Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.17ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады; - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды Теореманы дәлелдемес бұрын, үшбұрыштың ауданын табу формулаларын төмендегі суреттерді талқылай отырып қайталау.
Теорема:Үшбұрыштың биссектрисасы қарсы жатқан қабырғаны іргелес екі қабырғаға пропорционал кесінділерге бөледі.
Оқушыларды жұпқа
біріктіріптеореманы
1) АВС үшбұрышы мен
оның
2) үшбұрыштардың аудандарының
қатынастарын табыңыз. 3) үшбұрышта ВС қабырғасына АН биіктігін түсіріңіз. ABD және ACD үшбұрыштарының аудандарын табыңыз.
4) үшбұрыштардың аудандарының қатынастарын табыңыз. 5) Қорытынды жасаңыз. Қорытынды жауабын алу үшін пропорция қасиетін қолданыңыз. Дайын дәлелдемені қолданып өз қорытындыңызды тексеріңіз.
Дәлелденді. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||||||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмаларын орытндаут
Шешуі: ABC тең бүйірлі үшбұрыш болғандықтан ВТ биіктігі әрі оның В бұрышыныңбиссектрисасы да болады. Бұдан ВК кесіндісі ABF үшбұрышының В төбесінің дебиссектрисасы болады. Биссектрисаның қасиеті бойынша
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды
|
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||||||||
|
Оқулықпен жұмыс |
№45
Үшбұрышты оның кабыргасына
параллель емес түзумен қиып №46 Тікбұрышты үшбурыштың тік бұрышынан жүргізілген Биіктігі оны бастапкымен ұқсас екі үшбурышқа бөлетінін дәлелдендер. №47
АВС ушбурышына А бурышы ортак,
Е тебесі ВС кабыргасынын ортасында болатындай ADEF ромбысы іштей
сызылган (14.27-су-
|
ҚБ:Өзін-өзі бағалау |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып 2 тоқсан геометрия 12 сабақ Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.17ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады; - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды Теореманы дәлелдемес бұрын, үшбұрыштың ауданын табу формулаларын төмендегі суреттерді талқылай отырып қайталау.
Теорема:Үшбұрыштың биссектрисасы қарсы жатқан қабырғаны іргелес екі қабырғаға пропорционал кесінділерге бөледі.
Оқушыларды жұпқа
біріктіріптеореманы
1) АВС үшбұрышы мен
оның
2) үшбұрыштардың аудандарының
қатынастарын табыңыз. 3) үшбұрышта ВС қабырғасына АН биіктігін түсіріңіз. ABD және ACD үшбұрыштарының аудандарын табыңыз.
4) үшбұрыштардың аудандарының қатынастарын табыңыз. 5) Қорытынды жасаңыз. Қорытынды жауабын алу үшін пропорция қасиетін қолданыңыз. Дайын дәлелдемені қолданып өз қорытындыңызды тексеріңіз.
Дәлелденді. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
В.И.Смирнов. және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||||||||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бекіту тапсырмаларын орытндаут
Шешуі: ABC тең бүйірлі үшбұрыш болғандықтан ВТ биіктігі әрі оның В бұрышыныңбиссектрисасы да болады. Бұдан ВК кесіндісі ABF үшбұрышының В төбесінің дебиссектрисасы болады. Биссектрисаның қасиеті бойынша
|
ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды
|
В.А.Смирнов және т.б. Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, |
||||||||
|
Оқулықпен жұмыс |
№45
Үшбұрышты оның кабыргасына
параллель емес түзумен қиып №46 Тікбұрышты үшбурыштың тік бұрышынан жүргізілген Биіктігі оны бастапкымен ұқсас екі үшбурышқа бөлетінін дәлелдендер. №47
АВС ушбурышына А бурышы ортак,
Е тебесі ВС кабыргасынын ортасында болатындай ADEF ромбысы іштей
сызылган (14.27-су-
|
ҚБ:Өзін-өзі бағалау |
Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
|||||||
шағым қалдыра аласыз








