Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
8 сынып қыз балалар көркем еңбек 3 тоқсан сабақ жоспары
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер) |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: - әртүрлі мәдениетте пайда болған киім модельдерін салыстырады; - киімдегі әртүрлі тұтаспішімді жең түрлерінің ерекшеліктерін салыстырады;
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы |
- мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; -оқу барысында ынталандыру үшін «Анықта» тәсілі арқылы жағдай жасайды. Оқушылар кез келген тәсілмен топтарға бірігеді, одан соң әр топқа ұлттық костюмдердің төрт түрлі кеудеше суреттерінің бөлігі таңдау бойынша ұсынылады. Топтар осы берілген сурет бөлігі немесе элементтің қай кеудешеге тиесілі екенін анықтайды. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім ұлттық костюмдердің әртүрлі бөліктері бейнеленген әртүрлі карточкаларды сынып тақтасына орналастырады, бірлескен әңгімеде оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау ұсынылады. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Ұлттық костюм элементтері немесе сурет бөліктерімен карточкалар. Электронды презентация 1слайд |
||
Ортасы |
3. Миға шабуыл Оқушылардың топта ойланып, сұрақтарға жауап бере отырып, әртүрлі ұлттың ұлттық костюмдерінің ерекшеліктерін еске түсірулері тиіс.
Бұл сұрақтардың ішінен топтардың әрқайсысына біреуін таңдап алуды ұсынуға болады. 4. Ақпаратпен жұмыс Дәстүрді терең біліп алмай заманауи өнердің кез келген түрі мен жанрының дамуының алға басуы мүмкін емес. Халықтық костюм – бұл ғасырлар бойы жинақталған, халық мәдениетінің ажырамас құнды мұрасы. Халықтық пішім негізіндегі халықтық киім, өзінің өткен даму барысында,оны жасаушылардың эстетикалық көзқарасымен және тарихпен тығыз байланысты. Заманауи костюм өнері ұлттық, халықтық дәстүрден бөлек дамуы мүмкін емес. Дайындалған материалына, пішіміне, ұлттық костюмдердегі ою-өрнектердің ерекшеліктеріне географиялық орта мен климаттық жағдай, өндіруші күштердің дамуы, шаруашылық құрылыс пенөндіруші күштің даму деңгейі әсер еткен.Ұлттық өнер мотивтерін қолдана отырып киімді модельдеу және отандастарымыздың жетістігі және көркемдік шетелдік мәдениеті біздің еліміздегі көптеген мамандар ұжымының шығармашылық тәсілі болып табылады. Бұл салада аз жұмыс жасалған жоқ, бұған біздің елімізде және шет елдердегі өткізіліп жатқан киім көрсетілімдері айғақ. Әртүрлі модельдеуші ұйымдардың жасы үлкен суретшілері мен дарынды жастары халық шығармашылығына – ұлттық дәстүр мен мәдениетіне жоғары қызығушылықпен қарайды. Ұлттық шығармашылық материалы негізінде сән бағытын анықтайтын, әртүрлі жинақтама түрлері жасалған Суретші сәнгерлердің кәсіби шығармашылығы оқушыларды киім үлгілерін өздігімен модельдеуге ынталандырады. 5. Бейне ақпарат көру Киімді модельдеу – адамның сыртқы келбетін қалыптастыратын, материалдық көркем қабат, әртүрлі модельдер жасаудағы шығармашылық жұмыс. Шығармашылық үшін суретшінің фантазиясын жандандыруға негіз болатын, көркемдік идея дереккөздерінің маңызы жоғары. Ол айналадағы қызмет – табиғат, өндіріс, өткен уақыт пен бүгінгі күннің мәдени өмірі мен қоғамдық оқиғасы болып табылады. Мұғалім оқушыларға бейне ақпаратты, 4 елдің: Қазақстан, Әзірбайжан, Түркия және Қырғызстанның жас сән кутюрьелері жиналған, «Өткен дәстүрден бүгінге дейін» тақырыбындағы Қазақстандық және шет елдік дизайнерлердің сән топтамаларының көрсетілімін көруді ұсынады. Олардың әрбір топтамасы түркі әлемі халықтарының ұлттық ою-өрнектерімен әшекейленген. Мұғалім қажеттілігіне қарай басқа ақпаратты немесе басқа үлгіде, мысалы, суреттер немесе осы тақырыптың тапсырмасына байланысты деректі фильмдер көрсетуіне болады. 6. Бірлескен әңгіме. Мұғалім оқушылармен кеудеше сияқты ұлттық костюм элементіне атап айтқанда, ненің тән екендігін талқылауы қажет.
Суретші-сәнгерлер үшін аталған барлық ерекшеліктердің маңызы жоғары, шығармашылықта басшылыққа алатын басты қағидасы. Оқушыларға топтарда берілген ақпаратты талқылап қана қоймай, киім сән үлгілерінің көрсетілімі тақырыбында ғаламтор-сайттардағы сән үлгілерінің шығарылымы және сән журналдарынан алынған әртүрлі қиындылар мен ақпаратқа сүйене отырып, мысалдар келтіру ұсынылады. Әңгіменің маңызды тұстарын, оқушылар альбомға немесе жұмыс дәптеріне жазады. Бұл ақпарат оларға жобалық сәнді бұйым жасау барысында қажет болады. 7. Шығармашылық жұмыс Оқушылар ұлттық киім дайындау бойынша шакырылған дизайнер-модельерден сұхбат алу үшін сұрақтар дайындаулары қажет. Оқушылар қонақтан сұралатын өзекті мәселелерді жазады. Олар төмендегідей ақпараттарды қосуларына болады.
