Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
8-сынып Қазақстан тарихы ҚМЖ 1-тоқсан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
8 сынып
Қазақстан тарихы
1 тоқсан
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы Зерттеу сұрағы: Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.1 – қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру; |
Сабақтың мақсаты |
Ресей елінің Қазақстан экономикасына тигізген жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктейді; |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Комплименттердің бұрқасыны» Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушы сабақтың тақырыбына шығады ) 6мин Оқушыға сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс Ә.Бӛкейхановтың қоғамдық-саяси ӛмірімен қандай тарихи оқиғалар байланысты? Қазіргі саяси қайраткерлердің Ә.Бӛкейхановтың еңбегін қалай бағалауда? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау «ПТМС-формуласы» әдісі Қазақ зиялыларының қоғамдық-саяси өмірдегі ролін анықтап, баға беріңіз. Оқушылар тақырып таңдайды А.Бірімжанов - ұлт зиялысы... Ә.Бӛкейханов -ұлт зиялысы... М.Тынышпаев - ұлт зиялысы... Б.Қаратаев - ұлт зиялысы... ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма ХХ ғас. басында Ресей саясатының Қазақстан эконо- микасына тигізген әсерін анықтап, жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктеңіз.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы:
өзгерістерін жіктейді -Қазақстан экономикасына тигізген жағымсыз өзгерістерін жіктейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
ҚБ парағы |
||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақ зиялыларына қатысты мәлімет- терді пайдаланып, хронологиялық тізім жасау |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары-2
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы Зерттеу сұрағы: Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
Сабақтың мақсаты |
XX ғасыр басындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси процестерге баға береді. XX ғасыр басындағы басындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси процестерді түсіндіреді. XX ғасыр басындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси процестерге өз пікірін білдіреді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Комплименттердің бұрқасыны» Сыныпты топқа бөлу. (жұбыңды тап) Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады ) 6мин Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс Мәтін беріліп ,кестеге толтырыңыздар ХХ ғ.б.Қазақстаннның қоғамдық саяси процестері туралы сұрақтар беріліп,мәтін бойынша үзіндіні жалғастырады. 1 тапсырма«Сұрақтар кестесі»
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. 2 тапсырма «Болжау кестесі Мәтін бойынша ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның қоғамдық процестерге,саяси процестерге баға беруге нұсқаулар беріледі.
Саралау Көмек қажет етіп отырған оқушыларға оқытудың жұптастыру формасын қолдану арқылы саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілін жүзеге асырамын ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау 3-тапсырма ХХғ.б.Қазақстанның қоғамдық саяси процестеріне қорытынды жасап,пікірлеріңізді білдіріңіздер. Әдісі:» Айтарым бар».
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескриптор -мәтін бойынша сұрақтарға жауап табады. -Үзіндіні жалғастыра алады. -.Қоғамдық процестерге баға бере алады. -Саяси процестерге баға бере алады. Дескриптор -ХХ ғ.б.Қазақстанның қоғамдық саяси процестерге сипаттама береді, -ХХ ғ.б.Қазақстанның қоғамдық саяси процестерге өз ұсыныстарын айта алады. -ХХ ғ.б.Қазақстанның қоғамдық саяси процестерге өз пікірлерін білдіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «ҚАҚ» әдісі ҚБ «Мен саған, сен маған» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
ХХғ.б.әлеуметтік экономикалық жағдайы тақырыбына шығармашылық ізденіс |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы Зерттеу сұрағы: Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.1 – қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру; 8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
Сабақтың мақсаты |
Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қазақ зиялыларының қызметін бағалау XX ғасыр басындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси өмірінде болған процестерді бағалау ХХ ғасырдың басындағы Ресей империясының отарлық саясатының күшеюіне байланысты Қазақстанда қалыптасқан әлеуметтік-экономикалық жағдайға баға беру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Сәлемдесу.Психологиялық ахуал қалыптастыру "Комплименттердің бұрқасыны» Миға шабуы
- Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс Ой-шақыру. Мұғалім ой шақыру үшін оқушыларға «Отаршылдық» ұғымын қалай түсінесіздер? және XX ғ. басында отаршылдық қандай сипат алғандығы туралы проблемалық сұрақ қойып, топтық талқылауға ұсынады. Оқушылардың болжамдары тыңдалады. Сол кездегі саяси ахуалды жеткізу үшін суреттер топтамасы беріледі. Мәтінмен жұмыс. Мұғалім оқушыларға туралы мәтінді таратады.Оқушылар мәтінді оқып, түсінгендігін тексеру үшін мына кестені толтырады:
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау . Суретпен жұмыс. (Интерактивті тақта) ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Цитаталарды авторлармен сәйкестендіріңіз және талдаңыз. IDEA әдісі бойынша А.Байтұрсыновтың «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» деген цитатасы қандай оқиғаға байланысты айтылғанына талдау жасап, отарлық саясаттың салдарына кем дегенде 4-5 дәлел келтіріңіздер.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылардың міндеті: 1. Суреттерді мазмұнына қарай ретімен орналастыру (бірінші дүниежүзілік соғыс); 2. Берілген суреттер негізінде үш сөйлем құрастыру (қоныстандыру саясаты); 3. Негізгі ойды білдіретін үш сөзді анықтау (ереуілдер); 4. Осы оқиғалардың Қазақстанға әсерін көрсететін суреттерді жіктеу. Талқылаудан кейін бүгінгі жаңа сабақпен сабақтастырады.
