттері: • Күнделігін әжесіне көрсетеді. • Киімін ауыстырады. • Тамақтанады. • Қолын жумай дастарқаннан тағам алады. Заңғардың дұрыс әрекетіне «+», дұрыс емес әрекетіне «–» қой. Өзіңнің күн тәртібіңді жаз. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Суретке қарап, оқиға құрастыру. Әр жыл мезгілдері туралы әкңгімелеу. «Жоғалған зат» ойыны. Үстелдің үстіне бірнеше зат қойылады. Бала оларға мұқият қарап алған соң, теріс қарап тұрады. Үстелден бір зат алып тасталынады. Оқушы қай заттың жоғалып кеткенін табу керек. Тапсырма. Мақалды тап. Оқы. Жаз. Мағынасын аш.Сурет арқылы мқалды түсіндір Атадан мал қалғанша, ____________ қалсын.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Пазлды құрастырады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: жақындарының, достарының туылған күндерін күнтізбеден таба алады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Уақыттық бейімделуін дамыту
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту
39-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жадын дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.5 қозғалыстар реттілігін артынша келтіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: іс-әрекет және оқиғалар нәтижелерін бақылап және талдайды. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Есіңе сақта» жаттығуы. Баланың алдына әртүрлі заттар бейнеленген 20 карточка қойылады Бала алдындағы суреттерді мұқият қарап, есте сақтауы керек. Бала психолог айтқан сөзді қайталап, суретті алып, есінде сақтауы қажет.Дәптерге аттарын жаздыру. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Жаңа ертегі» Психолог отырған балаға ертегі кейіпкерлерін атайды, суреттерін көрсетеді. Мысалы: кемпір, шал, түлкі, арыстан, тышқан, т.б. Аталған кейіпкерлерді біріктіре отырып жаңа ертегі мазмұнын құрастырып айтуды ұсынады. Балалар ертегі құрастырады.
Құйыршық ертегісін көрсету, түсінгенін сұрау.
Кейіпкерлерді ата. Ертегіде не туралы айтылған?
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Пазлды құрастырады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: іс-әрекет және оқиғалар нәтижелерін бақылап және талдайды.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту.
40-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жадын дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.6 сюжеттік картинаны артынша суреттеу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: сюжеттік картинаны артынша суреттей алады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Оқы. Ойлан. Қайсысы қай жанр түріне жататынын жаз.
Жұмбақ, жаңылтпаш, мақалдарды қалай ажыратамыз? Олардың қалай білеміз?
|
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Жылдам тап!» ойыны . Оқушыға парақшаны береміз. Қанша уақытта толтыратынын есепке аламыз. Сергіту сәті. Өнер. Домбырам күмбірлеп, (Сол қолын жанына көтеріп, домбыра тартады) Күй шерте аламын Бұрала би билеп, (Екі қолын кезекпен көтеріп, би қимылдарын жасайды) Сурет те саламын (Қылқалам ұстаған қимыл көрсетеді) Ұқсатып кілемге (Ауада төртбұрыш жасайды) Кесте де тігемін (Ине ұстап, тігін тіккен қимыл жасайды) Актөрше рөлде Ойнай да білемін (Күліп, қабағын шытып, қолымен шашын әдемілейді, киімін түзейді) Жалықпай талай күн, Жасаймын мүсін де (Ермексаз илегенді қимылмен көрсетеді). «Сөзжұмбақтың шешуін тап»
Ойланып, сөзжұмбақты шеш! Сөзжұмбақты шешу қызықты болды ма? |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Оқушы суретті суретті салуды көрсетеді.
Оқушы тапсырмаларды орындап көрсетеді.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .
|
құмзар. Жұмыс дәптерлері. Суреттер
|
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сюжеттік картинаны артынша суреттей алады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жады дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Жадын дамыту
41-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жадын дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ауызша суреттеу бойынша суретті келтіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: ауызша суреттеу бойынша суретті келтіре алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Қандай жемісті ұнатасың? Әр жеміске сипаттама жаз. Жұмбақ өлеңді оқы. Көшіріп жаз. Жұмбақ өлеңді шеш. Киізүйдің құрылысы туралы әңгімелеп бер. Төбедегі көзінен Күн сәулесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен Самал еркін еседі. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Тапсырма. Мына суреттерді қолданып, мақал құрастыр. 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады.Суреттерде не көріп тұрсың? Бесік той, тұсау кесер туралы не білесің? Әңгі ауызша құрату.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Пазлды құрастырады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: ауызша суреттеу бойынша суретті келтіре алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жады дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту
42-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл мен ойлау қабілетін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.2.9 салды болдыратын себептерді анықтау және саралау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: салды болдыратын себептерді анықтап және саралай алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Қар жауғанда» өлеңін оқып, көп нүктенің орнына керекті сөзді сәйкестендір. Оқы. Қар жауыпты ... , Қар жауыпты ... . Сырғанаймыз енді біз Отырып ап шанаға. Тапсырма.
