|
Білім беру ұйымының атауы |
№ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Бөлімше |
Тірі ағзалардың көптүрлілігі құрылымы мен қызметтері Заттардың тасымалдануы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Туа біткен және жүре пайда болған иммунитетің қалыптасу үрдісіне талдау жасап, айырмашылығын көрсетеді Аурудың алдын алудағы вакцинацияның маңызына сипаттама береді Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөліне баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу classtools.net random-group-generato 1-топ Иммунитет 2-топ Жасанды иммунитет 3-топ Туа біткен иммунитет Үй тапсырмасы:
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескритор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді -1 балл |
ДК экран https://www.classtools.net/random-group-generator/202311_3hkWm7 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 14 мин |
«Кинометафора» әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыпқа байланысты бейнежазбаны көреді. 1 – тапсырма. Топтық жұмыс І топ: Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар? Олардың негізінде қандай механизм жатыр? ІІ топ: Жасанды иммунитет, оның түрлері. Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында ауруды алдын алудағы вакцинацияның рөлін негіздеңіздер? ІІІ топ: Табиғи туа біткен және жүре пайда болған иммунитетті салыстырыңдар. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтайды. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Дескриптор: -Жасанды және табиғи иммунитет арасындағы айырмашылықтарды ажыратады -1 балл -Жасанды иммунитет, оның түрлерін, сонымен қатар- аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін негіздейді -1 балл - Табиғи туа біткен және жүре пайда болған иммунитетті салыстырады -1 балл |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 8 мин |
2 – тапсырма ФС тапсырма «Ойлан тап» әдісі арқылы оқушылар берілген сұраққа жауап береді. Егу, вакцинация – адам организміне вакцина немесе арнайы тәсілмен дайындалған антигендік қасиеті бар заттарды енгізу арқылы белгілі бір жұқпалы аурудан алдын ала сақтандыру үшін қолданылатын әдіс. Вакциналар патогенге қарсы иммунитетті қалыптастыру үшін табиғи қорғаныс механизмдерін белсендіру арқылы ауру қаупін азайтады. Вакцинация организмде иммундық реакцияны тудырады. Біздің иммундық жүйемізде есте сақтау қабілеті бар. Вакцинаның бір немесе бірнеше дозасын алу арқылы біз әдетте көптеген жылдар, ондаған жылдар немесе тіпті өмір бойы белгілі бір аурудан қорғанамыз. Жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға вакцинация салынбайды. Егер 2 жастағы бала екпе алу уақытында, тұмаумен ауырып, дәрігерге қаралса. Онда дәрігер баланы тексеріп, дәрілер жазып береді. Жазылған соң бірақ екпе салады.
Сұрақ: Неліктен адам ағзасы екпе алғаннан соң жұқпалы ауруларға қарсы тұра алады? Қандай жағдайда вакцина егуге болмайды, себебі неде? |
Еркін түрде орындап сыни тұрғыдан ойланып сұрақтарға жауап жазады. Оқушылар берілген тапсырманы ұсынылған мәселе бойынша өз ойына талдау жасайды. |
Дескриптор: -мәтінге сүйене отырып сұраққа жауап береді– 2 балл |
Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
3- тапсырма. «Шындық, жалған» әдісі. Жұптық жұмыс Берілген сөйлемдерден шындық пен жалған ақпаратты анықтаңыз.
|
Берілген тұжырымдаманың шындық,жалған екендігін анықтайды. |
ҚБ мадақтау Дескритор: -Иммунитеттің түрлерін ажырата алады –1 балл -Жасанды иммунитет вакцинадан соң п.б болатынын біледі –1 балл -Ауырған соң табиғи имммунитеттін қалыптасатынын біледі –1 балл -Жаңа туған нәрестенің қан құрамында антиденені біледі –1 балл. |
Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
«Білім почтасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
![]()
Егу, вакцинация – адам организміне вакцина немесе арнайы тәсілмен дайындалған антигендік қасиеті бар заттарды енгізу арқылы белгілі бір жұқпалы аурудан алдын ала сақтандыру үшін қолданылатын әдіс.
Вакциналар патогенге қарсы иммунитетті қалыптастыру үшін табиғи қорғаныс механизмдерін белсендіру арқылы ауру қаупін азайтады. Вакцинация организмде иммундық реакцияны тудырады.
Біздің иммундық жүйемізде есте сақтау қабілеті бар. Вакцинаның бір немесе бірнеше дозасын алу арқылы біз әдетте көптеген жылдар, ондаған жылдар немесе тіпті өмір бойы белгілі бір аурудан қорғанамыз. Жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға вакцинация салынбайды. Егер 2 жастағы бала екпе алу уақытында, тұмаумен ауырып, дәрігерге қаралса. Онда дәрігер баланы тексеріп, дәрілер жазып береді. Жазылған соң бірақ екпе салады.