Жергілікті дизайнер өзі жасаған киім және аксессуар үлгілерін көрсетуіне болады. Оқушылардың сұрақ қоюларына, фотосуреттер немесе нобай салуына, сонымен қатар жазып алуына болады. Егер жергілікті сән дизайнері кездесуге келе алмаса, онда оқушылар ғаламтордағы дизайнер жұмыстарына талдау жасауларына болады. 8. Қорытындылау. Мұғалім оқушылардың назарын халықтық пішімге, жеңі тұтаспішімді бұйым -жилетке аударып және олардың жобалық бұйымдарының қолтық ойындысы осындай болатынын ескерте отырып,жұмысты қорытындылауы қажет. Сонымен қатар халықтық пішімнің мақсатты пішімімен ерекшеленетініне назар аударуға болады. Көп жағдайда ол қарапайым, ыңғайлы, өйткені белгілі ендегі қолдан тоқылған кенеп, адамға пішінін ыңғайлы жасауға жәнематаны толық пайдалануға талпынады.Мұндай кеудеше еркін қозғалуға, ауыр жұмысқа әрі мерекеге де киюге ыңғайлы. Халықтық киімде тік пішімді және қиғаш қиықты пішіндегі киімдер кесдеседі. Мысалы, киімнің негізгі бөлігі, көптеген халықтардың жейдесі тікбұрышты мата кесегінен пішілген. Оның пішіні, жеңі, қолтық астындағы ендірме (көйлектің қолтығына қойылатын қиынды)және иығы әртүрлі ұзындық пен ендіктегі тікбұрыш болып келеді. Әсіресе бұл қиықсыз және бүрмесіз туника тәрізді, халықтық киімнің ең ежелгі пішініне тән. Эстетикалық түсінік: Оқушылар ұлттық киімдердегі ою-өрнектер мен сәндік элементтерді талдай отырып, эстетикалық талғамдарын дамыту |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.
Оқушылар ұлттық киімдердегі ою-өрнектер мен сәндік элементтерді талдай отырып, эстетикалық талғамдарын дамытады. |
Дискриптор сәнді бұйым жасау процесі мен көрсетіліміне зерттеу жүргізеді; оқыған материалын талдайды.
|
1 қосымша Электронды презентация 2 слайд 2 Қосымша. Электронды презентация, слайд 3 Дереккөздер: https://24.kz/ru/news/culture/item/157380-dizajnery- proizveli-furor-na-pokaze Ақпарат және сән журналдарының іртүрлі қиындылары, интернет-сайттардағы сәнді киім тақырыбындағы шығарылымдар, альбом немесе жұмыс дәптері. |
||
Аяқталуы
|
Рефлексия Оқушыларға қол шапалақтау ұсынылады, егер оларға сабақ ұнаса, шапалақ қаттырақ шығады, онда сабақтың қызықты болғаны. |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||||||||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||
Сынып: 8 сабақ 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымдарға нобайлар дайындау |
|||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.5.1-Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 8.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
Эстетикалық талғам: Қазақ ұлттық киімдерінің әртүрлілігі мен әсемдігі, олардың сәндік элементтері, тігін үлгілері мен ою-өрнектері арқылы эстетикалық сезімдерді дамыту. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - оқу барысында ынталандыру үшін «Айырмашылығын тап» әдісі қолданылады. Оқушылар жұптасып электронды презентация слайдтарын көреді немесе мұғалімнің ұсынған әртүрлі стильдегі киім, кеудешелердің модельдері бейнеленген суреттер немесе фотосуреттерді қарастырады. Мұғалім оқушыларға жұмыстың ережелерін түсіндіреді, белгілі уақыт ішінде суреттердің арасындағы ең көп айырмашылықты табуы тиіс. Уақыт өткен соң әр жұп кезекпен өз идеяларын айтады. Мұғалім тақтаға немесе алдын ала дайындалған үлкен қағазға оқушылардың барлық жауабын жазады (қайталанғандарынан басқасын). 2. Мақсатты тұжырымдау. Бұл тапсырмада мұғалім оқушылар назарын «Айырмашылығын тап» әдісімен өткізілген жұмыс жазбасына аударып, сабақ тақырыбын анықтауды сұрайды. Бірлескен талқылауда оқушылар сабақ мақсатын анықтайды.
|
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||||||||||
Ортасы |
3. Топтарға бірігу. Оқу бөлмесінің қабырғасында кез келген бағытта этностильдегі киім элементтері бейнеленген суреттер орналастырылған. Әрбір оқушы ұсынылған сурет бөліктерінен өздеріне біреуін таңдайды. Мұғалім енді әр оқушы өздері таңдаған суреті бойынша топтарын іздеу керектігіне назар аудартады. Әрбір сурет 4 бөліктен тұрады, сондықтан бірнеше оқушыдан тұратын әртүрлі топ құрылады. (1 қосымша) 4. Зерттеу жұмысы. Кестемен жұмыс. (2 қосымша) Оқушылар екінші тоқсаннан бастап ұлттық киім мен этностиль ұғымдарымен таныс. Жұмыстың бұл түрінде оқушылардың өз бетімен киімнің халықтық пішімі, кеудеше туралы жаңа ақпаратпен танысуы ұсынылады. Оқушылар болашақ идеясын құру үшін ұсынылған суреттердегі кеудешелердің конструкциялық ерекшеліктерін зерттейді және жұмыс дәптерлеріне кестені толтырады.
1 кезең. Мұғалім оқушыларға топта сурет бөліктерін тұтас бүтін сурет етіп құрастыруды ұсынады.
2-кезең Оқушылар топта таңдалған киім үлгілеріндегі элементтерінің қандай ерекшеліктері барын қарап шығып, келесілерге:
Мұғалім оқушылардың назарын суретті зерттеу кезінде талқылау нәтижелерін жазып алу қажеттігіне аударады. Мұғалім қажеттілігіне қарай түзету енгізіп, қорытындылайды.
Бұл әңгімеде оқушылар берілген суреттердегі ұлттық киім элементтерінің кейбір түрлерін қандай функциональды ерекшеліктер біріктіретінін талқылайды, осы жөнінде бір-бірімен пікір алмасуы қажет.
(3 қосымша) Оқушыларға өз жұмыстарының айырмашылығы мен функциональдық ерекшеліктерін талқылай отырып, «fashion drawing» әдісімен қазақтың ұлттық костюмдерінің эскиздерін орындау ұсынылады. Осы тапсырмаға берілген уақытқа, сонымен бірге өзінің білімі мен шеберлігіне сүйене отырып, кез келген көркем материал мен құралды таңдауға болады. Тапсырма: танымал сәнгерлердің осы тәсіл арқылы орындалған эскиздерін қарастырыңдар және көркем модельдеудегі fashion drawing тәсілінің ерекшелігін анықтаңдар.
fashion drawing эскизді бейнелеу тәсілі,– әлемдегі ең танымал тәсіл, бір бөлшекті – пропорционалды емес ұзын аяқты қоспағанда қалыпты пропорциясымен қарапайым модельді дене бітімде бейнелеу жобаланады. Бұл денебітімдерді ашық түсті, батыл, көркем, ұстамды журнал эстетикасындағы дизайнерлік киіммен киіндіру қажет. Нобай дайындау Нобайды өз қиялыңда қалай елестетесіңдер, сондай болуы үшін: «fashion drawing тәсілімен эскиз салу» нұсқау картасын пайдалана отырып, оның суретін дұрыс салуға тырысыңдар. (4 қосымша)
Алғашқы нобайларын топтар көркемдік шешімінің жаңашылдығы мен ерекшелігіне назар аудара отырып, «көркемдік кеңесте» қарауы және талқылауы қажет. Талқылаудан кейін әр бөлшегін, сызығын мұқият сызып және модельдің конструктивті ерекшелігі мен тоқыма, сәндік материалдарының фактурасын көрсете отырып, модель эскизі орындалады. Фактураны қағазда әртүрлі тәсілдермен қылқалам, қаламұш, қарындаш, фломастер арқылы немесе бояумен жұмыс жасауға әртүрлі техникаларды қолданып, түрлі түсті қағаз бен мата қиықтарынан жапсырма жасау арқылы орындауға болады. Эскизді орындауда әртүрлі тәсілді қолдану автордың түпкі ойының жан-жақты ашылуына ықпал етеді.
Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Эстетикалық түсінік: Оқушылар ұлттық киімдердегі ою-өрнектер мен сәндік элементтерді талдай отырып, эстетикалық талғамдарын дамыту |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор мәдениет элементтерінің
ерекшелігін біледі және оларды эскизде қолдана алады (түс, өрнек,
пішін, материал және т.б.); |
https://www.youtube.com/watch?v=thMtPbqmSno Жейдені қайта жөндеу Материалдар мен құралдар: қарындыш, сызғыш, өшіргіш, фломастеры, желім қайшы т.б)
|
||||||||||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.1 -Тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану 8.1.6.3-Табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу 8.2.6.2-Құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы |
1. Ұйымдастыру кезеңі: - мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды; - «Сипатта» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін жағдай жасайды. Оқушылар еркін немесе кез келген таңдау жасау арқылы топтарға бірігеді. Мұғалім оқушылардан шеңбер жасап тұруды сұрайды, музыка қосылғанда оқушылар бір-біріне қарай еркін қозғалады. Музыка тоқтағанда бір біріне жақын тұрған оқушылар жұптасады. Оқушылар тапсырманы жұптасып орындау, суретті сипаттау кезінде бір-біріне көмектесудің, топта жұмыс жасау, сабақта өзара көмек пен қолдаудың маңыздылығын түсінеді. Жұптасқан оқушылар кабинетте орналасып, тапсырманы орындайды: оқушылардың бірі суретте бейнеленген кеудешені сипаттап айтады, екіншісі – альбомға немесе қағаз парағына графикалық жылдам нобай орындайды. Берілген уақыт өткен соң мұғалім оқушыларға дайын сурет пен графикалық нобайды салыстыруды тапсырады. Мұғалім екі суреттің қалай ұқсас болып шыққанына, оқушылардың арасында жұптасқан жұмыстың артықшылығына және сыныпта жүргізілетін жұмыспен ұқсас болуы, оқушылар бірлесіп жұмыс жасағанда жұмыстың көңілді және сапалы жүретініне оқушылардың назарын аударады. 2. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім тігін жабдықтары бейнеленген әртүрлі суреттер, сонымен бірге тоқыма материалдар, тері мен былғары үлгілері ілінген сынып тақтасына оқушылардың назарын аудартады. Оқушылар сынып тақтасында орналасқан суреттер мен бұйымдардың қандай ортақ ұқсастығы барын қарастырып, талқылайды. Бірлескен талқылауда сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер 2 қосымша. Әртүрлі тігін жабдықтарының түрлері бейнеленген суреттер, сонымен қатар тоқыма материалдар, былғары мен тері. |
||
Ортасы |
3. Бірлескен әңгіме. Сұрақтармен жұмыс. Оқушылар алдыңғы сабақтағыдай жұп құрамымен мұғалімнің ұсынған әртүрлі әшекейлеу түрімен, табиғи және жасанды тері және былғарымен өңделген қазақтың ұлттық қамзолының суреті мен үлгісін қарастыра отырып, келесі сұрақтарды талқылайды:
Шығармашылық жұмыс Бұл жұмыстың түрі екі кезеңнен тұрады: 1 кезең. Оқушылар өткен сабақта орындаған өз эскиздерін қарастырып, жобалық бұйымды дайындау және сәндеу үшін қандай материалдарды қолдануға болатынын ойластыруы қажет. Ары қарай – жобалық бұйымды жасау, өңдеу, сәндеу үшін материал таңдауы қажет. 2 кезең. Әртүрлі материалдардың функционалдық ерекшелігі мен қасиетін ескере отырып, алдыңғы сабақта дайындаған өз эскиздеріне қажетті өзгерістер енгізу.