«Пішіндерді аяқта»
қабылдау дәлдігін дамыту
жаттығуы |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Жоғалған зат» ойыны. Үстелдің үстіне бірнеше зат қойылады. Бала оларға мұқият қарап алған соң, теріс қарап тұрады. Үстелден бір зат алып тасталынады. Оқушы қай заттың жоғалып кеткенін табу керек. Тапсырма. Суретті штрихтап аяқта.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Пазлды құрастырады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: салды болдыратын себептерді анықтап және саралай алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту
43-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл мен ойлау қабілетін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.2.10 іс-әрекет нәтижелері мен оқиғаларды болжау және саралау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады іс-әрекет нәтижелері мен оқиғаларды болжап және саралай алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Эмоциямен көрсет» жаттығуы. Өлеңді ризашылықпен оқып, не түсінгенін айтқызу.
Өзіңе досың қолындағы затын бөліп бергенде, не сезінесің? Ондайда қалай алғыс білдіреміз? «Сөздерді жалғастыр» жаттығуы Ризашылық сөздері: рахмет!, қуаныштымын, ризамын т.б. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Жетіспейтінпішіндітап Мақсаты:оқушылардыңинтеллектуалдықдамуынжетілдіру. Мазмұны:оқушығагеометриялықпішіндер ұсынылады. Геометриялықпішіндерарасындағызаңдылықтыоқушытүсініп, қажеттігеометриялықпішіндітабуықажет.
Тапсырма. Дәптерге сурет бойынша сөйлем құрап жазу.Тақырып қою.Суретке қарап не түсіндің? Сен үлкендерге қалай көмектесер едің? Сондай көмек көрсеткен кезің болды ма?
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Пазлды құрастырады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: іс-әрекет нәтижелері мен оқиғаларды болжап
және саралай алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту
44-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл мен ойлау қабілетін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.2.11 отбасындығы, сыныптағы, мектептегі оқиғаларды бақылау және талдау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: отбасындығы, сыныптағы, мектептегі оқиғаларды бақылап және талдай алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Берілген әріптер арасында жасырынған сөздерді тауып жаз.ілген әріптер арасында жасырынған сөздерді тауып жаз. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Қолдану» жаттығуы. Оқушыға адам аттары тізбегі көрсетіледі. Олар Аңсар, Бағлан, Ләззат, Гүлжауһар, Ділназ, Оралбек, Меруерт, Ұлжан, Сая, Жұлдыз, Ерсұлтан, Әсел.. Бірнеше қайталаудан кейін алфавит бойынша жазу тапсырылады. «Қайталап орында» жаттығуы.
«Ассоциация құру» әдісі. Көреді: ағаш, аяқ, терезе, бұлт, көйлек, қасық, кітап т .б. Естиді: шұлық, аспан, ілгек, тәрелке, гүл, кітапхана шкаф, т .б. Бірінші бағандағы психологтың нұсқауымен іштей оқиды. Психолог 2-бағандағы сөздерді оқиды. Оқушылар сөздердің арасына ассоциациялық байланыс құра отырып, жұптайды. Өлеңнің ұйқасын тауып жаз. Өлеңдегі кісі аттарын теріп жаз. Сұрақ қой.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: отбасындығы, сыныптағы, мектептегі оқиғаларды бақылап және талдай алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тіл мен ойлау қабілетін дамыту 45-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл мен ойлау қабілетін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.2.12 әдебиеттегі, кино өнеріндегі, музыкадағы өз қалауын әңгімелеу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: әдебиеттегі, кино өнеріндегі, музыкадағы өз қалауын әңгімелейді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Мен қапқа салдым» ойыны Мақсаты:Мағынасыз есте сақтауды дамыту. Нұсқау: «Мен сіздерге қазір сөйлем оқимын. Ал келесі тағы сол сөйлемді қайталап тағы бір сөз қосып айтады.Міне осылай ойынды жалғастыра береміз» Мәселен: «Мен қапқа алма салдым...» «Мен қапқа қызыл алма салдым..»т.с.с. «Фотоаппарат» ойыны Мақсаты: Қысқа мерзімдік көру арқылы есте сақтауды дамыту. Өткізу әдісі:Алдымен балаға өзін фотоаппарат ретінде сезінуін түсіндіріп айту керек. Содан соң, балаға үстел үстіндегі заттарды есте сақтап қалуын ескертеді 1 – 2 минуттан кейін баланың көзін жұмып, ойында қалған заттарды айтуды сұраңыз. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Әріптерді ретімен жазып, сусын атауларын жаз. Түс - сүт. 1. Ымызқ - қ 2. Нрышы - ш 3. Параш - ш 4. Рнайа - а 5. Еписп - п. «Жоғалған зат» ойыны. Үстелдің үстіне бірнеше зат қойылады. Бала оларға мұқият қарап алған соң, теріс қарап тұрады. Үстелден бір зат алып тасталынады. Оқушы қай заттың жоғалып кеткенін табу керек.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: әдебиеттегі, кино өнеріндегі, музыкадағы өз қалауын әңгімелейді.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Тіл мен ойлау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қиялын дамыту.
