|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4С Су |
Мектеп: Қаршы ОЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдрахманова Айгүл Темиргалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Судың ластану себептері. Судың кермектілігі. Зертханалық жұмыс №10 «Судың кермектілігін анықтау» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.8 судың ластану себептері мен қауіпін анықтау, суды тазарту жолдарын түсіндіру; 8.4.2.9 судың «кермектілігін» анықтау және оны жою жолдарын түсіндіру; 8.4.2.10 cусыз мыс (II) сульфаты арқылы суды анықтау жолын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Судың ластану көздерін мен қауіпін анықтау , кермектілікті түсіндіру Оқушылардың басым бөлігі: Кермектілік түрлерін, жою әдістерін білу,суды тазарту жоларын түсіндіру, суды мыс сульфаты арқылы анықтауды сипаттау. Кейбір оқушылар: Суды кобальт хлоридімен анықтауды айту, кермектіліктің классификациясын білу, судың нақты ластану жолына тазарту әдісін ұсыну, алған білімдерін және ақпараттарды қолданып проблеманы шешу жолын табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты терминология: Су -Вода – Water Ластану – Загрязнение –Pollution Кермектілік – Жесткость –Hardness Уақытша кермектілік-Временная жесткость –Temporaryhardness Тұрақты кермектілік - Постоянная жесткость -Constant waterhardness Тазарту – Очистка –Purification Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Оксид, сутегі, судың қайнау нүктесі, су айналымы, конденсация Тазалыған анықтауға сапалық
анализ жүргізу кезінде, біріншіден, біз ............... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз отанын, елін, жерін шексіз сүюге, бағалауға, қорғауға үйрету. Суды үнемдеу, суды, қоршаған ортаны таза ұстауға үйрету, суды үнемдеп қолдануға үйрету Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Географиямен (гидросферадағысу, атмосферадағысу, литосферадағысу) байланыстыру; Биологиямен (тірі организмдердің негізгі құраушысы су) байланыстыру; Экологиямен байланыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Power point Ақпараттарды жинап, анализ жасау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.1В Заткүйініңөзгерісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 2 минут
1 минут
3 минут
3 минут
2 минут
2 минут |
Оқушылардың өткен сабақтан алған білімін тексеру мақсатында тапсырма: Жж- Су бірегей қасиеттерге ие. Ұсынылған тұжырымдардың ішінен дұрыс және дұрыс емес тұжырымдарды белгіле.
- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; - сабақ соңындағы күтілетін нәтижелерді ОМ қарап анықтап алу; -оқушыларды (суреттердің біркелкілігіне қарап) үш топқа бөлу. Судың ластануы №1 видео көрсетіледі Содан соң оқушыларға тапсырма-1 таратылады: Ауыз су көздерінің ластануынан адамзат денсаулғына орасан зор зиянын тигізуде. Төменде су көздерінің ластануы көрсетілген. (a) Ластану көздерін жазу:
-Ластану көздерін жазадады -Ластанған ауыз суды тұтынудан кейін адам ағзасына әсерін атайды Бағалау «бір-бірін бағалау» әдісімен жүргізіледі. Суды тазарту әдістері Тапсырма 1-топ
2-топ
3-топ Тапсырма Ауыз
суы
С Осы кезеңде су қалайша тазартылады?
D Улы заттар еріп кетеді Жұмысты бағалау критерийлері:
Бағалау «бір-бірін бағалау» әдісімен жүргізіледі Жағдаятты шешу. Сіз Жайық жағасында жанұяңызбен демалу кезіңізде ауыз су таусылып сусыз қалдыңыз. Бұл жағдайдан қалай шығасыз? |
Слайд1
Слайд 2
№1 видео https://twig-bilim.kz/kz/film/pollution-water 1-қосымша
Слайд 3
2-қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 1 минут 15 минут
2 минут
2 минут |
Судың кермектілігі Бейнематериал көрсетіледі Мұғалім:Кермектілік түрлері туралы ақпарат. Зертханалық жұмыс №10 «Судың кермектілігін анықтау» Мақсаты:судың «керрмектілігін» анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіруі. Зертханалық жұмыс 3 топ болып жүргізіледі. Әр топтағы оқушыларға рөлдер беріледі: - техника қауіпсіздігін қадағалаушы; - аналитик; - лаборант. Техника қауіпсіздігін қадағалаушы қосымша-3 берілген парақшадағы техника қауіпсіздігі графасын толтырып, қауіпсіздікке жауап береді. Аналитик зертханалық жұмыс жасалғаннан кейін нәтижелерді жазып, қорытынды сұрақтарға жауап береді. Лаборант толығымен зертханалық жұмысты орындайды. Соңында әр топ қорғап,бірін-бірі бағалайды. Дескрипторлар: - зертханада техника қауіпсіздігін сақтайды. - зертхананы толығымен инструкция бойынша орындайды. - зертхана бойынша сұрақтарға жауап арқылы толық ақпарат бере алады. Жж Суды анықтау әдістері.
Демонстрация «Белгісіз ерітінді» қызықты тәжірибе Оқушыларға бірнеше түрлі сұйықтықтарды ұсыныңыз. Суға сусыз мыс (ІІ) сульфаты көмегімен сапалық талдау жүргізуді ұсыныңыз. Оқушылар сәйкес қорытынды жасаулары қажет. Мұғалімнің ҚБ |
№2 видео Слайд 4 , https://www.twig-bilim.kz/kz/film/hard-and-soft-water
8 Химия оқулығы М.Б.Усманова, Қ.Н. Сақариянова, Б.Н. Сахариева
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Абдрахманова Айгүл ТемиргалиевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 8сынып.химия.Судың ластану себептері. Судың кермектілігі.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
8сынып.химия.Судың ластану себептері. Судың кермектілігі.Материал туралы қысқаша түсінік
Химия пәні мұғалімдеріне PISA тапсырмаларын сабақта қолдану мақсатында көмек.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















