Материалдар / 9 сынып биология сабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

9 сынып биология сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы: Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі. Синапстар және медиаторлар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2021
577
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:

Мұғалім аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны : Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі. Синапстар және медиаторлар.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.7.1 - жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату

9.1.7.2 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау


Сабақтың мақсаты

Жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдайды

Жүйке ұлпаларының құрамында болатын құрамбөліктерін модельдейді

Заманауи технологияның жасөспірімдер ағзасына кері әсерін, оның жүйке ауруларын туғызатынын дәлелдейді.

Бағалау критерийі

Жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің өзара қызметтерін талдайды

Жүйке ұлпаларын модельдейді

Заманауи технологияның жасөспірімдер ағзасына кері әсерін, жүйке ауруларын туғызатынын дәлелдейді

Тілдік мақсаттар


Терминология

Нейрон,миелин, аксон, дендрит, нейроглия

Аралық – промежуточный нейрон – intermediate neuron

Сезімтал – сенсорный нейрон – touch neuron

Қозғалтқыш - двигатель нейрон – motor neuron

Құндылықтарға баулу



Зайырлы қоғам және жоғары руханият

  • Мақсатқа жетуге ұмтылу;

  • Әрбір іс-әрекетте жауапкершілік таныту.

Құрмет

  • Топтық және жұптық жұмыс кезінде өзгенің пікірін тындау.

Ашықтық

Өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу.

Пәнаралық байланыс

Экология , Физика

Алдыңғы білім


Оқушылар 6-7-8 сыныптан ұлпалар туралы түсінігі бар. Түрлерін ажырата алады,құрылыс ерекшеліктерін біледі.

7.1.7.3 Жүйке жасушасының компонеттерін анықтау


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы



1.Ұйымдастыру кезеңі . Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық ахуал орнату «Биографиялық поэма» әрбір оқушыға параққа жазылып, өзі туралы мынандай сауалдарға жауап беру тапсырылады:

  1. Есімім (Өз есіміңізді келтіріңіз)

  2. Мен қандаймын? (Өзіңізді сипаттайтын үш сын есім келтіріңіз).

  3. Сүйікті іс-әрекеттерім (Қол боста айналысуды құмартатын әрекетіңіз, хобби)

  4. Өмірлік қағидам (кредо) (Өмірде ұстанатын басты қағидаңыз, ұраныңыз)

  5. Менің арманым (Бір арманыңызды атаңыз)

Жұпқа бөлу: түстер бойынша «қызыл» және «жасыл»

Сабақтың тақырыбымен таныстырып өтемін: Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі. Синапстар және медиаторлар.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатын аңықтайды.

Сабақ мақсаты:

1. жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату

2. жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау.


Сабақтың ортасы


Сыныппен жұмыс



Жұппен жұмыс























































Сергіту сәті























Қалыптастырушы бағалау жұмысы














  1. Тапсырма

«Ассоциативті тақта» сабақ тақырыбына қатысты сөздерді тақтаға жазып шығу керек.

Ойлау дағдысы: түсіну

ҚБ: «Жетелеу сөздері» әдісі. Жарайсын, тамаша, әлі де дайындықты қажет етеді.

2-тапсырма«АВС»

А деңгейі

«нейрон», «синапс», «медиаторлар», «аксон» және «дендрит» деген терминдерге анықтама беріңдер.

В деңгейі

Жүйке жүйесінің құрылымдық бөліктерін атап,олардың қызметтерін анықтаңыз.

A аксон

B дендрит

C нейрон

D нейроглия


1.Бөліп шығару

2.Жиырылу

3.Қоректену

4.Қозу


Дескриптор

  • Жүйке жүйесінің құрылымдық бөліктерін анықтайды

  • Жүйке жүйесінің қызметін атайды

3-Тапсырма. «Құрылысшы ойыны»

С деңгейі

жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің сызбанұсқасын құрастыр немесе салыңыз

Дескриптор

  1. Нейронның құрылысын толықтырады.

  2. Құрам бөліктерін түсіндіреді.

ҚБ: «Шаршылар» әдісі

Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушы дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе болса – сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса жасылмен бояйды.

Бағалау критерий: Жүйке ұлпаларының құрамында болатын құрам бөліктерін модельдейді

Ойлау дағдысы: талдау


«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы

«Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар:

- Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

- Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

- Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

- Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді».


«Жүйке жүйесінің құрылысы» тест


  1. Жүйке жүйесінің атқаратын қызметі:

А. Қоректік заттарды тасымалдайды.

Ә. Гуморальдік реттелуді жүзеге асырады.

Б. Ағзаны сыртқы ортамен байланыстырады.

В. Мүшелерді қорекпен қамтамасыз етеді.

2. Жүйке жүйесі жүйке жасушасынан тұрады, ол қалай аталады?

А. Аксон Ә. Нейрон Б. Дендрит В. Медиатор

3. Атқаратын қызметі бойынша жүйке жүйесі бөлінеді:

А. Соматикалық және вегетативтік (автономиялық)

Ә. Симпатикалық және парасимпатикалық

Б. Орталық және симпатикалық

В. Шеткі және соматикалық

4. Жүйке жасушасының ұзын өсіндісі:

А. Шоқтар Б. Талшық

Ә. Аксон В. Дендрит

5. Сұр зат неден құралған?

А. Нейрон денелерінің жиынтығы Б. Нейронның ұзын өсінділерінің жиынтығы

Ә. Жүйке талшықтары В. Мидың тамырлы қабықшасы

6. Жүйке – бұл:

А. Орталық жүйке жүйесі маңындағы жүйке талшықтарының шоғы

Ә. Бір нейронның аксоны

Б. Нейрон денелерінің жиынтығы

В. Жұлынның өткізгіш жолы

7. Рецептордың қызметі:

А. Орталық жүйке жүйесінен қозуды жұмыс істеген мүшеге өткізеді

Ә. Тітіркендіруді қабылдайды

Б. Қозуды сезгіш нейрондардан қимыл нейрондарына жібереді

В. Қозуды сезгіш нейрондардан қондырмалы нейрондарға жібереді

8. Синапс:

А. Жүйке жасушаларының бір-бірімен немесе ұлпалармен тоғысуы

Ә. Жүйке импульстарының әсерінен бөлінетін зат

Б. Сезімтал жүйке талшықтарының аяқталуы

В. Жасушаның «энергетикалық станциясы»

9. Жүйке жасушасының қасиеті:

А. Қозғыштық және жиырылғыштық Б. Жиырылғыштық

Ә. Қозғыштық және өткізгіштік

В. Тек қана қозғыштық

10. Рефлекс – бұл:

А. Жүйке қозуының қабылданатын және жұмыс істейтін мүшеге жіберетін рөлі

Ә. Организмнің тітіркенуге жүйке жүйесі арқылы жауап қайтару реакциясы

Б. Қозудың сезгіш нейрондардан қимыл нейрондарына өтуі

В. Қозудың жұмыс істейтін мүшелерге жеткізілуі


Жауабы: 1-б, 2-ә, 3-а, 4-ә, 5-а, 6-а, 7-ә, 8-а, 9-ә, 10-ә


ҚБ: «Достық критерий» әдісі өзара бағалау

Бағалау шкаласы:

10-9ұпай – «өте жақсы»

8-6 ұпай – «жақсы»

5-0 ұпай – «орташа»

Ойлау дағдысы: Бағалау

Флипчарт, түрлі- түсті фломастерлер






Қосымша №1























Қосымша №2


пластилин



















музыка









770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!