|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3В Химиялық байланыс түрлері Күні :08.02.19ж Сынып :8 Ә |
Мектеп:№ 12 ЖОМ Мұғалімнің
аты-жөні:Адиханова Динара
Жумабековна |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Иондық байланыс |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.2-иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттайды . Иондық байланысы бар қосылыстарды ажыратады . Иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды. |
|
|
Бағалау критерийі |
Иондық байланыстың түзілу механизмін құрастырады Иондық байланысы бар қосылыстардың қасиеттерін болжайды |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат: -иондық байланыстың түзілу механизмін мысалдармен дәлелдейді -иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды |
|
|
Пәнге қатысты лексика және терминология: -ион, заряд,иондық байланыс,кристалдық тор |
||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -Иондық байланыс кезінде металл мен бейметалл атомдары..... айналады -Натрий хлориді молекуласында натрий ионы оң .....,ал хлор ионы теріс ...... -Иондық байланысы бар заттар ..... түрінде кездеседі. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке жұмыстар арқылы оқушының өмір бойы білім алу,өз бетімен жұмыс орындау кезінде академиялық адалдығын дамыту Жұптық жұмыс орындау арқылы құрмет, ынтымақтастық , адалдық,қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамыту Топтық жұмыстар жасату арқылы оқушының ұйымшылдық,жауап кершілік,көшбасшылық қабілеттерін дамыту |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|
|
Алдыңғы білім |
6.3.1.2- атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу,түгелдеу Психологиялық ахуал орнату:«Досқа тілек» оқушылар стикерлерге бір сыныптасына арнап тілек жазып, стикерді мыжып, лақтырады. Стикерді алған оқушы ашып оқиды . Оқушылар стикер түстері бойынша 3топқа бөлініп отырады. 1топ-қызыл 2 топ-жасыл 3 топ-сары
1-топ Сілтілік металдар тобы 2-топ Галагендер тобы 3- топ Инертті газдар тобы Алдыңғы білімді анықтау: Оқушыларды периодтық кестемен жұмыс «Сипаттама» әдісін қолдану Оқушыларды тақтағңа шығарып,өздерінің топ аттарындағы элементтерді 3 тілде айтады және периодтық кестемен жұмыс жасайды. Вен диаграмасы арқылы үй жұмысын тексеру
Бейметалдарр Металдар
ұқсастығы
Дескрипторлар: 1.периодтық кестемен жұмыс жасайды 2. Бейметалдар мен металдарды ажыратады ҚБ (топтар өзара тексеріп,бірін-бірі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды)
толық жауап дұрыс емес
жауап |
Стикерлер Интербелсенді тақтаға жауабын шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 10 минут |
Оқушылармен бірге оқу мақсатына сүйене отырып сабақтың тақырыбын және мақсаттарын анықтау Мұғалім мақсатқа жету жолдарын көрсетеді, ұйымдастырады. Сабақтың тақырыбын ашу Сабақтың тақырыбын ашу: (Т)Сөзжұмбақ Тапсырма:Сөзжұмбақты шешіңдер. 1.Оң зарядталған бөлшек 2.Атомның зарядталған түрі 3.Теріс зарядталған бөлшек 4.Бөлшектің үстіне белгіленетін белгісі 5.Химиялық емес қасиет 6.Заттың химиялық сипаттамасы
Терминдерге қатысты сөздіктер Период- период – Period Топ – група – Group Металл - металл - metal Бейметалл – неметалл – nonmetal Кавалентті байланыс- Иондық байланыс -