1 кезең Оқушылар тері мен былғары материалдарымен жұмыс жасаудың әдіс-тәсілдерімен, арнайы құралдар туралы жаңа ақпаратпен танысады. Тапсырма: оқушылар мұғалім ұсынған кестені қарастырып, тері және былғарымен жұмыс істеу реттілігін анықтайды. 2 кезең. Мұғалім тігін машинасының құрылғыларын көрсетеді (тігіске арналған магнитті шектеуіш, сыдырманы қосып тігуге арналған табан, тілік түймелікті торлауға арналған табан) http://tehnika.expert/dlya-chistoty-i-poryadka/shveinaya-mashina/lapki.htme#i/
Оқушылар бірлескен әңгімеде материалдар мен құрал-жабдықтарды жұмысқа қолданудың әртүрлі тәсілдері мен функциональдық ерекшеліктерін ескере отырып, құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін құрады.
1 кезең. Оқушылар тігін машинасының құрылғыларын қолданып, жаттығу орындау үшін (таңдау бойынша) кез келген әдіспен топтарға бірігеді. Әр топқа тігін машинасы құрылғысының түрі мен материал түрін таңдау ұсынылады. 2 кезең. Оқушылар топта ұсынылған ақпаратқа сәйкес қосарлы тігіс немесе торлау тігімін орындайды. (4 қосымша).
Өзіндік бағалау. Оқушылар бір-біріне жұмыстарын көрсетіп, суреттің ерекшеліктеріне түсініктеме береді. Оқушылар бір-біріне жұмысты жетілдіру жолдарын ұсына отырып, ауызша түсінік береді. Мәдени білімі: Оқушылар қазақ ұлттық киімдерінің тарихы, мәні мен мәдени контексті туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор - материалдардың қасиеті мен түрінің ерекшелігін түсінеді; - тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады; - қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Электронды презентация 2 слайд Электронды презентация 3 слайд Оқушылардың шығармашылық эскиздері 3 қосымша Тігін машинасының әртүрлі құрылғылары туралы ақпараттар бар сайт: http://tehnika.expert/dlya-chistoty-i-poryadka/shvejnaya-mashina/lapki.html#i мата, тері және былғары үлгілері, тігін машинасының әртүрлі құрылғылары, қажетті құралдар. 4 қосымша Қосарлы тігіс: http://blog.t-stile.info/kak-shit-dvojnym-shvom |
||
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау «Бағдаршам» әдісін қолдану |
|
Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:8 сабақ 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.1-Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану 8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар белгілі бір сөз немесе сөйлем құраулары тиіс (мұғалім ұсынған әріптер немесе сөздер бейнеленген карточкалардан).
Мұғалім сынып тақтасына оқушылардың карточкадан құраған сөздеріненсабақ тақырыбын бекітеді. Оқушылар тақырып жанына жазылған сабақ мақсатын қарастырады және оның мәнін түсіндіреді. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Оқушылардың кез келген тәсілмен бірнеше топтарға бірігуі қажет. Әр топқа тігін бұйымын тігуге қажетті өлшем алу үшін адам денебітімінің ерекшеліктері туралы жалпы мәтіндік ақпарат салынған конверт ұсынылады: Әйелдер денебітімінің типтері:
Ерлер денебітімінің типтері:
Әрбір топ жұмыс кезінде танысқан жалпы жаңа ақпараттарын сыныптағы басқа топтарға таныстырады.
Тігін бұйымдарын тігу үшін оқушылар өз денебітімінің ерекшеліктерін білуі тиіс. Бұл үшін қажетті әртүрлі визуалды суреттерді зерделеу қажет, өз денебітімдерінің типін анықтауға түрлі сайттарды пайдалануға болады. Оқушылар мұғалім ұсынған ақпараттық суреттерді қарастырады немесе «Пропорция калькуляторы» сайтын пайдаланады. Ол кеуде, бел, бөксе айналымының параметрі бойынша денебітім түрін анықтауға көмектеседі. Оқушылар мұғалімнің көмегімен қажетті өлшемдерді алып, калькулятор жиегіне сәйкес енгізіп, өз денебітімінің түрін біледі.
Өлшем дененің оң жағынан сантиметрлік таспамен алынады, алдымен айналым өлшемдері, одан соң ұзындық өлшемдері өлшенеді. Жеңі тұтаспішімді бұйым сызбасын сызу үшін өлшемдер мен конструктивті қосымшалар қажет. Жеңі тұтаспішімді бұйым сызбасының құрылымына, иық айналымына (Қ и.а) және жартылай мықын айналымына (Қм) қосымша беріледі. Сызба қажетті өлшемдерді, белгілі бір графикалық құрылым реттілігінің есептеу формуласын қолдана отырып, сызылады. Сызба тік бұрыш сызудан басталады, сонан соң оның жан жағынан конструктивті кесіндіге сәйкес ұзындығы мен енін анықтайтын, жеке денебітімнің өлшемдері белгіленеді. Сызба конструкциясының барлығы тігіске және етек бүктемесіне қосымшасыз сызылады.
Өлшемді анықтайтын әртүрлі кестелер болады. Оқушылар мұғалім ұсынған киім өлшемдері кестесімен танысып, өзінің иықты киімінің өлшемін анықтауы қажет. Ары қарай – оқушылар қажетті өлшемдерді алады, мойын, мықын, қол, артқы бойдың белге дейінгі ұзындығы өлшемдерін жазады. 7. Тәжірибелік жұмыс 1 кезең. Оқушылар жеңі тұтаспішімді иықты бұйымның сызбасын сызу кестесімен танысады және кестеге өз денебітімінен алынған өлшемдерді, есептеу формулалары мен өлшем көрсеткіштерін енгізеді. Қажеттілігіне қарай мұғалім сызба сызу реттілігін: сызба торы, мойын, кеуде, бүйір, етек сызықтарын көрсетеді. 2 кезең. Иық бұйымын М1:4 масштабта орындайды, мұғалімнің көрсетуімен бірге немесе кесте бойынша өздігімен. Үй тапсырмасы ретінде оқушыларға иықты бұйым сызбасын өз өлшеміне сәйкес, шынайы өлшемде сызып келуді ұсынуға болады.
Өзіндік бағалау: Оқушылар өз жұмысын ерекшеліктерін түсіндіре отырып, бір-біріне көрсетеді. Мәдени білімі: Оқушылар қазақ ұлттық киімдерінің тарихы, мәні мен мәдени контексті туралы терең білім алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
- өлшем алу ережесінің ерекшелігін түсінеді; - тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады; - қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Электронды презентация 2слайд Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Жеңі тұтаспішімді иықты бұйым негізіндегі сызба құрылымы https://www.youtube .com/watch?v=chp_ 2R_uxJo Сайт «Калькулятор» -
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин Аяқталуы
|
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып:8 сабақ 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау. (Иықты бұйымды модельдеу. Пішім дайындау) |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
|
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы 0-5 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар карточкалардағы әріп немесе сөздерді қарастырып, олардан қандай терминология (модельдеу) құрастыруға болатынын ойланады және одан сабақтың тақырыбы мен мақсатын құрастырады. Мұғалім оларды сынып тақтасына бекітіп, қажеттілігіне қарай түзету енгізеді. Оқушылар оқу мақсатын, сабақтағы тәжірибелік жұмысты түсіндіреді. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым, оқу жоспары |
||
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
Оқушылар өз карточкаларының түстері: сары, қызыл, көк және жасыл түс бойынша төрт топқа бірігеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді: - Сіздерге денебітімнің қандай түрлері таныс? - Жобаланған тігін бұйымының конструкциясына денебітім түрі қалай әсер етеді? -Тігін бұйымын тігу кезінде өлшем алу не үшін қажет? Әр топ бір сұрақ таңдап алады, оны талқылайды, сыныптастарына жауабын ұсынады.
Модельдеу – киімнің жаңа моделін жасайтын шығармашылық жұмыс. Модельдеу – көркемдік және техникалық болып екіге бөлінеді. Көркемдік (шығармашылық) модельдеумен суретші-сәнгерлер, Сән үйінің дизайнерлері, тігінфабрикаларының тәжірибелік зертханалары айналысады. Олар сән бағытын, модельдің қолданылуын, модельдің кімге арналғанын, қандай матадан тігілетінін, көркемдік сәндеу түрін, модельдің түстік шешімін,фурнитура, аксессуарларын ескере отырып, модель топтамаларын жасайды. Сәнгерлер шығармашылық дереккөздерді халықтық көркем шығармашылықтан, сәндік өнерден алады. Техникалық модельдеу – базалық лекало арқылы эскиз, сурет, сән журналдарындағы фотосуреттер бойынша киімнің жаңа модельдерін жасау.Техникалық модельдеумен инженер-конструкторлар айналысады. Дизайнер –барлық қажетті дағдыларға ие болғандықтан, басқа мамандардың қатысуынсыз бұйымды жобалауға және дайындауға қабілетті маман. Киімді модельдеу – бұйымның жалпы құрылымын өзгерту және көптеген модельдеу тәсілдері бар. Қағаз қуыршақтар және оның әртүрлі киім түрлерін көрсету арқылы, оқушыларқамзолдың әртүрлі фасондары арқылы денебітімнің бойы мен көлемін өзгертуге, үлкейтуге немесе кішірейтуге, кемшілігін жасыруға, ерекшелігін көрсетуге болатынын байқайды. Бұйымды жасауда модельді көркемдік сәндеу, фурнитура мен мата түсін таңдау маңызды рөл атқарады.
Тапсырма: оқушыларальбомға, аз ғана уақыт ішінде бірнеше эскиз салулары қажет. Оқушылар тақтаға ілінген қағаз қуыршақтағықағаздан жасалған әртүрлі қамзол түрлері арқылы қамзолдың етегі, бел сызығы, мойын ойындысының әртүрлілігін бір біріне көрсетеді. Қалауына және қажетті жабдықтар мен ресурстардың болуына қарай, бұл жағдайда интерактивті тақтаны қолдануға болады.
Оқушылар топтарда қамзолды модельдеу түрлерін талқылайды.
1 кезең. Мұғалім киімдерді модельдеу жобалық бұйымды түрлендіретініне және барлығының пішім негізі бірдей болғанымен, оларды бір-біріне ұқсамайтындай етіп модельдеуге болатынына оқушылардың назарын аударады. Модельді өзгерту үшін пішім негізіне қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу керек. Мұғалім мойын ойындысы, бұйымның төменгі сызығын, жеңінің түрін қалай өзгертуге болатынын көрсету үшін, сынып тақтасында модель сызбасының суретін немесе электронды презентация қолдануына болады.
1 топ: Мойын ойындысын модельдеу. 2 топ: Қолтық ойындысын немесе жеңді модельдеу. 3 топ: Бұйымның төменгі қиығын модельдеу. 3 кезең. Оқушылар жұмыстарын сыныптастарына көрсетеді.
