8 сынып, ашық сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

8 сынып, ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Квадрат теңдеулерді шешу тарауына есептер шығару
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасының Оқу - ағарту министрлігі

60 жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Теңдеулерді шешу

Бөлім:

Квадрат теңдеулер

Педагогтің аты-жөні:

Сыдыкова Гульнура Нуриддиновна

Пәні

Алгебра

Күні:

22.12.2023 ж

Сыныбы: 8 А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеулерді шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.6 бөлшек-рационал теңдеулерді шешу

8.2.2.7 квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: бөлшек-рационал теңдеулерді, квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді біледі.

Көпшілік оқушылар үшін: бөлшек-рационал теңдеулерді, квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешуді есептер шығаруда қолданады.

Кейбір оқушылар үшін: бөлшек-рационал теңдеулерді, квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешуді күрделі есептерін шығаруда қолданады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.



Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3. Оқушыларды https://www.flippity.net/ платформа арқылы 4 топқа бөлу.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі арқылы тексеру


Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «Ой толғау» әдісі сұрақтар қоямын. Оқушылар жылдам жауап беруге тырысады.

Мақсаты:

Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады.

Оқушылар «Көршіңді тексер» әдісі арқылы слайдқа шыққан жауаптарымен бір – бірін тексереді



Оқушы сұрақтарға жауап береді

1. Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?

2. Квадрат үшмүше дегеніміз не?

3. Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды?

4. Квадрат теңдеудің дискриминанты дегеніміз не?

5.Виет теоремасы қалай айтылады?

6. Қандай теңдеулер биквадрат теңдеу деп аталады?

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Стикерлер

Сабақтың ортасы кіріспе

7 мин

Жаңа тақырыпты ашу

Жаңа тақырыпты ашу мақсатында ауызша тапсырма беремін. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады.

Оқушылар сұраққа жауап беріп,тапсырмаларды орындайды

Виет теоремасын қолданып, теңдеулерді түбірлерімен сәйкестендір

1.х2 + 11х + 18=0

-9;-2

2.х2 + 5х + 6=0

-3;-2

3.х2 + 3х – 40 =0

-8; 5

4.х2 – х – 90 =0

-9;10

5.х2 – 13х – 90 =0

-5; 18

6.х2 +7 х + 6 =0

-6; -1

7.х2 + 11х + 24 =0

-8; -3

8.х2 - х – 6 =0

-2; 3


Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады .

Дескриптор:

-теореманы қолданады-1б

-теңдеудің түбірлерін табады – 1 б

Интерактивті тақта

Слайд


https://learningapps.org/watch?v=pvb9cxfkt23


С абақтың ортасы

24 мин

«Бірлесіп көтерген жүк жеңіл» әдісін flippity.net платформасындағы Random арқылы

тақырыпқа байланысты топқа тапсырма беремін.

Мақсаты: Берілген қасиеттерді дұрыс қолдану арқылы жазба жұмысын қалыптастыру

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.

Саралау. Қабілеті жоғары оқушылар қажет болған жағдайда көмекті қажет ететін оқушыларға көмек көрсетуін ұсынамын.

1.Көбейткіштерге жіктеңдер:

1) 2х2 + 7х + 3;

2) 6х2 + 19х + 15;

3) 21х2 – х – 10;

4) 35х2 –38х – 8 .


2. Рационал теңдеулерді шешіңдер:

1) ;

2) ;

3) ;

4) .


3.Теңдеудің түбірлерің табыңдар:

  1. x4 – 22x2 – 75=0;

  2. x4 – 13x2 + 36=0;

  3. x4 + 3x2 – 28=0;

  4. x4 – 20x2 + 64=0

Дескриптор:

-анықтаманы қолданады – 1б

-көбейткіштерге жіктейді – 1б


Дескриптор:

-ММЖ табады -1б

-теңдеуді шешеді-1б




Дескриптор:

- теңдеуді шешу әдісін таңдайды -1б

-теңдеуді шешеді –1б


https://flippity.net/rp.php?c=1,2,3,4,&t=Random%20Name%20Picker



«Өзіңді тексер» әдісі interacty.me платформасы арқылы сабақты қорытындылау мақсатында өзіндік тест тапсырмаларын беремін.

Мақсаты:

Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады.

Тест тапсырма.

1. Теңдеуді шешіңіз:

А) -0,4; 2; В) -0,4; -2; С) 0,4; 2; D) -2; 0,4;

2.Виет теоремасын қолданып, теңдеуді шеш: x2 + 2x – 48=0

А) 8; -6; В) -8; -6; С) -6; 6; D) -8; 6. 3. Теңдеуді шеш:

x2 19x + 88=0

А) 11; 8; В) -11; -8; С) 22; 4; D) 44; 2

4.Толымсыз квадрат теңдеуді шеш: 0,04y2 – 4=0

А) -1; 1; В) -10; 10; С) -4; 4; D) -10

5. Теңдеуді шешіңіз: 2x2 + 4x=0

А) 0; 2 В) .-2; 0; С) 2; D) -2

ҚБ «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:

1-3 жауап – 1б

4-5 жауап -2 б


Интерактивті тақта


https://interacty.me/projects/d350d656caec0e27

Сабақтың соңы

2 мин.

Бағалау: 1 – 10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Үйге тапсырма: Ереже жаттау

Стикерлер

https://classroomscreen.com/app/workspaces/b358c1e3-aaa1-41b6-a02c-1d04370e8856




Classroomscreen.com платфомасында «Сабақтан қандай әсер алдыңыз?» әдісі арқылы сабаққа деген рефлексиясын смайликтерді басуды ұсынамын.


Мақсаты:

Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Оқушылардың тақырып бойынша пікірін анықтайды. Жиналған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтан түсінгені жайлы жазады.


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Теңдеулерді шешу аясында тапсырмалар ұсынамын. Қабілеті жоғары оқушыларға көмекті қажет ететін оқушыларға көмек көрсетуін ұсынамын.Көмекті қажет ететін оқушыларға көмек көрсетемін.

«Бірлесіп көтерген жүк жеңіл» әдісі арқылы топтық тапсырма және өзіндік тапсырма беремін

10 балдық жүйе бойынша бағаланады.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.03.2024
285
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі