Материалдар / 9 сынып алгебра пәніне "Арифметикалық прогрессиялар" тақырыбына ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

9 сынып алгебра пәніне "Арифметикалық прогрессиялар" тақырыбына ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныптың алгебра пәніне "Арифметикалық прогрессиялар" тақырыбына ҚМЖ. Ашық сабақ өткенде қолдануға тиімді материал.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Ақпан 2024
354
3 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар

Тарау/Бөлім

9.2А Тізбектер

«М.Горький атындағы №1 мектеп-гимназия» КММ Пән мұғалімі: Қарсыбаева Н.Т.

Пәні: алгебра

Күні:


Сынып: 9

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3.5

арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

(бағалау критерийлері)

арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын қолданып есептер шығару, қолданбалы есептер шығаруда қолдану

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну; қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут


I.Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушыларды ұйымдастыру;

Ынтымақтастық ахуал тудыру.



2.Топтарға бөлу.

Тізбектелген тілек ойыны. Әр оқушы тізбектелген тілекті оң жағындағы көршісіне айтады, ол әрі қарай тілекті оң жағындағы көршісіне айтып жалғастырады .

Топқа бөлу – "Тізбектер", "Прогрессия", «Арифметика»

Оқушылар бір-біріне тілек тілейді. Өздерінің таңдаған стикерлері бойынша "Тізбектер", "Прогрессия", «Арифметика» , бойынша бірігіп 3 топ құрайды, топ ережесін сақтайды. Топ басшысын, баяндаушысын, бағалаушысы мен уақыт бақылаушысын сайлайды.

3.Үй тапсырмасын тексеру. «Жұбыңды таны» әдісі. Мұғалім бір оқушының дәптерін(есептердің дұрыс шығарылуын)тексереді.










Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір біріне оң жағындағы көршісіне тілек айтады.





Оқушылар топтарда бірігіп отырады,топ спикері сайланады.







1) Оқушы тақтада тексерілген есептердің жауабын жазады;

2)Қалған оқушылар жұптарда дәптер алмасып, үй тапсырмасын тақтада жазылған жауаппен тексереді.






«Тамаша!»,

«Жарайсыңдар!»



















Бір-бірін бағалау («+/ »)







Слайд 1,2







Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019




Сабақтың ортасы



2-3 минут



























ЕББҚ





4-5 минут











ЕББҚ

5 минут





































12-15 минут





















































































































Функцио- налдық сауаттылық тапсырмасы



10 минут




































II.Жаңа тақырыпты меңгерту

1.«Қатесін тап» әдісі.(өткенді қайталау)

2.«Ой жалғау» әдісі

1)кез-келген п натурал  саны  үшін  ап+1= ап+d  (1)теңдігі  орындалса,  онда  тізбегін  ......................................................  

2) d санын  арифметикалық  прогрессияның ..................................  атайды.

3) арифметикалық  прогрессияның  айырмасы  үшін ........................ теңдігі  орындалады

4)

3. Жеке жұмыс. Сәйкестендіру

1. а131+? А20

2. а2017+? 3d

3. a1+4d = ? a23

4.(a19+a21):2=? A2

5. a100= ?+ 77d 12d

6. d= ? – a1 a5



  1. 12d

  2. 3d

  3. A5

  4. A20

  5. A23

  6. A2

III.Есептер шығару

Топтық жұмыс. «Елші» әдісі

1-тапсырма топтарда талқыланып орындалады.

1-тапсырма. №165. 3; 7; 11; ... арифметикалық прогрессияның

а) алтыншы;

ә) отызыншы мүшесін табыңдар.

а) а1 = 3; а2 = 7; а3 = 11 а6 = ?

а6 1 + 5d d = a2 – а1 =7 – 3 = 4

а6 =3 + 5*4 = 23 ә) а1 = 3; а2 = 7; а3 = 11 а30 = ?

а30 1 + 29d d = a2 – а1 =7 – 3 = 4

а30 =3 + 29*4 = 119

б) алғашқы 16 мүшесінің қосындысын табыңдар.



168. а) а1 = 17,6 ; d = – 0,4 {ап} арифметикалық прогрессияның жиырма бесінші мүшесін табыңдар. а25 = ?

а25 =17,6 + 24*(-0,4) = 17,6 – 9,6 = 8

ә) с1 = -50 ; d = 1,2 {сп} арифметикалық прогрессияның қырық бесінші мүшесін табыңдар. с45 = ?

а45 =-50 + 44*1,2 = -50 + 52,8 = 2,8

б) алғашқы 25 мүшесінің қосындысын табыңдар.



169.

а) 2 ; 4 ; 8 ; 16 ; 32 ; ...

ә) 7 ; 7 ; 7 ; 7 ; 7 ; ....

б) 1 ; 1/2 ; 1/3 ; 1/4 ; ...

тізбектерінің қайсысы арифметикалық прогрессия болып табылады ?

а) және б) арифметикалық прогрессия болмайды, себебі арифметикалық прогрессияның қасиеттері орындалмайды.

ә) болады , себебі (7+7)/2 = 7





170.