Өзіндік бағалау:Оқушылар өз жұмыстарын ерекшелігін түсіндере отырып, бір-біріне көрсетеді. Шығармашылық қабілет: Оқушылар ұлттық киімдер үлгісінде шығармашылық жұмыстар (модельдер, эскиздер) жасап, өз идеяларын іске асыру қабілетін дамытады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
- өлшем алу ережесінің ерекшелігін түсінеді; - тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады; - қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Электронды презентация 2слайд Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Жеңі тұтаспішімді иықты бұйым негізіндегі сызба құрылымы https://www.youtube .com/watch?v=chp_ 2R_uxJo Сайт «Калькулятор» - |
||
5 мин Аяқталуы |
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. (Қ) Сабақтың соңында оқушылармен бірге орындалған жұмыстардың көрмесін өткізіп, талдау «Қолмен белгі беру» әдісін қолдану. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді пішу. Бөлшектерді өңдеу. |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 2 мин 8 мин. |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
15 мин
15 мин |
Оқушылар өз пішімінің сызбаларын қарастырады және мұғалімнің матадан бөлшектерді қалай пішіп алуға болады? деген сұрағына топта бір-біріне жауап береді. Жұмыстан соң оқушылар топ ішінде осы сұрақ төңірегінде ойларын айтады.
1- кезең.Матаның бойлық жіп бағытын, өңі мен теріс бетін, сурет бағытын анықтау. Оқушыларға матаның өңі жағын анықтау қажет. Мата әдетте рулонда екі бүктеліп оралады. Жүн маталардың өңі жағы ішіне қаратылып, ал жібек маталардың өңі сыртына қаратылыпоралады. Матаның жиегіндегі тесіктер матаның теріс жағынан өңі жағына бағытталған. (Барлық тоқыма ақаулары әдетте матаның теріс бетінен көрінеді). Егер матаның суреті болса, оның суреттерінің қай бағытта – бір жағына немесе әртүрлі жаққа орналасқанын қарау қажет. Жайылма кезінде бұйым бөлшектерінің барлығында суреттің бір бағытта орналасуын ескеру қажет. 2- кезең. Матаның ақауын анықтау. Оқушылар матаның ақауын тексеруі қажет. Матаның өңі бетінде:
Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады. Мұғалім матада пішім жайылмасының қалай және қандай реттілікпен орындалатынын немесе жайылма кезеңі бейнеленген көрнекі суреттерді көрсетеді. Пішімді матаға орналастыру келесі реттілікпен орындалады. Матаның өңі жағын ішіне қаратып, бойлық жіп бойымен ортасынан бүктеп, бұрыштық арқылы (пішім жайылмасы кезінде бөлшектерінің қиғаштануы болмауы үшін) көлденең мата қиығын тегістейміз.Жайылма туралап қойылған жиегінен басталады, алдымен үлкен бөлшектерді, сонан соң ұсақтарын орналастырамыз. Лекало бөлшектерін үнемді орналастыру керек. Бойлық жіп бағытын ескере отырып, матаға пішім бөлшектерін орналастырамыз.
Сонан соң қосымша енін қалдыра отырып, пішім контурын тағы айналдыра сызамыз. Матаны екінші, қосымша сызық бойымен пішеміз.Жіберілген қателікті түзету үшін, матаны пішуді орындау, бұйым бөлшектерін қию алдында міндетті түрде өзін-өзі немесе өзара бақылау жүргізу қажет.
Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Осы сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар топта өздігімен жаңа ақпаратпен танысуы қажет, соңынан оны сыныптастарына айтады: Пішім бөлшектерін контур сызықтарын, конструктивті сызықтарын көшіру және пішім бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен маркировкалау арқылыөңдеуге дайындау. Контур сызықтарын (бүйір, иық, етек, қолтық ойындысы, мойын ойындысы), конструктивті сызықтар (бүкпе, алдыңғы бойдың орта сызығы және т.б.) жоғарғы бөлшекте белгілеп, екінші қабатына көшіріледі, яғни жұп бөлшекке немесе симметриялық жағына.
Оқушылар иықты бұйым бөлшектерін пішу тәсілін таңдайды және оны өздігімен немесе командамен орындайды.
(Ауызша немесе жазбаша, карточка бойынша) Сұрақтар:
Өзіндік бағалау:Оқушылар өз жұмыстарын ерекшелігін түсіндере отырып, бір-біріне көрсетеді. Шығармашылық қабілет: Оқушылар ұлттық киімдер үлгісінде шығармашылық жұмыстар (модельдер, эскиздер) жасап, өз идеяларын іске асыру қабілетін дамытады. |
|
Дискриптор - матаны пішу ережелерінің ерекшеліктерін түсінеді; - тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады; - қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Электронды презентация 3слайд Пішім сызбасы Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Пішуге арналған мата. Жеңі тұтаспішілген иықты бұйым негізіндегі сызба құрылымы https://www.youtube .com/watch?v=chp_ 2R_uxJo Матамен жұмысқа арналған бор, арнайы маркер немесеқарындаш. Үтік, үтіктеу тақтасы Қажеттілігіне қарай –матадағы пішім жайылмасы кезеңдері бойынша бейнеленген көрнекі суреттер. Мата, көшіргі қағаз, ағылшын түйрегіштері, бор, сабын.Қарындаштар, маркерлер, кескіш- дөңгелекше. Сұрақтар жазылған карточкалар |
||
Сабақтың соңы 5 мин. |
Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет? Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жеке бөлшектерді өңдеу. |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.1 Қол мен
тігінқұрал-жабдықтарынжәнеолардыңқұрылғыларынқолданаотырып,
тоқымаматериалдарынөңдеу мен
сәндеудіңтиімдіәдістерінанықтаужәнеқолдану; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 2 мин 8 мин. |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Электронды презентация 1-слайд. Электронды презентация 2 слайд. |
||
15 мин
15 мин |
Бұл тапсырманы орындау үшін оқушылардың сұраққа жауап беруі қажет: Бұл сабақта тігін бұйымының қандай жеке бөліктерін өңдеуқажет? Оқушылар топта бұл туралы өз ойлары мен идеяларынүлкен қағаз бетіне немесе флипчартқа жаза отырып, талқылайды және бір-біріне айтады.Бұл ақпаратты кабинеттегі көрнекті жерге орналастыруға және оған сабақ барысында қажеттілігіне қарай қарауға болады.