46-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қиялын дамыту. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.3.3 әдеби шығармаларды сахналауға қатысу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: сұлбасы, силуэті, бөліктері бойынша нысаналарды таба алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Тапсырманы орындап, байланыстырып әңгіме құрастыр.
Тірек сөздерді қолданып сөйлем құрастырып жаз. Көктем, қазақ үй, алтыбақан, ән, би, көже, бата, ата. ____________________________________________________________
|
Оқушы парақшада тапсырманы орындайды.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Психолог: Мен қазір өлең оқимын, «Жаңбыр» Біз жаңбырды немізбен
көреміз? . «Ойлан, тап!» жаттығуы. Жақсы жігіт,............................................ Әр сөзі «Е» әріпінен басталатын үш сөзден тұратын еңбек туралы бір мақал жаз. Е.........................е..................................е.......................... Әр сөзі «Ж» әріпінен басталатын үш сөзден тұратын ерлік,батырлық туралы бір мақал жаз. Ж.....................ж.......................ж............................. Дәптерге жазу. |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сұлбасы, силуэті, бөліктері бойынша нысаналарды таба алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Қиял қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қиялын дамыту 47-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қиялын дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.3.4 сұлбасы, силуэті, бөліктері бойынша нысаналарды табу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: сұлбасы, силуэті, бөліктері бойынша нысаналарды табады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Болады - болмайды» Мақсаты:Себеп – салдарлық байланыстарды қалыптастыру қабілетін дамыту Нұсқау: «Мен әртүрлі жағдайларды айтып допты лақтырамын, егер осы жағдайлардың болуы мүмкін болса допты қағып алыңыздар да, мүмкін емес жағдайлар болса допты ұстамаңыздар» Жағдайлар: Мысық тамақ пісірді . Әйнек бәтеңке Пойыз ауада ұшып жүр Кастрюльде тамақ тұр. Мысық тамақ жегісі келіп отыр . Түнде күн шығады. Адам ұя тоқыды. Тауық жем жеді Почташы хат әкелді . Бала құйрығын қозғады Қоян мектепке барады. Құрылысшы үй тұрғызды Тұздалған алма жедім. Мысық тышқанды қуды. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Қолдану» жаттығуы. Оқушыларға таныс нәрсе көрсетіледі. Олар бұл нәрсені түрлі тәсілдермен қайда қолдануға болатынын табады. Мысалы: «Кірпіш тас», «Газет», т.б. «Белгісін тап» жаттығуы. Оқушыларға үш-төрт сөз беріледі. Мысалы: АЛМА, СИЫР, ТҮН. Осы сөздердің бір белгісін табуға тапсырма беріледі. (Алма - тәтті, сиыр – сүтті, түн – қараңғы). Оқушылар жаттыққан соң екі, үш белгісін таптыруға болады. «Қарама-қарсы мағынасын тап!» әдісі. 1.Жуан – 2.Биік – 3.Тар – 4.Кішкентай – 5.Салқын – 6.Ұзын – 7. Ақ – 8. Ашық – 9. Қою – 10. Өткір - 11. Ашық – 12. Жоғары -
Оқушылардың логикалық ойлауын дамыту үшін мынадай тапсырмалар беруге болады. «Ассоциация құру» әдісі. Көреді: ағаш, аяқ, терезе, бұлт, көйлек, қасық, кітап т .б. Естиді: шұлық, аспан, ілгек, тәрелке, гүл, кітапхана шкаф, т .б. Бірінші бағандағы психологтың нұсқауымен іштей оқиды. Психолог 2-бағандағы сөздерді оқиды. Оқушылар сөздердің арасына ассоциациялық байланыс құра отырып, жұптайды.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сұлбасы, силуэті, бөліктері бойынша нысаналарды табады. Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Қиялдау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Зейнін дамыту.
