|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1.А.Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері |
Мектеп:Талдықрған қаласы .№17 орта мектеп КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуанышбек Нұрдыгүл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.1 екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулердің анықтамасын білу, дәрежесі бойынша ажырату;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер ұғымдарын біледі және оларды ажыратуды үйренеді; - екі айнымалысы бар сызықтық емес қарапайым теңдеулерді шешуді және соларды қолданып ,дәрежесін анықтайды;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу дегеніміз... - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесі дегеніміз ... - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу деп ... - теңдеудің графигін салу үшін ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қарым-қатынас: Оқушыларды бір-бірін сыйлауға, бір – бірінің пікірін тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен біріккен түрде жұмыс жасай білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы: «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы бойынша топта ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Өткен тарихқа көз жүгірту арқылы патриоттыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, информатика,қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу, шешімін табу, теңдеудің графигін салу, мәндес теңдеулердің қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 2 мин 2 – 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Шаттық шеңбер» Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, қолдарынан ұстайды. Көршісінің көзіне қарап тұрып оларға жақсы сөз айтып, мақтау керек. Оны қабылдаған адам басын изеп: «Рақмет, мен өте ризамын!»-деп айтады. Кейін ол өз көршісіне қошемет сыйлайды. Жаттығу шеңбер бойымен жүреді. ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді. Топқа бөлу. Саралау тәсілі: жіктеу (аралас - гендерлік топ) Белсенді оқу әдісі: «Асық арқылы бөлу » Сыныптағы бала санына қарай 3 түрлі асық шашылады, әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады,түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды.
ҚБ: Мұғалім мадақтауы «Керемет!», «Жарайсыздар!», «Өте тамаша!»,т.с.с. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4– 7 мин
7– 10 мин
10– 20 мин
20– 22 мин
22– 27 мин
27– 37 мин |
Жеке жұмыс Бағалау критерийі:
Ойлау деңгейлерінің дағдылары: білу, түсіну. Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі: «Қарлы кесек»
Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар бір-біріне қар кесегін лақтыру арқылы бірнеше сұрақ қояды.Қар кесегін қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса , қар кесегін басқа оқушыға береді. 1.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу дегеніміз? Жауабы: Екі айнымалысы бар теңдеуде айнымалылардың дәреже көрсеткіші немесе бір қосылғыштағы айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы 1-ден артық болса, олар екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу деп аталады. 2. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесі дегеніміз? Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудегі бірмүшелердің ең жоғарғы дәреже көрсеткіші осы теңдеудің дәрежесі болып табылады. 3. х(х+y2)=х+1 теңдеуінің дәрежесі? Жауабы: үшінші 4.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің шешімі дегеніміз? Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалы мәндерінің реттелген жұптарының жиыны. 5. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі дегеніміз? Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі деп координаталары осы теңдеудің шешімдері болатын нүктелер жиыны аталады. 6. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі (шешімі) Жауабы: қисық сызық
ҚБ: Басбармақ арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы, орташа)
Үй тапсырмасын тексеру Ойлау деңгейлерінің дағдылары: қолдану Саралау тәсілі: тапсырма Белсенді оқу әдісі: «Өзара тексеріс» Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бағытымен алмастырып, интербелсенді тақтада көрсетілген жауап арқылы тексереді. а) х = 0; у = 2; ә) х = – 1; у = 1; б) х = 1; у = 0 сандар жұбы 4х3 – у2 + 4 = 0 теңдеуінің шешімі бола ма? Жауабы: а) х = 0; у = 2; 4х3 – у2 + 4 = 0 4∙03 – 22 + 4 = 0 – 4 + 4 = 0 (теңдеудің шешімі болады)
ә) х = – 1; у = 1; 4х3 – у2 + 4 = 0 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
9.1.А.Екі айнымалысы бар теңдеулер,
теңсіздіктер және олардың
жүйелері
Мектеп:Талдықрған қаласы .№17 орта мектеп
КММ
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні: Қуанышбек
Нұрдыгүл
Сынып: 9
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер
және олардың
жүйелері Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 9.2.2.1 екі айнымалысы бар
сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді
ажырату Сабақ мақсаттары -
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулердің анықтамасын білу,
дәрежесі бойынша ажырату; -
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулердің шешімін табу арқылы
графигінің түрін анықтау және салу;
- график бойынша екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеуді құрастыра алу. Бағалау критерийлері - екі
айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер ұғымдарын
біледі және оларды ажыратуды үйренеді; - екі
айнымалысы бар сызықтық емес қарапайым теңдеулерді шешуді және
соларды қолданып ,дәрежесін анықтайды; -
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің шешімін тауып, графигін
салады; -
график бойынша екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу
құрастырады. Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: -
екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеу; -
айнымалылар; -
теңдеудің дәрежесі; -
теңдеудің шешімі; -
теңдеудің графигі. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын
тіркестер: -
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу
дегеніміз... - екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеудің дәрежесі дегеніміз
... -
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу деп
... - теңдеудің графигін
салу үшін ... Құндылықтарға
баулу Қарым-қатынас: Оқушыларды бір-бірін сыйлауға, бір – бірінің пікірін
тындауға, өзара мәдениеттілікке және жұппен біріккен түрде жұмыс
жасай білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке
тәрбиелеу. «Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясы: «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы
бойынша топта ынтымақтастыққа
тәрбиелеу. Өткен тарихқа көз жүгірту
арқылы патриоттыққа тәрбиелеу. Пәнаралық
байланыс тарих,
информатика,қазақ әдебиеті Алдыңғы
білім Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеу, шешімін табу, теңдеудің графигін салу, мәндес
теңдеулердің қасиеттері Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 0 – 2 мин 2 – 4 мин Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,
түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Саралау
тәсілі: диалог және қолдау
көрсету Белсенді оқу
әдісі: «Шаттық
шеңбер» Оқушылар
шеңбер бойымен тұрып,
қолдарынан ұстайды. Көршісінің көзіне қарап тұрып оларға жақсы сөз
айтып, мақтау керек. Оны қабылдаған адам басын изеп: «Рақмет, мен
өте ризамын!»-деп айтады. Кейін ол өз көршісіне қошемет сыйлайды.