Оқушылар артқы бетінде тігін бұйымын өңдеу түрінің атаулары жазылған карточкалар бойынша топтарға бірігеді. Қолтық ойындысы немесе жең аузын өңдеу Мойын ойындысын өңдеу Бұйым қиықтарын өңдеу Топтағы оқушыларғатәжірибелік жұмысты орындаудың кезеңдік реттілігі берілгеннұсқаулық-технологиялық картаұсынылады. Әр топ жаңа ақпаратты қарастырады және өз сыныптастарына ұсынады.
Оқушылар тігін бұйымы – қамзолдың алған ақпаратқа сәйкес жеке бөлшектерін өңдеу бойынша қажетті операцияны орындау үшін, қажетті материалды, құрал-жабдықтарды таңдап, дайындайды.
Оқушылар таңдаған тәсілдері мен құрал-жабдықтарды қолдана отырып, тігін бұйымының жеке бөлшектерін өңдейді. Жұмысты орындау алдында оқушылар келесілерді:
Оқушылар ЫЖӨ тәсілдері туралы жаңа ақпаратпен танысулары және қажетті операцияларды орындаулары қажет. Бұйымды ылғалды-жылумен өңдеу тәсілдері. Бөлшектер мен дайын бұйымды ылғалды-жылумен өңдеу үтік немесе прес арқылы орындалады. Бұйымды қолмен ылғалды-жылумен өңдеу арнайы үтіктеу столы немесе тақтасында орындалады. Ылғалды-жылумен өңдеу процесі үтіктеу, пресстеу және булау болып бөлінеді. Жүн немесе жібек маталар үтіктеуге арналған мата (зығыр немесе мақта мата кесегі) арқылы үтіктеледі. Үтіктеу кезінде үтіктің жылу режимін сақтау қажет. Киімді ылғалды-жылумен өңдеумата түріне байланысты. Тігу процесі мен бұйымды соңғы өңдеу кезінде бұйымның сапасы мен олардың сыртқы түрі көбінесеылғалды-жылумен өңдеу сапасына байланысты болады. Ылғалды-жылумен өңдеу процесінде матаға ылғал, жылу мен қысым әсер етеді. Өңдеу процесі үш кезеңнен тұрады.
Оқушылар:
Өзіндік бағалау:Оқушылар өз жұмыстарының ерекшелігін түсіндере отырып, бір-біріне көрсетеді. Сындарлы ойлау: Оқушылар этностилизацияның мәні мен маңызы туралы пікірлерін білдіріп, сыни тұрғыдан ойлауды дамытады. |
|
Дискриптор - жеке бөлшектерді өңдеудің қажетті операцияларын кезең бойынша орындау реттілігінің ерекшеліктерін түсінеді; - тәжірибелік жұмысты орындау кезінде алған білімдерін қолданады; - қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
Электронды презентация 3 слайд Иықты бұйым құрылымы: https://www.youtube .com/watch?v=lgqSBDll9Y Матамен жұмысқа арналған бор, арнайы маркер немесе қарындаш, қайшы, қамзол пішімінің бөлшектері, бөлшектерді өңдеуге арналған қажетті жабдықтар. Үтік, үтіктеу тақтасы Мата, көшіру қағазы, ағылшын түйрегіші, бор, сабын. Қарындаштар, маркерлер, кескіш-дөңгелекше. Үтік, үтіктеу тақтасы, үтіктеуге арналған мата |
||
Сабақтың соңы 5 мин. |
Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет? Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді біріктіру мен безендіру Бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
Инновация және дәстүр: Этностилизация – дәстүрлі элементтерді заманауи дизайнға енгізу, яғни ұлттық мұраны заманауи контексте жаңғырту. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 2 мин |
Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы. Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру (С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады. Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
15 мин
15 мин |
Оқушылар өткен сабақтағыдай құрамдағы топта бірлескен әңгімеде талқылауы жәнесұрақтарға жауап беруі қажет.
Оқушылар топтарда өздерінің тігін бұйымдарының бөлшектерін, оларды біріктірудің әртүрлі нұсқаларын ұсына отырыпқарастырады, ақпаратты альбомға немесе жұмыс дәптеріне жазып, сыныптастарына ұсынады.
Жобалық бұйым – қамзолдың пішім бөлшектерін біріктіру және сәндеу үшін қолданылады: Біріктіру– біріктіру тігістері: айыра тігу, жапсырма, қосарлы, бүктемелі тігіс. Өңдеу – шет тігістері: жөрмелген, шеттіктеу,түзу және қиғаш жиек.
Сол құрамдағы топ оқушыларына біріктіру және шет тігістерінің әртүрлі үлгілері ұсынылады. Берілген үлгілерді қарастырып, топта оларды орындау реттілігін талқылауы қажет.
Оқушыларға мұғалімнің дайындағанбұйымды біріктіруді орындаудың кезеңдік реттілігі берілгеннұсқаулық-технологиялық картасымен маршрут парағын қарастыру ұсынылады. Әр топ сыныптастарына ауызша (қалауына қарай – графикалық) нұсқаулық-технологиялық карта сипаттамасы мен топтағы алдыңғы талқылау нәтижелерін қолдана, оларды орындау нұсқаларын ұсына отырып,біріктіру немесе шет тігістерінің бір немесе екі түрінің орындалуын сипаттап береді.