Иондық байланыс деп – иондар арасындағы байланысты айтады. Металл мен бейметалл арасында түзіледі. Ион – бұл электрон беру немесе алу нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшек. Мысалы: Ас тұзы NаСІ. Электрондарын беретін бөлшек оң ионға айналады (катион). Электрондарын беретін бөлшек теріс ионға (анион) айналады. 1916 жылы неміс ғалымы Коссель ұсынды. Өзінің сыртқы валенттік электрондарына сай электрон бұлтын берген атомдар оң зарядты катиондарға, ал осы электрондарға сай бұлтты қосып алған атомдар терісзарядты анионындарға айналады. Жаңа сабақтың тақырыбына мақсат қояды. Оқушылар тақырыпты өздігінен меңгереді
(Т)«Кім жылдам?» әдісі Тапсырма:Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар: А.Берілген қосылыстардың ішінен иондық байланысты анықтаңдар:NO, HF,O2, CO2, CI2, FeCI3, NaCI, KBr, CaO, C3N, AlCI3, NH3, CaF3, H2, CH4 В.Берілген қосылыстардағы иондық байланыстың түзілу схемасын құрастырыңдар: MgCI2, KBr, CaO С .Мына заттардағы химиялық байланыс типтерін анықтаңдар: NO, HF,NaF, O2 , CO2 , Cl2, FeCl2, NaCl , KBr , CaO , AlCl3 , NH3 ,CaF2, H2, CH4 Дескрипторлар: 1.Иондық байланысты ажыратады 2.Иондық байланыстың түзілу схемасын құрастырады 3.Иондық байланысы бар заттың қасиеттерін болжайды 4.Тапсырмаларды орындау барысында уақытты үнемді пайдаланады
ҚБ (топтар бірін-бірі «Плюс-минус-қызықты»әдісі бойынша бағалайды) «+»-дұрыс , «-» дұрыс емес, «қызықты»-түсініксіз |
Сөзжұмбақ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2минут
6 минут
|
К 1.Жақсы жұмыс жасаған топты атап өту
2 3.Сабақтағы дұрыс орындалмаған тапсырманы атап , оны қалай жақсарту жолын көрсету
Рефлексия:« Пирамида шыңы» әдісі
Химиялық пирамиданың шыңына шығу жолы – қосылыстардағы ионды химиялық байланыс. Осы заттардағы байланыстың түзілу сызбасын сызыңдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттарынемесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып. Қысқа мерзімді жоспар.
8 сынып. Қысқа мерзімді жоспар.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3В Химиялық байланыс түрлері Күні :08.02.19ж Сынып :8 Ә |
Мектеп:№ 12 ЖОМ Мұғалімнің
аты-жөні:Адиханова Динара
Жумабековна |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Иондық байланыс |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.4.2-иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттайды . Иондық байланысы бар қосылыстарды ажыратады . Иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды. |
|
|
Бағалау критерийі |
Иондық байланыстың түзілу механизмін құрастырады Иондық байланысы бар қосылыстардың қасиеттерін болжайды |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат: -иондық байланыстың түзілу механизмін мысалдармен дәлелдейді -иондық қосылыстардың қасиеттерін болжайды |
|
|
Пәнге қатысты лексика және терминология: -ион, заряд,иондық байланыс,кристалдық тор |
||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -Иондық байланыс кезінде металл мен бейметалл атомдары..... айналады -Натрий хлориді молекуласында натрий ионы оң .....,ал хлор ионы теріс ...... -Иондық байланысы бар заттар ..... түрінде кездеседі. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Жеке жұмыстар арқылы оқушының өмір бойы білім алу,өз бетімен жұмыс орындау кезінде академиялық адалдығын дамыту Жұптық жұмыс орындау арқылы құрмет, ынтымақтастық , адалдық,қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамыту Топтық жұмыстар жасату арқылы оқушының ұйымшылдық,жауап кершілік,көшбасшылық қабілеттерін дамыту |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|
|
Алдыңғы білім |
6.3.1.2- атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу,түгелдеу Психологиялық ахуал орнату:«Досқа тілек» оқушылар стикерлерге бір сыныптасына арнап тілек жазып, стикерді мыжып, лақтырады. Стикерді алған оқушы ашып оқиды . Оқушылар стикер түстері бойынша 3топқа бөлініп отырады. 1топ-қызыл 2 топ-жасыл 3 топ-сары
1-топ Сілтілік металдар тобы 2-топ Галагендер тобы 3- топ Инертті газдар тобы Алдыңғы білімді анықтау: Оқушыларды периодтық кестемен жұмыс «Сипаттама» әдісін қолдану Оқушыларды тақтағңа шығарып,өздерінің топ аттарындағы элементтерді 3 тілде айтады және периодтық кестемен жұмыс жасайды. Вен диаграмасы арқылы үй жұмысын тексеру
Бейметалдарр Металдар
ұқсастығы
Дескрипторлар: 1.периодтық кестемен жұмыс жасайды 2. Бейметалдар мен металдарды ажыратады ҚБ (топтар өзара тексеріп,бірін-бірі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды)
толық жауап дұрыс емес
жауап |
Стикерлер Интербелсенді тақтаға жауабын шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 10 минут |
Оқушылармен бірге оқу мақсатына сүйене отырып сабақтың тақырыбын және мақсаттарын анықтау Мұғалім мақсатқа жету жолдарын көрсетеді, ұйымдастырады. Сабақтың тақырыбын ашу Сабақтың тақырыбын ашу: (Т)Сөзжұмбақ Тапсырма:Сөзжұмбақты шешіңдер. 1.Оң зарядталған бөлшек 2.Атомның зарядталған түрі 3.Теріс зарядталған бөлшек 4.Бөлшектің үстіне белгіленетін белгісі 5.Химиялық емес қасиет 6.Заттың химиялық сипаттамасы
Терминдерге қатысты сөздіктер Период- период – Period Топ – група – Group Металл - металл - metal Бейметалл – неметалл – nonmetal Кавалентті байланыс- Иондық байланыс -
Иондық байланыс деп – иондар арасындағы байланысты айтады. Металл мен бейметалл арасында түзіледі. Ион – бұл электрон беру немесе алу нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшек. Мысалы: Ас тұзы NаСІ. Электрондарын беретін бөлшек оң ионға айналады (катион). Электрондарын беретін бөлшек теріс ионға (анион) айналады. 1916 жылы неміс ғалымы Коссель ұсынды. Өзінің сыртқы валенттік электрондарына сай электрон бұлтын берген атомдар оң зарядты катиондарға, ал осы электрондарға сай бұлтты қосып алған атомдар терісзарядты анионындарға айналады. Жаңа сабақтың тақырыбына мақсат қояды. Оқушылар тақырыпты өздігінен меңгереді
(Т)«Кім жылдам?» әдісі Тапсырма:Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар: А.Берілген қосылыстардың ішінен иондық байланысты анықтаңдар:NO, HF,O2, CO2, CI2, FeCI3, NaCI, KBr, CaO, C3N, AlCI3, NH3, CaF3, H2, CH4 В.Берілген қосылыстардағы иондық байланыстың түзілу схемасын құрастырыңдар: MgCI2, KBr, CaO С .Мына заттардағы химиялық байланыс типтерін анықтаңдар: NO, HF,NaF, O2 , CO2 , Cl2, FeCl2, NaCl , KBr , CaO , AlCl3 , NH3 ,CaF2, H2, CH4 Дескрипторлар: 1.Иондық байланысты ажыратады 2.Иондық байланыстың түзілу схемасын құрастырады 3.Иондық байланысы бар заттың қасиеттерін болжайды 4.Тапсырмаларды орындау барысында уақытты үнемді пайдаланады
ҚБ (топтар бірін-бірі «Плюс-минус-қызықты»әдісі бойынша бағалайды) «+»-дұрыс , «-» дұрыс емес, «қызықты»-түсініксіз |
Сөзжұмбақ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2минут
6 минут
|
К 1.Жақсы жұмыс жасаған топты атап өту
2 3.Сабақтағы дұрыс орындалмаған тапсырманы атап , оны қалай жақсарту жолын көрсету
Рефлексия:« Пирамида шыңы» әдісі
Химиялық пирамиданың шыңына шығу жолы – қосылыстардағы ионды химиялық байланыс. Осы заттардағы байланыстың түзілу сызбасын сызыңдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттарынемесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