48-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Зейнін дамыту. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.5 тура және кері санау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі ретімен орналастыра алады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Кім дұрыс пайдалана алады ? ойыны. Плакатқа жазылған тұрақты сөз тіркесі тақтаға ілінеді. Сол жасырылған сөздерді тауып, тұрақты сөз тіркестерін айтып, оны кірістіріп сөйлем құрастырулары керек. 1.......тай ұшты,......нан күлу,..............ыңды балта кеспейді. 2.......жұтқан,.......нің түгі бар,..........айну. 3.......ге ілмеу,....іне шөп салмау,........і тоймау. ......ге күйіу болмау,....іне көк ала шыбын үймелету. 4.......ын шүйіру,....ын көкке көтеру,......ына су жетпеу .......ындық болу. Тапсырмаларды қалай орындағанын сұрау. Осы сөз тіркестерінен сөйлем құра. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Зейініңді аудар!» жаттығуы. Дәптерге салып, тасырманы орында, боя. Жаттығуды орындаған кезде қандай қиындық тудырды?Дәптер клеткасымен есептеп салу арқылы шыққан өрнектер ұнады ма? |
Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады. Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
|
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі ретімен орналастыра алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Зейін қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Зейінін дамыту 49-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Зейінін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.6 сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі ретімен орналастыру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: көру үлгісі бойынша графикалық диктанттар орындайды. Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Құлама сан» ойыны Мақсаты: Есте сақтаудың сандағы көлемділігін дамыту. Нұсқау: «Балалар, қазір сіздер менің айтқанымды қайталап отыруларың керек. Мен бастапқыда 1 сан оқимын, содан соң үшеу, міне осылай жалғасып кете береді. Сіз осы сандарды есте сақтауларыңыз керек» Сандар:6,2 2,8,3 1,7,4,3 6,3,5,1,9 1,4,8,6,9,2 ,9,3,8,1,4,7 |
Оқушы парақшада |
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Жадын дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар Ахутина әдістемесі. Айырмашылықтарыды тауып, суретті бояу. Суретке қарап, оқиға құрастыр.
«Құлама сөз» ойыны Мақсаты:Қысқа мерзімдік естіп есте сақтаудың сөздегі көлемділігін дамыту. Нұсқау:« Балалар, сіздер қазір менің айтқанымды қайталап отыруларың керек.Мен бастапқыда 1 сөз оқимын содан соң екеу, одан соң үшеу, міне осылай жалғасып кете береді. Сіздер осы сөздерді есте сақтауларыңыз керек». Сөздер: 1.От 2.От, үй 3.От,үй, ат 4.От,үй,ат,балық 5.От, үй, ат,балық бор 6.От үй, ат, балық, бор,тау 7.От,үй,ат, балық, бор,тау, бал 8.От, үй, ат,балық,бор,тау, бал,қайың |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. .
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері. |
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: көру үлгісі бойынша графикалық диктанттар орындайды.
Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Зейінін дамыту 50-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Зейінін дамыту |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.6 сандарды, әріптерді, геометриялық фигураларды белгілі ретімен орналастыру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: көру үлгісі бойынша графикалық диктанттар орындайды.Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Не өзгерді?» Жаттығу барысы: Оқушыға бірнеше карточкалар /геометриялық фигуралар, заттардың суреттері, әріптер, сандар/ көрсетіледі. Педагог карточкаларды жинап алып, бір-екеуін алып тастайды. Оқушылар не өзгергенің табуы керек. |
Оқушы парақшада |
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Жадын дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар Әр геометриялық фигураны сипаттау, ұқсас фигураларды бірдей түспен бояу.
Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындау Шульте кестелерін пайдалану пайдалы. Олар құрамында ретсіз орналасқан сандары бар ұяшықтардан тұрады және біздің назарымызды дәйектіден параллельге, көлемдікке ауыстыруды қажет етеді, бұл бізге көп фрагменттерді есте сақтауға мүмкіндік береді.Мысалы, кездейсоқ ретпен 1-ден 25-ке дейінгі сандары бар бес қатар мен бес бағаннан тұратын кестені алыңыз. Жылдамдықта, сөйлемей, оларды табуға үнемі көтеріліп, бүкіл үстелді бірден көзқараспен жабуға тырысады. Жаттығу кез-келген мәтіндегі қажетті ақпаратты тезірек табуға көмектесетін перифериялық көруді жаттықтырады.
|
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. .