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «ҚАҚ» әдісі ҚБ «Мен саған, сен маған» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін http://www.youtube.com/ Алаш Орда туралы деректі фильм.
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Табыс сатысы» әдісі: кәдімгі сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН*, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды» тақырыбына шағын мақала немесе радио хабар дайындайды |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық. |
Сабақтың мақсаты |
XX ғасыр басындағы Қазақ еліндегі тарихи құбылыстарды, оқиғаларды талдайды және 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс барысын, тарихи тұлғалардың рөлін анықтайды |
Бағалау критерийі |
Бейнематериалды көру және есту арқылы тақырыптың маңыздылығын анықтайды 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың себептері мен салдарларын анықтайды. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды Деректік мәтіннің құндылығын бағалайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
Берілген бейнематериалды көріп, тыңдап келесі сұрақтар негізінде оқушылармен талқылау ұйымдастырылады. Бейнематериалды көру арқылы қандай ой түйдіңіз? Бейнематериалда қандай мәселелер көтерілген? Бейнематериалдағы тұлғалар бейнесі және іс-әрекеттердің барысы туралы не айта аласыздар? Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. М Мұғалім сабақ барысында оқушыларды зерттеу сұрақтарымен таныстырады. 1. XX ғасырдың басында Қазақ елінің қоғамдық-саяси жағдай 2. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің себептері мен салдары 3. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңыздылығы 4. 1916 жылы ұлт-азаттық қозғалыс туралы берілген деректің ерекшелігі 1916 жылғы Қазақстан картасымен презентация слайд көрсетіп, көтеріліс ауқымы туралы жалпылама шолу жасау |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма Оқушыларға дерек мәтінітаратылып талдау жасайды. GREАT кестесі 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің барысын талдау жасайды
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды 2-тапсырма 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың Жетісу өңіріндегі көрінісін сипаттайды жәнек талдайды. ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. 3-тапсырмам1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің Торғай өңіріндегі көрінісін сипаттап талдайды ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; 4-тапсырма 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліске қатысқан және басқа да тұлғалардың негізгі ұстанған ұстанымдары Мәтін бойынша Көтерілістің барысы туралы кестені толтыру
HІPP әдісі ...Көтеріліс туралы ең көп жазған және көтерілістің сипаты туралы айтысып келген көрнекті тұлға - Тұрар Рысқұлов. Оның пікірінше 1916 жылғы көтеріліс «үлкен саяси төңкеріске негіз болған ұлт – азаттық қозғалыс. Ол орыс большевиктері айтқандай байлар мен пан-исламистердің ұйытқы болуымен басталған және буржуазия ұлтшылдарының идеологиясына қызмет еткен қозғалыс емес». Дәл осы тұрғыда «Новый Восток» журналында жазылған мақаласында автор көтерілістің астарында таза экономикалық себептер - жер мәселесі, Ресейден көшіріліп әкелінген келімсектер мәселесі және т.б.
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Дескриптор XX ғасырдың басындағы Қазақ елінің жағдайын және аталмыш көтерілістің себептері мен басшыларын анықтайды.