а) − 10,2 ; − 9,5 ; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы оң таңбалы мүшесін табыңдар .

d = − 9,5 – (− 10,2) = 0,7

10,2 + 0,7(n – 1) > 0

10,2 + 0,7n – 0,7 > 0

0,7n > 10,9 n > 109/7 демек 15 4/7 ден үлкен сан , 16

а16 = − 10,2 + 0,7(16 – 1) = 0,3

ә) 12,5 ; 11,2 ; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы теріс таңбалы мүшесін табыңдар .

d = 11,2 – 12,5 = − 1,3

12,5 – 1,3(n – 1) < 0

12,5 – 1,3n + 1,3 < 0

1,3n < − 13,8 n > − 138/(− 13) демек 10 8/13 тен үлкен сан, 11



2-тапсырма. «Конверт» әдісі

Әр топ басшылары тапсырмалар жазылған сары жасыл және қызыл түсті конверттің бірін таңдайды.Сонымен бірге сол түсті 1,2,3-пен

нөмірленген конверттер беріледі,ол конверттерде оқушыларға тапсырманы орындау жөнінде нұсқаулар көрсетілген. Егер көмек қажет болған жағдайда конверттерді рет-ретімен қолдануға болатыны туралы ескертемін.

  1. «Тізбектер» тобының тапсырмасы: .

Шолпан пірген пицасын бірінші күні 800 тг, ал келесі күндері қосымша 20 теңгеден қосып сатып отырды. Егер Шолпан пицаны бір апта сататын болса және бір күнде 10 пицадан сатса онда әр күні қанша теңгеге сатып отырды және бір аптада жасаған саудасы қанша теңге болды ?

  • Есеп бойынша мына тізбек аламыз: 800, 820, 840, 860, 880, 900, 920. Бұны арифметикалық прогрессия дейміз.

  • Әр күндегі сатылғаны бойынша: 8000; 8200; 8400; 8600; 8800; 9000; 9200.

  • Арифметикалық прогрессияның қосындысы формуласымен есептейді. S=(8000+9200)/2 *6=17200*3=51600.



  1. «Прогрессия» тобының тапсырмасы: Айдос әдеби кітапты бір апта оқып бітірді. Ол бірінші күні 20 бет оқып, келесі күндері 6 бет артық оқып отырды. Кітап қанша беттен тұратынын табыңыз.



  1. «Арифметика» тобының тапсырмасы:

Теледидардың бағасы әр жыл сайын 500 тг қымбаттап отырды. 2010 жылы 50000 мың тұратын теледидар 2022 жылы қанша теңгеге сатылды?



Барлық оқушыларға арналған ФС тапсырмасы:

Нұрдәулет қашықтыққа жүгіруді бір ай бұрын бастаған. Ол бірінші күні 500 метр қашықтыққа жүгірді. Қалған күндері алдыңғы күннен 150 метр артық жүгіріп отырды. Нұрдәулет айдың соңында қанша қашықтыққа жүгірді?
















Кестедегі формулалардың қайсысы қате екенін табады.

Топтағы оқушылар бір-бірінің жауаптарын қадағалап, тыңдап отырады. Қажет жағдайда, түзетеді.



Дескриптор:

  • Арифметикалық прогрессияның анықтамасын біледі;

  • Айырмасын табу формуласын біледі

  • Алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын біледі

  • Ариф.прогрессияның ортасын табу формуласын біледі







Сәйкестендіруді орындайды.























Оқушылар оқулықтағы есептермен танысады.

Одан соң дәптерлерінде орындайды :









Дескриптор:

  • Формуланы қолданады; 1 балл

D ның мәнін табады;

1 балл

  • N ші мүшесін табады; 1балл

  • Алғашқы п мүшесінің қосындысы формуласын жазады; 1балл

  • Алғашқы п мүшесінің қосындысын табады;

1 балл







әр топтан кезекпен бір оқушы шығып тапсырманы интербелсенді тақтада орындайды.



Жауабы: №168. а30 1 + 29d d = a2 – а1 =7 – 3 = 4

а30 =3 + 29*4 = 119

169

а) және б) арифметикалық прогрессия болмайды, себебі арифметикалық прогрессияның қасиеттері орындалмайды.

ә) болады , себебі (7+7)/2 = 7№170

а) 0,7n > 10,9 n > 109/7 демек 15 4/7 ден үлкен сан , 16

а16 = − 10,2 + 0,7(16 – 1) = 0,3

ә) − 1,3n < − 13,8 n > − 138/(− 13) демек 10 8/13 тен үлкен сан, 11



Дескриптор:

  • Формуланы дұрыс қолданады;

  • Теңсіздікті дұрыс шешеді

Оқушылар топта талқылап,ортақ шешімдерін постерге жазады.

Аяқтағаннан кейін топтан елші шығып флипчарт(постер) жұмысын басқа топтармен сағат тілі бағытында жүріп таныстырып шығады.

Дескриптор:

  • d ның мәнін ажыратады

  • Әр күнгі бағаларды есептейді;

Дескриптор:

  • Формуланы тиімді қолданады;

  • Кітаптың қанша беттен тұратынын дұрыс табады.

  • Теледидардың бағасы соңғы рет қанша теңге болғанын дұрыс табады.



Ауызша бағалау:

«Тамаша жауап»,

«Жақсы»,

«Жауабың қуантады», «Тағы бір ойланып көр»









































































Жауаптары жазылған карталар арқылы

топ спикері оқушы жауабын бағалайды



















Топтар бір-бірінің жұмыстарын- постерлерін бағалайды.

«5балл», «4балл», «3балл»






















































































































Слайд 3





























450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!