Жаттығу шеңбер бойымен жүреді. ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет
көрсетеді. Топқа бөлу. Саралау
тәсілі: жіктеу (аралас -
гендерлік топ) Белсенді оқу
әдісі: «Асық арқылы
бөлу » Сыныптағы бала санына қарай 3
түрлі асық шашылады, әр оқушы өзіне ұнаған түсті
алады,түстер бір-бірін тауып, бір топ
құрайды. І топ: «Парабола» ІІ топ:
«Гипербола» ІІІ топ: «Шеңбер» у =
х2+4х +1 х2+у2=81 у =
х2-4х +8 (х+3)2+(у-1)2=1 у =
2х2-6х +11 х2-у2=72 у
= 7х2-5х +6 (х-4)2+(у-3)2=9 ҚБ: Мұғалім мадақтауы «Керемет!», «Жарайсыздар!», «Өте
тамаша!»,т.с.с.
Сабақтың
ортасы
4– 7
мин
7– 10
мин
10– 20
мин
20– 22
мин
22– 27
мин
27– 37
мин
Жеке
жұмыс Бағалау критерийі:
- екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеулерді тауып, дәрежесін анықтай
алады. Ойлау деңгейлерінің дағдылары:
білу,
түсіну. Саралау тәсілі: диалог және қолдау көрсету Белсенді оқу әдісі:
«Қарлы
кесек»
Өткен сабақты қайталау мақсатында оқушылар бір-біріне қар
кесегін лақтыру арқылы бірнеше сұрақ қояды.Қар кесегін қағып алған
оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа
жауап бере алмаса , қар кесегін басқа оқушыға
береді.
1.Екі
айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу
дегеніміз?
Жауабы: Екі айнымалысы бар теңдеуде
айнымалылардың дәреже көрсеткіші немесе бір қосылғыштағы
айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы 1-ден артық болса,
олар екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу деп
аталады.
2. Екі
айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесі
дегеніміз?
Жауабы: Екі айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеудегі бірмүшелердің ең жоғарғы дәреже көрсеткіші осы теңдеудің
дәрежесі болып табылады.
3.
х(х+y2)=х+1 теңдеуінің дәрежесі?
Жауабы: үшінші
4.Екі
айнымалысы бар сызықтық емес
теңдеудің шешімі дегеніміз?
Жауабы: Екі
айнымалысы бар сызықтық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын
айнымалы мәндерінің реттелген жұптарының
жиыны.
5. Екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеудің графигі
дегеніміз?
Жауабы: Екі
айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі деп координаталары
осы теңдеудің шешімдері болатын нүктелер жиыны
аталады.
6. Екі
айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің графигі
(шешімі) Жауабы: қисық
сызық
ҚБ: Басбармақ арқылы өзін-өзі бағалау (өте жақсы, жақсы,
орташа)
Үй тапсырмасын
тексеру Ойлау деңгейлерінің дағдылары:
қолдану Саралау тәсілі: тапсырма Белсенді оқу әдісі:
«Өзара
тексеріс» Оқушылар дәптерлерін сағат тілі бағытымен алмастырып,
интербелсенді тақтада көрсетілген жауап арқылы
тексереді. а)
х = 0;
у = 2; ә)
х = –
1; у = 1; б)
х = 1;
у = 0
сандар жұбы 4х3 –
у2 +
4 = 0
теңдеуінің шешімі бола ма? Жауабы: а)
х = 0;
у = 2; 4х3 –
у2 +
4 = 0 4∙03 –
22 +
4 = 0
– 4 + 4 = 0
(теңдеудің шешімі болады)
ә)
х = –
1; у = 1; 4х3 –
у2 +
4 = 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