Дескриптор Жетісу өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды Дескриптор Торғай өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды. Дескриптор 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды
Кестеге жазады1916 ж көтерілістің сипатын, қозғаушы күшін, жетекшілерін, ошақтарын кесте түрінде жазады. Төленова З.М. зерттеуші-ғалымның ғылыми мақаласынан үзінді ұсынылып, үлгі бойынша дерекпен жұмыс жасайды. |
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. – А.: Атамұра, 2002. 3 том. 40 б.
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Контурлы картаға 1916 жылғы оқиғалар орнын, аумағын белгілеу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.3 – 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық. Тарихи талдау мен түсіндіру Себеп пен салдар |
Сабақтың мақсаты |
1916 ж. ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының рӛлінің маңыздылығын анықтайды 1916 ж. ұлт-азаттық кӛтерілістің шығу себебі мен салдарын талдайды 1916 ж. ұлт-азаттық кӛтерілістің шығу себебі мен салдарын өздігінше түсіндіреді |
Бағалау критерийі |
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының рөлін талдайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) БЫМ «Ассоциация» әдісі Суреттер топтамасы мен патша үкіметінің құлауы туралы ұрандарды пайдалана отырып, 1917 жылы қалыптасқан саяси жағдай туралы ассоциация құрыңыз (М) «1916 жылғы ұлт-азаттық кӛтерілістің шығу себептері неде?» мини-дәріс Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер Суреттер топ тамасы, патша үкіметінің құ- лауы туралы ұрандар |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс «Тарихи кілемше» әдісі – тарихи деректермен жұмыс Тарихи деректерді қолдана отырып, ҰАК себептерін жіктеңіз
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. «Еркін микрофон» әдісі «1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық қозғалыс болды?» Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс басшыларының рӛлін «5R» кестесі арқылы талдаңыз «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
өз бағасын негіздейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Алдымен біз былай деп ойладық..... Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық............. Проблеманы шешу үшін......жасадық. Бұдан біз..................көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді................. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
«Кластер» әдісі -1916 жылғы көтерілістің орталықтары жайлы сызба (таңдауына қарай) |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру; 8.3.1.3 – 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту. |
Бағалау критерийі |
Оқушылар ассоциативті карта жасап, 1916 ж көтерілістің екі қысқа мерзімді, екі ұзақ мерзімді себептерін түсіндіре алады. 1916 ж көтерілістің сипатын, қозғаушы күшін, жетекшілерін, ошақтарын біледі. Тарихи фактілерге сүйене отырып, 1916 ж көтерілістің кемінде екі тарихи маңызын атай алса, аргументтермен негіздейді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
I.Қызығушылықты ояту: Ұйымдастыру: амандасу-түгендеу М/Б 1. XX ғ. басындағы саяси ахуалды жеткізу Амангельді фильмінен үзінді көрсету 2. Бейне таспадағы негізгі ойды және көріністі айқындау 3. Берілген бейне таспа бойынша үш сөйлем құрастыру 4. Жазылған ойларын ортаға салады Негізгі ой: Отарлау саясаты Бейне таспаны ашатын сұрақ:
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
II. Мағынаны тану М/Б 1. Оқушылар мәтін арқылы ұлт-азаттық көтерлістің барысын кестеге түсіреді 2. Көтерілістің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді себептерін айқындайды ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Танымдық мәтін: «Балықтың қаңқасы» Мәтінді оқу / «Қаңқаның басында» мәтінде қарастырылатын проблема белгіленеді Проблема Қазақ зиялыларының көзқарастарын анықтайдыӨз көзқрастарын тұжырымдайды,дәлелдер келтіреміз Қорытынды жасаймыз
«Кезбе тілші» әдісі Көзқарасты айқындайтын сұрақ:
Торғай көтерілісі,Жетісу
көтерілістердің тарихи маңызы: ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме? Не түсініксіз? Нені білгіңіз келеді? Мақсатымызға жеттік пе? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Үй тапсырмасы |
Қазақ зиялыларының цитаталарын оқи отырып, олардың іс-әрекетіне өзіндік баға береді |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
1917 ж. ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері Зерттеу сұрағы:Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясының себеп-салдарын түсіндіреді; Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясының ұзақ/орта/қысқа мерзімді себеп-салдарын талдайды; Кейбірі: XX ғас. басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдеріс- терге өздіндік баға береді |
Бағалау критерийі |
Ақпан революциясының себептері мен салдарларын талдайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
(Ұ) БЫМ «Миға шабуыл» әдісі - үй тапсырмасын сұрау Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясына қатысты суреттер таратылады.