Топтық жұмыс:
Тәжірибелік жұмыс(нұсқаулық картамен жұмыс) Иық және бел бүкпелерін өңдеу Құралдар мен материалдар:жұмысқорабшасы, бұйым пішімі, бор, қайшы, түйрегіш. Тапсырма:бүйымның иық және бел бүкпелерін өңдеңдер. Жұмысты орындау реттілігі: Иық бүкпесі.
Аздап ылғалданған мата арқылы
бүкпе ұшын жия үтіктей отырып, иық бүкпесін артқы бойдың ортасына
қарай жатқыза үтіктеу.
Б
Ө
Оқушылар дайын жұмыстарын өзге топтардың жұмыстарымен алмастырады жәнебелгіленген критерийлер бойынша жұмыстың жасалу сапасын тексереді:
Мұғалім оқушылармен бірлескен әңгімеде сабақты қорытындылайды. Сындарлы ойлау: Оқушылар этностилизацияның мәні мен маңызы туралы пікірлерін білдіріп, сыни тұрғыдан ойлауды дамытады. |
|
Дискриптор - өз жұмысында жеке бөлшектерді біріктіру мен сәндік әрлеу мәнін түсінеді; - таңдалған технологиялық реттіліктің сақталуы мен техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын және жұмыстың ұқыпты орындалуын ескере отырып, біріктіру және шет тігістері түрлерін орындайды; - өзінің және өзгелердің жұмыстарының кемшілігі мен жетістіктерін талдайды. |
Электрондыпрезентация 3 слайд Альбом және жұмыс дәптері Электронды презентация 4 слайд. Қосымша. Қазақтың ұлттық костюмінің ерекшелігі: https://studwood.ru/760866/kulturologiya/osobennosti_vneshniy_kostyuma Біріктіру және шет тігістері түрлерінің әртүрлі үлгілері. Біріктіру және шет тігістерін орындаудың кезеңдік реттілігі берілген нұсқаулық-технологиялық карталар, тәжірибелік жұмысты орындауға арналған материалдар мен қажетті құрал-жабдықтар және ЫЖӨ. |
||
Сабақтың соңы 5 мин. |
Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды: Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет? Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 8 сабақ 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмыстардың көрмесі |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1 - Онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) 8.3.3.1 - Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
өзінің шығармашылық идеясына бағалау критерийлері бойынша талдау жасайды. |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы 0-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. (Ұ) Мұғалім оқушыларға шығармашылық көрменің ұйымдастыру кезеңдері менмақсатын таныстырады. Сонымен қатар, көрме оқушылардың өз шығармашылығында идеяларының берілу жолдарын көрсетеді. |
Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулық, құрал-жабдықтар |
||
6-20 мин Ортасы 21-30 мин
30-40 мин |
Оқушылар жұмысты орындау үшін өткен сабақтағы құрамда командаға немесе топқа бірігуі қажет. Сабақтың бұл кезеңінде оқушылар сыни ойлауын дамытуға арналған тапсырманы орындайды. Мұғалім топтарға шығармашылық жұмыс презентациясын ұйымдастыру бойынша әртүрлі идеялар туралы ойланып, қажетті ақпарат көздерін, мысалы, онлайн платформа және әлеуметтік желіні қолдана отырып, қажетті мәліметті үлкен қағаз парағына немесе флипчартқа жазуды немесе кез келген графикалық материалдармен бейнелеуді ұсынады. Оқушылар жұмысты орындау барысында ақпаратты іздеу түріне байланысты бір топтан екінші топқа өтуіне, бірнеше рет әртүрлі құрамда жұптасып немесе топқа бірігуіне болады немесе олар өз орнында қалып, қажеттілігіне қарай берілген уақыт соңына дейін сыныптастарына, көрші топқа іздеген материалдарын берулеріне болады.
Оқушылар бір-біріне шығармашылық жұмыстарын көрмеге қалай дайындауға болатынын айтады және оны орындау үшін ең қызықты әрі креативті нұсқасын таңдайды. Мұғаліммен бірлескен әңгімеде бағалау критерийлерін талқылай отырып, сонымен бірге келесілерді ескереді:
Оқушылар презентация жүргізу дискрипторымен танысады:
1 кезең Оқушылар тәжірибелік жұмысты орындау кезеңдерін суреттері және сипаттамасы бар слайдтардан тұратын электронды таныстырылым жасауға ноутбуктерді қолдануына болады, жобалық бұйымын қалай орындағанын, қандай материалдар мен құрал-жабдықтардың қолданылғанын түсіндіре отырып, олардың кезеңдерін сипаттайды. Оқушылар бірнеше ақпараттық слайдтан тұратын, шағын электронды презентация дайындайды (1 қосымша). 2 кезең.
3 кезең. Әртүрлі тәсілдермен жүзеге асырылатын, шығармашылық жұмыс көрмесін ұйымдастыру және өткізу:
4 кезең. Алдын ала құрылған бағалау критерийлеріне сәйкес, өз жұмыстарында немесе сыныптасының жұмысында қолданылған әдіс-тәсілдер, шығармашылық идеялар мен жобалық жұмысқа түсініктеме беріледі.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
Дискриптор - ауқымды аудиторияға өз жұмысын көрсетудің маңыздылығын түсінеді; - бағалау критерийлерін қолдана отырып, өз жұмысының ерекшеліктері мен кемшілігін талдайды; - таңдаған тәсілі мен презентациялау түрін, сонымен бірге онлайн платформаны қолдана отырып, өз жобалық бұйымын таныстырады. |
Электронды презентация 2слайд Үлкен қағаз парағы немесе флипчарт, маркерлер, фломастерлер, түрлі-түсті борлар, қарындаштар Электронды презентация 3слайд |
||
5 мин Аяқталуы |
Көрме шолу; - орындалған жұмыстарды бағалау; - оқушылардың жұмыстарына талдау жасау. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|

