Қысқа мерзімді
жоспар:
|
Мектеп: « Свободный орта мектебі »
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Зейнолда
К
|
Сынып:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатысқандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Мәтіндік есептерді шығару
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.3.2.5 есеп
шығару барысында геометриялық ықтималдықты қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
|
Бағалау критерийлері
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Жорамалдауды
тексеру үшін қысқаша сұрақтар қою арқылы (мысалға, солай емес пе?),
тәжірибенің мәтініндегі мүмкін мәндерін ауызша талдайды (Буффон
инесі)
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу, өз
бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу,
мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз
жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра
білу;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Геометриялық ықтималдық
оқушыларды болашақта
статистикамен жұмыс жасауға және оларды биологияның кейбір
сұрақтарына дайындайды.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
екі
геометриялық объектілердің шекті нүктелерінен геометриялық
объектілерді таңдау үшін белгілі нәтижелер кестесі:
http://mathworld.wolfram.com/GeometricProbability.html
|
Бастапқы білім
|
Ықтималдық
туралы түсінік; статистикалық тәжірибелерді өткізу, өңдеу және олар
бойынша есеп беру; формулаларды қолдану.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
5
минут
|
I. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен және тілдік мақсатпен
таныстырады.
Оқушылармен «геометриялық ықтималдықты»
тақырыбын қайталау.
Үйге
берілген тапсырмаларды тексеру.
|
Презентация
|
Сабақ ортасы
8 минут
10 минут
10 минут
5 минут
|
II. Прензентациямен жұмыс. Оқушылар тақырыпқа байланысты есептер шығарады.
III. Жұптық
жұмыс.
Оқушыларға геометриялық ықтималдыққа байланысты
есептер бар карточкалар таратылады:
Мысал1. Суретте радиустары 7 және 15 см центірі
бір нүктеде орналасқан екі дөңгелек салынған. Нысанға лақытырылған
дене үлкен сақинаға түсу ықтималдығын табыңыздар.
Шешуі. Сақинаның ауданы Sg = π(152 —
72)
= 176π.
Үлкен дөңгелектің ауданы SG = 152π= 225π.
Ізделінді ықтималдық .
Мысал 2. Екі оқушы сағат 09.00 мен 11.00
аралығында кездеспекші болды. Бірінші келгені екіншісін
сағат күтіп, кетіп қалады.
Студенттердің кездесу ықтималдығын табыңыздар (сағат 09.00 мен
11.00 аралығында).
Шешуі. х және у арқылы келу уақытын белгілейміз
0≤х≤120, 0≤у≤120 (минут).
Бұл
теңсіздік G облысында тиісті нүктені қанағаттандырады. Онда
кездесу ықтималдығы G облысының ауданының шаршының ауданына
қатынасына тең, яғни P=(120*120-100*100)/(120*120)=0,3055
М ысал 3. Кездейсоқ жағдайда теңсіздіктің
шешімі алынады. болатын ықтималдығын
тап?
-1 0 1 2 3
[-1;3] ұзындығы 4 ке
тең.
-0,5 0,5
[-0.5;0.5] ұзындығы 1 ге тең.
P=¼=0.25%
Мысал 4.
Суретте шеңберлердің радиусы 5см. Шеңберге
лақытырылған нүкте көпбұрышқа түсу ықтималдығын
табыңыздар.
-
b) c)
IV. Өздік тапсырма.
Оқушылардың ойлау қабілетін тексеріп жоғарылата түсу үшін
өздік тапсырмалар береміз. Оқушылар топтық жұмыс жасайды.Олар топ
бойынша есептер құрастырып басқа топпен есептерін алмастырады.Сосын
өздері талдау жасайды.
V. Деңгейлік
тапсырма.
Деңгейлік
тапсырмалар оқушыларға беріледі, сосын сол есептермен жұмыстар
жасайды.
Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенің анықтау
үшін Қалыптастырушы бағалау орындалады.
Үй
тапсырмасы: Ағылшын тіліндегі
есептерді шешу
|
Презентация
«Алгебра», 9 сынып,
Шыныбеков А.Н., «Атамұра», 2013 ж., 137-140
беттер.
Қалыптастырушы
бағалау
Қосымша
1
|
Сабақ соңы
2 минут
|
Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенің,
сабақтағы өз көңіл-күйін қаншалықты екенін айтып
бөліседі.
|
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу
материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке
ала отырып іріктеу
|
Қалыптастырушы бағалау, карточка
тапсырмалары. Өзін өзі бағалау.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет
түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс
қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
|