(М) 1917 жылғы Қазақстан мен Ресейдегі саяси жағдайға шолу Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс «Фишбоун» әдісі Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясының себеп-салдарын талдаңыз
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. «Венн» диаграммасы Уақытша үкімет пен Жұмысшы және солдат депутаттар кеңесінің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтаңыз Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма SWOT-талдау Ақпан революциясының себептері мен салдарларын талдаңыз
ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
Ақпан революциясынан кейінгі Қазақстандағы өзгерістерді (ең кемі 2 өзгеріс) анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан, жұлдыз» әдісі ҚБ «Бас бармақ» әдісі ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||
Үй тапсырмасы |
1917 жылғы Ақпан ревалюциясының себеп-салдарын анықтау- бұл сабақта жүрген жоқ па? |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
1917 ж. ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері Зерттеу сұрағы:Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық револю- циясының басталу себептері мен сипатын анықтайды; 1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революция сының ұзақ/орта/қысқа мерзімді себептерін талдайды; 1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революция- сының Қазақстанға әсері туралы өз пайымын тұжырымдайды |
Бағалау критерийі |
1917 ж. Ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясының басталу себептері мен сипатын жіктейді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
(Ұ) БЫМ «INSERT» әдісі Бейнебаянды кӛре отырып, Ақпан буржуазиялық- демократиялық революциясының негізгі оқиғаларын дәптерлеріне жазып алыңыз. Инсерт әдісі
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер .com/watch ? v=EO760І vYf1A
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс «Мозаика» әдісі – мәтінмен жұмыс Алынған білімдерін салаларға жіктеңіз
«Айна» әдісі
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Сәйкестендіру кестесі
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
өз позициясын негіздейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Алақан, жұлдыз» әдісі ҚБ «Бас бармақ» әдісі ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
қоғамдық қатынастар жүйесінің хронологиялық шеңберін анықтау |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
1917 ж. ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері Зерттеу сұрағы:Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру |
Бағалау критерийі |
Төңкеріс, партия, кеңестер ұғымдарының мағынасын түсіндіреді; Қазақстанда құрылған кемінде төрт партиялардың құрылу датасын, жетекшілерін көрсетсе мақсаттары мен мүдделеріне баға береді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 мину Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
Миға шабуыл Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты? Ақпан революциясының себеп-салдарын, нәтижесін анықтау мақсатында төмендегі бейнебаянды көрсету, сұрақтарды алдын-ала ұсыну. 1. Ақпан революциясының себептері мен нәтижелері. 2. Қазақстанда қос өкіметтің орнауы. Ерекшеліктері. 3. Қазақстанда құрылған ұйым/одақ/партиялар. Мақсаттары мен мүдделері. Нәтижелері мен маңызы. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер iew?f=242&id=9&lang=kaz |
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып, төрт нақты сұраққа жауап береді.Сұраққа жауап беру барысында оқушы ақпан революциясының мерзімін, барысын, нәтижесін анықтайды. Кейін кесте мен тірек-сызбаларды толтыру арқылы аталмыш тарих оқиғаның 3 себебін, үш жағымды әсерін жіктейді. Әрі 1917 жылы пацда болған қос үкіметтің ұқсастығы мен айырмашылығын жаза отырып, қорытынды жасайды.
ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы -Кестеге ақпан революциясының кейін қоғамда не өзгерді, не өзгермеді соны жазып, қорытынды жасайды. - Оқушы 1917 жылдан кейін пайда болған саяси партиялық мен қоғамдық ұйымдарды жазып, әрқайсының мақсатын айқындайды. кескін картаға орналастыру
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан, жұлдыз» әдісі
ҚБ «Бас бармақ» әдісі
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. I-IIт. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Гумилев Л. Н. Көне түркілер. - А., 1994 watch?v=A9i47Uby5N Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Үй тапсырмасы |
Қосымша ақпарат оқып келу. |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары-
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы Зерттеу сұрағы:Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Алаш партиясының бағдарламасын әлеуметтік, экономи- калық, саяси бағыттарын жіктейді;ұлттық баспасӛздің қоғамдық саяси сананы оятудағы рӛлін анықтайды. Алаш партиясының саяси қызметі мен бағдарламасының маңызын бағалайды; Алаш партиясының бағдарламасы мен «Қазақстан -2050» стратегиялық бағдарламасының ұқсастықтары мен айырмашылықта- рын салыстырады. |
Бағалау критерийі |
Алаш қайраткерлерінің қоғамдағы қызметіне талдау жасайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ұ) (БЫМ) «Миға шабуыл» әдісі «Мұстафа Шоқай» деректі фильмінен үзінді көрсету Болжау сұрақтарын беру
Не ерекше болды? Болжамдарын негіздейді Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 мину
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс
«Фактілер жинау» әдісі Берілген суреттер бойынша нақты мәлімет жинақтаңыз
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау «Ашық микрофон» Ұлттық тәуелсіздік үшін күресте Түркістанавто- номиясы мен Қазақстанға тән ортақ белгілер бар ма? Жеке жұмыс Алаш қайраткерлерінің саяси қызметіне талдау жасап, Алаш қозғалысының тарихи маңызын жазыңыз
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескриптор
-Алаш қозғалысының тарихи маңызын жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін. Чемодан- алған білімім болашақта қажет. Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||
Үй тапсырмасы |
«Алаш партиясының халықтың қолдауына ие болу себебі неде?» тақырыбында (100-150 сөз көлемінде) эссе жазу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы Зерттеу сұрағы:Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту- дағы саясатын талдайды; «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту Бағдарламасының негізгі бағыттарын жіктейді; «Алаш» партиясының халықтың қолдауына ие болды себептерін өздігінше тұжырымдайды |
Бағалау критерийі |
«Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын жіктейді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) БЫМ «Сұрақ-жауап» әдісі
(Т) «Галлерея» *үй тапсырмасын сұрау «Алаш партиясының халықтың қолдауына ие болу себебі неде?» тақырыбында эсселерге тоқсалу Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут |
«Аяқталмаған тезис» әдісі – дерекпен жұмыс «Алаш» партиясының бағдарламасы: Басқару түрі .............................................................; Автономия............................................................................; Азаматтың негізгі құқықтары.............................................; Дін ұстану туралы мәселе: .................................................; Соттар туралы......................................................................; Қорғаныс ..............................................................................; Салық.....................................................................................; Жұмысшы мәселесі.............................................................; Халық ағарту.........................................................................; Жер мәселесі............................................................ ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды GREАT кестесі «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау жасайды
ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме? Не түсініксіз? Нені білгіңіз келеді? Мақсатымызға жеттік пе?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
Алаш кӛшбасшылары туралы буклет дайындаңыз |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы Зерттеу сұрағы:Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.2.3.1 – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін және «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын бағалауда қазақ зиялыларының рөлін дәйектеу; «Алаш» партиясының бағдарламасында көрсетілген мәселелердің маңыздылығын бағалау |
Бағалау критерийі |
«Алаш» партиясы көшбасшыларының қоғамдық-саяси қызметін талдайды; · - «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын жіктейді; |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
Жаңа сабақты меңгерту «Ойтүрткі» ретінде «Мозайка» әдісі бойынша жаңа тақырып бойынша суреттер мен тірек сөздер жазылған қағаз қиындыларын беру, оларды құрастыру арқылы жаңа тақырыпты анықтайды,тақырыпты болжайды. - Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайында болмақ? - Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады - Оқушылардың өздері сабақтың мақсатын қояды Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс Оқушылар өз зиялыларының өмір сүрген жылдары мен қызметін,қоғамдағы алған рөлін таныстырып болған соң, «Ұлт зиялыларын не біріктірді? Қандай ортақ идеяларды ұстанды? Ұлттық мүдделерді қорғауда қандай іс-әрекеттер жасады?» деген сұрақтар арқылы тапсырманы қорытындылау. Бейнеролик көрсетіледі 1.Ассоцация «Алаш» сөзіне түсінік беру. «Алаш» — қазақ халқының балама атауы, қазақ сөзінің орнына қолданылатын көне ұғым. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау Тапсырма «Борт журналы» тәсілі арқылы «Алаш алыптары» тақырыбында қазақ зиялыларының Алаш партиясын құрудағы қызметін,Алаш партиясының І-ІІ съезін,бағдарламасын оқи отырып талқылайды. - Неліктен Алаш идеясы халықтың қолдауына ие болды? - «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясаты қандай? .
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» ҚБ «Шапалақ» әдісі ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Алдымен біз былай деп ойладық..... Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық............. Проблеманы шешу үшін......жасадық. Бұдан біз..................көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді...............