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз? |
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері. |
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: көру үлгісі бойынша графикалық диктанттар орындайды.
Ахутина; Мюнстерберг әдістемелерін; Шульте кестелерін қолдана отырып тапсырмалар орындайды.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Көру арқылы қабылдау қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Зейінін дамыту.
51-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|||||
Сынып: |
8 |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Зейнін дамыту. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.7 әріптерді тура және кері атау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушы істей алады: әріптерді тура және кері атай алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
«Қиял арқылы сөздерді еске сақтау» жаттығуы. Балаларды логикалық байланысы жоқ сөздерді есте сақтауға үйретеміз. Сөздер: ағаш, үстел, буғыш, себет, тарақ, сабын, кірпі, өшіргіш, кітап, күн. Бұл сөздерді пайдаланып әңгіме құрастыру қажет. «Көз алдарыңда әдемі жасыл ағаш өсіп тұрдеп елестетіңдер. Ол тақтаға қарай өсе бастады, тақтадан төмен қарай аяқтары түсті, сонымен үстел пайда болды. Үстелге жақындай қарадық, үстелдің үстінен төмен қарай аққан шалшық су көрдік. Ол үлкен өзенге айналды. Өзеннің ортасында ожау пайда болды, одан ол себетке айналып кетті. Одан кейін себет жағаға ұшып кетті. Оған жақындап себеттің бір жағын сындырсаңыз, тарақ пайда болды. Оны қолыңызға алып шашыңызды тарай бастадыңыз, содан кейін басыңызды сабынмен жудыңыз. Сабын көпіршіктері ағып, кірпідей үрпиіп шашың қалды. Сізге өте ыңғайсыз, буғышты алып шашыңызды жинадыңыз. Буғыш буғанға шыдамай үзіліп жерге түсті. Жерге түскенде төңкеріліп, кітапқа айналып кетті. Кітап бетін ашсаңыз оның ішінен көзіңізге шағылысып күнтүсті. |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
«Сөз құра»жаттығуы. Қанша сөздер құрағанын оқыту, сөздерге сөйлем құрату. «Аяқталмаған суреттер» жаттығуы. Көрс етілген әріптер реттілігі бойынша қосып, шық. Қандай бейне шықты? |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: әріптерді тура және кері атай алады.
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Зейін қабілеті дамыды.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Зейінін дамыту. 52-сабақ
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|||||
Бөлім: |
Зерде аясын дамыту |
|
|||||
Психологтің аты-жөні: |
|
|
|||||
Сынып: |
8 |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Зейінін дамыту. |
|
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.4.7 әріптерді тура және кері атау |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
әріптерді тура және кері атайды. |
|
|||||
Сабақтың барысы |
Оқушы істей алады: әріптерді тура және кері атай алады. |
||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Психологтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
Сабақтың басы Мотивациялық - қозғаушылық 2 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау. Сәлеметсің бе? Көңіл- күйің қалай? (Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз. |
Сәлеметсізбе? Жақсы Жағымды көңіл күй тудырамыз. Бір -біріне жақсы тілектер айтады. |
|
|
|
||
Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі 20 мин |
Сөздер тізбегін құрастыру |
Оқушы парақшада жұмыс жасайды, жеміс пен көкөністерді салып , бояймыз.
|
Дескриптор: Үлестірмелі парақшада көру қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды |
Үлестірмелі парақша суреттер |
|
||
«Тәжірибе алаңы»-әдісі 20 мин
|
Өлеңді бейнесөз арқылы оқытып, жатқа айтқызу. Дәптермен жұмыс. Әріптерді көркем етіп жазу. Өлең шумақтарын оқытып, бірнеше қайталатып жаттату Ана
Әлемнің жарығын сыйладың сен маған |
Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді. Берілген ортада геометриялық фигураларға ұқсас заттарды табады.
Сурет бойынша әңгіме айтады.
|
Дескриптор: тапсырманы орындай алады анықтайды
Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау |
Жұмыс дәптерлері. Суреттер |
|
||
Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі 3 мин |
Сабақты қорытындылау.Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?
|
Оқушы жауап береді |
Смайлик |
Жұмыс дәптерлері.
|
|
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: сөйлемдерді айтады,тақпақтарды жатқа айтады
Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Жадында сақтау қабілеті артады.