Материалдар / 9 сынып №15-16
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

9 сынып №15-16

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 15-16
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Сәуір 2023
182
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім


Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 9

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Деректер базасымен жұмыс (шағын жоба)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.2.2.2 - электронды кестеде деректер базасын құру

9.2.2.3 - деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге

асыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Шағын жобаларды қорғауда электронды кестеде деректер

базасын қолдану

Көптеген оқушылар:

Деректер базасын құруда объектілерді қолдану;

Кейбір оқушылар:

Жобаларды орындауда деректер базасын өз бетінше таңдап

жұмыс жаса


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу

Үй тапсырмасын пысықтау

«Блиц кездесу»

Өткен тақырыптағы қосымша тапсырмалардың

шешімін жұптасып талдайды.

Оқушылардың жұмыстарын ауызша

мадақтау, қолдау көрсету.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.










Сабақтың ортасы

Миға шабуыл сұрақтары

Мәліметтер қорымен жұмыс жасауда алған

білімдеріңді күнделікті өмірде (үйде,

мектепте және т.б. ) қалай қолдануға болады

деп ойлайсың? Нақты ұсыныстар, дәлелді

мысалдар келтір.

Оқулықпен жұмыс

Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелікте берілген

сұрақтармен және «Сен білесің бе?» айдарымен

жұмыс ұйымдастырылады. Жеке, жұпта, топта,

ұжымда жауаптар айтылады. Мұғалім

толықтырып отырады.

Жоба тапсырмалары:

«Біздің сынып» кіші жобасы

Ехсel кестелік процессорында өзің оқитын 9-

сыныптың деректер базасын құр. Сыныптағы

оқушылардың деректер базасына енгізуде

Форма диалогтік терезесін қолдан. Функция

қызметін пайдаланып, Орташа жазбасында

орналасқан Бойының ұзындығы және

Салмағы өрістерінің орта мәнін есептеу арқылы

сыныптың орта бойы мен салмағын есепте (1-

сурет).


бағаларымен танысуға болады. Автокөліктер

жайлы сол сайттан алынған мәліметтерді

пайдаланып, деректер базасын құрастыр.

Төменде автокөліктердің техникалық

сипаттамалары мен жыл ішіндегі сатылу саны

берілген (2-сурет).

Тапсырма:

1. Суреттегі мәліметтер бойынша деректер

базасын құр.

2. Дерекқор жазбасында автокөлік атауы,

өрістерде қозғалтқыш көлемі, қуаты, әр

100 км- ге орташа жұмсалатын жанармай

шығыны және жыл ішінде орташа сатылу

бағасын көрсет.

3. Кеңейтілген сүзгі арқылы қуаты 2.0-ге тең

және 100 ат күшінен жоғары және сатылу

саны 2000 данадан көп көліктерді ірікте.

Автокөліктердің сатылу саны бойынша

диаграмма жаса.

«Сыныптың үлгерімін есептеу (сынып

жетекшіге көмек)» жобасы

Сынып жетекшісінің өз сыныбы бойынша

атқаратын жұмыстарының ауқымы өте үлкен.

Сондай жұмыстардың бірі әр тоқсанның

қорытындысы бойынша сыныптағы

оқушылардың үлгерімін есептеу болып

табылады. Мұндай жұмысты сынып

жетекшілерінің көпшілігі әлі де болса қағазға

жазып калькулятор көмегімен есептейді. Бұл,

әрине, сынып жетекшісінің көп уақытын алады.

Тапсырма: Сынып үлгерімін есептеуге арналған

тәжірибелік жоба жұмысын орында. Жобада


төмендегі жағдайлар қарастырылуы керек.

1. Жазбаларда (Запись) оқушылардың аты-

жөні жазылуы керек. Өрістерде сыныптың

сол тоқсандағы оқыған пән атаулары

жазылуы тиіс. Жобаның деректер қорын

құрауда Форма батырмасын қолдан.

2. Жоба пішіні тартымды, деректерді оқу

ыңғайлы, маңызды тұстары түстермен

ерекшеленген болу керек.

Ең соңғы жазбаларда (қатарларда)

сыныптың пәндер бойынша орта бағасы,

үлгерім пайызы болу керек болса, соңғы

өрістерде (баған) жеке оқушының

тоқсандағы орта бағасы, білім сапасының

пайыздық көрсеткіші берілуі керек.

4. Сұрыптау көмегімен сыныптағы

оқушылардың білім сапасының кемуі

бойынша ретте.

5. Қарапайым сүзгі арқылы жекелеген

пәндерді тек үздік оқыған оқушыларды

анықтау.

6. Кеңейтілген сүзгі арқылы тек

жаратылыстану пәндері бойынша немесе

тек гуманитарлық пәндер бойынша «4»

және «5» деген бағаға оқыған

оқушылардың, барлық пәндер бойынша

үздік оқыған сынып үздіктерінің тізімін

іріктеу мүмкіндігі болсын.


Дескриптор

Берілген мәліметтер бойынша дерекқорын

құрады;

Дерекқорын сұрыптайды;

Дерекқорын сүзгіден өткізеді.

Оқушылардың жұмыстарын ақша бейнеленген

карточкалар арқылы бағалау


Мұғалімді тыңдайды



























































































Кесте










Сабақтың соңы

Жоба тақтада қорғалады.

«Бутерброд» әдісі.

Оқушылар жоба туралы алдымен жақсы пікір

айтады, екінші құрылымда сын айтады, үшіншіде

тағы жақсы пікір айтады.




Үй тапсырмасы

Жобаны ақпараттармен толықтыру.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!