Материалдар / 9 сынып Ашық сабақ "Дөңгелектің ауданы"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

9 сынып Ашық сабақ "Дөңгелектің ауданы"

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып геометрия пәнінен "Дөңгелектің ауданы" ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Ақпан 2023
226
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

«Үшарал қазақ гимназиясы мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» кмм

Пәні:

геометрия

Бөлім:

9.4А Шеңбер. Көпбұрыштар.

Педагогтің аты-жөні:

Аюбаева Забира Ашубаевна

Күні

22.04.2022 ж

Сынып: 9б

Қатысушылар саны: 16

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.1.2 Сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Дөңгелектің бөліктерін, сектор мен сегментті ажырата алады.

Басым көпшілігі: Оқушылар дөңгелектің және оның бөліктерінің (сегменттің және сектордың) ауданының формулаларын есеп шығару барысында пайдалануға дағдыланады

Кейбіреуі: Оқушылар дөңгелектің және оның бөліктерінің (сегменттің және сектордың) ауданының формулаларын қолдана алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ -тың басы





2 минут




























1 минут









2 минут



Ұйымдастырy кезеңі

Оқyшылармен амандасып, сабаққа дайындықтарын тексеремiн. Оқyшылардың зейінін сабаққа шоғырландыру

«Қызығушылықты ояту»
Суреттерді топтастыр:

Суреттерді топтастыру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.

Келесі суреттен қандай геометриялық фигураларды көріп тұрсыңдар?

Жауабы: шаршы, дөңгелек, дөңгелектің бөліктері

2-сұрақ. Штрихталған бөліктердің аудандарын қалай табамыз?

Сабақтың мақсаты: дөңгелектің және оның бөліктерінің (сегменттің және сектордың) ауданының формулаларын есеп шығару барысында пайдалану

Оқулық және дәптерлерін дайындайды. Оқу құралдарын дайындап, сабаққа дайындық жасайды





Суреттерді топтастырады, сабақтың тақырыбын ашады


















2-сұоаққа жауап беру арқылы сабақ мақсатын айқындайды
























мадақтау






Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бағаланады. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.














Слайд 1












Слайд 2






Слайд 3








Слайд 4









Слайд 5


Сабақтың ортасы



2 минут




































3 минут













3 минут





















2 минут










Белсенді оқытудің тәсілі: «бекіту және қолданысқа еңгізу»

Жұптық жұмыс: Алдыңғы білімді тиянақтау үшін ширату жаттығу «Сәйкестендіру» әдісін қолданамын..

Центрлік бұрыш пен сектордың ауданын сәйкестендір:

Дескриптор: Білім алушы

Белсенді оқытудің тәсілі: «зерделеу және зерттеу».

«ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.






Топтық жұмыс.


Егер <ОАВ=??^?,

АВ =?? см болса,

онда боялған бөліктің

ауданы неге тең?

Дескриптор:

* ОВ кесіндісін қосып, АОВ бұрышын табады;

* Дөңгелектің R радиусын анықтайды;

* Сектор ауданын табады;

* АОВ үшбұрышының ауданын табады;

* Сегмент ауданын анықтайды.

Жұптық жұмыс:

Тігінші шаршы пішінді матадан төмендегі суреттегідей боялған фигураны қиып алады. Қиып алынған матаның ауданы 25 болса (мұнда π≈3), берілген матаның ауданын табыңдар.

Дескриптор:

* Шаршы ауданының формуласын жазады;

* Дөңгелектің R радиусын анықтайды;

* Дөңгелектің ауданының формуласын жазады;

* Боялған фигураның ауданын табу өрнегін құрады;

* Шаршының (берілген матаның) ауданын табады.

Жеке жұмыс «Миллион кімге бұйырады?»

1. Шеңберге іштей сызылған дұрыс көпбұрыштың қабырғаларының санын арттыру кезінде оның ауданы ұмтылатын санды ... ауданы деп есептейді.

А) шеңбер В) сектор С) дөңгелек Д) сегмент

2. Дөңгелектің ауданы 45 -қа тең. Оның радиусын тап.

А) 9 дм В) 22,5 дм С) 9 дм Д) 3 дм

3. Дөңгелектің радиусы 8 дм. центрлік бұрышқа сәйкес сектордың ауданын тап.

А) 4 В) 8 С) 16 Д) 64

4. Егер дөңгелектің радиусы 3 есе артса, онда оның ауданы неше есе артады?

А) 3 есе В) 9 есе С) 2 есе Д) 12 есе

5. Сектордың ауданы дөңгелектің ауданының -іне тең. Сектордың центрлік бұрышын тап.

А) В) С) Д)

6. Ағаштың құлашы (шеңберінің ұзындығы) 120 см. Оның дөңгелек пішіндес көлденең қимасының ауданын тап. ( 3).

А) 1600 см2 В) 1100 см2 С) 1200 см2 Д) 900 см2

Жауаптары: 1. С 2. Д 3. В 4. В 5. А 6. С



Әр жұп бірлесіп есеп шығарады

центрлік бұрыш пен сектордың ауданын

сәйкестендіреді






























Дескриптор бойынша боялған бөліктің ауданын табады








Дескриптор бойынша суретті

қолдана отырып

шаршының (матаның )

ауданын

анықтайды








Тест тапсырмаларын жеке орындайды , қорытындысы learningApps программасы бойынша анықталады












Тапсырманы толық дұрыс орындаған жұпты

смайлик арқылы бағалау
















.









1-ші топты

2-топ,

2-ші топты

3- топ,

3-ші топты

1- топ

бағалайды


















Әр тапсырмада берілген ұпайларды жинау арқылы бағанады
















Таратпа





BilimLand


Cлайд 6


https://learningapps.orq/watch?v=pqu82y5

1322






Слайд 7
















Слайд 8

https://learningapps.orq/watch?v=pw2wun

4j322







Слайд 9

https://learningapps.orq/watch?v=p838avd

1j22








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!