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||
Үй тапсырмасы |
Эссе жазу «Алаш»партиясы неліктен халық қолдауына ие болды?150-200 көлемінде |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы: Қазақ интеллигенция өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 – Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының қазақ қоғамы дамуына қосқан үлесін бағалау; Қазақ интеллигенция өкілдерінің ұлттық мүддеге көзқарасын бағалау; |
Бағалау критерийі |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
Ой салу
Оқушылар назарына ХХ ғасырдың басындағы қазақ
зиялыларының суреттері ұсынылып келесі сұрақтар
қойылады: Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс
Зерттеу мен
талдау. IDEA әдісі бойынша Деректерге сүйене отырып қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды;
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; 2 тапсырма «Қобдишадағы сұрақ» әдісі арқылы терминдермен жұмыс; 1.Элита терминінің мәнін анықтайды 2.Үндеу терминінің мәнін анықтайды 3. Позиция терминінің мәнін анықтайды 4. Этнос терминінің мәнін анықтайды 5. Бұратана терминінің мәнін анықтайды ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау 3
тапсырма «Ғасыр адамы» галереясын
жасау. (Қосымша
2) ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Дескрипторы Қазақ зиялыларының аттарын атайды; 2.Туған жылы анықтайды; 3.Атқарған қызметтеріне сипаттама береді; 4.Мүше болған партия атауларын анықтайды; 5.Жазған еңбектерінің аттарын атайды; 6.Қай баспасөз орталығында қызмет етті және еңбектерін жариялағанын анықтайды; 7.Қазақ зиялыларының роліне сипаттама береді; 8. Қазақ зиялыларының қызметіне сипаттама беред |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Бармақтар ҚБ «Алақан, жұлдыз» әдісі ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||
Үй тапсырмасы |
XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері Реферат әзірлеу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы:Қазақ интеллигенция өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 – Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық. |
Сабақтың мақсаты |
Ә.Бөкейханның саяси көшбасшылық рөлін анықтайды. Ә.Бөкейханның тұлғалық және кӛшбасшылық қасиеттерін тарихи дерек көздерін пайдалану арқылы жіктейді; Ұлт мүддесін қорғаудағы Ә. Бөкейханның рөліне өзіндік баға береді |
Бағалау критерийі |
Ә. Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметін бағалайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
Қызығушылықты ояту (М) «Ә. Бөкейхан – қазақтың энциклопедисі» деуге негіз бар, себебі....» (Ұ) «Идеялар генерациясы» әдісі - құжаттармен танысып, сұрақтарға жауап беру
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс «Тұжырымдамалық карта» әдісі
«Құндылықтардың иерархиясы» әдісі
1.Ұлт көшбасшысы деген кім?
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Ә. Бөкейханның саяси кӛшбасшылық қызметін анық- таңыз?
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады Дескрипторы
-Ә. Бөкейханға тән кӛшбасшылық қасиеттерді түсіндіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Стикердегі жазба» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
Үй тапсырмасы |
Алаштың ардақтысы –Әлиханым » тақырыбында эссе жазу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы:Қазақ интеллигенция өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 – Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
қазақ зиялыларыдың қоғамдағы рөлі мен қызметін анықтайды Алаш қайраткерлерінің ұлттық басылымдарда атқарған қызметтерін айқындайды; Қазақ интеллигенция өкілдерінің ұлттық мүддеге көзқарасын өздігінше бағалайды |
Бағалау критерийі |
Қазақ зиялылардың қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут
|
(Ұ) БЫМ «Ой атысы» Кқзіңді аш, оян қазақ, кӛтер басты, Ӛткізбей қараңғыда бекер жасты. Жер кeттi, дін нашарлап, хал һарам боп, Қазағым, енді жату жарамасты. Міржақып Дулатұлы, «Оян, қазақ!»
Неліктен өлеңге «Оян, қазақ!» деп ат қойылған? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
Мәтінмен жұмыс «Данышпан үкі» әдісі - мәтінмен жұмыс
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. «Серпілген сауалдар»
«Тұлғаны таны» Кестеге қазақ зиялыларының қоғамдық ролі мен қызметін талдаңыз Бес саусақ стратегиясы арқылы мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықта. Кім? ____________ Не? ____________ Қайда?_________ Қашан?_________ Неге?________ ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы
-қай баспасөз орталығында қызмет етті және еңбектерін жариялаға- нын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс Не білдім? Не көрдім? Не түсіндім? Нені жетілдіруім керек? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Үй тапсырмасы |
Ә. Бөкейханның еңбегі |