Сұрақ: Неліктен адам ағзасы екпе алғаннан соң жұқпалы ауруларға қарсы тұра алады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып ҚМЖ Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: Бөлімше |
Тірі ағзалардың көптүрлілігі құрылымы мен қызметтері Заттардың тасымалдануы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Туа біткен және жүре пайда болған иммунитетің қалыптасу үрдісіне талдау жасап, айырмашылығын көрсетеді Аурудың алдын алудағы вакцинацияның маңызына сипаттама береді Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында аурудың алдын алудағы вакцинацияның рөліне баға береді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топқа бөлу classtools.net random-group-generato 1-топ Иммунитет 2-топ Жасанды иммунитет 3-топ Туа біткен иммунитет Үй тапсырмасы:
|
Оқушылар амандасып, жағымды ахуал тудырады. Топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі Дескритор: -Оқушылар сұрақтарға жауап береді -1 балл |
ДК экран https://www.classtools.net/random-group-generator/202311_3hkWm7 |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 14 мин |
«Кинометафора» әдісі. Оқушылар бүгінгі тақырыпқа байланысты бейнежазбаны көреді. 1 – тапсырма. Топтық жұмыс І топ: Жасанды және табиғи иммунитет арасында қандай айырмашылық бар? Олардың негізінде қандай механизм жатыр? ІІ топ: Жасанды иммунитет, оның түрлері. Емдік сарысу мен вакциналардың мысалында ауруды алдын алудағы вакцинацияның рөлін негіздеңіздер? ІІІ топ: Табиғи туа біткен және жүре пайда болған иммунитетті салыстырыңдар. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтайды. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Дескриптор: -Жасанды және табиғи иммунитет арасындағы айырмашылықтарды ажыратады -1 балл -Жасанды иммунитет, оның түрлерін, сонымен қатар- аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін негіздейді -1 балл - Табиғи туа біткен және жүре пайда болған иммунитетті салыстырады -1 балл |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 8 мин |
2 – тапсырма ФС тапсырма «Ойлан тап» әдісі арқылы оқушылар берілген сұраққа жауап береді. Егу, вакцинация – адам организміне вакцина немесе арнайы тәсілмен дайындалған антигендік қасиеті бар заттарды енгізу арқылы белгілі бір жұқпалы аурудан алдын ала сақтандыру үшін қолданылатын әдіс. Вакциналар патогенге қарсы иммунитетті қалыптастыру үшін табиғи қорғаныс механизмдерін белсендіру арқылы ауру қаупін азайтады. Вакцинация организмде иммундық реакцияны тудырады. Біздің иммундық жүйемізде есте сақтау қабілеті бар. Вакцинаның бір немесе бірнеше дозасын алу арқылы біз әдетте көптеген жылдар, ондаған жылдар немесе тіпті өмір бойы белгілі бір аурудан қорғанамыз. Жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға вакцинация салынбайды. Егер 2 жастағы бала екпе алу уақытында, тұмаумен ауырып, дәрігерге қаралса. Онда дәрігер баланы тексеріп, дәрілер жазып береді. Жазылған соң бірақ екпе салады.
Сұрақ: Неліктен адам ағзасы екпе алғаннан соң жұқпалы ауруларға қарсы тұра алады? Қандай жағдайда вакцина егуге болмайды, себебі неде? |
Еркін түрде орындап сыни тұрғыдан ойланып сұрақтарға жауап жазады. Оқушылар берілген тапсырманы ұсынылған мәселе бойынша өз ойына талдау жасайды. |
Дескриптор: -мәтінге сүйене отырып сұраққа жауап береді– 2 балл |
Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
3- тапсырма. «Шындық, жалған» әдісі. Жұптық жұмыс Берілген сөйлемдерден шындық пен жалған ақпаратты анықтаңыз.
|
Берілген тұжырымдаманың шындық,жалған екендігін анықтайды. |
ҚБ мадақтау Дескритор: -Иммунитеттің түрлерін ажырата алады –1 балл -Жасанды иммунитет вакцинадан соң п.б болатынын біледі –1 балл -Ауырған соң табиғи имммунитеттін қалыптасатынын біледі –1 балл -Жаңа туған нәрестенің қан құрамында антиденені біледі –1 балл. |
Үлестірмелі материал |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
«Білім почтасы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ. “Мадақтау” әдісі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
![]()
Егу, вакцинация – адам организміне вакцина немесе арнайы тәсілмен дайындалған антигендік қасиеті бар заттарды енгізу арқылы белгілі бір жұқпалы аурудан алдын ала сақтандыру үшін қолданылатын әдіс.
Вакциналар патогенге қарсы иммунитетті қалыптастыру үшін табиғи қорғаныс механизмдерін белсендіру арқылы ауру қаупін азайтады. Вакцинация организмде иммундық реакцияны тудырады.
Біздің иммундық жүйемізде есте сақтау қабілеті бар. Вакцинаның бір немесе бірнеше дозасын алу арқылы біз әдетте көптеген жылдар, ондаған жылдар немесе тіпті өмір бойы белгілі бір аурудан қорғанамыз. Жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға вакцинация салынбайды. Егер 2 жастағы бала екпе алу уақытында, тұмаумен ауырып, дәрігерге қаралса. Онда дәрігер баланы тексеріп, дәрілер жазып береді. Жазылған соң бірақ екпе салады.

Сұрақ: Неліктен адам ағзасы екпе алғаннан соң жұқпалы ауруларға қарсы тұра алады?
шағым қалдыра аласыз




